Псоріаз на ногах

Псоріаз на ногах — один з різновидів аутоімунного захворювання. Така локалізація зустрічається у багатьох пацієнтів, але в багатьох випадках вони спочатку плутають симптоми й не звертаються до лікаря. У більшості випадків псоріатичні бляшки можна побачити на колінах і ступнях, але буває і так, що вони проявляються на стегнах, гомілках тощо. За типом такий псоріаз є аутоімунним захворюванням, яке відразу ж переходить у хронічну стадію. Це означає, що після першого епізоду, коли діагноз псоріаз на ногах підтверджено, це захворювання залишається назавжди. За допомогою коректно спланованої стратегії та тактики лікування можна зробити максимально довгими етапи ремісій, а також скоротити кількість рецидивів.

Причини появи псоріатичних бляшок на ногах

Назвати одну чи більше точних причин на цей момент досить складно, оскільки хвороба ще мало вивчена, але фактори, які найчастіше передують виникненню перших симптомів, відомі:

  • спадкова схильність (генетика) — наявність псоріазу або складних алергічних реакцій у близьких родичів відзначається у пацієнтів у більшості випадків, хоча і не завжди;
  • різні травми ніг — псоріаз на ступнях може виникати за наявності запалень шкіри або тріщин (на п’ятах, зокрема), те ж саме стосується колін (після падінь, інших травм);
  • потертості та різні шкірні захворювання, які з часом викликають свербіж (найчастіше грибкові інфекції);
  • тісне взуття, носіння гумових чобіт тривалий час;
  • супутні захворювання (хронічні, аутоімунні), гормональні збої в організмі;
  • вагітність — часто саме у цей час жінка помічає прояв псоріазу на ногах;
  • зайва вага (2 та вищі стадії ожиріння);
  • наявність в організмі осередків інфекції (як свіжих, і хронічних).

Також приводом для старту псоріазу можуть бути й нервові перенапруги (тривалий стрес, депресія), неправильний спосіб життя (нічна робота, відсутність сонця у повсякденному житті, дисбаланс у харчуванні), зловживання алкогольними напоями, куріння та прийом наркотичних речовин.

У переважній більшості випадків усе це працює так: порушується обмін речовин, внаслідок чого поділ клітин пришвидшується. Саме це запускає процес відлущування верхніх шарів епітелію. Надалі пацієнт відчуває свербіж (від слабкого до дуже сильного), а лусочки зливаються та утворюють папули. Наступний етап відбувається в крові: антитіла, що утворюються, сприймають власні клітини як об’єкт нападу, і це вже початок хронічного захворювання.

Де найчастіше з’являються псоріатичні бляшки

Псоріаз на колінах — одна з найпоширеніших форм, при цьому висипання стартують на розгинальних поверхнях колінних суглобів. Зазвичай висипання симетричні, з’являються одразу на двох ногах. Довгий час папули можуть локалізуватися на невеликих ділянках, але якщо захворювання запустити, то псоріаз поширюватиметься і на інші ділянки нижніх кінцівок.

Спочатку пацієнт може не помічати висипів, плутати їх з іншими — насамперед із алергічною реакцією. Однак важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб діагноз було визначено точно — це спростить лікування та прискорить настання ремісії. Перший дзвіночок — невеликі плями, круглі або овальні. Згодом вони починають височіти над поверхнею шкіри — так утворюється папула із запаленням на основі. Особливості ранньої бляшки полягають у кількох моментах:

  • вона вкрита невеликими сріблястими лусочками;
  • навколо папули є віночок, він височить над нею, а також має яскравіший відтінок;
  • на віночку лусочки відсутні.

Поширений і псоріаз підошви. У такому разі типові висипання з’являються на підошвах ступнів. Спочатку це поодинокі папули, а потім, у процесі розвитку захворювання, вони зливаються у великі бляшки. Від самого початку пацієнт зазнає дискомфорту, оскільки псоріаз на ступнях заважає нормальній ходьбі.

Якщо не розпочати лікування такого псоріазу вчасно, то надалі можуть з’являтися псоріатичні мозолі. Це відбувається внаслідок потовщення та огрубіння шкіри, появи тріщин. Таку форму захворювання називають роговою, вона вважається чи не найболючішою з усіх. У результаті пацієнт не може носити навіть домашні капці, не кажучи вже про інше взуття, і це не тільки знижує соціальну активність, а й безпосередньо впливає на можливість ходити, виконувати щоденні свої завдання — як побутові, так і по роботі, навчанню тощо. 

Ще у псоріазу стоп може бути й гнійна форма — це так званий псоріаз Барбера. Осередки пустул із гнійним вмістом розростаються, вражаючи при цьому і пальці ніг. Якщо лікування підібрано правильно, то згодом гнійники підсихають, а шкіра покривається скоринками (від бежевого до темно-коричневого відтінку). Коли скоринки відпадають, на їхньому місці утворюються плями — від ніжно-рожевих до яскраво-червоних.

Стадії псоріазу ніг та симптоматика

Псоріаз ноги заведено розділяти на три стадії. На початковій, яку називають прогресуючою, виникають перші висипання, а потім — папули. Спочатку одна, потім дві та більше — і вони вже починають зливатися у великі бляшки. Вже в цей момент можна зрозуміти, що висипання не мають відношення до алергічних, а отже, важливо звернутися до дерматолога чи сімейного лікаря.

Особливість псоріазу ніг полягає в тому, що початкова стадія може тривати дуже довго, наприклад, кілька років або навіть десятиліття. Хвороба зупиняється у своєму розвитку, проте це не означає, що можна спокійно жити, не звертаючи увагу на папули. При будь-якому з вищезгаданих факторів хвороба може знову стати активною.

Зазвичай, на початковій стадії з’являється лущення, а разом з ним свербіж. Залежно від форми захворювання можуть бути присутніми біль, печіння, поява гнійного вмісту та багато іншого. Якщо розвиток відбувається активно, можуть виникати й інші негативні явища, включаючи психологічні труднощі.

Друга стадія захворювання – стаціонарна. Серед її особливостей можна відзначити:

  • уповільнення та зупинку поширення псоріатичних бляшок;
  • відсутність нових симптомів та поступове згасання тих, що були.

На третій стадії — регресуючій або кінцевій — висипання помітно тьмяніє, скоринки (якщо вони є) підсихають. Для цього етапу захворювання характерний свербіж, викликаний лущенням. Найчастіше процес протікає у двох напрямках — розходиться від центру до країв (тоді навколо папули з’являється віночок рожевого кольору) або навпаки — сходиться від периферії до центру. У другому випадку віночок білий.

Атиповий псоріаз на нозі

Цей різновид захворювання зустрічається нечасто. Головні його особливості — нехарактерна локалізація папул та вид. Зазвичай, висипання з’являються не на згинальній поверхні суглобів ніг, а навпаки — на розгинальній. Внаслідок того, що ці зони частіше пітніють, появу лусочок на висипці, що вказують на псоріаз, можна не помітити.

Важливо: при атиповому псоріазі на початковій стадії може бути картина, ідентична звичайній пітниці або іншому алергічному висипу. Важливо, щоб пацієнт здався лікарю для підтвердження діагнозу.

У випадку, коли у пацієнта саме такий різновид захворювання, його мучить свербіж, причому іноді настільки сильний, що пропадає сон, з’являється постійне фонове занепокоєння та нервозність. Дві інші стадії протікають так само, а псоріатичні бляшки поступово розростаються і можуть переповзати інші ділянки ніг.

Чим лікувати псоріаз на нозі

Процес лікування цього хронічного аутоімунного захворювання складний та тривалий. Крім медикаментів у ньому є різні методи та навіть народна медицина — все, що може полегшити стан пацієнта і якнайшвидше вивести захворювання на стадію ремісії.

Якщо говорити про медикаменти, то їх може призначати тільки лікар. Жодні поради від «друзів по нещастю», телевізійна реклама та інше не можуть стати приводом мазати бляшки або робити щось інше. Неправильне лікування лише погіршить стан. Що впливає на вибір ліків:

  • характер та форма псоріазу ніг;
  • стадія хвороби;
  • вік пацієнта та наявність у нього інших хронічних або аутоімунних захворювань;
  • умови життя (наявність стресів, інших чинників, що посилюють захворювання) тощо.

Основна мета медикаментозної терапії — усунути симптоми захворювання, полегшити стан пацієнта, повернути йому радість життя та можливість займатися звичними для себе справами. Якщо терапія підібрана з урахуванням усіх особливостей, а пацієнт при цьому неухильно дотримується всіх призначень, то стадія ремісії може тривати дуже довго. Проте слід пам’ятати, що псоріаз ніг — захворювання, побороти яке назавжди не вийде.

Місцеве лікування

Місцеве лікування має на меті безпосередній вплив на псоріатичні бляшки. Найчастіше тут у головній ролі виступають мазі (креми, гелі, розчини) з вмістом глюкокортикоїдних гормонів. Застосування засобів цього спектру дозволить не тільки зняти свербіж, але також зменшити, а пізніше взагалі прибрати набряклість. Також ліки цієї групи покликані пригнічувати проліферацію — клітини перестають ділитися швидше, ніж це є у нормальному варіанті, і саме внаслідок цього загальмовується й лущення.

Популярними в лікуванні псоріазу на ступнях або колінах є комбіновані препарати — мазі та інші, у складі яких є і гормони, і кератолітики. Ці речовини покликані пришвидшити та полегшити потрапляння кортикостероїдів до осередків, адже вони розчиняють клітини епітелію, які вже встигли ороговіти й тому стати жорсткими. Зазвичай, комбіновані мазі не призначають при агресивному зростанні папул — ці мазі або креми можуть викликати додаткове шкірне запалення, що тільки погіршить ситуацію.

Ще одна група препаратів місцевого застосування — це мазі або креми на основі синтетичного аналога вітаміну Д. Вони активно застосовуються, оскільки швидко діють та спричиняють поліпшення обміну речовин у клітинах епітелію. Також мазі цієї групи покликані придушувати процеси, які якраз і сприяють занадто швидкому розростанню папул та появі інших симптомів. Є також і комбіновані препарати, в яких, крім вищезгаданої діючої речовини, є ГКС. Зазвичай, спочатку лікар призначає монопрепарат (наприклад, Дайвонекс), а потім, при доліковуванні, комбінований (наприклад, Псотріол).

Також у терапії залучені:

  • препарати на основі саліцилової кислоти (кератолітики) — вони дозволяють розм’якшувати грубі ороговілі ділянки шкіри, при цьому покращуючи доступ до осередку захворювання інших препаратів;
  • пасти, а також густі мазі на основі активованого цинку — головна їхня роль полягає в протизапальному та антисептичному ефектах (атиповий та підошовний псоріаз);
  • мазі на основі дьогтю (а також креми й гелі) — використовуються як протизапальна терапія, для розсмоктування огрубілих ділянок, як знеболювальний і антисептичний засіб (бляшковий псоріаз стоп).

Загальна терапія псоріазу ніг

До такого лікування вдаються у випадках, коли розвиваються важкі пустульозні форми, псоріаз Барбера, а також тоді, коли місцева терапія не дає полегшення. У схемі у більшості випадків присутні:

  • антигістамінні препарати — вони зменшують набряклість, прибирають свербіж і лущення;
  • цитостатики — препарати, що нормалізують процес поділу клітин епітелію;
  • препарати кальцію;
  • глюкокортикостероїди у вигляді інфузій, ін’єкцій;
  • ретиноїди — препарати на основі ретиноєвої кислоти;
  • імунодепресанти — препарати, покликані пригнічувати імунну відповідь організму;
  • седативні — заспокійливо впливають на нервову систему.

Популярні немедикаментозні методики лікування псоріазу ніг

Різні методики лікування псоріазу застосовуються поряд із медикаментозною терапією. Найбільш ефективними вважаються:

  1. PRP-терапія. По суті це лікування кров’ю самого пацієнта. За деякий час до процедури пацієнту роблять забір венозної крові, після чого її збагачують тромбоцитами. Коли кров готова, її вводять в осередки папул на ногах. Ефект від процедури — покращення обмінних процесів.
  2. Аутогемотерапія. Також процедура на основі крові пацієнта. В цьому випадку венозну кров, взяту безпосередньо перед процедурою, вводять внутрішньом’язово. Користь у тому, що уколи позитивно впливають весь організм, стимулюючи його.
  3. Фітотерапія. Існує думка, що це лікування травами, проте сфера насправді набагато ширша. Тут використовуються всі похідні рослин та лікарських трав, а головна мета — знизити навантаження лікарських препаратів на організм пацієнта.
  4. Голковколювання (акупунктура). Дієвий метод, який належить до розділу рефлексотерапії. Один із найдавніших способів лікування за допомогою впливу на певні точки на тілі.
  5. Вакуум-терапія. Одна з нових методик, побудована на дії на АТ розрідженим повітрям.

Профілактика псоріазу ніг

Усім пацієнтам із псоріазом лікарі рекомендують насамперед змінити свій режим активності та сну, налагодити харчування, уникати стресів. На словах все це просто, але насправді може знадобитися допомога фахівців — дієтолога, психотерапевта та інших. Насправді це дуже важливо, тому не варто нехтувати базовими потребами людини, яка хоче бути здоровою.

Дуже важливо позбутися шкідливих звичок або хоча б мінімізувати їх. Сюди входить не лише куріння та вживання алкогольних напоїв, а й тривале сидіння перед екраном монітора, скролінг новин та все, що може спричинити стрес. Пацієнту з псоріазом необхідно зменшити навантаження — тут йдеться не тільки про носіння важких речей, а й про спорт, який перевантажує. Важливо відмовитися від контактних видів спорту, які призводять до травмування ніг.

На харчуванні варто зупинитись окремо. Зокрема, тут мова не про короткочасні дієти, а скоріше про перебудову раціону у бік здорового. У меню повинні переважати якісні натуральні продукти, при цьому способи їх приготування можуть бути різними, а виключити варто лише обсмажування у великій кількості жиру.

Особливу увагу варто приділяти вибору одягу та взуття. Натуральні тканини та шкіра, невеликі підбори, нормальна повнота — ось, мабуть, найважливіше для здоров’я ніг. Також взуття потрібно вчасно сушити та обробляти, щоб не створювалися умови, сприятливі для появи грибкових інфекцій.

Псоріаз на ногах — невиліковне хронічне захворювання, але сучасна медицина може багато. Якщо терапія підібрана та спланована правильно, а на додаток пацієнт дотримується рекомендованих йому профілактичних заходів, можна подовжити період ремісії й цим віддалити настання рецидиву.

Поширені питання

Що таке псоріаз на ногах і які його симптоми?

Псоріаз на ногах – це хронічне захворювання шкіри, яке характеризується сухістю, шкірними плямами та лусками.

Які фактори можуть спричиняти загострення псоріазу на ногах?

Загострення псоріазу на ногах може викликати стрес, інфекції, травми або навіть погане харчування.

Як доглядати за шкірою ніг при псоріазі?

Для догляду за шкірою ніг при псоріазі важливо використовувати зволожувальні креми й уникати агресивних дієт.

Чи може дієта впливати на стан псоріазу на ногах?

Так, дієта може впливати на псоріаз на ногах. Деякі продукти, такі як цитрусові або гострі спеції, можуть спричиняти загострення.

Які методи лікування доступні для псоріазу на ногах?

Лікування псоріазу на ногах може охоплювати місцеву терапію (креми, мазі), фізіотерапію та системні препарати, які призначає лікар на індивідуальній основі.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама