Атрофічний гастрит

Атрофічний гастрит відноситься до хронічних захворювань ШКТ, а головна його відмінність полягає у поступовій втраті залоз шлунка. Інакше кажучи, відбувається процес заміщення тканин залози метаплазованим епітелієм, котрий іноді фіброзної тканиною. Пояснити, що таке атрофічний гастрит, нескладно: по суті, це постійно присутній запальний процес різної інтенсивності (ремісії та загострення), в ході якого порушено клітинне оновлення, а також розвиваються різні види недостатності, зокрема секреторна та моторна, евакуаторна та інкреторна.

Перша, секреторна, полягає у виділенні секретів, що беруть участь в обробці їжі, яка надходить у ШКТ. Моторну та евакуаторну лікарі часто об’єднують, оскільки перша відповідає за просування їжі, її перемішування зі шлунковими соками та механічну обробку (подрібнення), а друга — за евакуацію зі шлунка у дванадцятипалу кишку. Інкреторна ж функція полягає у виробленні гормонів, до завдань яких входить стимуляція роботи всієї системи ШКТ.

Причини розвитку атрофічного гастриту

Однією з основних причин цього запального захворювання ШКТ, як і інших видів гастриту, є Helicobacter pylori, джгутикова грамнегативна бактерія (спірально закручена), яка заселяє слизову та/або крипти шлунка пацієнта. Також у списку причин знаходяться й інші, всі вони агресивні щодо шлунка:

  • пепсин та соляна кислота;
  • дуоденогастральний рефлюкс;
  • порушення в евакуаторній функції.

Також до причин розвитку, а точніше, до факторів, які збільшують ризик розвитку гастриту, як атрофічного, так і інших, відносять:

  • неправильне харчування — велика кількість смажених, копчених, гострих страв на столі пацієнта, газовані напої, кава і міцний чай у великих кількостях;
  • вживання алкоголю, причому навіть не зловживання, позаяк і невеликі порції, але регулярно, завдають шкоди шлунку;
  • безконтрольний (самостійний) прийом препаратів — наприклад, антибіотиків, цитостатиків, нестероїдних протизапальних;
  • викид жовчі з дванадцятипалої кишки з подальшим її потраплянням у шлунок у регулярному режимі;
  • генетична схильність (спадковість) та вік (категорія пацієнтів 50+);
  • деякі захворювання обміну речовин — наприклад, ЦД (цукровий діабет) 1 або 2 типів, тиреотоксикоз.
Важливо: розвиток атрофічного гастриту може відбуватися і на тлі постійного стресу. Цей фактор може впливати також на розвиток супутніх захворювань, тому дуже важливо прибрати з життя переживання та нервові ситуації по максимуму.

Якщо ж говорити про механізми, які сприяють атрофії слизової оболонки, то їх всього два:

  1. Аутоімунні реакції — мало вивчені, можуть виникати у будь-якому віці. Пов’язаний цей механізм найчастіше зі спадковістю, а реакція називається «антиген — антитіло». За своїм змістом, механізм запускає поступове зниження кислотності шлунка, також паралельно змінюється структура слизової оболонки, зменшується кількість виробленої соляної кислоти. У результаті за такого механізму у шлунку порушено всмоктування заліза, вітамінів (зокрема, важливого В12), внаслідок чого розвивається анемія.
  2. Пошкодження шлункових залоз — тут винуватцем завжди виступає прямий бактеріальний вплив, тобто Хелікобактер пілорі. В цьому випадку атрофія швидше стосуватиметься залоз шлунка, але так буде тільки в перші роки, а в подальшому руйнуванню піддадуться і слизові стінки шлунка.

Хронічний атрофічний гастрит вперше діагностують не раніше, ніж через два роки після маніфестації гастриту у пацієнта. Саме стільки часу мінімально необхідно, щоб стали помітними атрофічні зміни. А ось через 10 років після маніфестації захворювання атрофічний гастрит діагностують майже у половини всіх пацієнтів. Примітно, що така форма гастриту зустрічається у будь-якій віковій групі, хоча найчастіше у літніх пацієнтів.

Важливо: Helicobacter pylori — широко поширена бактеріальна інфекція, яка передається в побуті, що, своєю чергою, впливає на захворюваність усередині родини. Виявити її не так складно — для цього є спеціальні дихальні тести.

Стадії розвитку та класифікація атрофічного гастриту

Як і будь-яке інше захворювання, хронічний атрофічний гастрит проходить кілька стадій. Перша — це поверхневий гастрит, коли секреція соляної кислоти ще не так помітно знижена, а захворювання протікає безсимптомно. Наступна стадія характеризується першими атрофічними змінами — вони осередкові, а з розвитком захворювання з’являються перші дифузні зміни. Все це супроводжується ще й значними порушеннями у секреції, а саме змінами її активності. В результаті запального процесу відбувається витончення слизової оболонки шлунка, що призводить і до появи осередків метаплазії.

Важливо: атрофічний гастрит — один із головних факторів ризику, якщо йдеться про розвиток онкології. На ризик ракового переродження можуть впливати як площа ураження, так і поширеність запального процесу.

До певного моменту можна досягти стійкої ремісії, але якщо почалася кишкова метаплазія, то навіть при усуненні причини гастриту ризик прогресування захворювання залишається. Також одним з ускладнень, яке може сильно погіршити якість життя пацієнта, є виразка шлунка.

Класифікація атрофічного артриту ведеться за різними параметрами:

ЛокалізаціяСтупінь (інфільтрація)Морфологія
Антральний гастрит — уражається слизова оболонка вхідного відділу шлунка (антрума), причиною найчастіше виступає Helicobacter pyloriБез інфільтрації — нульовий ступіньБез атрофії — структура клітин зберігається, головні залози при дослідженні визначаються
Гастрит тіла шлунка — запальний процес розвивається у центральній частині органуСлабка (мінімальна) інфільтрація — 1 ступіньНепідтверджена атрофія — зміни вже помітні, вони полягають у вираженій інфільтрації клітин, зменшені у розмірах головних залоз шлунка, при цьому сполучна тканина не розростається
Мультифокальний гастрит — може вражати відразу кілька відділів шлункаПомірна та виражена інфільтрації — 2 і 3, відповідно, ступеняПідтверджена атрофія, може бути двох видів:
– метапластична — характеризується тим, що замість залоз слизової оболонки виявляються залози кишечника;
– неметапластична — залози шлунка виявляються, але в меншій відносно норми кількості

Атрофічний гастрит — симптоми

Перші симптоми, які змушують пацієнта подумати про візит до гастроентеролога, називають загальними — вони характерні не тільки для атрофічного гастриту, але і для багатьох інших захворювань ШКТ. Тут йдеться про відрижку, різке погіршення апетиту, нудоту (рідко з блювотою, частіше просто неприємне відчуття). Також до загальної симптоматики відноситься і почуття тяжкості в животі, яке виникає навіть на тлі невеликих порцій їжі.

Інші симптоми атрофічного гастриту:

  • здуття живота незалежно від їжі;
  • різке погіршення стану після вживання молочних продуктів (до повної непереносимості);
  • чередування діареї та запорів (нестійкість випорожнень);
  • часте бурчання у животі;
  • швидке настання втоми, апатія до будь-якої діяльності, постійне бажання полежати;
  • задишка, що з’являється як у процесі фізичних навантажень, так і без них.

Якщо пацієнта переслідує діарея, то на її тлі може відчутно знизиться вага, а крім того, може наступити зневоднення та виявлятися ознаки авітамінозу, нестачі в організмі мікроелементів (аж до анемії). Больові відчуття також присутні — вони спровоковані складністю з евакуацією їжі, а також розтягуванням шлунка. При гастриті біль у животі може відрізнятися — від тупого і короткочасного до ниючого, розпираючого. Зазвичай, біль стає сильнішим після їжі — у проміжку від кількох хвилин до години.

Важливо: показником того, що розвивається гастрит, може бути шкіра. Якщо болю та інших симптомів немає, але при цьому шкіра стала сухою, блідою — це одна з ознак. Так відбувається внаслідок нестачі вітамінів Р, С, А, D та білкової недостатності.

Діагностика атрофічного гастриту

На першому прийомі, після огляду, пальпації живота, збору анамнезу, лікар призначить:

  • аналіз крові загальний, визначення показника ШОЕ, лейкоформулу (при цьому для результату ШОЕ потрібна мікроскопія мазка крові за наявності патологічних зрушень);
  • аналіз на ціанокобаламін (вітамін В12);
  • аналізи на визначення рівня фолієвої кислоти, заліза сироватки, трансферину;
  • аналіз для визначення показників латентної залізозв’язувальної здатності сироватки крові;
  • так звану гастропанель (комплекс аналізів, що дозволяє визначити стан шлунково-кишкового тракту в цілому).

Є також ціла низка аналізів визначення антитіл:

  • IgG до внутрішнього фактора Кастла;
  • IgG, IgA, IgM — сумарно — до парієтальних клітин шлунка.

Також в обов’язковому порядку пацієнту призначають серодіагностику аутоімунного гастриту та перніціозної анемії, а ще тести на наявність Helicobacter Pylori (іноді один, але частіше в комплексі):

  • дихальний (13С-уреазний дихальний тест або скорочено 13С-УДТ);
  • IgA та IgM, а також IgG — антитіла до Хелікобактер пілорі (по крові).

Якщо лікар бачить необхідність, проводиться також окремий комплекс досліджень, що дозволяють у результаті оцінити стан інкреторної функції ШКТ (клітини ШКТ та підшлункової разом продукують гормони, що стимулюють діяльність всієї системи).. У більшості випадків пацієнту призначають ендоскопічне дослідження — це може бути гастроскопія (з седацією або без неї), езофагогастродуоденоскопія (у разі, якщо антральний гастрит або центрального тіла, то в ході дослідження беруть біопсію). Часто потрібна і цитологія — тут використовується ендоскопічний матеріал, а головне завдання — дізнатися, чи є Helicobacter pylori.

Важливо: якщо є високий ризик розвитку раку, пацієнту призначають вузькоспектральну ендоскопію. Мета цього дослідження в тому, щоб зробити детальний огляд слизової оболонки, а також з’ясувати, чи є передраковий стан (захворювання).

Є низка додаткових досліджень, які призначають із різних приводів. Зокрема, якщо пацієнт відмовляється від ендоскопії, то йому пропонують зробити рентген верхніх відділів ШКТ із барієм. На додаток до всього перерахованого вище може знадобитися:

  • УЗД — ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, дає цілісну картину, дозволить оцінити стан печінки та підшлункової, жовчного міхура та селезінки;
  • рН-метрія протягом 24 годин — якщо атрофічний гастрит вже діагностований, це дасть можливість досліджувати кислотоутворюючу функцію шлунка.

У складних випадках пацієнту призначають оцінку гастриту за системою OLGA (Operative Link for Gastritis Assessment). Вона має в основі взяття п’яти зразків біопсійного матеріалу (з різних відділів шлунка) з метою подальшого їх вивчення. Так визначають стадію, ступінь та локалізацію гастриту.

Ефективне лікування атрофічного гастриту

Лікування атрофічного гастриту проводиться комплексно. Важко визначити, що стоїть на першому місці, але комплекс складається з дієти, нормалізації евакуації їжі з кишечника, нормалізації випорожнень, а разом з ним і балансу мікрофлори. Важливо приймати всі препарати, призначені лікарем, у тому вигляді та в тій кратності, яка вказана у рекомендаціях. Найчастіше це:

  • інгібітори протонної помпи — для придушення вироблення соляної кислоти у шлунку;
  • препарати для відновлення мікрофлори та нормалізації випорожнень;
  • препарати, які покликані зменшити газоутворення та виключити метеоризм;
  • блокатори дофамінових рецепторів — тут головне завдання полягає в тому, щоб зменшити, а краще взагалі прибрати випадки закидання вмісту дванадцятипалої кишки у шлунок;
  • прокінетики — препарати, які позитивно впливають на моторику дванадцятипалої кишки та шлунка;
  • препарати, покликані нейтралізувати жовчні кислоти.

Якщо причиною запального процесу є Хелікобактер пілорі, то від початку лікування буде засноване на антибіотиках. Тривалість першого етапу становитиме від 7 до 14 днів, і лише після нього буде призначено інше лікування. При цьому повторні тести, зокрема С13-уреазний дихальний тест, пацієнту призначать лише через 4-6 тижнів.

Дієта при атрофічному гастриті

Харчування при атрофічному гастриті може бути смачним, різноманітним, збалансованим. Є продукти, які доведеться виключити — це жирні сорти м’яса і риби, всі копченості, солону рибу або сиров’ялені ковбаси та інші делікатеси. Важливо, щоб пацієнт не вживав алкоголь, міцна кава та чай також протипоказані. Ще в забороненому списку — свіжий хліб (як білий, так і чорний), мариновані овочі, гриби (у будь-якому вигляді).

Тим часом список дозволених продуктів досить великий, що дозволяє спланувати меню як для дитини, так і для дорослого з цим захворюванням. Важливо враховувати рівень кислотності та прислухатися до рекомендацій лікаря щодо цього питання.

Лікарі рекомендують розділити все денне меню на три основні вживання їжі та два перекуси. Приблизне тижневе меню при атрофічному гастриті:

День тижняСніданокОбідВечеряПерекуси
ПонеділокМанна каша на молоці (1/3 молока + 2/3 води), відвар шипшиниОвочевий суп-пюре (наприклад, гарбузовий)Парова куряча котлета з гарніром із тушкованих овочів (картопля, морква, зелений горошок)Натуральний йогурт, печене яблуко
ВівторокПаровий омлет із сухариками із білого хліба, чашка теплого молокаКурячий бульйон з домашньою локшиноюСуфле із білої риби з картопляним пюреГалета з кефіром, желе
СередаРисова каша на молоці (1/3 молока + 2/3 води), чай із сушених ягідЮшка з нежирної рибиВідварена телятина з тушкованою брокколіБанан, грецький йогурт з галетним печивом
ЧетверЯйце пашот, сухарики з білого хліба, твердий сир, чашка трав'яного чаюРисовий суп з овочамиТушений кролик із розвареною гречкоюАбрикосовий сік, яблучне пюре
П'ятницяГречана каша розварена, на воді, зі шматочком вершкового маслаСуп з фрикадельками та дрібною вермішеллюВідварена грудка індички з овочевим гарніромЯблучно-грушове пюре, зефір
СуботаВівсяна каша на воді (солона або солодка) зі шматочком вершкового масла, трав'яний чайКрем-суп із кабачка із сухарикамиКуряча грудка в молоці, рис з овочами (морква, зелений горошок, броколі)Молочне желе, галетне печиво з морсом
НеділяСирне суфле, сухарики з житнього хліба, какаоЛегкий овочевий суп із брокколі з яйцемРічкова риба на пару з домашньою локшиноюЖуравлинний мус з манною крупою, яблучний сік з галетним печиво

Атрофічний гастрит — лікування народними засобами

Народна медицина та її рецепти при таких складних хронічних захворюваннях – це допоміжна терапія. Не можна повністю відмовитися від ліків, так само не можна виключити і дієту.

Один зі способів полегшити стан пацієнта — лікування атрофічного гастриту обліпиховою олією. Зазвичай, курс лікування становить від 3 до 4 тижнів, а прийом олії рекомендований в режимі 2-3 рази на день (одночасно) по чайній ложці. Важливо, що масло обліпихи має бути кімнатної температури, пити його необхідно мінімум за 30 хвилин до їжі, а останній прийом бажаний на ніч (мінімум годину після їжі). Таким чином можна приймати його вранці та ввечері або додати втретє — до обіду.

На допомогу хворому — відвари трав (наприклад, листя подорожника, ромашки, звіробою тощо), які надають знеболювальні, загальний заспокійливий вплив. Також можна використовувати відвар лляного насіння — воно обволікує, що знижує біль.

Важливо: атрофічний гастрит, лікування якого порушується (відмова від робочих схем доказової медицини, заміна ліків на народні засоби стає причиною ускладнень. Зокрема, це можуть бути і анемія, і гіповітаміноз, і ахлоргедрія (відсутність соляної кислоти у складі шлункового соку), але можуть розвинутися і загрозливі для здоров’я і життя захворювання — виразка шлунка, онкологія.

Атрофічний гастрит — не вирок, тому так важливо в гострій фазі дотримуватись усіх призначень, а також використовувати всі доступні профілактичні способи полегшити собі життя. Пацієнт із таким хронічним захворюванням повинен двічі на рік з’явитися на прийомі у свого лікаря, обов’язково пройти те обстеження, яке йому призначено з урахуванням стану. Також важливо, щоб при інших захворюваннях (наприклад, сезонних, ГРВІ або ГРЗ) пацієнт радився зі своїм гастроентерологом щодо прийому препаратів, які можуть у якості побічного ефекта подразнювати слизову оболонку шлунка.

Поширені питання

Скільки можна прожити із атрофічним гастритом?

Усі заяви у стилі «Я вилікувала атрофічний гастрит раз і назавжди» неправдиві, оскільки це захворювання — хронічне, а отже, залишається з пацієнтом усе його життя. Однак можна і потрібно скоротити кількість рецидивів та жити переважно у ремісії. Вважається, що при дотриманні профілактичних заходів можна уникнути переродження гастриту в онкологію та жити довго та щасливо.

Як швидко атрофічний гастрит переходить у рак?

Найчастіше говорять про те, що для розвитку раку шлунка при атрофічному гастриті потрібно щонайменше 10 років. При цьому, якщо пацієнт дотримується всіх призначень, то, зазвичай, онкологія розвивається не так швидко і далеко не у всіх випадках. На розвиток раку шлунка впливає також сімейний анамнез (чи були раніше такі випадки в сім’ї).

Яким має бути харчування при атрофічному гастриті?

Сувора дієта застосовується при рецидивах, проте краще, якщо пацієнт змінить своє ставлення до їжі в принципі. Важливо, щоб страви, що стоять на столі, мінімально подразнювали слизову оболонку шлунка. Допустимі такі способи приготування, як варіння на парі та у воді, запікання під фольгою (щоб не допускати утворення засмаженої скоринки), приготування різноманітних суфле та мусів. Смаження, фритюр, копчення краще виключити.

Який лікар лікує атрофічний гастрит?

Найчастіше про те, як лікувати атрофічний гастрит, пацієнту повідомляє гастроентеролог. Однак, якщо у пацієнта виявили В12-дефіцитну анемію, до лікування залучають гематолога. Також потрібна консультація невролога (якщо є специфічна симптоматика) та психотерапевта (коли пацієнт має психосоматичні розлади). У найскладнішому випадку, якщо за результатами біопсії у пацієнта виявлено рак шлунка, все лікування переходить до рук онколога.

Мінеральна вода при атрофічному гастриті — яка?

У кожному випадку відповідь на це питання дає лікар. При рекомендації тієї чи іншої мінеральної води, її температури лікар виходить з того, яка кислотність у пацієнта. Однозначно лише одне — газована мінералка з полиць магазинів заборонена, адже в такому випадку вираз «мінеральна вода» стосується лише лікувальних вод із природних джерел.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Діарея
Що таке діареяВиди діареїВід чого розвивається діа...
Молочниця у чоловіків
Що таке молочниця у чоловіківМолочниця у чоловіків...
Реклама
У якому віці з'являється артроз та артрит
Артроз та артрит — це два різні захворювання, які ...
Утримання чоловіків у похилому віці підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера та раку: дослідження
З віком частота сексуальної активності знижується ...
Реклама