Псоріаз на ліктях
Псоріаз на ліктях — один із різновидів аутоімунного захворювання, при цьому саме він вважається досить поширеним. Поява специфічних бляшок на шкірі на ділянці ліктів — один з перших симптомів, якими можна визначити наявність хвороби. При цьому самі висипи можуть з’являтися, зникати, знову з’являтися, переходити на інші частини тіла, локалізуватися чи навпаки збиратися у великі осередки. Все це часто супроводжується свербінням та запаленням.
Причини псоріазу на ліктях
Вважається, що одна з перших і найбільш вивчених причин появи псоріатичних бляшок на великих розгинальних суглобах — спадковість, а вражає псоріаз лікті тоді, коли організм пацієнта не в змозі правильно адаптуватися до навколишнього середовища. Саме тому серед причин, що сприяють старту захворювання, можуть бути як внутрішні, так і зовнішні, як прямі, так і непрямі.
Якщо говорити про основні причини, які виділяють лікарі, то варто назвати:
- механічне або хімічне травмування шкіри в області ліктів — наприклад, якщо в ході роботи або іншої діяльності людина часто спирається на лікті (дотик з твердими поверхнями) або контактує ліктями з хімічними речовинами;
- незбалансоване харчування — тут мають на увазі часте вживання в їжу «шкідливих» продуктів (копченості, промислові напівфабрикати, фастфуд, солодощі з трансжирами), кислих та маринованих овочів та фруктів, а також харчування всухом’ятку;
- стреси, високий рівень емоційної напруги на роботі або в сім’ї, депресії — самі собою проблеми психологічного характеру є спусковим гачком для псоріазу ліктів, проте за наявності захворювання вони погіршують його;
- проблеми зі сном та безсоння — це також послаблює імунітет, а отже, сприяє рецидивам;
- куріння та зловживання спиртними напоями, прийом наркотичних речовин — це шкодить усім, але у випадку з псоріазом скорочує періоди ремісії та сприяє більш частим рецидивам захворювання.
Є також низка медичних причин. Зокрема, появі псоріатичних бляшок сприяють різні гормональні порушення та збої (ендокринні, гінекологічні), а також:
- наявність алергій — харчової, на препарати, зі шкірними проявами або навіть без них;
- діагностовані у пацієнта грибкові чи вірусні захворювання, осередки хронічної інфекції в організмі;
- часті застудні захворювання та переохолодження;
- дисбактеріоз кишківника, включаючи й той, що виникає на фоні лікування препаратами антибактеріального ряду.
Якщо говорити про те, яким є механізм розвитку захворювання, то тут все по-різному. В одного пацієнта може спрацювати один фактор, тоді як інший помітить симптоматику тільки після того, як зійдуться кілька причин. Зазвичай один, два або більше факторів негативно впливають на всю імунну систему, а також на обмінні процеси, що запускає хворобу. З’являються порушення, внаслідок чого поверхневі клітини епітелію діляться набагато швидше, після чого відбуваються процеси зроговіння та відлущування. Також зміни відбуваються і в крові — там утворюються антитіла, які агресивно впливають на власні клітини шкіри. В результаті на ліктях з’являються папули, всередині яких міститься інфільтрат. Внаслідок цього вони трохи височать над шкірою, а поверхня їх лущитися.
Стадії псоріазу на ліктях
Псоріаз на ліктях, як та інші види цього захворювання, протікає хвилеподібно. Після першого прояву та виходу в ремісію говорять про хронічну форму, і це означає, що періодично з’являтимуться рецидиви (періоди загострення). Їхня частота, як і довжина спокійних періодів, залежить від багатьох причин — тут і загальний стан пацієнта, і наявність чи відсутність у його житті факторів, що впливають на погіршення, і спосіб життя, і супутні захворювання (цукровий діабет будь-якого типу, інші аутоімунні тощо).
Зазвичай захворювання поділяють на три форми — літня, зимова та позасезонна. Найчастіше зустрічається саме зимова, що пов’язано із переохолодженням, частими вірусними захворюваннями. Літня форма піддається лікуванню на морських курортах. Якщо ж говорити про стадії, то їх декілька:
- Початкова або, як її ще називають, прогресуюча. Починається завжди з появи висипання на ліктях. Поодинокі папули дуже швидко зливаються між собою, але досить тривалий період часу все локалізовано саме на тильних частинах суглоба. Якщо не розпочати лікування, то бляшки поширюються і на кисті, і передпліччя.
- Стаціонарна. Ця стадія характеризується «заморожуванням» захворювання — псоріатичні бляшки є, проте розміри їх не зменшуються, не збільшуються, та і яскравої симптоматики немає. Навіть при травматизації шкіри у цей час не відбувається розростання висипу.
- Регресуюча. Це стан, що передує стадії ремісії — хвороба йде на спад, бляшки спочатку стають блідими, через що з’являються рожеві або білі кільця (залежить від напрямку зміни кольору — від центру або навпаки). Також у процесі шкіра може пігментуватися — на ліктях з’являються плями (відтінок від білого до коричневого), які з часом проходять.
Часто про наявність псоріазу на ліктях говорять і так звані чергові бляшки: на стадії ремісії їх залишається одна чи дві. При цьому важливо, що правильна терапія та профілактика захворювання дають змогу продовжити стан спокою (ремісію) — тут все залежить від пацієнта та його готовності виконувати всі рекомендації лікаря.
Псоріаз на ліктях — симптоми
Існує два варіанти початку цього захворювання — гостре чи поступове. Головний і перший симптом — це завжди один або кілька вузликів-папул яскравого рожевого відтінку. Для цього різновиду псоріазу характерним вважають двостороннє ураження, що означає одночасне ураження правого та лівого ліктів. Перші висипання супроводжуються лущенням, а з’являються найчастіше у тих місцях, де шкіра була пошкоджена (садна, порізи чи потертості).
Ще один важливий симптом — свербіж. Спочатку він легкий і не завдає незручностей, але незабаром переростає в настирливий, що викликає роздратування і навіть спричиняє порушення сну. Самі папули поступово зливаються в осередки та можуть залишатися такими тривалий час, при цьому колір їх змінюватиметься від яскравішого до блідого.
Вважається, що для псоріазу ліктів характерна так звана тріада симптомів:
- Наявність стеаринової плями можна побачити, трохи пошкрябавши папули.
- Присутність на висипанні термінальної плівочки (прозорої) — вона з’являється внаслідок видалення рогового шару.
- Поява кривавих крапельок при тривалому шкрябанні папул.
Псоріаз на ліктях — чим лікувати
У разі висипання на ліктях звернутися до лікаря потрібно якомога раніше. Крім призначень, є список загальних рекомендацій для пацієнтів із псоріазом:
- постаратися уникати стресів або змінити своє ставлення до їхнього проживання;
- не перевантажувати організм ні фізично, ні морально;
- обмежити алкоголь і куріння, а краще зовсім позбавитися цих шкідливих звичок;
- носити спіднє, а також одяг, що прилягає до тіла (футболки та шорти влітку, наприклад) з натуральних тканин;
- замінити жорсткі рушники на м’які, так само вчинити й з мочалками, а також мінімізувати ситуації, за яких можливе травмування шкіри на ліктях (використовувати нарукавники тощо).
Важливо змінити мийні та пральні засоби на гіпоалергенні та максимально щадні, а при контакті з ними одягати рукавички. Ще один момент, який дуже багато важить загалом — це харчування: воно має бути здоровим, корисним та різноманітним. Не варто заганяти себе в рамки якихось жорстких дієт, але віддавати перевагу натуральним продуктам, наповнити свій раціон овочами та фруктами, додати до них м’ясо та рибу, яйця та молочні продукти гарної якості — правильний вибір.
Стандартні медикаментозні протоколи лікування псоріазу на ліктях включають як місцеві препарати, так і загальні. Чим лікувати псоріаз на ліктях лікар вирішує, виходячи з конкретної ситуації, оскільки важливо враховувати й стадію захворювання, і загальний стан пацієнта, і наявність або відсутність інших захворювань (хронічних, аутоімунних).
Також важливі та немедикаментозні способи лікування, які лікарі вводять у схеми лікування дедалі більшої кількості пацієнтів із псоріазом:
- Рефлексотерапія. Ця методика сягає корінням у далеке минуле, вона заснована на точковому впливі на тіло в певних місцях. Ця терапія має різні відгалуження, внаслідок чого вплив проводиться і вакуумом, і голками (акупунктура), а також можуть використовуватися прийоми масажу, припікання точок, аурикулотерапія.
- PRP-терапія. Суть методики полягає у введенні в уражені ділянки на ліктях власної плазми пацієнта. Плазма перед використанням у якості ліків проходить процес насичення тромбоцитами.
- Гірудотерапія. Для цієї методики використовують медичних п’явок. Вважається, що курс гірудотерапії здатний продовжити період ремісії та відсунути загострення.
- Аутогемотерапія. Для цієї методики використовують власну венозну кров пацієнта, яку безпосередньо взяли перед внутрішньом’язовою ін’єкцією.
- Фітотерапія. Суть методики полягає у підборі лікарських засобів (трав, квітів та інших). Існує два напрями — східний та європейський.
Псоріаз на ліктях — хронічне аутоімунне захворювання. При перших симптомах потрібно звернутися до лікаря, адже чим раніше буде поставлений діагноз, тим ефективнішим буде лікування. Не варто сподіватися, що за порадою сусідки чи співробітника допоможе мазь від псоріазу на ліктях — це утопія. Важливо знайти лікаря, з яким у пацієнта складуться довірчі стосунки, і тоді всі рекомендації у комплексі допоможуть увійти до стадії ремісії та мінімізувати приводи для загострень та рецидивів.