Адаптована інструкція

Склад:

До складу одного граму крему входить 0,64 міліграми бетаметазону, один міліграм сульфату гентаміцину, 10 міліграм клотримазолу.

Решта компонентів: метилпарагідроксибензоат, пропіленгліколь, едетат динатрію, мінеральна олія, білий парафін, цетостеариловий спирт та ефір, макрогол, дигідрофосфат натрію, гідрофосфат натрію, додекагідрат, спеціально підготовлена вода.

Лікарська форма:

крем

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Київмедпрепарат, ПАТ, Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 139

Фармакотерапевтична група:

Кортикостероїди для застосування у дерматології. Кортикостероїди у комбінації з антибіотиками. Бетаметазон та антибіотики.

Фармакологічні властивості:

Завдяки своєму комбінованому складу, Триакутан має великий спектр дії: знімає запалення та болісні відчуття, пригнічує дію гістаміну, а отже знижує ризик появи алергій та знімає свербіж. Крім цього гентаміцин, що входить до основного складу діє на бактерії, знищуючи їх та пригнічуючи їх розвиток та ріст. Клотримазол діє на грибкові ураження.

Показання до застосування:

Застосовують Триакутан при ураженнях шкіри грибковими та бактеріальними агентами, при алергічних проявах та інших ураженнях шкіри.

Протипоказання:

Надчутливість організму до одного з компонентів засобу Триакутан.

Не призначають при сифілісі та туберкульозі шкіри, на місцях вакцинації, відкриті рани та вірусні ураження шкіри.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Триакутан не використовують на шкіру навколо очей та під пов’язки, на шкіру голови та нігті.

Не призначають для лікування хвороб очей.

Необхідно уникати нанесення на великі ділянки шкіри.

При застосуванні Триакутану довгий період часу необхідно зважати на утворення можливої стійкості мікроорганізмів до складників засобу.

Не застосовують засіб довше трьох тижнів.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

У такі фізіологічні періоди засіб застосовувати не рекомендовано.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Дослідження по даному пункту не проводилися.

Спосіб застосування та дози:

Триакутан застосовують зовні на уражену ділянку шкіри. Наносять крем тонким шаром на шкіру двічі на 24 години.

Передозування:

Якщо довгий час застосовувати кортикостероїдні засоби, то можливий розвиток надлишкового виділення кортикоїдних гормонів.

Побічні дії:

Можливий розвиток шкірних відповідей: посилення симптомів захворювання, свербіж, зміна пігментації шкіри.

Фотосенсибілізація шкіри та атрофія. Зміни підшкірної клітковини, поява ексудату, гною, ураження вторинне.

Можливий розвиток діабету.

Порушення розвитку у дітей, у роботі нирок та печінки, алергічні реакції.

Лікарська взаємодія:

При застосуванні Триакутану на зону статевих органів може впливати на цілісність презервативів.

Термін придатності:

Для лікування придатний три роки від дати виготовлення.

Умови зберігання:

У недоступності для дітей при температурному режимі не вище 25 градусів Цельсія.

Форма випуску / упаковка:

Крем запаковують у туби по 15 грам, по одній тубі в упаковці із картону.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

  • діючі речовини: 1 г крему містить: бетаметазону дипропіонату* – 0,64 мг; гентаміцину сульфату у перерахуванні на гентаміцин** – 1 мг; клотримазолу*** – 10 мг;
  • допоміжні речовини: метилпарабен (метилпарагідроксибензоат) (Е 218) – 2 мг; пропіленгліколь; динатрію едетат (трилон Б); олія мінеральна; парафін білий м’який; спирт цетостеариловий; поліетиленгліколю (макроголу) цетостеариловий ефір; натрію дигідрофосфат, моногідрат; натрію гідрофосфат, додекагідрат; вода очищена.

* – бетаметазону дипропіонату, у перерахуванні на 100 % речовину;

** - гентаміцину сульфату, у перерахуванні на гентаміцин (у перерахуванні на безводний гентаміцин);

*** - клотримазолу, у перерахуванні на 100 % речовину.

Лікарська форма:

крем

Основні фізико-хімічні властивості:

крем білого або майже білого кольору.

Виробник:

Київмедпрепарат, ПАТ

Місцезнаходження виробника:

Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 139

Фармакотерапевтична група:

Кортикостероїди для застосування у дерматології. Кортикостероїди у комбінації з антибіотиками. Бетаметазон та антибіотики.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Препарат поєднує у собі протизапальну дію бетаметазону дипропіонату, антибактеріальну активність гентаміцину сульфату та антимікотичну дію клотримазолу.

Бетаметазону дипропіонат є потужним (клас III) кортикостероїдом з протизапальною, протиалергічною та протисвербіжною дією.

Гентаміцин – антибіотик із групи аміноглікозидів з бактерицидною дією. Механізм дії полягає у пригніченні синтезу білків мікроорганізмів, що чутливі до антибіотика. Гентаміцин активний відносно багатьох аеробних грамнегативних та небагатьох грампозитивних бактерій. In vitro гентаміцин у концентрації 1-8 мкг/мл пригнічує більшість чутливих штамів Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Moraxella lacunata, Neisseria, індол-позитивних та індол-негативних штамів Proteus, Pseudomonas (у тому числі більшість штамів Pseudomonas aeruginosa), Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis та Serratia. Різні види і штами одного і того ж виду можуть демонструвати істотні відмінності щодо чутливості in vitro. Крім того, чутливість in vitro не завжди корелює з чутливістю in vivo. Гентаміцин є неефективним по відношенню до більшості анаеробних бактерій, грибків та вірусів. Гентаміцин лише мінімально ефективний проти стрептококів.

Резистентність до гентаміцину може розвиватися у грамнегативних і грампозитивних бактерій.

Клотримазол – синтетичний протигрибковий засіб групи похідних імідазолу. Спектр чутливості до клотримазолу включає у себе ряд грибків, що є патогенними для людини і тварин. Клотримазол забезпечує ефективну дію по відношенню до дерматофітів, дріжджових та пліснявих грибків. Під час досліджень in vitro була продемонстрована ефективність клотримазолу проти Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis та Candida (в тому числі Candida albicans). Відомо, що протигрибкова дія клотримазолу зумовлена пригніченням синтезу ергостерину. Ергостерин є важливим компонентом клітинної мембрани грибків.

Фармакокінетика.

Дослідження фармакокінетики препарату не проводили.

Бетаметазон. При нормальних умовах тільки частина бетаметазону, що застосовується місцево, є системно доступним. Ступінь його проникнення залежить від місця нанесення, стану шкіри, галенової форми препарату, віку пацієнта і способу застосування.

Гентаміцин. Гентаміцин після місцевого застосування на неушкодженій шкірі не всмоктується, але після нанесення на ушкоджену чи запалену шкіру та при застосуванні оклюзійних пов’язок на невеликих поверхнях шкіри гентаміцин може піддаватися системній абсорбції.

Клотримазол. Після нанесення на шкіру системна абсорбція низька, при цьому більшість клотримазолу залишається у роговому шарі. Такі концентрації спостерігалися через 6 годин після нанесення 1 % радіоактивного клотримазолу на непошкоджену шкіру та на шкіру з гострим запаленням: роговий шар = 100 мкг/см³, сітчастий шар = 0,5-1 мкг/см³, підшкірний шар = 0,1 мкг/см³.

Показання до застосування:

Лікування дерматозів, чутливих до кортикостероїдів, при наявності (або при підозрі) бактеріальних та/або грибкових інфекцій, спричинених чутливими до компонентів препарату мікроорганізмами.

Протипоказання:

Препарат протипоказаний пацієнтам з підвищеною чутливістю до активних речовин або до будь-якого іншого компонента препарату, до інших аміноглікозидних антибіотиків (перехресні алергічні реакції на гентаміцин) або похідних імідазолу (перехресні алергічні реакції на клотримазол). А також при туберкульозі шкіри, шкірних проявах сифілісу, шкірних реакціях після вакцинації, шкірних виразках, вуграх, поширеному бляшковому псоріазі, вірусних шкірних інфекціях (наприклад, простий герпес, оперізувальний лишай), варикозному розширенні вен, періоральному дерматиті, рожевих вуграх, вітряній віспі, інших бактеріальних і грибкових інфекціях шкіри без належної антибактеріальної та антигрибкової терапії.

Препарат не показаний для застосування під оклюзійні пов’язки. Препарат не слід наносити на слизові оболонки, очі або ділянку біля очей.

Не застосовувати крем для лікування нігтів або інфекцій шкіри голови.

Особливості застосування:

Крем особливо підходить для застосування у лікуванні розладів в ексудативній стадії. Препарат не призначений для застосування в офтальмології.

У разі розвитку подразнення шкіри або проявів підвищеної чутливості на тлі лікування кремом застосування препаратом слід припинити і підібрати хворому адекватну терапію.

При місцевому застосуванні системна абсорбція діючих речовин може бути вищою при застосуванні препарату на великі ділянки шкіри, особливо при тривалому застосуванні або при нанесенні на пошкоджені ділянки шкіри. При цьому можуть виникати побічні явища, що спостерігаються після системного застосування діючих речовин.

При одночасному системному введенні аміноглікозидних антибіотиків слід враховувати імовірність сукупної токсичної дії (ототоксичність/нефротоксичність).

Зокрема, слід мати на увазі перехресні алергічні реакції з іншими аміноглікозидними антибіотиками.

Тривале місцеве застосування антибіотиків іноді може призводити до росту резистентної мікрофлори. У цьому випадку, а також при розвитку суперінфекції терапію препаратом слід припинити і призначити відповідне лікування.

Кортикостероїди з високою активністю на великих ділянках шкіри слід застосовувати під ретельним періодичним моніторингом, оскільки вони можуть пригнічувати функцію гіпоталамо-гіпофізарно-наднирково-залозної (ГГНЗ) системи. У випадку розвитку пригнічення лікарський препарат слід відмінити, частоту нанесення зменшити або перевести пацієнта на кортикостероїдний препарат слабкої дії. Функція ГГНЗ, як правило, відновлюється при відміні препарату. В окремих випадках можуть розвиватися симптоми відміни, що вимагають додавання системного кортикостероїду.

Слід уникати нанесення препарату на відкриті рани або пошкоджену шкіру.

Безперервне лікування більше 2-3 тижнів не рекомендується.

Кортикостероїди дуже сильної, сильної і середньої дії слід застосовувати з обережністю при нанесенні на шкіру обличчя і статевих органів. У таких випадках курс лікування не повинен перевищувати 1 тиждень.

В цілому в зоні навколо очей (глаукома) слід застосовувати тільки низькодозовані кортикостероїди.

Кортикостероїди можуть маскувати симптоми алергічної реакції на один з компонентів препарату.

Пацієнта слід проінструктувати: застосовувати препарат тільки для індивідуального лікування та не передавати іншим особам.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітність.

В експериментальних дослідженнях встановлено тератогенний ефект кортикостероїдів для місцевого застосування. Відсутні дані про його застосування вагітним жінкам.

Аміноглікозиди проникають через плацентарний бар’єр і можуть завдати шкоди плоду при застосуванні вагітним. Були повідомлення про випадки повної необоротної двосторонньої вродженої глухоти у дітей, матері яких отримували аміноглікозиди (включаючи гентаміцин) під час вагітності. Недостатньо даних щодо місцевого застосування гентаміцину вагітним. Недостатньо даних щодо застосування клотримазолу вагітним жінкам.

Дослідження на тваринах не продемонстрували ризику впливу препарату на плід.

Препарат Триакутан® слід застосовувати у період вагітності тільки у випадку абсолютної необхідності. Препарат Триакутан® не слід застосовувати у великих дозах, на великі ділянки шкіри і протягом тривалого часу, а також під оклюзивними пов'язками.

Лактація.

Невідомо, чи можуть гентаміцин, клотримазол і кортикостероїди при місцевому застосуванні проникати у грудне молоко. Однак системні кортикостероїди виявляються у грудному молоці, тому, в ході лікування Триакутаном слід припинити годування груддю.

Не слід наносити препарат на молочні залози жінкам, які годують груддю.

Не слід застосовувати препарат у I триместрі вагітності.

Призначення препарату можливе тільки на більш пізніх термінах вагітності, якщо очікувана користь для майбутньої матері перевищує потенційну загрозу для плода.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Вплив на здатність керування транспортними засобами або роботу з іншими автоматизованими системами не вивчали.

Діти:

Не рекомендується застосовувати дітям, оскільки відсутній досвід застосування препарату пацієнтами цієї вікової категорії.

Спосіб застосування та дози:

Дорослим препарат наносити тонким шаром на всю уражену поверхню та прилеглу ділянку неушкодженої шкіри 2 рази на добу, зранку та ввечері. Тривалість лікування залежить від клінічної реакції хворого на лікування, а також клінічних та мікробіологічних показників.

