Долонно-підошовний псоріаз

Долонно підошовний псоріаз (ДПП) — це один з різновидів псоріазу з певною локалізацією. За типом, це аутоімунне захворювання, яке відразу переходить у хронічну форму. Внаслідок того, що першими уражаються долоні, а найчастіше і нігті, цей вид псоріазу завдає психологічного дискомфорту на одному рівні з фізичним.

Захворювання це хронічне, з періодичними рецидивами. Найчастіше таку форму псоріазу діагностують у жінок середнього віку. Серед пацієнтів також багато курців.

Причини виникнення псоріазу на долонях та стопах

Одне з найдавніших аутоімунних захворювань на практиці вивчено не до кінця. Саме це не дозволяє з точністю назвати причини появи папул на долонях та ступнях, окреслити чітке коло «винуватців» появи висипів. Однак є низка факторів, які вважаються серйозними передумовами для появи перших симптомів:

  • генетична схильність або спадковість — лікарі говорять про те, що сімейний анамнез у такому випадку відіграє велику роль, при цьому можна розглядати цей фактор як наявність «зламаних» генів;
  • стрес, депресія, емоційні «гойдалки» — всі ці фактори окремо чи разом стають причиною зниження імунітету, а псоріаз виникає на цьому тлі легко і швидко;
  • порушення в обмінних процесах організму — тут за причину може бути зниження рівня мелатоніну, а на додаток метаболічні або ліпідні порушення;
  • наявність у пацієнта інфекційних або вірусних захворювань — як гострих, так і хронічних (постійний осередок інфекції в організмі); найчастіше спусковим гачком для долонного псоріазу стають стрептококові інфекції;
  • місце проживання — згідно зі статистикою, долонно-підошовний псоріаз більше поширений серед жителів Північної Європи та інших холодних регіонів (північ Канади, США тощо), ніж серед мешканців країн із теплішим кліматом.

Є й інші причини, через які у пацієнта з’являється псоріаз долонь — системні захворювання. Одне з тих, що зустрічається найчастіше — синдром SAPHO, також псоріаз долонно підошовний у багатьох випадках з’являється до пацієнтів із захворюваннями щитовидної залози. У деяких випадках прояви псоріазу відмічені у пацієнтів із діагностованою целіакією, цукровим діабетом 2 типу.

Важливо: проведені США дослідження довели прямий зв’язок між курінням і появою симптоматики псоріазу на долонях. Зокрема, у групі пацієнтів із псоріазом більш як 55% не мали ні генетичної схильності, ні інших факторів, але при цьому багато курили.

Псоріаз на долонях та підошвах — симптоми

Симптоми захворювання різняться залежно від його форми. Заведено розділяти ДПП на кілька основних форм:

  1. Вульгарна — найпоширеніша форма, при якій бляшки локалізуються на долонях та стопах. Форма їх частіше кругла або овальна, а самі папули дуже швидко покриваються лусочками (колір від білого до темно-сірого). Також для цієї форми характерна наявність запалення шкіри навколо ділянок із бляшками. Згодом виникає почервоніння шкіри, а також з’являється свербіж — спочатку ненав’язливий, а потім постійний, нав’язливий. Самі бляшки поступово розростаються та зливаються у великі ділянки.
  2. Рогова або мозолиста — для такої форми характерним є потовщення шкіри, а крім того, поява досить глибоких тріщин. Ділянки з висипаннями пересушені, що викликає сильне свербіння. За такої форми запальний процес розвивається вкрай рідко — тільки тоді, коли в тріщину на шкірі потрапляє інфекція, а ще цей псоріаз розвивається найчастіше на ступнях, а ось руки вражає рідше.
  3. Долонно-підошовний псоріаз Барбера має особливість у вигляді пустул, наповнених рідиною. Оскільки висипання супроводжуються сильним свербінням, пацієнт розчісує висипання, лопаючи пустули. Це прямий шлях для інфекції, тому часто при такій формі ДПП виникають нагноєння, гіпертермія шкірних покривів, загальне погіршення самопочуття (озноб, лихоманка).

Загальне між усіма формами те, що окрім шкіри можуть уражатися і нігті. Це стає помітно після пожовтіння нігтів, а згодом нігтьові пластини товстішають. У багатьох випадках вони деформуються — на поверхні нігтя з’являються вм’ятини, ямки, борозенки. У багатьох пацієнтів псоріаз на долонях призводить до того, що нігті кришаться. Іноді нігті стають схожими на наперсток, і це так і називається — симптом наперстка.

Все це не сприяє доброму самопочуттю, частина пацієнтів поступово доходить до депресії — людина замикається, намагається не виходити з дому без нагальної необхідності. Дуже складно з таким захворюванням людям, які працюють: постійні погляди, а також прагнення колег уникнути будь-яких контактів створюють прірву, яку вкрай складно долати.

Пацієнти, у яких діагностовано будь-яку форму долонно-підошовного псоріазу, скаржаться на системні порушення — з’являється слабкість, що супроводжується запамороченнями, подекуди із нудотою. Іноді трапляються втрати свідомості, а внаслідок постійної сверблячки з’являються порушення сну аж до безсоння. Все це негативно впливає на нервову систему і потребує лікування.

Підошовний псоріаз — лікування

Перед тим, як лікар призначить лікування, пацієнт має пройти диференціальну діагностику. Йдеться про те, щоб переконатися, що це справді долонно-підошовний псоріаз. Найчастіше це захворювання плутають з екземою, деякими видами лишаю (наприклад, з червоним пласким), бактерідом Ендрюса. Єдиний метод у такому разі — гістологія біоматеріалу.

Коли діагноз підтверджено, лікар оцінює стан пацієнта, стадію захворювання та його тип. Зазвичай, комплексна терапія включає різні препарати:

  • ретиноїди — місцеві та системні в поодиноких випадках препарати, виготовлені на основі ретиноєвої кислоти або її синтетичних аналогів, за впливом близькі до вітаміну А, сприяють регенерації шкірних покривів, знімають запалення та почервоніння;
  • цитостатики — препарати, які безпосередньо впливають на процеси поділу клітин, їх зростання та розвитку;
  • саліцилова кислота — вона згубно впливає на мікробів, знижує інтенсивність запалення, загалом уповільнює розвиток запального процесу; також цей препарат має і кератопластичний вплив;
  • глюкокортикостероїди — препарати, які гальмують розвиток аутоімунних захворювань, знімають запалення, причому ефект від їх застосування настає швидко;
  • похідні вітаміну D — препарати підтримують процес гомеостазу шкірних покривів;
  • седативні — препарати, що впливають на нервову систему, але водночас дозволяють знизити інтенсивність сверблячки;
  • антигістамінні — протиалергічні, впливають також на осередки висипки, протисвербіжні;
  • вітамінні комплекси або окремі препарати — вітаміни та мікроелементи.

Псоріаз долонь та підошв у лікуванні складний, оскільки є хронічним захворюванням. Саме тому досить часто до лікарської терапії додають інші методики. Зокрема, важливим моментом є корекція раціону — пацієнту рекомендують прибрати зі столу жирні та солоні страви, не вживати копченості, консерви, а натомість використовувати на кухні свіжі натуральні продукти, м’ясо та рибу, овочі та фрукти. Також важливо усунути з раціону алергени, при цьому така рекомендація стосується всіх, а не тільки алергіків.

Важливо: при псоріазі долонь і підошв не можна мити кінцівки гарячою водою, а за будь-якого контакту з побутовою хімією слід одягати рукавички.

У лікуванні цього виду псоріазу задіяно і фототерапію — вона показала хороші результати, проте вводять цю фізіотерапію після того, як знято гостру симптоматику. Як сильнішу процедуру використовують нову — PUVA-терапію. Її особливість полягає в тому, що, крім опромінення ультрафіолетом, додають ще й псорален — фотоактивну речовину, що посилює вплив променів.

Допускає долонно-підошовний псоріаз лікування народними засобами. Тут найчастіше використовують:

  1. Лікувальні ванни з відварами трав — кропиви, звіробою або ромашки, оману та інших (як у моноваріанті, так і у сумішах). 
  2. Спиртові настоянки на травах — найчастіше лікувальні трави настоюють на горілці або ж на якісному самогоні. 
  3. Креми та мазі з натуральних компонентів — наприклад, на основі прополісу, бджолиного підмору і т.д.
  4. Содові ванночки для рук і ніг.
  5. Лікувальні грязі — найчастіше використовують продукти Мертвого моря.
  6. Вівсяний відвар — його п’ють, а також використовують для примочок, компресів.

Профілактика долонно-підошовного псоріазу

Оскільки це захворювання відноситься до хронічних, пацієнту важливо навчитися співіснувати з ним. Зокрема, після закінчення курсу лікування та виходу у стадію ремісії потрібно вживати комплекс заходів, який відтягне рецидив на максимально тривалий час. Серед головних профілактичних заходів ті, хто вилікував долонно-підошовний псоріаз, називають:

  1. Правильне харчування — не дієту з обмеженнями, а повний перегляд свого раціону. Важливо, щоб їжа була різноманітною та смачною, але при цьому шкідливих продуктів слід уникати.
  2. Відмову від куріння та алкоголю — це корисно будь-якій людині, але для пацієнта з псоріазом важливо у подвійному розмірі.
  3. Ванни з натуральними ефірними оліями, травами, морською сіллю — тривалість їх не повинна перевищувати 20 хвилин, а температура води повинна бути теплою, а не гарячою або холодною.
  4. Застосування для щоденного догляду зволожувальних кремів, лосьйонів, емульсій або сироваток. Шкіра повинна бути не сухою, а м’якою та ніжною. Слід з обережністю ставитися до ароматизаторів та інших компонентів у косметичних засобах, адже вони також можуть викликати подразнення. 
  5. Заміну рушників з жорстких на м’які — витиратися після душу або ванни потрібно максимально обережно, щоб не розтирати шкіру, а легко підсушувати її.
  6. Прогулянки в нежаркий час доби — це корисно і для загального стану здоров’я, причому доступно навіть для людей похилого віку. Виняток тут становить перебування під прямим сонячним промінням (на пляжі, на відкритій місцевості).
  7. Мінімізацію стресів — і на роботі, і у звичайному житті треба навчитися не реагувати на складні ситуації нервово. За потреби пацієнту варто звернутися за допомогою до психотерапевта.

Важливо максимально захистити себе від інфекційних захворювань, оскільки вони часто стають спусковим гачком для рецидиву. Псоріаз на долоні чи ступнях може стати ускладненням після ГРВІ, ангіни чи інших захворювань.

При дотриманні всього, що перелічено вище, а також рекомендацій лікаря долонно-підошовний псоріаз можна роками утримувати на стадії ремісії. Так, пацієнту потрібно бути обережним, є деякі обмеження і в харчуванні, і в побуті, але все це не так складно та однозначно вартує зусиль. Найчастіше вже після першого рецидиву пацієнт знає свої особливості й може скласти для себе список заборон і навпаки — тут все залежить і від наявності інших захворювань, і від регіону проживання, і від інших факторів.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама