Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанції: 5 або 10 мг ніцерголіну в 1 таблетці.

Решта компонентів: доповнені кальцію гідрофосфатдигідратом, целюлозою мікрокристалічною, магнію стеаратом, натрію карбоксиметилцелюлозою, титану діоксидом (Е 171), сахарозою, тальком, смолою акації, смолою сандараку, магнію карбонатом, каніфоллю, воском карнаубським.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Пфайзер Італія С.р.л., Локаліта Маріно дель Тронто — 63100 Асколі Пісено (АП), Італія.

Фармакотерапевтична група:

Засоби, що впливають на серцево-судинну систему. Периферичні вазодилататори. Алкалоїди ріжків. Ніцерголін.

Фармакологічні властивості:

Серміон, будучи аналогом алкалоїдів ріжків, діє за рахунок ніцерголіну: ерголінового ядра і бромзаміщеного залишку нікотинової кислоти. Має α-адреноблокуючу активність, яка проявляється вираженим судинорозширювальним ефектом відносно судин головного мозку і периферичних судин. Ця дія посилюється і спазмолітичним впливом за рахунок нікотинової кислоти, яка входить до складу препарату.

Прийнятий перорально Серміон викликає безліч нейрофармакологічних ефектів: він не тільки сприяє надходженню і споживанню глюкози в мозку, посиленню біосинтезу білка і нуклеїнових кислот, але також впливає на різні нейротрансмітерні системи.

В основному вплив ніцерголіну вивчався на експериментальних тваринах похилого віку.

Показання до застосування:

Серміон застосовують при:

 • гострих і хронічних цереброваскулярних метаболічних порушеннях атеросклеротичного, тромботичного або емболічного походження; минущих порушеннях мозкового кровообігу (транзиторних ішемічних атаках);
 • головному болю;
 • в якості додаткової терапії при АГ.

Протипоказання:

Серміон протипоказаний при:

 • підвищеній чутливості до компонентів препарату або до алкалоїдів ріжків;
 • ранньому періоді перенесеного ІМ, гострій кровотечі, ортостатичній гіпотензії, виражений брадикардії.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Дані, отримані в процесі вивчення впливу ніцерголіну на організм, свідчать про те, що йому властиво зниження артеріального тиску в основному за рахунок систолічного компонента. Це необхідно враховувати при призначенні пацієнтам з нормальним артеріальним тиском і пацієнтам з гіпертонією, які отримують гіпотензивні препарати. Слід проявляти обережність при призначенні пацієнтам, що приймають симпатоміметики (агоністи альфа і бета-рецепторів).

При стенокардії напруження або вираженому атеросклерозі препарат Серміон приймати під контролем лікаря через можливий розвиток ортостатичної гіпотензії.

Потребує відповідного догляду використання, зменшення дозування і обов'язкового контролю у пацієнтів зі зниженням функції нирок.

Для підвищення клінічної ефективності препарату потрібно припинити вживання алкоголю.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Серміон застосовують тільки в крайніх випадках, коли доцільність використання перевищує можливі ризики для вагітної і плода.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Необхідно дотримуватися обережності, враховуючи основне захворювання пацієнтів. Пацієнти повинні пам'ятати про можливість розвитку запаморочення.

Спосіб застосування та дози:

Рекомендована добова доза становить 5-10 мг три рази на добу через рівні проміжки часу, бажано між прийомами їжі, для безперервного лікування.

Дозу підбирає лікар з урахуванням клінічного перебігу та тяжкості захворювання. В середньому вона становить 5-10 мг 3 рази /добу. Лікування тривале (від декількох тижнів до декількох місяців).

Результати нечисленних досліджень показують, що при печінковій недостатності, у пацієнтів похилого віку, корекція дози не потрібна. Пацієнтам зі зниженою функцією нирок потрібно зменшення дози.

Серміон не слід застосовувати в педіатричній практиці.

Передозування:

Виявляється тимчасовим зниженням артеріального тиску, що не вимагає спеціальних заходів і повертається до норми протягом декількох хвилин після прийняття пацієнтом горизонтального положення. У вкрай рідкісних випадках при розвитку гострої недостатності мозкового кровообігу може знадобитися призначення симпатоміметиків і постійного моніторингу показників артеріального тиску.

Побічні дії:

Побічні ефекти рідкісні і представлені тривожними станами, сонливістю, артеріальною гіпотензією, диспепсичними розладами.

Лікарська взаємодія:

Одночасний прийом з гіпотензивними засобами, бета-адреноблокаторами, антиагрегантами та антикоагулянтами призводить до посилення їх клінічного ефекту. У комбінації з симпатоміметиками (альфа - і бета -) ніцерголин виступає в якості антагоніста.

Збільшує концентрацію уратної кислоти з л / з, що впливають на метаболізм уратів.

Термін придатності:

До 3 років.

Умови зберігання:

Зберігати при температурі не вище 25 ° C.

Форма випуску / упаковка:

2 блістери з 15 таблетками по 5 мг або 25 таблетками по 10 мг міститься в картонній коробці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

 • діюча речовина: ніцерголін;
 • 1 таблетка містить ніцерголіну 5 мг або 10 мг;
 • допоміжні речовини: кальцію гідрофосфат дигідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат, натрію карбоксиметилцелюлоза, титану диоксид (Е 171), сахароза, тальк, смола акації, смола сандараку, магнію карбонат, каніфоль, віск карнаубський, жовтий захід (Е 110) (для таблеток по 5 мг).

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

 • таблетки по 5 мг: круглі опуклі таблетки, вкриті цукровою оболонкою оранжевого кольору;
 • таблетки по 10 мг: круглі опуклі таблетки, вкриті цукровою оболонкою білого кольору.

Виробник:

Пфайзер Італія С.р.л.

Місцезнаходження виробника:

Локаліта Маріно дель Тронто — 63100 Асколі Пісено (АП), Італія.

Фармакотерапевтична група:

Засоби, що впливають на серцево-судинну систему. Периферичні вазодилататори. Алкалоїди ріжків. Ніцерголін.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Ніцерголін є похідним ерголіну з альфа-1-адренергічною блокуючою активністю. Після перорального застосування ніцерголін піддається швидкому і значному метаболізму з утворенням ряду метаболітів, за рахунок яких також спостерігається активність на різних рівнях ЦНС.

При пероральному застосуванні Серміон® проявляє численні нейрофармакологічні ефекти: він не тільки підвищує надходження та споживання глюкози в мозку, підсилює біосинтез білка та нуклеїнових кислот, але також впливає на різні нейротрансмітерні системи. Серміон® покращує церебральні холінергічні функції у старих тварин. Тривале застосування препарату ніцерголіну у старих щурів перешкоджало пов’язаному з віком зниженню рівня ацетилхоліну (у корі та в смугастому тілі), а також зменшував вивільнення ацетилхоліну (у гіпокампі) в умовах in vivo. Після тривалого перорального застосування препарату Серміон® також спостерігалося підвищення активності холін-ацетилтрансферази та щільності мускаринових рецепторів. Більш того, у дослідженнях in vitro та і in vivo ніцерголін істотно підвищував активність ацетилхолінестерази. У цих експериментальних дослідженнях нейрохімічні ефекти спостерігалися одночасно зі стійким поліпшенням поведінкових реакцій, наприклад, у тесті з лабіринтом у зрілих тварин, яким застосовували Серміон® протягом тривалого часу, спостерігали розвиток реакцій, схожих на реакції у молодих тварин.

Під час застосування препарату Серміон® у тварин також вдалося зменшити прояви недостатності когнітивної функції, яка була індукована кількома агентами (гіпоксією, електро-конвульсивною терапією (ЕКT), скополаміном). Пероральне застосування препарату Серміон® у низьких дозах збільшує метаболізм дофаміну у зрілих тварин, зокрема в мезолімбічній ділянці, ймовірно, шляхом модуляції дофамінергічних рецепторів. Серміон® покращує механізми трансдукції сигналів у клітинах у зрілих тварин. Як після одноразового, так і при тривалому пероральному застосуванні препарату спостерігалося підвищення метаболізму базального та агоністчутливого фосфоінозитиду. Серміон® також підвищує активність і перенесення до ділянки мембрани кальційзалежних ізоформ протеїнкінази С. Завдяки своєму антиоксидантному ефекту та здатності активізувати ферменти детоксикації Серміон® попереджає загибель нервових клітин, що спричиняється оксидантним стресом та апоптозом. Серміон® послаблює вікове зменшення експресії мРНК нейрональної синтази оксиду азоту, що також може впливати на поліпшення когнітивної функції.

Фармакокінетика.

Після перорального застосування ніцерголін швидко та майже повністю всмоктується. Максимальний показник радіоактивності у сироватці крові після застосування здоровим добровольцям низьких доз (4-5 мг) радіоактивно міченого ніцерголіну спостерігалося через 1,5 години. Абсолютна біодоступність ніцерголіну після перорального застосування становить приблизно 5 % внаслідок його високого печінкового кліренсу та пресистемного метаболізму. Через 1 годину після перорального застосування 14C-міченого ніцерголіну щурам (5 мг/кг), у головному мозку тварин були виявлені ніцерголін і його основний метаболіт (MMDL, 50 % від загальної радіоактивності). Після перорального застосування терапевтичних доз ніцерголіну здоровим добровольцям площа під кривою радіоактивності сироватки крові становила 81 % і 6 % значення, розрахованого для двох основних метаболітів ніцерголіну – MDL і MMDL відповідно. Пікові концентрації MMDL і MDL у плазмі крові досягалися приблизно через 1 та 4 години після застосування препарату з періодом напіввиведення 13 та 14 годин. Розподіл препарату у тканинах швидкий та широкий, що відображається короткою фазою розподілу радіоактивності сироватки крові. Об’єм розподілу ніцерголіну досить великий (> 105 л). Ніцерголін у значній кількості зв’язується з білками плазми крові людини, при цьому спостерігається більша спорідненість до a-кислого глікопротеїну, ніж до альбуміну сироватки крові. Переважним чином препарат виділяється з сечею (80 %), 10-20 % препарату виділяється з калом. Фармакокінетика ніцерголіну має лінійний характер (при пероральному застосуванні у дозах 30-60 мг). Ніцерголін значною мірою метаболізується перед виведенням переважно шляхом гідролізу ефірних зв’язків з утворенням MMDL, а потім – MDL шляхом деметилювання (за допомогою каталітичної дії ізоферменту CYP2D6). У пацієнтів з тяжким порушенням функції нирок спостерігалося значне зменшення виділення MDL із сечею. При вторинному метаболічному шляху за допомогою деметилювання (1-DN) утворюється 1­деметил-ніцерголін, який потім метаболізується до MDL шляхом гідролізу ефірних зв’язків.

Показання до застосування:

Гострі та хронічні цереброваскулярні метаболічні порушення, що виникають внаслідок атеросклерозу, тромбозу та емболії мозкових судин; транзиторні порушення мозкового кровообігу (транзиторні ішемічні атаки).

Головний біль.

Як додаткова терапія при системній артеріальній гіпертензії.

Протипоказання:

Підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату або до алкалоїдів ріжків; у разі нещодавно перенесеного інфаркту міокарда, гострої кровотечі, ортостатичної гіпотензії, тяжкої брадикардії.

Одночасний прийом симпатоміметиків (агоністи альфа- чи бета-рецепторів).

Особливості застосування:

У терапевтичних дозах Серміон® переважно не викликає зміни артеріального тиску, проте у пацієнтів з артеріальною гіпертензією препарат може поступово знижувати показники артеріального тиску.

Слід з обережністю застосовувати препарат у хворих зі стенокардією навантаження та вираженим атеросклерозом. На початку лікування можливий розвиток ортостатичної гіпотензії.

Препарат слід з обережністю застосовувати пацієнтам з гіперурикемією або подагрою в анамнезі та/або під час супутнього лікування препаратами, що можуть впливати на метаболізм та екскрецію сечової кислоти.

Оскільки приблизно 80 % метаболітів ніцерголіну виділяється з сечею, бажано зменшувати дозу препарату у пацієнтів з порушенням функції нирок. (креатинін сироватки ≥ 2 мг/дл або 175 ммоль/л).

На час застосування препарату слід утримуватися від вживання алкоголю.

Ефект від застосування препарату збільшується поступово. Отже, препарат слід застосовувати протягом тривалого часу. Бажано, щоб кожні 6 місяців лікар оцінював ефект та приймав рішення щодо доцільності продовження застосування препарату.

Виникнення фіброзу (наприклад фіброзу легень, серця, серцевих клапанів та ретроперитонеального фіброзу) асоціювалося з використанням деяких алкалоїдів ріжків, яким притаманна агоністична активність до 5-HT-рецепторів серотоніну.

Повідомлялося про виникнення симптомів ерготизму (включаючи нудоту, блювання, діарею, абдомінальний біль та звуження периферичних судин) при застосування деяких алкалоїдів ріжок та їх похідних.

Перед призначенням цього класу лікарських засобів лікарям необхідно ознайомитися з ознаками та симптомами передозування ріжок.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Токсикологічні дослідження не виявили тератогенного впливу ніцерголіну. Враховуючи показання препарату Серміон® його застосування вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю, малоймовірне. Якщо показання до призначення лікування обґрунтоване, лікування необхідно розпочинати тільки після оцінки співвідношення «ризик/користь».

Невідомо чи проникає ніцерголін у молоко, тому Серміон® не повинен застосуватись жінкам, які годують груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Хоча клінічні ефекти препарату Серміон® використовують для покращення уваги та концентрації, його вплив на здатність керувати транспортними засобами та працювати з іншими автоматизованими системами при цьому ніколи не вивчався. У будь-якому випадку необхідно дотримуватись обережності, беручи до уваги основне захворювання пацієнтів.

Діти:

Препарат не слід застосовувати у педіатричній практиці.

Спосіб застосування та дози:

Рекомендована добова доза препарату становить 5-10 мг тричі на добу через однакові проміжки часу, бажано між прийомами їжі, для безперервного лікування.

Режими дозування, тривалість лікування та шлях введення залежать від вираженості окремих клінічних проявів захворювання. У деяких випадках краще починати з парентерального лікування, а потім переходити на тривалий пероральний прийом препарату.

За результатами досліджень фармакокінетики і переносимості пацієнтам літнього віку корекцію дози препарату проводити не потрібно.

Передозування:

При застосуванні ніцерголіну у високих дозах може спостерігатися тимчасове зниження артеріального тиску. Спеціальне лікування зазвичай не потрібне, достатньо пацієнта покласти у положення лежачи на кілька хвилин. У виняткових випадках недостатності кровопостачання головного мозку і серця рекомендовані симпатоміметики і постійний моніторинг показників артеріального тиску.

Побічні дії:

Рідко повідомлялося про наступні нетяжкі побічні ефекти.

З боку травного тракту: запор, нудота, блювання, збільшення кислотності шлункового соку, діарея, біль у животі.

З боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпотензія, запаморочення, напади стенокардії, похолодання кінцівок, тахікардія.

З боку нервової системи: запаморочення, головний біль, сплутаність свідомості, сонливість, безсоння.

Алергічні реакції: ангіоневротичний набряк, свербіж, шкірні висипання.

З боку репродуктивної системи у чоловіків: порушення еякуляції.

Загальні розлади: відчуття жару, припливи, пітливість, біль у кінцівках, підвищення температури тіла.

У ході клінічних досліджень спостерігалося підвищення рівня сечової кислоти в крові, що не залежало як від призначеної дози, так і від тривалості лікування.

Лікарська взаємодія:

Препарат застосовують із обережністю у комбінації з:

 • антигіпертензивними засобами (Серміон® може потенціювати їх ефекти);
 • препаратами, що також метаболізуються системою цитохрому Р450 2D6, тому що неможливо виключити взаємодію з цими засобами (такими як хінідін, більшість антипсихотичних засобів, у тому числі клозапін, рисперидон, галоперидол, тіоридазин);
 • ацетилсаліциловою кислотою (може подовжуватися час кровотечі);
 • препаратами, що впливають на метаболізм сечової кислоти (можуть змінюватися метаболізм та екскреція сечової кислоти).

Серміон® не можна застосовувати одночасно із засобами, які збуджують ЦНС, α- та β-адреноміметиками. Оскільки ніцерголін підвищує ефект антикоагулянтів та антиагрегантів, то при їх одночасному застосуванні з ніцерголіном необхідно контролювати параметри зсідання крові.

Препарат може посилювати ефекти холіноміметичних засобів.

Ніцерголін може потенціювати вплив β-блокаторів на серце.

Термін придатності:

3 роки.

Умови зберігання:

Зберігати при температурі не вище 25 °C.

Форма випуску / упаковка:

Таблетки по 5 мг: по 15 таблеток у блістері; по 2 блістери у картонній коробці. Таблетки по 10 мг: по 25 таблеток у блістері; по 2 блістери у картонній коробці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Редактор Medpravda.ua
Автор: Стаднік Ганна
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.