У разі грибкового захворювання «стопи атлета» може бути необхідним більш тривалий курс лікування (2-4 тижні).

Передозування:

При тривалому або надмірному застосуванні місцевих глюкокортикостероїдів можливе пригнічення гіпофізарно-адреналової системи з розвитком вторинної адреналової недостатності і появою симптомів гіперкортицизму, в тому числі хвороби Кушинга.

Не слід виключати, що одноразове передозування гентаміцином призводить до появи симптомів передозування.

Надмірне та тривале місцеве застосування гентаміцину може призвести до надмірного росту нечутливих до антибіотика мікроорганізмів.

Лікування. Призначати відповідну симптоматичну терапію. Симптоми гострого гіперкортицизму зазвичай оборотні. Якщо необхідно, слід провести корекцію електролітного балансу. У разі хронічної токсичної дії відміна кортикостероїдів повинна бути поступовою.

У разі надмірного зростання резистентних мікроорганізмів рекомендується припинити лікування препаратом і призначити необхідну противогрибкову або антибактеріальну терапію.

Побічні дії:

Початок лікування

З боку шкіри

Рідко: подразнення шкіри, відчуття печіння, свербіж, сухість шкіри, реакції гіперчутливості на один з компонентів препарату і зміни кольору шкіри.

При застосуванні на великі ділянки шкіри, під оклюзійною пов’язкою та/або протягом тривалого часу можуть виникати локальні зміни на шкірі. При застосуванні на великі ділянки шкіри можуть виникнути системні реакції (пригнічення надниркових залоз, непритомність, артеріальна гіпотензія, задишка, дискомфорт/біль, нездужання).

Слід пам’ятати про підвищений ризик розвитку вторинних інфекцій внаслідок зниження місцевої резистентності до інфекції.

Можливі локалізовані зміни з боку шкіри, наприклад атрофія шкіри (частіше при застосуванні на обличчі), телеангіектазія, ексудація, поява пухирів, набряк, кропив’янка, мацерація шкіри, пітниця, гіпохромія, стриї, вогнищеве лущення шкіри, поколювання шкіри, пластинчасте лущення шкіри, ущільнення шкіри, розтріскування шкіри, відчуття тепла, фолікулярне висипання, еритема, розтяжки, підшкірні крововиливи, пурпура, вугреподібні висипання, спричинені стероїдами, розацеаподібний/періоральний дерматит, гіпертрихоз і зміни кольору шкіри (включаючи гіпопігментацію). Невідомо, чи оборотні зміни кольору шкіри.

Нечасто: контактна сенсибілізація до гентаміцину.

У деяких пацієнтів спостерігалася можлива фотосенсибілізація; однак цей ефект не відтворювався при повторному застосуванні гентаміцину з подальшим впливом ультрафіолетового опромінення.

З боку ендокринної системи: пригнічення синтезу ендогенних кортикостероїдів, надмірна активність надниркових залоз з набряком. Будь-які побічні явища, котрі спостерігаються при системному застосуванні глюкокортикоїдів, включаючи супресію кори надниркових залоз, можуть виникати і при їх місцевому застосуванні.

З боку обміну речовин: розвиток латентного цукрового діабету.

З боку органів слуху, внутрішнього вуха/з боку нирок: при одночасному системному застосуванні аміноглікозидних антибіотиків може виникнути сукупна ототоксичність/ нефротоксичність при застосуванні крему Триакутан® на великі ділянки шкіри або на ушкоджену шкіру.

З боку опорно-рухової системи: остеопороз, затримка росту (у дітей).

Цетостеариловий ефір, що входить до складу лікарського засобу, може призвести до виникнення місцевих обмежених шкірних реакцій (наприклад, контактного дерматиту).

Лікарська взаємодія:

При застосуванні крему на шкіру статевих органів і анального отвору наявність м’якого парафіну (допоміжна речовина у складі препарату) може зменшити міцність на розрив латексних презервативів, чим знижує їх надійність при використанні. Клотримазол при місцевому застосуванні може бути антагоністом амфотерицина та інших полієнових антибіотиків.

Термін придатності:

3 роки.

Умови зберігання:

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС. Не заморожувати. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 15 г у тубі; 1 туба в пачці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Волошонович Алла
Лікар-ендокринолог
Кандидат медичних наук
Луганський державний медичний університет, факультет - лікувальна справа
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.