Панкреатит у жінок

Панкреатит — це запалення підшлункової залози, симптоми у жінок проявляються частіше, ніж у чоловіків. Факторів, які сприяють початку запального процесу, доволі багато. Статистичні дані свідчать, що у дитячому віці захворювання діагностують частіше, ніж в дорослому. Існує дві форми панкреатиту — гостра та хронічна, проте небезпека хвороби в тому, що вона спочатку маскується під інші захворювання, що ускладнює діагностику і відсуває початок терапії.

Вважається, що є дві головні причини, що передують панкреатиту у жінок — це алкоголізм та наявність у пацієнтки жовчнокам’яної хвороби. Однак у дитячому та підлітковому віці це найчастіше вроджена недостатність ферментів. Також лікарі наполягають на тому, що у появі панкреатиту у дівчинки зазвичай винні батьки — тут варто сказати про похибки у харчуванні. Також панкреатит може виникати на ґрунті різних травм та стресових станів.

Причини панкреатиту у жінок

Роль підшлункової залози полягає в тому, що цей орган забезпечує організм необхідними ферментами, які сприяють перетравленню їжі. Також саме підшлункова продукує інсулін — один з найважливіших гормонів. Одна з основних причин ураження підшлункової залози — це порушення відтоку секрету. Внаслідок цього ферменти стають агресивними та роз’їдають клітини самого органу, а також його проток.

Появі захворювання сприяють такі причини:

  • часті переїдання (надмірно великі порції, прийом їжі більш як 6 разів на день);
  • переважання в раціоні жирної та смаженої їжі, гострих страв;
  • ожиріння (від 2 стадії та вище);
  • прийом певних лікарських засобів;
  • травми живота (як свіжі, і старі), і навіть різні захворювання ШКТ.

Іноді у якості спускового гачка для панкреатиту виступає алергія. Незалежно від того, що спровокувало розвиток панкреатиту, запускати хворобу не можна. Зазвичай протягом короткого терміну тканини залози піддаються агресивному впливу, внаслідок чого настає деструкція.

Важливо: алкоголь вважається одним із найагресивніших «вбивць» підшлункової залози, при цьому в різних випадках панкреатит може виникати не лише на тлі зловживання міцними напоями, але також у разі помірного споживання.

Панкреатит у жінок має ще одну особливу причину — дієти, які обмежують вживання тих чи інших продуктів, а значить, порушують баланс корисних речовин, що потрапляють разом з ними в організм. Запальний процес може виникнути швидко, але також для жінок характерний і повільний його перебіг.

Симптоми панкреатиту у жінок

Частіше за все перші прояви панкреатиту виникають раптово, але клінічна картина захворювання досить яскраво виражена. Як виявляється панкреатит у жінок? Насамперед з’являється біль — він може бути різним за силою, але зосереджені больові відчуття завжди у сфері шлунка чи області під ребрами (як з правого боку, так і з лівого).

Біль, який оперізує — наслідок того, що вражена більша частина підшлункової залози. У такому разі йдеться про сильні болі аж до больового шоку. Ознаки панкреатиту у жінок, які прямо вказують на наявність запалення підшлункової:

  • нудоту (без блювоти, у час дня);
  • часті блювання (як одноразово, і кілька разів поспіль);
  • діарею (як короткочасну, і протягом кількох днів поспіль);
  • залишки неперетравленої їжі у калі.

Якщо говорити про симптоми, які можна легко переплутати з проявами інших захворювань, це гіпертермія (підвищення температури), запаморочення або просто загальна слабкість. При гострій формі захворювання може спостерігатись зниження маси тіла.

Важливо, щоб пацієнтка не чекала, коли її стан погіршиться, а якнайшвидше звернулася за допомогою.Зазвичай, першим кроком стає відвідування сімейного лікаря або терапевта, а вже потім, після збирання анамнезу, лікар направляє до гастроентеролога.

Форми панкреатиту

Існує дві форми цього захворювання — гостра та хронічна. Для першої характерні різкі сильні болі, при цьому можливі внутрішні кровотечі. Небезпека гострої форми для жінок велика, але при цьому присутня яскрава симптоматика, що дає привід негайно звернутися за медичною допомогою.

Хронічна форма відрізняється тим, що її перебіг хвилеподібний. Це означає, що симптоматика може бути явною, а може вщухати, і тоді жінка перестає звертати увагу на свій стан, вважаючи, що все добре. Тим часом у процесі розвитку хронічної форми панкреатиту відбувається атрофія тканин залози, а потім і рубцювання. В результаті цього підшлункова позбавлена можливості повноцінно функціонувати та виконувати свої завдання.

Цікаво, що хронічний панкреатит може бути як вторинним, так і первинним. У першому випадку він розвивається внаслідок інших патологічних процесів в органах шлунково-кишкового тракту, а ось у другому виникає на тлі ураження самої підшлункової (після гострої форми панкреатиту). Незалежно від типу, хронічний панкреатит характеризується:

  • тягнучими болями в лівій частині живота з іррадіацією в шию, груди, спину (лопатку);
  • нападами нудоти, що супроводжують сильні болі;
  • порушеннями випорожнень (як запорами, так і діареями);
  • наявністю здуття та відрижок протягом дня.

Загальні симптоми (неспецифічні) — це млявість, апатія, дратівливість без приводу, а також підвищення температури (до 38,5-39 градусів). Якщо присутня сильна інтоксикація організму, стан може погіршитися через наявність нальоту на язику, висипань (частіше на животі, рідше — на інших частинах тіла), надмірною сухістю шкірних покривів аж до лущення. Також при хронічному панкреатиті шкіра може ставати блідою і навіть мати жовтуватий відтінок.

Діагностика та лікування панкреатиту у жінок

Для встановлення діагнозу лікар відправляє пацієнтку на обстеження. До нього найчастіше входять аналізи — ЗАК (загальний аналіз крові) та біохімія крові, а також аналіз калу. На додаток до діагностичного комплексу входять і лапароскопічне дослідження, УЗД, КТ. Усі призначення лікар робить лише після повного обстеження.

Панкреатит — симптоми у жінок зазвичай з’являються різко — може вимагати стаціонарного лікування, якщо стан пацієнтки складний. У ситуації, коли болі несильні, жінка може лікуватися вдома, але важливо виконувати всі призначення гастроентеролога та регулярно доводити до нього інформацію про зміни у стані.

Незалежно від того, знаходиться жінка в амбулаторії (денний стаціонар), лікарні або вдома, лікування включає:

  1. Прийом лікарських засобів. Призначають знеболювальні та протизапальні, ферменти та інші ліки — все для того, щоб полегшити стан, дати підшлунковій залозі все для відновлення.
  2. Лікувальну дієту. Це дуже важлива частина терапії, потрібно чітко дотримуватися основних принципів дієтичного раціону — це запорука швидкого одужання.

У разі, коли лікування не дає ефективних результатів, лікарі можуть вдаватися до інвазивного втручання (операції). Також саме такий варіант пропонують пацієнтці із занедбаною гострою формою панкреатиту, коли є небезпека для життя.

Панкреатит у жінок виліковний, але дуже важливо якнайшвидше звернутися до лікаря. Ефективність терапії безпосередньо залежить від того, які методи та препарати підібрані у кожному конкретному випадку. При дотриманні рекомендацій щодо профілактики захворювання можна жити яскравим та повноцінним життям.

Напад гострого панкреатиту — це гострий біль у верхній частині живота, проте внаслідок іррадіації в лопатку, руку, груди його можна сплутати із серцевим нападом. Також це захворювання може маскуватися під інші хвороби ШКТ — ось чому важливо якнайшвидше потрапити на консультацію до грамотного фахівця.

Поширені питання

Панкреатит: симптоми жінок, лікування

Симптоми панкреатиту у жінок подібні до симптомів у чоловіків і включають біль у верхній частині живота, нудоту, блювання і втрату апетиту. Лікування зазвичай включає голодування, ліки для зменшення болю та запалення, а також дотримання дієти з обмеженням жирних та топлених продуктів. У важких випадках може знадобитися госпіталізація та хірургічне втручання. Важливо негайно звернутися до лікаря за підозри на панкреатит.

Які ознаки панкреатиту у жінок?

Коли підозрюють панкреатит, симптоми жінок, як і лікування, не дуже відрізняються від тих, що відзначають у чоловіків. Це біль у животі (може бути й ріжучим, і тупим), здуття і газоутворення, відрижка, іноді гикавка. Найчастіше пацієнтка скаржиться на діарею, раптові напади нудоти із блювотою або без неї.

З чим можна переплутати напади гострого панкреатиту?

Приступ гострого панкреатиту — це гострий біль у верхній частині живота, проте внаслідок іррадіації в лопатку, руку, груди його можна сплутати із серцевим нападом. Також це захворювання може маскуватися під інші хвороби ШКТ — ось чому важливо якнайшвидше потрапити на консультацію до грамотного фахівця.

Чи можна припинити дотримуватися дієти, якщо болі минули?

Дієта — важлива частина терапії панкреатиту у жінок. Якщо припинити дотримуватись її, то захворювання дуже скоро повернеться. Найчастіше під дієтою лікарі мають на увазі перебудову раціону у бік здоровішого, щадного для ШКТ. Обмеження є, але з ними можна скласти різноманітне меню і насолоджуватися життям без болю.

У якому віці панкреатит у жінок проявляється найчастіше?

Згідно зі статистикою, середній вік пацієнток, у яких діагностували панкреатит, — близько 40 років. Ще десять років тому він був вищим — починаючи з 50 років, а пацієнток із таким діагнозом було на 30% менше. При цьому на перше місце серед причин панкреатиту у жінок вийшов алкоголізм (до 75% усіх випадків).

Що буде, якщо не лікувати панкреатит у жінок?

Наслідки панкреатиту, який не лікували чи лікували неправильно, дуже серйозні. так, у пацієнтки може виникнути цукровий діабет 2 типу, ураження печінки, а в деяких ситуаціях, коли орган дуже пошкоджений, і рак підшлункової залози.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Зелений пронос у дитини
Чому зелений рідкий стілець у немовлятиПоширені пи...
Чорний пронос
Рідкий стілець чорного кольору — дієтаЗахворювання...
Реклама
Реклама