Алергія на полуницю

Алергія на полуницю – дуже поширене явище. Смачна соковита ягода належить до переліку найнебезпечніших алергенів. Хоча і є справжнім джерелом здоров’я. Адже достатньо лише трьох ягідок, щоб отримати кількість вітаміну С, що міститься в одному лимоні.

Полуниця багата мікроелементами, які покращують роботу всіх органів та систем організму та сприяють довголіттю:

  • фолієва та лимонна кислота покращують емоційний стан та апетит, виводять токсини з організму;
  • клітковина сприяє нормалізації роботи травного тракту та покращенню обміну речовин;
  • пектин бореться з високим рівнем цукру та холестерину.

Через низьку калорійність полуницю рекомендують людям із зайвою вагою. Не протипоказана вона й діабетикам.

Чому буває алергія на полуницю

  1. Вживання полуниці вивільняє внутрішньоклітинний гістамін. Надлишковий рівень гістаміну впливає на всі системи організму і проявляється у вигляді кропив’янки, сверблячки, різних кишкових розладів, мігрені тощо.
  2. Також вважається, що алергічну реакцію викликає пилок, який міститься у пористих волокнах ягоди.
  3. Подразником може бути й саліцилова кислота, на яку багата полуниця.
  4. Ще один фактор – білок, що забезпечує червону пігментацію ароматної ягоди.

Симптоми непереносимості полуниці

Ознаки непереносимості полуниці схожі на харчову алергію на інші продукти харчування:

  • набряк та почервоніння шкіри у вигляді плям, сильний свербіж, лущення уражених ділянок;
  • на шкірі з’являється висипання з дрібними водянистими бульбашками (кропив’янка);
  • набряк носа, язика, піднебіння, що відчувається поколюванням, чханням, закладеністю носа;
  • поява утрудненого дихання, нападів сухого кашлю, хрипоти;
  • через подразнення сльозяться очі і червоніють білки;
  • можливе підвищення температури тіла;
  • буває розлад шлунку, здуття живота;
  • нудота та блювання;
  • важка форма алергії – набряк Квінке в районі носа, губ та повік.

Алергія на ягоду може спровокувати навіть стан, що загрожує життю – анафілактичний шок.

Як проявляється алергія на полуницю у дорослих

Непереносимість ягоди найчастіше виникає у людей зі спадковою чутливістю до алергенів. Крім того, у групі ризику ті, хто має хронічні хвороби органів травлення та ослаблений імунітет.

Полуниця відноситься до сімейства трояндових, як і малина, вишня, груша, персик, яблуня. Якщо на якийсь із цих фруктів має місце алергія, швидше за все, вона виникне і на полуницю.

Головним подразником полуниці є білок Fra a1. Він бере участь у дозріванні ягоди. Слід зазначити, що цей білок швидко руйнується під впливом температур та у процесі травлення. Тому зазвичай алергічна реакція на полуницю обмежується оральною (СОА).

СОА – синдром оральної алергії – проявляється у вигляді сверблячки в роті або в горлі, вух, набряканням губ та язика. Більш тяжкі наслідки: набряк горла, блювання, кропив’янка та напади астми.

Виведена не так давно біла полуниця не містить Fra a1. Тож, вона безпечна для алергіків. Крім Fra a1, у полуниці є алергени Fra a3 (білок – переносник ліпідів) та Fra a4 (профілин). Однак їхня кількість дуже незначна для сильної алергічної реакції.

Зверніть увагу! Якщо раніше у дорослої людини не спостерігалося алергії на полуницю, вона може виникнути.

Пусковим механізмом може стати зниження імунітету, спричинене:

  • стресовим станом,
  • перенесеними інфекційними та вірусними захворюваннями,
  • систематичним недосипанням,
  • неповноцінним харчуванням,
  • переохолодженням.

Як виглядає алергія на полуницю у дитини

Непереносимість полуниці у малюка завдає безліч неприємностей і йому самому, і його батькам. Ще б пак! Так хочеться якнайшвидше познайомити своє чадо з дивовижною ягідкою. Корисною та дуже смачною. До того ж вона – інгредієнт-фаворит у йогуртах та сирках.

Але дитячий організм ще не зміцнілий, імунна система перебуває у стадії формування. А це означає, що будь-якої миті у ній може статися збій. Алергічна реакція у дитини може бути набагато сильнішою, ніж у дорослої людини. Тому пропонувати продукти з високим коефіцієнтом алергенності слід дуже обережно.

Лікарі рекомендують вводити в раціон дитини полуницю не раніше ніж через рік після народження. Дехто взагалі радить відтермінувати знайомство з ягодою до трирічного віку. У будь-якому випадку робити це треба вкрай обережно, уважно спостерігаючи за реакцією організму малюка. Найбільш поширена з них у дітей – кропив’янка.

Якщо у немовляти раптом з’явилося висипання, матері-годувальниці слід відмовитися від вітамінного смаколика, навіть якщо вона сама ніколи не мала проблем при вживанні полуниці.

Давати дитині солодку ягідку можна починаючи по одній на день. Якщо жодних негативних наслідків не спостерігається, можна збільшити норму до трьох полуничок на день. Але не більше. Оскільки алерген має властивість накопичуватися в організмі.

Перестрахуватись, повністю відмовляючись від алергенонебезпечного продукту, теж не варто. Існує думка, що при пізньому знайомстві дитини з алергенною їжею з часом розвивається гіперчутливість до деяких продуктів. Тому дітям радять пропонувати (звичайно, для початку в дуже невеликих кількостях) і потенційно алергенну їжу, у тому числі полуницю. Це рекомендується робити з 7-7,5 місяців, не раніше.

Причому зовсім не обов’язково вперше давати саме свіжу полуницю. Краще її перетерти на пюре і проварити кілька хвилин. Якщо проявилася негативна реакція, необхідно проконсультуватися з лікарем. Швидше за все, доведеться відмовитися від полуниці. Включаючи йогурти, соки, сирки та інші продукти з цією ягодою.

Алергія під час вагітності

Майбутнім мамам лікарі рекомендують бути дуже уважними до свого раціону. Особливо обережною слід бути із харчовими продуктами – сильними алергенами.

Якщо серед родичів є алергіки, варто взагалі відмовитися на якийсь час від ягід. Оскільки алергія найчастіше є спадковим захворюванням.

Починаючи з 22 тижня організм дитини стає дуже сприйнятливим до «недружніх» речовин. Через вживання майбутньою мамою полуниці у дитини може розвинутися у майбутньому схильність до непереносимості продуктів.

Як лікувати алергію на полуницю

  • Насамперед необхідно провести аналіз крові на імуноглобуліни – f44. Підвищений рівень їхньої концентрації в крові свідчить про наявність алергії на полуницю.
  • Слід також повністю відмовитися від вживання полуниці та іншої ягоди. Наприклад, малини та смородини.
  • Лікар призначить антигістамінні лікарські препарати, мазі та креми для зниження набряклості та сверблячки.
  • Благотворно впливають на шкіру трав’яні ванни.
Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Шляхи розповсюдження діабету
Чи передається цукровий діабет у спадокГенетичні ш...
Реклама
Реклама