Підвищене газоутворення (метеоризм, відрижка)

Гази, зазвичай присутні в травному тракті, можуть виділятися через рот у вигляді відрижки чи через задній прохід у вигляді метеоризму. Підвищене газоутворення проявляється надмірною відрижкою, здуттям живота, надмірним метеоризмом. Метеоризм виникає при надлишковій продукції водню, метану та вуглекислого газу бактеріями, що живуть у товстому кишківнику та при синдромі порушеного всмоктування.

Причини

  • Причиною відрижки може бути ковтання повітря чи газ, що виділяється після вживання газованих напоїв.
  • Надмірне ковтання повітря при рясному слиновиділенні, яке супроводжує шлунково-стравохідний рефлюкс, носіння невірно підібраних зубних протезів, нудоту. Основна частина повітря, що заковтується, пізніше відригується, менша проходить вниз в шлунок і потім виділяється з кишковим газом.
  • У пацієнтів з недостатністю лактози.
  • При вживанні в їжу певних продуктів, наприклад, капусти, бобових, дієтичної клітковини.
  • У пацієнтів з синдромом подразненого кишківника або уповільненням спустошенням шлунка через порушення його інервації (гастропарезом).
  • В окремих випадках при пухлинних процесах в кишківнику.

Що повинно насторожити?

Симптомами, що насторожують, є наявність крові в калі, втрата маси тіла, біль у грудях.

Коли звернутися до лікаря?

Якщо здуття живота збігає з болем у грудній клітці, пацієнту необхідно невідкладно відвідати лікаря для виключення інфаркту міокарда. Якщо здуття поєднується з діареєю, відчуттям дискомфорту в животі, то потрібно впродовж 7 днів звернутися за консультацією спеціаліста. В інших випадках лікаря відвідати рекомендовано, однак немає термінової необхідності.

Обстеження

З метою уточнення проявів захворювання у вас зберуть анамнез та проведуть фізикальне обстеження органів черевної порожнини, прямої кишки та органів малого таза (у жінок). Після цього лікар зможе визначити, що саме з додаткових методів обстеження знадобиться пройти. Лікар поставить питання, щодо уточнення характеру прийнятої їжі, розвитку тривожних симптомів, про кількість дефекацій, кольору та консистенції калу, втрати маси тіла у людини.

Як лікується метеоризм?

Якщо стан не обумовлений важкими хворобами, то симптоми метеоризму не шкідливі для здоров’я.

Людям, що виділяють надмірну кількість кишкового газу, рекомендують відмовитись від вживання деяких видів продуктів та включити в раціон харчування більше грубої їжі (висівки, насіння подорожника), щоб спробувати посилити моторику товстої кишки.

Лікарські препарати не приносять особливого полегшення. Вам можуть запропонувати антихолінергічні препарати, з симетиконом Еспумізан (Silicones). 

Таблетки активованого вугілля також зменшать газоутворення та його неприємний запах.

Пробіотики такі, як Cимбітер (Combined drugs) можуть зменшити здуття та метеоризм та сприяяти зростанню нормальних кишкових бактерій.

Людям з диспепсією і відчуттям наповнення в верхній частині живота після їжі призначать антациди Альмагель (Оrdinary salt combinations and antiflutulens), малі дози антидепресантів для зниження гіперчутливості кишківника.

Ключові моменти

При наявності підвищеного газоутворення, яке супроводжується іншими симптомами, вам призначать додаткове обстеження.

Якщо у пацієнтів похилого віку з’являються нові симптоми, які викликають занепокоєння, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама