Алергія на шкірі
Алергія на шкірі – це ціла група дерматологічних захворювань, причиною яких є потрапляння до організму алергену.
Чому починається алергія
При попаданні до організму людини речовини-агресора імунна система активно реагує на нього молекулами гістаміну, які містяться у тканинах. Починаються процеси виштовхування, вибивання, знищення алергену – розширюються судини, до уражених місць спрямовується кров, з’являється свербіж, пухирці, червоні плями та припухлості. Так проявляються симптоми алергії.
Зазвичай схильність до алергічних реакцій має генетичне походження. Якщо у когось із батьків є сенсибілізація (підвищена чутливість до зовнішніх подразників), у 50% випадків вона проявляється й у дитини. Також гіперчутливість до алергенів може виникнути на тлі зниженого імунітету або в результаті професійної діяльності при регулярному контакті з подразнювальною речовиною або фактором. На сьогодні остаточно природа появи алергії ще не вивчена. Водночас рік у рік армія алергіків тільки збільшується.
У кожної п’ятої дорослої людини симптоми алергії проявляються у вигляді шкірних захворювань. У дитячому віці через несформованість імунної системи така реакція на алергени зустрічається у 50-60% випадків.
Причини алергії на шкірі
Алергічну реакцію може спровокувати будь-що: пилок рослин, харчові продукти, укуси комах, тютюновий дим, холод, ультрафіолет, косметичні засоби та багато іншого. Однак, за статистикою, шкірну алергію найчастіше викликають лікарські препарати, отрута комах та їжа.
Цікаво, що на алергічну реакцію шкірних покривів нерідко впливає і психосоматика. Негативні емоції можуть призвести до підвищеної чутливості людини до алергенів. Дослідження підтверджують, що алергічні захворювання шкіри нерідко є наслідком невротичних розладів.
Алергія є спусковим механізмом наступних дерматологічних захворювань:
- контактний алергічний дерматит;
- атопічний дерматит;
- екзема;
- токсидермія;
- кропив’янка.
Контактний алергічний дерматит
Хвороба виникає при попаданні на поверхню шкіри подразливої речовини, внаслідок чого починається запалення. Найчастіше у якості алергенів виступають метали, побутова хімія, косметика, фурнітура одягу, вироби з латексу, лікарські препарати місцевої дії.
Розрізняють звичайний контактний дерматит та алергічний. Перший викликає тактильний вплив подразливої речовини. Другий виникає внаслідок гіперреакції імунної системи на подразник.
Лікар повинен обов’язково визначити, до якого виду контактного дерматиту відноситься захворювання пацієнта, оскільки вони вимагають різних підходів до лікування.
Симптоми контактного дерматиту:
- почервоніння (гіперемія) ділянок шкіри, що не має чітких меж;
- свербіж;
- тріщини;
- пухирі;
- лусочки.
Тяжкі форми контактного алергічного дерматиту можуть проявлятися у вигляді набряку Квінке або анафілаксії.
Набряк Квінке – сильний набряк шкіри та слизових, що тримається від кількох годин до кількох діб.
Анафілаксія має ті ж ознаки, що і набряк Квінке, але стан хворого погіршується ще й різким падінням тиску, що може призвести до анафілактичного шоку.
Атопічний дерматит
Атопічний дерматит зазвичай є спадковим алергічним захворюванням.
Його симптоми схожі на прояви алергічного контактного дерматиту. Однак вони відрізняються своїм походженням. При атопічному дерматиті висипання, свербіж, бульбашки з’являються не внаслідок дотику подразника, а в окремих зонах: на обличчі, шиї, за вухами, в області шкірних складок, пахвових, ліктьових та підколінних впадин. Крім неприємних відчуттів, це захворювання шкіри небезпечне тим, що через ділянки ураженої шкіри в організм можуть потрапляти різні інфекції та бактерії.
Види атопічного дерматиту:
- локальні ураження, що займають трохи більше 10% шкіри. Зазвичай виникають на обличчі та шиї, а також на шкірі рук;
- алергічний процес, що вражає 10-50% поверхні шкіри, захоплюючи руки, ноги, спину та груди;
- дифузна форма, за якої запалення поширюється на понад 50% тіла.
На жаль, атопічний дерматит не піддається лікуванню. Щоправда, у декого з часом він зникає сам собою. Людині, схильній до атопічного дерматиту, слід ретельно стежити за шкірою, використовуючи м’які зволожувальні засоби.
Екзематозний дерматит
Екзема – патологія змішаного походження. Вона поєднує алергічний та нейрогенний фактор (утворення нових нервових клітин). Одним із пускових механізмів патологічного процесу може стати стрес.
Симптоми екзематозного дерматиту:
- почервоніння;
- сухість шкіри;
- лусочки;
- тріщини;
- скоринки;
- пухирці.
Токсидермія
Це гостре токсико-алергічне захворювання шкіри, що виникає внаслідок потрапляння в організм алергенів. Причиною запального процесу найчастіше є лікарські препарати.
Головні симптоми – висипання та свербіж.
Кропив’янка
Кропив’янка – це шкірне захворювання, симптоми якого нагадують опік кропиви: рожеві та червоні плями з пухирцями, свербіж та печія. Буває гострою та хронічною. Проявляється відразу після дії алергену або протягом наступних 2-6 годин. Може розповсюджуватися на будь-яку ділянку тіла.
Алергічну кропив’янку викликають:
- харчові продукти із високим коефіцієнтом алергенності;
- медичні препарати;
- укуси комах;
- пил та пиловий кліщ;
- пліснява;
- холод;
- ультрафіолет;
- латекс;
- синтетичні тканини;
- вовна, слина тварин.
Алергія на шкірі: діагностика
Діагностика шкірної алергії включає:
- клінічний огляд;
- аналіз даних про алергічні реакції пацієнта та спадкових факторів;
- серологічний аналіз крові;
- дослідження крові на імуноглобуліни;
- шкірні алергічні проби;
- аналіз на непереносимість продуктів (FOX);
- елімінаційні проби.
В результаті аналізів можна визначити, що саме викликало негативну відповідь імунної системи та вжити заходів для обмеження контакту з алергеном.
Лікування алергії на шкірі
Антигістамінні засоби бувають першого та другого покоління. Препарати другого покоління забезпечують більш тривалий період лікувальної дії й не мають седативного ефекту. Тому їм віддають перевагу. У будь-якому разі ліки проти алергії на шкірі має призначати лікар.
Найбільш популярні препарати
- Супрастин. Антигістамінні пігулки першого покоління. Успішно та швидко знімають симптоми алергії. При цьому мають невелику кількість побічних ефектів.
- Цетрин. Препарат другого покоління. Менш токсичний для печінки та нирок, ніж інші аналоги. Не має седативної дії. Ефективний для швидкого усунення алергічної реакції.
- Кларитин. Усуває свербіж, висипання, пухирі, почервоніння. Має тривалу дію – до 24 години. Рекомендований до призначення як дорослим, так і дітям від одного року.
- Тавегіл. Успішно справляється із симптомами екземи, алергічного контактного та атопічного дерматиту, кропив’янки.
- Лоратадин. Може використовуватись для тривалого лікування шкірної алергії.
Алергія на шкірі: чим мазати
Лікувальні мазі та креми допомагають зняти свербіж та набряк, зволожують та сприяють оздоровленню шкірних покривів.
Найефективнішими та швидкодіючими вважаються гормональні препарати (Адвантан, Белодерм, Елідел, Дермовейт та ін.). Їх застосовують у гостру фазу за призначенням лікаря.
Для зняття запалення, утримання вологи та відновлення місцевої мікрофлори при атопічному дерматиті дорослим і дітям рекомендуються доглядальні мазі (дерматологічні лінійки: Топікрем, Ур’яж та ін.).
Блокувати H1-рецептори допомагають антигістамінні засоби (Феністил, Едермік та ін.). В результаті їхньої дії зменшується свербіж та запалення на ураженій ділянці шкіри.
Найбільш безпечними вважаються мазі з D-пантенолом (Бепантен, Д-Пантенол та ін.). Ними можна обробляти запалені місця як на тілі, так і на обличчі. Підходять при дерматиті середньої тяжкості та при легких симптомах алергії.
Якщо дерматоз поєднується з бактеріальною або грибковою інфекцією, призначають комбіновані мазі (Тридерм, Тримістин та ін.). До їх складу входять антибіотики, протигрибкові, протизапальні та протиалергічні компоненти.
Домашні засоби від симптомів алергії на шкірі
Щоб заспокоїти свербіж, рекомендується прийняти прохолодний душ. У відповідь на холод кровоносні судини звузяться і через шкіру виділятиметься менше подразливих речовин. Такий самий ефект має холодний компрес.
Полегшать стан ванни з настоєм ромашки, чистотілу, череди, кропиви. Вони мають заспокійливий і протизапальний ефект.
Після водних процедур нанесіть на проблемні ділянки шкіри сік алое вера (або крем з його вмістом) або оливкову олію.