Ряжанка при панкреатиті

ряженка та підшлункова залоза

Панкреас – це орган травного тракту, який відповідає за вироблення ферментів, необхідних для травлення, і гормонів, таких як інсулін. Хворобливий стан виникає як гостро, так і хронічно. Він супроводжується болями у верхній частині живота, розладами травлення та іншими неприємними симптомами.

Важливу роль у лікуванні панкреатиту відіграє дієта. Вона допомагає знизити навантаження на підшлункову залозу і сприяє відновленню органу. Пацієнтам із панкреатитом часто рекомендується дотримуватися безжирової дієти, виключити гострі, жирні та продукти, які важко засвоюються.

Інформація про продукт

Ряжанка – це молочний продукт, який отримують шляхом ферментації топленого молока молочнокислими бактеріями. Вона має безліч поживних властивостей і робить значний внесок у поживний раціон пацієнтів із панкреатитом.

У цій статті розглянемо користь ряжанки за панкреатиту та її протипоказання. Вивчимо склад ряжанки й те, які корисні речовини вона містить, а також розберемо, чи підходить вона для всіх пацієнтів із панкреатитом, чи є нюанси, які варто враховувати.

Склад і поживні речовини ряжанки

Ряжанка містить розмаїття поживних речовин, які корисні для всіх. Вона багата білками, вітамінами (особливо групи В) і мінералами, такими як кальцій і магній.

Цікаво, що всього одна склянка кисломолочного напою покриває добову потребу кальцію на 25%.

Білки ряжанки легкозасвоювані, що робить її чудовим джерелом амінокислот, важливих для загоєння тканин і підтримки імунітету. Основні її дії полягають у такому:

 1. Поліпшення травлення.

Молочний напій здатний надавати організму легкозасвоювані білки. Це особливо корисно для пацієнтів із панкреатитом, оскільки підшлункова залоза, яка відповідає за вироблення ферментів для травлення, зазнає труднощів при цьому захворюванні. Легкозасвоювані білки зменшують навантаження на підшлункову залозу.

 1. Підтримка кишкової мікрофлори.

Ряжанка також містить пробіотики, такі як лактобактерії та біфідобактерії, що сприяють здоровій мікрофлорі кишечника. Це допомагає поліпшити травлення і засвоїти поживні речовини.

 1. Зниження запалення і болю.

Дослідження показують, що ряжанка має протизапальні властивості завдяки вмісту біологічно активних речовин, таких як антиоксиданти. Це допомагає знизити запалення, яке виникає при панкреатиті.

 1. Зменшення ризику загострення панкреатиту.

Ряжанка знижує ризик загострення хронічного панкреатиту завдяки своїй легкозасвоюваності та низькому вмісту жиру.

Протипоказання до вживання ряжанки в разі панкреатиту

Крім корисних властивостей, які ряжанка приносить у разі запалення панкреаса, важливо враховувати й потенційні протипоказання для певних груп пацієнтів:

 1. Лактозна непереносимість.

Пацієнти, які страждають від лактозної непереносимості, відчуватимуть дискомфорт і травні проблеми під час вживання ряжанки, оскільки вона містить лактозу, молочний цукор. У цьому випадку, варто звернути увагу на лактозофільні продукти або лактозу-фреї варіанти ряжанки.

 1. Алергічні реакції.

Деякі люди можуть мати алергічну реакцію на компоненти ряжанки, такі як молоко або бактерії молочнокислих продуктів. За наявності алергічної реакції слід уникати ряжанки та звернутися до лікаря для адекватних рекомендацій.

 1. Високий рівень жиру.

Хоча ряжанка зазвичай містить менше жиру, ніж інші молочні продукти, деякі сорти можуть бути багаті на жири. Пацієнтам із гострим панкреатитом протипоказано пити напій. Тому важливо вибирати сорти ряжанки з найменшим відсотком жиру.

 1. Цукровий діабет.

Пацієнти, у яких цукровий діабет є супутнім захворюванням, мають бути обережними під час вживання напою, бо він містить деяку кількість вуглеводів. Необхідно враховувати загальний рівень вуглеводів у раціоні та дотримуватися рекомендацій лікаря.

 1. Помірність у вживанні.

Попри користь ряжанки за панкреатиту, важливо пам’ятати про міру. Вживання великої кількості кисломолочних продуктів призводить до надлишку деяких мікроелементів, що небажано для здоров’я.

Рецепти ряжанки при панкреатиті

Для пацієнтів із панкреатитом, які бажають включити ряжанку у свій раціон, ми надаємо рецепти, що дадуть змогу приготувати цей корисний молочний продукт удома з урахуванням індивідуальних потреб:

Інгредієнти:

 • 1 літр молока (бажано 1,5%);
 • 2-3 столові ложки натуральної сметани.

Процес приготування:

 • У глибокій каструлі нагрійте молоко до температури наближеної до 45-50 градусів Цельсія, але не доводьте до кипіння.
 • Додайте сметану й акуратно перемішайте.
 • Закрийте каструлю кришкою й укутайте її рушником.
 • Поставте каструлю в тепле місце і залиште на 6-8 годин, щоб відбулася ферментація. Ряжанка має стати густою та кислою.
 • Після цього охолодіть ряжанку в холодильнику.

Рекомендації щодо вибору молока:

 • Для пацієнтів із панкреатитом переважно використовувати знежирене молоко, щоб знизити навантаження на підшлункову залозу.

Підсолоджування ряжанки без цукру

Якщо ви хочете надати ряжанці солодшого смаку, але не можете використовувати цукор, пропонуємо спробувати такі способи:

 1. Використання фруктів.

Додайте свіжі або заморожені фрукти, як-от ягоди, шматочки банана або манго, для додання натуральної солодкості.

 1. Штучні підсолоджувачі.

Якщо у вас цукровий діабет, то краще використовувати штучні підсолоджувачі, такі як стевія або сукралоза.

Поради щодо вживання ряжанки при панкреатиті

Пацієнтам із панкреатитом важливо зважати не тільки на склад і приготування ряжанки, а й на спосіб її вживання. Наступні поради допоможуть максимально скористатися перевагами цього продукту та мінімізувати ризики:

 1. Порційний контроль.

Вживайте ряжанку в невеликих порціях, щоб уникнути переїдання, яке негативно позначиться на стані підшлункової залози.

 1. Дотримання режиму.

Регулярне вживання ряжанки корисне, але важливо робити це в поєднанні з іншими продуктами й дотримуватися режиму прийому їжі. Ряжанку краще включати в сніданки або перекуси.

 1. Консультація з лікарем.

Перед внесенням у свій раціон ряжанки за панкреатиту, завжди консультуйтеся з лікарем або дієтологом. Вони нададуть рекомендації, враховуючи ваші індивідуальні потреби та стадію захворювання.

Висновок

Ряжанка – корисний продукт для пацієнтів із панкреатитом, завдяки своєму складу та здатності покращувати травлення. Однак слід пам’ятати про протипоказання, такі як лактозна непереносимість або цукровий діабет, і дотримуватися помірності у вживанні.

Кому не можна пити ряжанку?

Протипоказана ряжанка людям із виразковою хворобою та гастритом із підвищеною кислотністю. Крім того, ряжанка – досить жирний продукт, тому не рекомендується тим, хто стежить за нормою жирів у раціоні.

Як ряжанка впливає на шлунок?

Зокрема, ряжанка містить бактерії, які допомагають розщеплювати їжу та покращують її засвоєння. Якщо випивати трохи ряжанки перед їдою, можна відновити кислотно-лужний баланс. Вітаміни групи В сприяють полегшенню процесів травлення.

Чи можна пити ряжанку в разі загострення панкреатиту?

Чи можна ряжанку при панкреатиті? Особливості вживання ряжанки за панкреатиту приблизно ті самі, що й у випадку з гастритом. Тут також вирішальну роль відіграє жирність продукту і наявність у ньому кисломолочних бактерій. Відповідно, в періоди загострень від напою необхідно повністю відмовитися.

Що краще пити кефір чи ряжанку?

Якщо говорити про те, що корисніше, ряжанка чи кефір, з точки зору дієтолога, то відповідь буде очевидною: кефір. Банально, але він не такий жирний, а отже, і менш калорійний. У продажу зустрічається 1,5% кефір, але за бажання можна знайти й знежирений – 0%. Мінімальна жирність ряжанки – 2,5%.

Коли краще пити ряжанку вранці чи ввечері?

Краще вживати ряжанку в першій половині дня, для її кращого засвоєння і через високу калорійність. Також у багатьох кисломолочні продукти при вживанні ввечері можуть викликати набряки. Тому оптимальний час для вживання ряжанки це перша половина дня або перекус між сніданком та обідом, наприклад.

Реклама
ВООЗ: зміна клімату викликала поширення трансмісивних інфекцій
Зміна клімату значно впливає на поширення трансміс...
HeartMate підвищує ймовірність успіху трансплантації серця на 20%
Інноваційний медичний пристрій, який підтримує жит...
Реклама
Як вилікувати гайморит назавжди
Як вилікувати гайморит і чи можна це зробити – пит...
Лікування гаймориту в домашніх умовах
Медикаментозна терапія при гайморитіЯк зняти голов...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама