Дієта при псоріазі

Дієта при псоріазі є важливою складовою процесу лікування даного тяжкого виду захворювання шкіри.

Псоріаз має аутоімунну природу походження. Тобто по суті це збій у роботі імунної системи людини. «Клітини-кілери», які відповідають за знищення зовнішніх ворогів – вірусів, бактерій – раптом активізуються і змушують клітини шкіри посилено ділитися. Утворюються псоріазні бляшки, вкриті сріблястими лусочками епідермісу, що відмирає.

Чому так відбувається? Найпоширенішим є спадковий фактор: хвороба передається від батьків дітям. Однак серед причин також стрес, порушення обміну речовин, негативний вплив довкілля, вживання деяких медпрепаратів, шкідливі звички тощо. Усе це впливає на імунну систему, послаблюючи її. Тому дієта при псоріазі грає величезну роль для нормалізації функцій організму.

Спеціальна дієта хворим на псоріаз призначається разом з медпрепаратами в період активного лікування, а також під час можливих загострень, тобто, у міжсезоння – навесні та восени.

У стадії загострення псоріазу дієта призначається на 2-3 тижні. Цього часу достатньо, щоб поліпшити стан шлунково-кишкового тракту, печінки та кишківника.

Важливо! Доведено, що існує взаємозв’язок між ожирінням та псоріазом. Люди із зайвою вагою мають схильність до появи псоріазних плям, і чим більша маса тіла, тим важча форма захворювання.

Якщо органи, що відповідають за своєчасне виведення з організму зайвої води, токсинів, солей, продуктів обміну речовин (легені, нирки, шлунково-кишковий тракт) не справляються зі своїми функціями, все навантаження бере на себе шкіра. Патології у складі крові чи білків можуть спричинити дерматит, екзему, нейродерміт, псоріаз.

Таким чином, лікування псоріазу безпосередньо пов’язане з регуляцією роботи внутрішніх органів людини, особливо шлунково-кишкового тракту.

Правильний раціон при псоріазі допомагає досягти таких важливих цілей:

  • покращення обмінних процесів;
  • позбавлення зайвих кілограмів, які згубно впливають на життєдіяльність всього організму;
  • насичення вітамінами;
  • нормалізації самопочуття загалом.

Дієта при псоріазі відповідає основним принципам здорового харчування. Потрібно включати в раціон більше свіжих овочів і фруктів як джерела вітамінів і корисної клітковини, що очищає організм від шкідливих речовин. При цьому необхідно відмовитися або мінімізувати жирні смажені страви з великою кількістю спецій та алкоголю.

70-80% раціону повинні складати овочі та фрукти, вода, соки-фреш. Решту – крупи, риба, м’ясо птиці, кролика, телятина, кисломолочні продукти. Харчуватися потрібно дрібно, невеликими порціями, пити воду кімнатної температури.

Основні правила харчування людей із псоріазом

  1. При придбанні овочів, фруктів та трав необхідно враховувати екологічні обставини та спосіб їх виробництва. Трави краще купувати в аптеці чи екологічно чистих регіонах. Овочі та фрукти обирати сезонні, не «перегодовані» хімікатами.
  2. Не слід повністю відмовлятися від їжі тваринного походження.
  3. Необхідно поєднувати сирі продукти та ті, що пройшли теплову обробку.
  4. 1-2 рази на тиждень бажано влаштовувати розвантажувальні дні.
  5. Соуси та заправки слід готувати на олії або на основі ягідних соків.
  6. Намагатися якнайменше вживати солі.
  7. Частіше включати в меню овочеві салати.
  8. Перед вживанням покупні овочі та фрукти необхідно дуже ретельно мити – це позбавить їх залишків хімічної обробки.

Дієта при псоріазі: таблиця продуктів

ОвочіКапусту (броколі, білокачанна, пекінська, морська), моркву, батат, огірки, буряк, селеру, стручкову квасолю, кабачки, цукіні можна вживати свіжими, а також відварювати або тушкувати. У невеликих кількостях рекомендовані гарбуз, горох, квасоля, брюссельська капуста. Картопля при псоріазі – у невеликих кількостях через наявність крохмалю та високу енергетичну цінність.
ФруктиАпельсини, лимони, мандарини та інші цитрусові при псоріазі заборонені. Вітамінне меню можна збагатити кавунами, абрикосами, динями, ананасами, інжиром, виноградом, вишнею, манго. Банани та яблука можна вживати у невеликих кількостях.
КрупиРисова, пшоняна, гречана, перлова, вівсяна, пшенична, ячна, кукурудзяна.
М’ясоГрудка курки або індички, телятина. У невеликій кількості – курча, кролик, нежирна баранина.
РибаКорисно для здоров’я вживати багаті Омега-3 кислотами сорти: скумбрію, кефаль, форель, оселедець (свіжоморожений), лосося, осетра, палтуса. Рибу можна запікати чи відварювати. Анчоуси, мідії, креветки, устриці, кальмари, раки, солоний оселедець не рекомендуються. Бажано вибирати рибу з дикої природи, а не вирощену у спеціальних господарствах, оскільки в процесі виробництва можуть використовуватися шкідливі речовини.
Молочні продуктиНежирний кефір, сир, сметана, йогурт. У йогурті не повинно бути жодних добавок. Сметану через високу жирність слід вживати в невеликій кількості. Твердий сир при псоріазі можна вживати в дуже невеликій кількості.
ЯйцяМожна використовувати в невеликій кількості, зварені круто.
Горіхи та насінняБагаті вітамінами та мінералами, а також корисними жирними кислотами. Людям з псоріазом рекомендується вживати волоські горіхи, кеш’ю, мигдаль, фундук, лляне насіння, чіа.

При загостреному псоріазі важливо вживати достатньо води. її кількість розраховують, виходячи з маси тіла. Для правильного балансу на кожен кілограм ваги потрібно щонайменше 30 мл чистої води на добу.

Корисні для організму також свіжі соки, компоти, морси, чай, мінеральні води.

Свіжовижаті соки омолоджують шкіру, мають антистресові властивості, покращують імунітет, і, завдяки невисокій калорійності, сприяють схудненню. Хворим на псоріаз рекомендовані соки зі смородини, винограду, обліпихи, журавлини, лохини. Для приготування овочевого соку використовують моркву, капусту, буряк та навіть картоплю. Буряковий та гранатовий сік підвищують рівень гемоглобіну та нормалізують хімічний склад крові.

Морси. З вищезгаданих ягід можна також приготувати морс. Для цього сік відокремлюють від мезги. Мезгу заливають окропом і настоюють. Потім додають сік, за бажання – трохи меду чи цукру.

Важливо! При псоріазі мед цілюще впливає на осередки запалення зовнішньо, але в їжу вживати його можна тільки вкрай маленькими порціями або взагалі виключити з раціону.

Компоти. Компот із сухофруктів або узвар є справжньою паличкою-виручалочкою в холодну пору року, коли організм страждає від нестачі вітамінів. Але найкорисніший при псоріазі напій, приготований зі свіжих фруктів та ягід без додавання цукру. Відомо, що при варінні частина вітамінів руйнується. Однак, ті, що залишаються, дозволяють внести улюблений багатьма напій до корисних при псоріазі. Щоправда, слід пам’ятати, що після закипання варити його потрібно не більше 5-10 хвилин, після чого залишити настоюватися: фрукти під дією високих температур віддадуть корисний сік. На думку фахівців Скандинавського центру здоров’я, компот має високу харчову цінність. Завдяки вмісту магнію, кальцію, фтору, цинку та селену, а також вітамінів групи A і B, а також піридоксину, фолієвої кислоти та інших корисних для організму компонентів, напій цілюще впливає на функціонування травної системи. Також компот заспокоює нервову систему, покращує сон та емоційний.

Чаї. Дієта при псоріазі дозволяє вживати неміцний зелений чай та чаї на основі трав: липи чи ромашки. Продаються також готові трав’яні збори від псоріазу. Щоб приготувати цілющий напій, потрібно половину чайної ложки трав’яної сировини залити склянкою окропу і настояти пів години. Пити протягом дня та перед сном. Також при псоріазі показані відвари з шипшини або лляного насіння.

Мінеральна вода. Традиційно для лікування псоріазу рекомендується лужно-вуглекисла мінеральна вода «Боржомі». Однак на території України діють декілька бальнеологічних курортів, вода яких не менш цілюща для організму при псоріазі. Вони розташовані на Закарпатті, в Одесі, Трускавці, Моршині. Мінеральну воду п’ють по одній склянці 2-3 рази на день. При високій кислотності за 2 години до прийому їжі, при зниженій кислотності – за пів години до їди, при нормальній кислотності – разом з їжею.

Що не можна їсти при псоріазі

  1. Білий хліб, здобу, печиво, вироби з борошна вищого сорту. Виключення цих продуктів з раціону сприяє зниженню ваги. Крім того, наявні у них глютен, трансжири та прості вуглеводи можуть посилювати прояви псоріазу.
  2. Копчену, солону, мариновану, сушену та смажену рибу. За цих способів приготування використовується безліч консервантів, які заборонені дієтою при псоріазі.
  3. Субпродукти: нирки, лівер, печінка, язик та ін. Вважається, що в них накопичуються шкідливі продукти життєдіяльності організму.
  4. Свинину, жирну баранину та яловичину. Вони містять велику кількість насичених жирів, які підвищують рівень холестерину і можуть сприяти посиленню симптомів псоріазу.
  5. Жирні сорти птиці: качку, гусака, стегенця курки.
  6. Гамбургери, піцу, хот-доги, шаурму. Фастфуд – це найбільше джерело вкрай шкідливих для здоров’я трансжирів. Їх вживання веде не лише до збільшення ваги, що дуже небажано при псоріазі, а й пригнічує імунну систему, призводить до порушення обміну речовин.
  7. Ковбасні вироби. При виготовленні ковбаси, сардельок та сосисок використовуються барвники та консерванти, які згубно впливають на стан людини з симптомами псоріазу. Крім того, вони містять арахідонову кислоту, яку вважають однією з причин появи псоріазних бляшок.
  8. Солодкі газовані напої. Через вміст великої кількості цукру та його замінників провокують погіршення стану шкірного покриву.
  9. Кетчупи, майонези, соуси. Ці продукти, як правило, містять багато спецій та консервантів. Крім того, лікарі досі не дійшли єдиної думки щодо вживання в їжу хворими на псоріаз овочів-представників сімейства пасльонових. До них належать і помідори. Вважається, що через вміст у таких овочах соланіну, вони є тригером для появи псоріазних висипів.
  10. Молоко, вершки, каші на молоці, згущене молоко. Молочні продукти також містять арахідонову кислоту. Крім того, казеїн, який входить до складу не сквашеного молока, погано перетравлюється багатьма дорослими людьми. Згущене молоко містить величезну кількість цукру, що може викликати запалення.
  11. Розчинну каву. У ній міститься дуже багато хімії, різних концентратів та емульгаторів, здатних спровокувати ще сильнішу реакцію організму при псоріазі. Небезпечні й популярні види розчинної кави «3 в 1»: в них сухе молоко та багато цукру. Якщо важко відмовитися від кави, можна випивати одну чашку заварної кави на день через пів години після сніданку чи обіду. Краще готувати її у кавоварці, а не в турці. Каву обов’язково потрібно запити склянкою води. Бажано вибирати каву без кофеїну. Також як альтернативу можна використовувати ячмінний напій.
  12. М’ясо, рибу, овочі в клярі. По-перше, при приготуванні кляру використовуються яйця, що містять ліпопротеїни низької щільності, простіше кажучи – «поганий холестерин». По-друге, надлишок жиру погіршує симптоми псоріазу.
  13. Червоний перець, полуниця, малина. За деякими спостереженнями, продукти червоного кольору посилюють прояви псоріазу.
  14. Консерви м’ясні, рибні та овочеві. Вони містять велику кількість солі, цукру, спецій та не мають високої поживної цінності.
  15. Алкоголь у всіх видах. Алкогольні напої висушують шкіру та порушують обмін речовин в організмі.

Виходячи з таблиці дозволених продуктів, можна самостійно скласти собі меню при псоріазі, порадившись із лікарем. Попри багато обмежень, воно може бути не тільки корисним, але й різноманітним, смачним та поживним.

Меню при псоріазі

  • сніданок: каша з вівсянки з додаванням фруктів, ягід, родзинок або горішків, яйце зварене круто, неміцний зелений чай;
  • другий сніданок: банан або шматочок дині;
  • обід: суп на курячому бульйоні, гречана каша, тушкована броколі, компот;
  • полуденок: нежирний сир;
  • вечеря: запечена риба, салат з капустою та огірками.

Фруктово-овочева дієта при псоріазі

  • сніданок: склянка відвару шипшини, салат зі свіжої білокачанної або пекінської капусти, моркви та яблук з додаванням олії;
  • другий сніданок: пюре з овочів, пів склянки фруктового свіжого соку;
  • обід: овочевий суп, салат з овочів з додаванням нежирної сметани або олії, горіхи;
  • полуденок: салат з моркви або буряка, відвар шипшини;
  • вечеря: вінегрет з олією, хлібці або хліб з висівками, 200 мл свіжого соку, компоту або морсу.

Дієта при псоріазі: меню на тиждень (Дієта Пегано)

Американський лікар-дієтолог Джон Пегано розробив спеціальну дієту для людей із псоріазом. Вона заснована на принципах очищення організму від шлаків та токсинів, нормалізації кислотно-лужного балансу, покращення емоційного стану пацієнта. На думку автора цієї популярної в усьому світі методики, симптомів псоріазу можна позбутися за допомогою правильної дієти, не вдаючись до медикаментозного лікування. Однак більшість лікарів рекомендує поєднувати лікування медпрепаратами та дієту.

Понеділок:

  • сніданок: 200 мл води та 300 г йогурту без будь-яких добавок;
  • обід: 200 мл води, курячий бульйон, вівсяна каша, пюре з ягід (ягоди трохи пробланшувати та перетерти у пюре);
  • вечеря: склянка води, парова котлета з нежирного м’яса курки, салат з огірків та капусти, трав’яний чай.

Вівторок:

  • сніданок: 200 мл води, нежирний сир із курагою, зелений чай;
  • обід: 200 мл води, суп з овочами, риба, приготована на грилі або на сухій сковорідці, салат з редиски, фруктове пюре;
  • вечеря: 200 мл води, вінегрет (відварені морква, буряк, квасоля, квашена капуста з додаванням цибулі та приправлені олією), морс.

Середа:

  • сніданок: 200 мл води, круте яйце, чорний хліб зі свіжим огірком, чай із протипсоріазного збору трав;
  • обід: 200 мл води, овочевий суп-пюре з морквою та цибулею, нежирна тушкована баранина або телятина, груша;
  • вечеря: капустяний салат (можна додати насіння льону) та чай з ромашки.

Четвер:

  • сніданок: 200 мл води, банан, чай із трав;
  • обід: 200 мл води, бульйон з курячої грудки, парові котлети з рибного фаршу, свіжий салат з огірків із зеленою цибулею, кисіль.
  • вечеря: нежирний сир, чай із трав.

П’ятниця:

  • сніданок: 200 мл води, каша з пшона з додаванням яблук;
  • обід: 200 мл води, борщ, тушковані цукіні, кабачки, десерт – абрикоси;
  • вечеря: кілька невеликих скибочок дині.

Субота:

  • сніданок: 200 мл теплої води лимонним соком, запечені яблука;
  • обід: бульйон з курки, морквяний салат з додаванням волоських горіхів, грибна ікра, компот;
  • вечеря: м’ясо індички, приготоване на пару із зеленою стручковою квасолею, чай із трав.

Неділя:

  • сніданок: вівсяна каша з горіхами, хлібці, чай із трав;
  • обід: курячий бульйон, салат з буряка, морс;
  • вечеря: запечена риба зі шпинатом, тушкований або запечений гарбуз, компот.

Хворим на псоріаз лікарі рекомендують 1-2 рази на тиждень влаштовувати розвантажувальні дні. Це сприяє поліпшенню роботи підшлункової залози та нормалізації обміну речовин.

Розвантажувальні (контрастні) дні бувають різних видів:

  • м’ясний: у несолоній воді відварюють 400 г нежирної яловичини й ділять на 5-6 прийомів. Як гарнір можна використовувати сирі овочі – огірки, капусту, моркву. Також рекомендовано відвар шипшини або неміцний зелений чай;
  • сирно-кефірний: 400 г нежирного сиру та 500 мл кефіру розподілити на 5 прийомів;
  • яблучний: протягом дня потрібно з’їсти 1,5 кг яблук зелених сортів (Антонівка, Симиренко, Паперівка, Голден, Кальвіль Сніжний тощо). Напої не додаються;
  • кефірний: протягом дня слід випити 1,5 літра кефіру;
  • овочевий: 1,5 кілограма будь-яких тушкованих овочів (крім картоплі) вжити в кілька прийомів. 2 склянки неміцного зеленого чаю без цукру або відвару із шипшини.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама