Подагра у жінок

Подагра у жінок — це хронічне захворювання суглобів, що досить часто зустрічається. Воно виникає через скупчення в організмі солей сечової кислоти (уратів). Внаслідок порушення метаболізму в ділянці суглобів відкладаються кристали, періодично провокуючи запальні процеси та гострий біль.

Солі сечової кислоти — залишки розчинення нуклеїнових кислот та пуринів. При нормальній роботі сечовидільної системи солі виводяться з організму разом із сечею. Однак при збоях у роботі внутрішніх органів або при надлишку джерел надходження солей сечової кислоти вона починає відкладатися в суглобах.

Після 45 років подагра найчастіше зустрічається у чоловіків (у 80–90% випадків). У жінок, як правило, захворювання починає проявлятися значно пізніше. На думку вчених, представниць прекрасної половини людства від недуги захищає естроген — гормон, який синтезується у яєчниках жінки. Він активізує виведення надлишку сечової кислоти з організму та ефективно знижує її рівень у крові. Однак після менопаузи вироблення таких гормонів гальмується, естрогену стає менше, ризик виникнення подагри збільшується. Після 60 років, за статистикою, випадки подагри у чоловіків та жінок трапляються приблизно однаково.

При подагрі у жінок уражаються суглоби великих пальців на ногах, кісточки, коліна, лікті, зап’ястя, пальці рук.

Від чого виникає подагра у жінок

Причини подагри у жінок різноманітні: від спадкової схильності до харчових звичок.

Генетична схильність. В результаті патологічних змін у специфічних генах, які «відповідають» за метаболізм пуринів, у людини відбуваються збої з виведенням сечової кислоти. Вона накопичується в крові, а надалі – і у суглобах. Таким чином, ймовірність появи хвороби у членів сімей, де є хворі на подагру, множиться.

Також є деякі генетичні розлади, які збільшують ризик розвитку подагри у жінок. До них відносяться:

 • фруктоземія (непереносність організмом фруктози);
 • синдром Келлі-Сігміллера, який провокує дефіцит ферменту, що контролює рівень сечової кислоти;
 • синдром Леша-Ніхана, що підвищує швидкість синтезу уратів;
 • кістозна патологія нирок.

Хвороби та травми. Внаслідок низки хронічних захворювань сечова кислота належним чином не виводиться з організму. Або вона виробляється в занадто великій кількості. До таких хвороб відносяться ниркова і серцева недостатність, підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, лімфома та ін. Також подагра у жінок може розвиватися як наслідок травм суглобів та цілого ряду інфекційних захворювань, зокрема, ангіни, синуситу, пневмонії, фурункульозу, пієлонефриту, туберкульозу, сифілісу, гонореї та ін. 

Лікарські засоби. Деякі препарати мають сечогінну дію або безпосередньо впливають на функціонування нирок. Таким чином, вони можуть впливати на рівень вмісту небезпечної для суглобів кислоти в організмі. Серед них – сечогінні засоби, препарати для боротьби з хворобою Паркінсона та з вмістом вітаміну B3.

Зайва вага. За даними досліджень, ризик появи подагри серед жінок, які мають надлишок жиру на животі та внутрішніх органах (абдомінального), сягає 47,4%. Серед жінок із нормальною вагою захворювання зустрічається у 27,3% випадків.

Подагра: симптоми у жінок

 1. Симптоми подагри у жінок даються взнаки різким болем у суглобах. Запалюватись може як один, так і кілька суглобів. Найчастіше біль охоплює суглоб великого пальця стопи. Неприємні відчуття нерідко виникають у нічний час, після травми, стресу чи переїдання.
 2. Почервоніння, набряк та підвищення температури тіла над ураженим суглобом.
 3. Утворення подагричних вузликів (тофусів). Тофуси – це білуваті або жовтуваті нальоти із кристалів сечової кислоти під шкірою або навколо суглобів. Вони можуть бути безболісними. Але здатні викликати й подразнення та інфекцію.
 4. Ураження нирок, які не можуть ефективно фільтрувати та виділяти сечову кислоту. Наслідком може стати сечокам’яна хвороба, хронічне запалення нирок (пієлонефрит) та ниркова недостатність.

Подагра у жінок: лікування

 • Накладення компресів з льоду або холодних обгортань на уражений суглоб задля зменшення набряку і зниження болю.
 • Призначення протизапальних препаратів (Ібупрофен, Целебрекс, Індометацин, Целекоксиб та ін.). Ці препарати допомагають зняти біль та запалення при подагрі у жінок. Однак вони мають ряд побічних ефектів, таких як подразнення шлунка, підвищення артеріального тиску та ризик кровотечі. Тому ці ліки повинні прийматися тільки за призначенням лікаря і не більше 10 днів.
 • Прийом кортикостероїдів (преднізон та ін.). Це гормональні препарати, які також ефективно контролюють біль та запалення при подагрі у жінок. Вони можуть бути прийняті внутрішньо або введені у суглоб. Однак кортикостероїди також мають багато побічних ефектів. Серед них: ослаблення імунітету, підвищення цукру в крові, остеопороз та порушення роботи надниркових залоз. Тому вони також повинні прийматися тільки за призначенням лікаря і не більше 2-3 тижнів.
 • Прийом препаратів, що регулюють рівень сечової кислоти (Алопуринол, Аденурік та ін.). Ці ліки допомагають впоратися з відкладенням уратів у суглобах та нирках, а також розщепити вже наявні тофуси. Однак вони не здатні усунути гострий напад подагри й можуть викликати алергічні реакції, порушення травлення, головний біль і тремтіння. Препарати призначаються тільки лікарем.
 • Дотримання дієти, яка передбачає обмеження в раціоні продуктів, багатих на пурини. Найбільше цих речовин містять м’ясо, морепродукти, бобові, гриби, шпинат, цвітна капуста та ін. Також слід уникати алкоголю. Особливо багато небезпечних речовин у пиві.
 • Достатній рівень споживання води: лікарі рекомендують випивати не менше двох літрів рідини на день. Це забезпечить своєчасне виведення сечової кислоти з організму.
 • Режим руху та відпочинку. Під час нападу подагри необхідно забезпечити спокій ураженому суглобу. Для цього потрібно підкласти під нього подушку чи ролик. Після зняття болю та запалення можна починати помірні фізичні вправи для підтримки рухливості та еластичності суглобів. Рекомендуються плавання, ходьба, йога та інші види низько інтенсивної активності. Уникайте перевантажень, травм та переохолодження суглобів.

Подагра у жінок: дієта

Вибір правильних харчових продуктів при подагрі – це доступний та дієвий спосіб зниження кількості сечової кислоти в організмі та запобігання її відкладенням, зменшення випадків больових нападів та ускладнень. Дієта при подагрі у жінок ґрунтується на обмеженні або виключенні з раціону продуктів з підвищеною часткою вмісту пуринів. Також важливо контролювати свою вагу, вживати достатньо рідини, уникати алкогольних напоїв та, по можливості, деяких ліків.

Продукти, які не можна їсти при подагрі:

 • м’ясо, птиця, риба та морепродукти жирних сортів (свинина, баранина, гусак, качка, сало, копченості, ковбаси, сосиски, сардини, скумбрія, лосось, краби, креветки та ін.);
 • наваристі бульйони з м’яса, птиці, риби та грибів;
 • бобові культури;
 • гриби (особливо смажені чи мариновані);
 • цвітна капуста, ревінь, селера;
 • сметана, вершки, сири жирних сортів;
 • шоколад, какао;
 • кава чай;
 • алкогольні напої (особливо пиво).

Продукти, які можна їсти при подагрі в обмеженому обсязі (не більше 150 г на день):

 • м’ясо та птиця дієтичних сортів (курка, індичка, кролик);
 • риба та морепродукти нежирних сортів (щука, окунь, тріска, кальмари);
 • яйця (не більше 1 штуки на день);
 • молочні продукти (молоко, сир, йогурт) нежирних сортів;
 • рослинні олії (лляна, оливкова).

Продукти, які можна їсти при подагрі без обмежень:

 • зелень (петрушка, кріп, базилік);
 • овочі (крім заборонених) у свіжому або тушкованому вигляді (морква, буряк, кабачок, гарбуз та ін.);
 • фрукти та ягоди у свіжому або сушеному вигляді (крім черешні та смородини) (яблука, груші, апельсини та ін.);
 • горіхи та насіння;
 • хліб та хлібобулочні вироби з цільнозернового борошна;
 • крупи (гречана, вівсяна, рисова та ін.);
 • макаронні вироби із твердих сортів пшениці;
 • вода, мінеральна вода без газу, соки, компоти, киселі, відвари трав (м’ята, ромашка, шипшина та ін.).
Зверніть увагу! Вчені помітили, що знизити рівень сечової кислоти та захистити від загострення подагри у жінок допомагає вишня. Вишня і свіжий вишневий сік містять велику кількість антоціанів, що сприятливо впливають на організм при загостреннях захворювання.

Поширені питання

Що таке подагра у жінок?

Подагра у жінок – це захворювання, яке характеризується накопиченням солей сечової кислоти в суглобах.

Як виявляється подагра у жінок?

Подагру у жінок можна виявити за допомогою клінічного обстеження, аналізу сечі на вміст сечової кислоти та рентгенівських знімків суглобів.

Від чого з’являється подагра у жінок?

Подагра у жінок може з’явитися внаслідок споживання великої кількості пуринів у їжі, генетичних факторів та порушенні виведення сечової кислоти.

Що таке подагра та які симптоми у жінок?

Симптоми подагри у жінок включають біль, запалення, припухлість та обмежену рухливість суглобів, особливо часто це впливає на великий палець ноги.

Які ознаки подагри на ногах у жінок?

Подагра у жінок на ногах може проявлятися таким чином: біль у суглобах, почервоніння, набряк шкіри, та підвищення температури в цій ділянці.

Подагра у жінок на руках – як проявляється?

Подагра у жінок на руках проявляється подібно до подагри на ногах. Симптоми можуть включати:
1. Біль у суглобах рук, особливо в пальцях.
2. Запалення та припухлість суглобів на руках.
3. Червонувата та гаряча на дотик шкіра в районі уражених суглобів.
4. Обмеження рухливості в суглобах.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама