Роль квасолі в разі панкреатиту: користь і обережність

квасоля та підшлункова залоза

Маленька за розміром підшлункова залоза виконує важливу функцію в травленні. Вона виробляє ферменти, які необхідні для розщеплення їжі. Однак іноді вона стає об’єктом запалення, спричиняючи біль і дискомфорт. Цей стан називається панкреатитом.

Щоб навчитися жити з цим захворюванням, необхідно стежити за правильним харчуванням. У цій статті ми розглянемо роль квасолі при панкреатиті. Дізнаємося, чи може вона бути корисною в раціоні і як слід підходити до її вживання.

Чим корисна квасоля

Квасоля має безліч корисних властивостей для людини. Вона містить:

 • протеїни;
 • клітковину;
 • вітаміни;
 • мінерали.

Розберемо детально корисні властивості квасолі:

 1. Високий вміст клітковини.

Квасоля багата на розчинну і нерозчинну клітковину. Розчинні волокна знижують «поганий» холестерин у крові, що дуже добре при схильності до серцево-судинних захворювань. Нерозчинна клітковина запобігає закрепам і полегшує процес перетравлення.

 1. Білок низької жирності.

Квасоля – альтернатива тваринному білку. Вона містить ті самі амінокислоти, якими багатий тваринний протеїн. Пацієнтам із панкреатитом це особливо важливо, оскільки білок сприяє загоєнню пошкоджених тканин підшлункової залози.

 1. Багатство мікроелементами.

Бобові містять важливі мінерали: залізо, магній, фосфор і калій. Ці елементи важливі для підтримки здорової крові, кісток, м’язів і нормального функціонування нервової системи. Постійне включення квасолі в раціон допомагає збалансувати рівень мінералів в організмі.

 1. Низький глікемічний індекс.

Квасоля має низький глікемічний індекс. Це означає, що вона повільно підвищує рівень глюкози. Для пацієнтів із діабетом це дуже корисно, оскільки сприяє підтримці енергії та загальному стану організму.

 1. Антиоксиданти.

Квасоля містить антиоксиданти, такі як флавоноїди й каротиноїди, які захищають клітини організму від пошкодження вільними радикалами. Це важливо для підтримки загального здоров’я і зниження ризику розвитку хронічних захворювань.

 1. Підтримка травлення.

Клітковина в складі квасолі покращує перистальтику кишківника, допомагає уникнути запорів і забезпечує нормальну роботу травної системи.

 1. Зниження ваги.

Завдяки високому вмісту білка й клітковини, квасоля відмінно контролює апетит і сприяє зниженню ваги. Для тих, хто потребує нормалізації ваги, продукт допомагає її знизити й покращує загальний стан.

Квасоля і панкреатит

Квасоля за панкреатиту під час запального періоду категорично заборонена. У період стійкої ремісії, якщо після останнього нападу минуло вже понад два місяці, квасоля допускається в раціоні пацієнта.

Один з аспектів, який робить важливою квасолю за панкреатиту, це її білок. Пацієнтам часто рекомендується збільшувати споживання білка, особливо нежирного.

Квасоля, являючись джерелом рослинного білка, служить корисною альтернативою тваринним продуктам. Це важливо, оскільки білок допомагає в регенерації тканин, підтримує імунну систему і сприяє загальному відновленню організму.

Крім того, квасоля багата на баластні речовини, зокрема на клітковину. Клітковина виконує роль «щітки» для їжі, допомагаючи підтримувати нормальну роботу кишківника та покращуючи процес перетравлення. Це особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, у яких часті проблеми із засвоєнням їжі.

Однак варто пам’ятати, що квасоля, як і багато інших продуктів, вимагає додаткових зусиль організму для перетравлення. Усередині квасолі містяться полісахариди, складні вуглеводи, які не завжди повністю перетравлюються шлунковими ферментами. У результаті цього процесу виникає газоутворення та дискомфорт.

Рекомендації під час вживання квасолі

 1. Замочування та промивання.

Замочування квасолі перед варінням допомагає зменшити вміст полісахаридів. Її слід замочувати у воді на кілька годин або навіть на ніч, а потім добре промивати.

 1. Поступове введення.

Починати додавати квасолю у свій раціон, краще з невеликих порцій. Це дасть змогу організму поступово звикнути до збільшеного споживання клітковини та рослинного білка.

 1. Комбінування.

Поєднання квасолі з рисом або кіноа, зменшує навантаження на травну систему.

 1. Індивідуальний підхід.

Реакція кожного організму індивідуальна. Якщо хтось переносить її легко, то в інших виникають деякі проблеми. Важливо уважно слухати своє тіло і реагувати на будь-які зміни, а також не соромитися звертатися до лікаря за консультацією.

Обережність при вживанні квасолі в разі панкреатиту

Попри корисні властивості квасолі, є кілька аспектів, на які варто звернути увагу під час її вживання пацієнтами з панкреатитом. Головна проблема – це потенційні труднощі з перетравленням і газоутворенням.

Квасоля містить деякі компоненти, які важко перетравлювані для деяких людей і спричиняють надлишкове газоутворення, що посилює дискомфорт для пацієнтів із чутливою підшлунковою залозою.

Рекомендації щодо вживання квасолі

 1. Важливо уважно стежити за своєю реакцією після вживання квасолі. Якщо були помічені болі або дискомфорт у шлунку, варто тимчасово обмежити її споживання.
 2. Зверніть увагу на способи приготування. Замочуйте бобові перед варінням і ретельно зливайте воду після замочування. З нею підуть компоненти, що викликають гази.
 3. Спробуйте різні види квасолі. Деякі сорти квасолі спричиняють менше проблем із перетравленням, ніж інші.
 4. Комбінуйте квасолю з іншими продуктами. Поєднання квасолі з крихітними порціями інших білкових продуктів і нежирних овочів зменшує ризик неприємних відчуттів.

Рецепти та способи включення квасолі в раціон при панкреатиті

Квасолеве пюре з гарбузом: варену квасолю і гарбуз розім’яти в пюре. Додайте трохи нежирного молока і приправ на смак. Це пюре багате на поживні речовини та легкозасвоюваний білок.

Салат із квасолею та індичкою: змішати варену квасолю, обсмажену індичку (або інший нежирний білок) і нарізані овочі. Полити лимонним соком і додати свіжу зелень і спеції.

Висновок

Квасоля, завдяки своїм корисним властивостям, важливий компонент раціону для пацієнтів із панкреатитом. Однак обережність і баланс під час її вживання відіграють важливу роль. Перед внесенням змін до свого раціону завжди варто проконсультуватися з лікарем або дієтологом. 

З урахуванням рекомендацій і дотриманням обережності, квасоля є корисним і смачним доповненням до дієти, що сприяє поліпшенню загального стану організму та полегшенню симптомів панкреатиту.

Чи можна вживати квасолю при панкреатиті?

Так, квасолю можна вживати при панкреатиті, але з обережністю та в помірних кількостях.

Які види квасолі найбільше підходять при панкреатиті?

Найкращий вибір – біла квасоля, яка зазвичай легше переноситься організмом. Лімська квасоля та червона квасоля теж можуть бути в раціоні.

Чи можу я їсти консервовану квасолю при панкреатиті?

Консервована квасоля може містити багато солі та доданих жирів, тому краще вибирати нежирні варіанти та промивати квасолю перед вживанням.

Як правильно приготувати квасолю, щоб вона була легшою для травлення?

Квасолю слід протирати через сито або блендер, щоб зменшити вміст клітковини та полегшити її засвоєння.

Які страви з квасолею можна приготувати для пацієнтів з панкреатитом?

Це можуть бути пюре, супи чи каші, щоб не перевантажувати підшлункову залозу.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама