Топінамбур при панкреатиті

Топінамбур і підшлункова залоза

Правильне харчування – одна з основних умов, щоб не просто жити з панкреатитом, а й уміло керувати ним. Запалення підшлункової залози спричиняє болі, порушення травлення і навіть ускладнення, такі як діабет. Тому дотримання правильної дієти має величезне значення для зниження навантаження на підшлункову залозу, забезпечення організму необхідними поживними речовинами та зменшення запалення.

Топінамбур, також відомий як «земляна груша» або «сонцелюбний артишок», є цікавим об’єктом досліджень у разі панкреатиту. Цей коренеплід має унікальні властивості, які дієтологи та лікарі вважають корисними за цього захворювання.

Харчова цінність топінамбура

У коренеплодах топінамбура містяться різноманітні мінерали й вітаміни, такі як вітамін С, вітамін В1 (тіамін), вітамін В3 (ніацин), залізо, калій і фосфор. Цей корінь також багатий на дієтичні волокна, які сприяють нормалізації травлення. Він багатий на калій, який корисний у разі серцевих захворювань і набряків, і слугує чудовим антиоксидантом.

Інулін – ключовий компонент топінамбура

Однак одним із ключових компонентів топінамбура є інулін, полісахарид, який не засвоюється організмом і не підвищує рівень цукру в крові. Це особливо важливо для пацієнтів, які страждають на проблеми з регуляцією глюкози в організмі.

Дослідження також показали, що інулін здатний знижувати рівень запалення в організмі, включно із запаленням стінок підшлункової залози.

Користь топінамбура в разі панкреатиту

За панкреатиту підшлункова залоза страждає через порушення обмінних процесів і погіршення кровопостачання. Якщо в раціоні з’являється топінамбур, то це сприятливо позначається на здоров’ї пацієнта. Перелічимо переваги коренеплоду:

  • сприяє поліпшенню обмінних процесів і зниженню запалення;
  • знижує рівень кислотності в шлунку, тому виручає в разі печії;
  • покращує кровообіг;
  • зміцнює захисні сили організму.

Рекомендується випивати щодня 150 г сирого топінамбура за панкреатиту. Коренеплід слід добре промити й вживати разом зі шкіркою, оскільки вона містить безліч корисних речовин.

Інулін також сприяє зростанню «хороших» бактерій у кишківнику, що підтримує здорову мікрофлору і покращує загальний стан пацієнтів з панкреатитом.

Крім вживання сирого топінамбура, корисним є приготування відвару з нього. Однак слід уникати квашеного, запеченого і смаженого топінамбура, оскільки такі способи приготування подразнюють слизову оболонку шлунка за проблем із підшлунковою залозою.

Поліпшення травлення і зниження навантаження на підшлункову залозу

За панкреатиту підшлункова залоза зазнає додаткового навантаження під час перетравлення їжі. Один зі способів поліпшити цей процес і знизити навантаження на залозу – це включити топінамбур у раціон. Топінамбур багатий на інулін, який діє як пребіотик, сприяючи зростанню корисних бактерій у кишківнику. Це допомагає легше засвоювати їжу, особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом.

Антиоксидантні властивості топінамбура

Топінамбур також має антиоксидантні властивості, включно з вітаміном С, який допомагає захистити клітини від пошкоджень вільними радикалами. Це особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, оскільки запалення й окислювальний стрес погіршують стан підшлункової залози. Споживання топінамбура знижує рівень окислювального стресу і покращує загальне здоров’я.

Зниження запалення та полегшення симптомів панкреатиту

Дослідження також вказують на протизапальні властивості топінамбура завдяки його багатому складу антиоксидантів і біологічно активних речовин. Це може допомогти зменшити запалення і полегшити симптоми панкреатиту, такі як біль і дискомфорт у ділянці живота. Крім того, топінамбур може допомогти регулювати рівень глюкози в крові, що також сприятливо впливає на пацієнтів із панкреатитом.

Кулінарні можливості топінамбура

Топінамбур використовують у кулінарії як замінник картоплі. З нього готують топінамбурні картопляні оладки, додають у супи та рагу, створюють салат, пюре, начинку для пиріжків і навіть варять компот.

Рекомендації щодо вживання топінамбура за панкреатиту

Під час вживання топінамбура в разі панкреатиту важливо стежити за порціями й уважно відстежувати реакцію свого організму. Почніть з невеликих кількостей і поступово збільшуйте, звернувши увагу на своє самопочуття. Зазвичай рекомендується вживати близько 100-150 грамів топінамбура в одній порції, щоб уникнути зайвого навантаження на травну систему.

Поради щодо вибору та зберігання топінамбура

Під час вибору топінамбура перевагу слід віддавати твердим і незіпсованим бульбам. Зберігайте їх у прохолодному та сухому місці, щоб уникнути проростання. Перед вживанням ретельно мийте й очищайте коренеплоди від бруду.

Потенційні протипоказання та побічні ефекти

Попри всі корисні властивості, у деяких людей можуть виникнути побічні ефекти, як-от здуття або газоутворення, особливо під час першого вживання. Людям з алергією на соняшник, амброзію або айстрові рослини слід бути обережними під час вживання земляної груші.

Висновок

Топінамбур у разі панкреатиту – корисний продукт для здоров’я підшлункової залози й загального добробуту. Його здатність покращувати травлення, знижувати запалення і мати антиоксидантні властивості роблять його цінним продуктом для пацієнтів з панкреатитом.

Однак завжди слід проконсультуватися з лікарем перед внесенням істотних змін до раціону, особливо якщо є хронічні захворювання, як-от панкреатит або діабет, або якщо ви приймаєте ліки, що впливають на травлення.

Скільки топінамбура можна їсти на день?

Рекомендована порція свіжого топінамбура – близько 150 г на день, більша кількість викликає метеоризм і діарею.

Кому не можна їсти топінамбур?

Топінамбур протипоказаний у разі алергії на нього. Краще утриматися від вживання земляної груші гіпотонікам, оскільки вона знижує тиск. Також потрібно проявляти обережність тим, хто часто страждає від здуття в кишечнику, оскільки сирий коренеплід посилює газоутворення.

Чи можна їсти топінамбур сирим?

Вживати топінамбур можна в сирому вигляді та після термообробки. Сирий топінамбур схожий на качан капусти, а в смажений – на солодку картоплю. Важливо знати, що викопаний топінамбур, на відміну від картоплі, зберігається недовго. Найкорисніший топінамбур у сирому вигляді.

Чи потрібно чистити топінамбур?

Чистити топінамбур не потрібно.

Коли корисніше їсти топінамбур?

Бульби топінамбура не бояться заморозків, тому поспішати зі збиранням не варто. Оптимальний час – кінець жовтня-початок листопада.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос з кров'ю у дитини
Найімовірніші причини проносу з кров'ю у дітейНепе...
Пронос з кров'ю та слизом
Можливі причиниДіагностикаЛікуванняПрофілактикаПош...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама