Атеросклероз: препарати

судина з бляшкою та таблетки

Препарати для лікування атеросклерозу діляться на групи залежно від того, якої мети вони допомагають досягти. Загалом медикаментозна терапія представлена етіотропним, патогенетичним та симптоматичним лікуванням. Різні групи препаратів, вітаміни та мікроелементи — схеми лікування пацієнтів з атеросклерозом різні, вони стосуються різних аспектів здоров’я.

Лікування атеросклерозу статинами

Статини — група ліків, які відповідають за зниження показників холестерину у крові. Основне їхнє завдання — блокувати утворення так званого поганого холестерину в печінці, і саме це призводить до результату.

Серед найпоширеніших препаратів цієї групи призначають:

  • розувастатин — це діюча речовина, на основі якої різні виробники пропонують таблетки; найвідоміші — Крестор та Роксера, Сувардіо та Розуліп, Розістер та інші;
  • аторвастатин — на основі цієї діючої речовини є препарати Ліпримар, Аторіс, Торвакард та інші.

Перші призначають задля зниження рівня холестерину у разі, якщо пацієнт має ризик інсульту, інфаркту. Дозування (від 5 до 20 мг) призначає лікар, змінювати його самостійно, як і терміни прийому, неприпустимо. Зазвичай, прийом ліків з розувастатином тривалий, під час терапії необхідно здавати аналізи, щоб бачити динаміку.

Друга група статинів — препарати на основі аторвастатину — призначають широкому колу пацієнтів з атеросклерозом. Ліки підходять для тривалих схем терапії, побічних ефектів у них мало. 

Група статинів велика, є й інші назви, діючі речовини. Зокрема, популярними вважаються ліки з діючою речовиною ловастатин, симвастатин, флувастатин, правастатин та інші. У кожному випадку лікар підбирає статини при атеросклерозі залежно від діагнозу, а також від того, яка терапія у пацієнта з хронічними діагнозами — важливо, аби препарати були сумісними.

Препарати при атеросклерозі у діабетиків

У пацієнтів із цукровим діабетом 1 та 2 типу часто діагностують атеросклероз. У цьому випадку терапія будується за принципом поєднання ліків. Зазвичай, призначають статини, але також використовується препарат Вессел Дуе Ф при атеросклерозі (Vessel Due F). Це органічний гліполісахарид, його дія націлена на те, щоб знизити ризик виникнення тромбозу у пацієнта. За дією цей препарат позитивно впливає на відновлення ендотелію.

Фібрати в терапії атеросклерозу

Ця група ліків використовується в терапії атеросклеротичних захворювань давно — починаючи з 60-х років минулого сторіччя. Вважається, що саме фібрати були першими гіпохолестеринемічними засобами із доведеною ефективністю. По суті, дія цих препаратів така: працюючи в печінці (пригнічуючи синтез ліпопопротеїдів дуже низької щільності), вони підвищують число рецепторів, покращують стимуляцію ліпопротеїдів низької щільності.

В результаті прийому ліків проти атеросклерозу з цієї групи в крові знижується концентрація двох видів ліпопротеїдів — дуже низької та низької щільності («поганих», на 20-50%), а от концентрація ЛПВЩ (ліпопротеїдів високої щільності) навпаки збільшується (на 10-20%). Атеросклеротичні бляшки у стінках судин ущільнюються, тим самим збільшуючи просвіт. 

Якщо говорити про найбільш популярний препарат з цієї групи, то це Трайкор. Фібрати можуть давати ризик розвитку побічних захворювань — так, у поєднанні зі статинами, вони можуть сприяти розвитку міопатії у пацієнтів.

Секвестранти жовчних кислот у лікуванні атеросклерозу

Медикаментозне лікування атеросклерозу передбачає застосування препаратів із цієї групи. Ці гіполіпідемічні препарати призначають понад два десятиліття, їхня дієвість доведена — вони беруть участь у комплексі призначень, що призводять до зниження ризику виникнення інфаркту, інсульту та інших серйозних захворювань у деяких пацієнтів.

Секвестранти жирних кислот впливають на важливий процес — всмоктування жовчних кислот із ШКТ. Зниження всмоктування, своєю чергою, сприяє тому, що рівень холестерину поступово знижується. Також ці таблетки при атеросклерозі знижують всмоктування холестерину з харчових продуктів. При цьому самі собою препарати переносяться більшістю пацієнтів добре — вони не всмоктуються в кров. Найчастіше призначають Холестирамін.

Нікотинова кислота та вітамін РР — препарати для лікування атеросклерозу судин

Нікотинова кислота та її похідне — вітамін РР — входять до комплексної терапії атеросклерозу. Дія цієї кислоти досліджена — вона знижує концентрацію жирів в організмі (прискорює перетворення жирів). Зазвичай, препарати призначають, коли потрібно нормалізувати показники ліпідного профілю, включаючи погані ліпопротеїди.  

Ефективними є високі дози нікотинової кислоти або вітаміну РР, причому як у монотерапії, так і у поєднанні зі статинами. Також часто лікарі призначають пролонговані дози — це виправдовує себе при тривалому прийомі, забезпечуючи постійну дію препарату. 

Простагландини, знеболювальні та інші препарати від атеросклерозу

Коли поставлено діагноз атеросклероз, препарати, які застосовуються при лікуванні, не обмежуються описаними вище групами. Зокрема, у комплексній терапії присутні ліки, які можуть поліпшити кровообіг і позитивно вплинути на колатеральний кровообіг — простагландини. Найбільш поширені препарати для лікування судин — Вазапростан, Іломедин та їх аналоги.

Головне, що роблять ці ліки для судин — мають судинорозширювальний ефект. За рахунок нього збільшується об’єм крові, що дозволяє уникнути багатьох ускладнень при атеросклерозі.

Як знеболювальні препарати при складних атеросклеротичних діагнозах та ішемії застосовуються в першу чергу анальгетики (ненаркотичні) — кеторол або декскетопрофен, диклофенак. Також часто лікарі призначають фінлепсин або інші седативні препарати, щоб зняти невралгічний біль. Якщо ж йдеться про дуже сильні болі, то можуть призначатися препарати групи наркотичних анальгетиків (наприклад, морфін, промедол або трамадол).

Вітаміни при атеросклерозі

Комплекс вітамінів при атеросклерозі — звичайне призначення, яке не викликає питань. Важливість вітамінів і мікроелементів висока, а препарати цього спектра можуть бути як моно-, так і в поліваріанті. Найбільш цінні для пацієнтів з атеросклерозом вітаміни:  

  • А — ретинол, жиророзчинний, активно впливає на метаболізм, білки, допомагає боротися з холестериновими бляшками в судинах;
  • С — аскорбінова кислота, водорозчинна, впливає на метаболізм, може впливати руйнівно на холестерин, який лише осів на стінках судин;
  • Е — токоферол, що не дає руйнуватися стінкам судин за рахунок того, що створює перешкоду для утворення вільних радикалів; 
  • В — всі вітаміни цієї групи, водорозчинні, позитивно впливають на скорочення серцевого м’яза, а також беруть участь у руйнуванні молекул холестерину. 

Якщо говорити про вітамінні комплекси, то найбільш популярним є той, що містить вітаміни А, Д і К2.

Макро- та мікропрепарат — що це?

Якщо під питанням атеросклероз, макропрепарат, як і мікропрепарат, дозволять підтвердити наявність патології. За своїм змістом, це предметне скло (в обох випадках) стандартного розміру і товщини, на яке нанесені матеріали (препарати).

Є й свої особливості при дослідженні матеріалу на атеросклероз: мікропрепарат, наприклад, заливається однією з двох сумішей — це «Канадський бальзам» у разі, коли матеріал довго зберігатиметься і використовуватиметься, або ж желатиново-гліцериновий розчин, коли препарат оброблять найближчим часом час.

Макропрепарат — це знімок об’єкта, який досліджують. Він також має стандарти для зручності роботи. Ця методика використовується не тільки для підтвердження діагнозу (є ознаки атеросклерозу), але й після смерті пацієнта, коли потрібно точно визначити причину. 

Відповідь на питання, що пити при атеросклерозі судин, дає лікар. Тільки після обстеження та з урахуванням усіх індивідуальних особливостей пацієнта буде розроблено схему лікування. У процесі вона може змінюватися — лікар при необхідності додасть таблетки від тиску при атеросклерозі, інші препарати. У період лікування у стаціонарі можуть використовуватись і крапельниці при атеросклерозі.

Препарати для профілактики атеросклерозу застосовують разом із дієтою, помірними фізичними навантаженнями. Дуже важливо також відмовитись від шкідливих звичок — куріння, вживання алкоголю. Чи потрібний риб’ячий жир при атеросклерозі, чи краще отримувати його з харчових продуктів? Чи допоможе аскорутин при атеросклерозі зберегти судини? Всі ці питання варто ставити тільки своєму лікарю.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Кому не слід пити воду із лимоном
Дієтологи рекомендують починати ранок зі склянки в...
У якому віці не варто робити лазерну корекцію зору
Лазерна корекція зору, також відома як рефракційна...
Реклама