Псоріаз на обличчі

Псоріаз на обличчі — це стан, при якому на обличчі з’являються червоні, потовщені, сухі та лускаті плями. Захворювання зазвичай вражає шкіру верхньої частини лобу, в області брів, біля очей, рота, між носом і губами, на щоках і підборідді. Це хронічний стан, тому його симптоми можуть періодично з’являтися та зникати. Підраховано, що до 50% людей із псоріазом на інших ділянках тіла також мають його на обличчі.

Ліків проти псоріатичного ураження на обличчі не існує, але є лікування, яке зменшує симптоми й очищає шкіру. Важливо зазначити, що не всі препарати від псоріазу підходять для цієї мети, оскільки шкіра на обличчі більш чутлива, ніж на ліктях або колінах.

Види псоріазу

Існує кілька видів псоріазу, який вражає шкіру обличчя:

  • бляшковий псоріаз — поява сухих, лускатих ділянок, які виглядають як бляшки. Червоні бляшки зазвичай симетричні, вони також з’являються і на інших ділянках тіла. На ураженій шкірі часто відчувається печіння та свербіж;
  • краплеподібний псоріаз на обличчі — невеликі лускаті плями на шкірі, схожі на краплі. Вони зазвичай виникають після стрептококової інфекції;
  • себорейний псоріаз на обличчі — призводить до появи тонких рожевих бляшок, які вкриті жирними жовтими лусочками. Вони можуть з’явитися на лінії росту волосся, повіках, бровах, по боках носа та в ділянці підборіддя.

Причини псоріазу на обличчі

За даними Американської академії дерматології, псоріаз на обличчі, як і на інших ділянках тіла, спричинений гіперактивністю імунної системи. Внаслідок її аномального функціонування клітини шкіри ростуть занадто швидко і накопичуються на поверхні. При цьому мертві клітини не відлущуються, що призводить до утворення бляшок із сріблясто-білими лусочками.

Псоріатичне ураження може розвиватися після взаємодії з тригером, що викликає спалах симптомів. До тригерів псоріазу на обличчі відносяться:

  • інфекції;
  • деякі ліки;
  • стрес;
  • травма шкіри;
  • алкоголь;
  • тютюнопаління;
  • ожиріння;
  • дефіцит вітаміну D.

Псоріаз на обличчі не заразний. Передати цей стан іншим людям через фізичний контакт неможливо.

Клінічні прояви

Симптоми псоріазу на обличчі варіюються від легких до важких і включають появу плям (бляшок), свербіж, болючість, чутливість шкіри або печіння. Бляшки можуть бути червоними або рожевими на світлій шкірі та коричневими або фіолетовими на більш темній шкірі. Ураження зазвичай починається біля лінії росту волосся і поширюється вниз до підборіддя.

Псоріаз часто вражає наступні ділянки обличчя:

  • верхня частина лоба і біля лінії росту волосся — може бути ізольованим ураженням або продовженням псоріазу волосистої частини голови;
  • вуха — плями з’являються на шкірі за вухами, навколо них або всередині вушного каналу. Псоріазні лусочки у вухах можуть закупорити слуховий прохід і призвести до тимчасової втрати слуху;
  • біля очей — лусочки часто утворюються на чутливій шкірі повік і покривають вії. Область біля брів також є найпоширенішим місцем появи псоріазу на обличчі;
  • у роті — відзначається почервоніння, пекучий біль та кровотеча вздовж ясен, язика чи внутрішньої поверхні щік. Симптоми можуть заважати їсти та пити.

Псоріаз на обличчі діагностує дерматолог або сімейний лікар. Діагноз ставиться після фізичного огляду шкіри та аналізу симптомів. Оскільки псоріаз схожий на інші захворювання шкіри, лікар може запропонувати провести дослідження невеликого зразка тканини шкіри (біопсію) для підтвердження діагнозу.

Стадії псоріазу на обличчі

Захворювання проходить через кілька стадій розвитку:

  • початковий псоріаз на обличчі — з’являються невеликі червоні плями зі сріблясто-білими лусочками. Вони можуть бути незначними та виникати на різних ділянках обличчя (лоб, щоки, підборіддя або біля очей);
  • прогресуюча стадія — плями стають більшими й товстішими, а лусочки густішими. Вони можуть стати більш запаленими й викликати свербіж та почервоніння. Це може призвести до дискомфорту та підвищеної чутливості шкіри;
  • регресуюча стадія — після активної фази плями на обличчі можуть зникати або зменшуватися у розмірах. Шкіра стає менш запаленою, лусочки можуть відпадати, колір плям може стати блідим. Деякі плями можуть залишити пігментацію або рубці після зникнення.

Важливо відзначити, що псоріаз на обличчі може проявлятися у різних людей по-різному, і стадії розвитку можуть змінюватись.

Як лікувати псоріаз на обличчі

Від псоріазу на обличчі ліків немає. Але його можна контролювати за допомогою препаратів, які безпечні для тонкої та ніжної шкіри. Варіанти лікування залежать від тяжкості симптомів та можуть включати використання місцевих засобів, системних препаратів, біопрепаратів та фототерапії.

Як правило, лікарі починають із місцевого лікування. Якщо місцеві засоби не дають результатів, лікар може порекомендувати фототерапію, системні чи біологічні препарати (ін’єкційні, чи пероральні).

Один зі способів зменшити симптоми псоріазу на обличчі – лікувати його зсередини. Спеціальної дієти для лікування псоріазу не існує, але багато лікарів рекомендують збалансоване харчування, що складається зі свіжих фруктів та овочів, риби, нежирного м’яса та ненасичених жирів.

Для покращення стану шкіри після спалаху псоріазу на обличчі може знадобитися від кількох тижнів до кількох місяців після початку лікування. Медикаментозне лікування суттєво скорочує час загоєння шкіри. У пацієнта може бути тимчасове знебарвлення шкіри, якщо бляшки псоріазу були присутні на обличчі від кількох місяців до року.

Топічні стероїди

При легкому псоріазі на обличчі дерматологи часто призначають місцеві слабкодійні кортикостероїди, такі як мазь з Гідрокортизоном 1% або 2,5%. Стероїди допомагають зменшити набряк та запалення, блокуючи запальні реакції в організмі. Вони бувають різних форм і ступеня дії, їх слід використовувати з обережністю на невеликих ділянках не довше 3 тижнів.

Побічні ефекти можуть включати стоншення шкіри та зміну пігментації. Стероїдні креми не слід використовувати в області очей, оскільки вони можуть спричинити катаракту та глаукому.

Місцеві нестероїдні препарати

Топічні інгібітори кальциневрину (ТІК) такролімус Протопік та пімекролімус Елідел пригнічують імунну систему, дозволяють контролювати запалення та можуть використовуватися довше, ніж стероїди. Ці креми не стоншують шкіру і часто є гарним вибором для більш делікатних та ніжних ділянок. Препарати схвалені для лікування атопічного дерматиту (екземи), але лікарі часто призначають їх при псоріатичних ураженнях обличчя.

Зволожувальні засоби

Зволожувальні лосьйони, креми та мазі є важливою частиною лікування псоріазу на обличчі. Ці засоби заспокоюють свербіж та сухість шкіри, а також допомагають запобігти загостренню псоріазу. Їх слід наносити на шкіру не рідше ніж 1 раз на день після теплої ванни або душу.

Щоб звести до мінімуму подразнення, слід вибирати зволожувальні засоби, які не містять спирту, штучних консервантів, барвників та ароматизаторів. Креми, що містять кераміди, ліпіди та гіалуронову кислоту, допомагають зберегти верхній шар шкіри зволоженим та захищеним.

Традиційні системні препарати

Системні препарати призначаються у формі таблеток або ін’єкцій. Вони допомагають досягти очищення шкіри по всьому тілу, включаючи обличчя.

Традиційні системні засоби для лікування псоріатичного ураження обличчя включають:

  • циклоспорин Сандімун Неорал — традиційно застосовується як імунодепресант при пересадці органів. Але його також можна використовувати для ослаблення імунної системи у людей із псоріазом;
  • Метотрексат — блокує фермент, який змушує клітини шкіри швидко рости, що допомагає зупинити утворення бляшок.

Біопрепарати

Біопрепарати — це штучні білки, які блокують певні імунні клітини, такі як Т-клітини або медіатори запалення (цитокіни). Їх не можна приймати перорально, тому що вони перетравлюються та розщеплюються у шлунку. Тому їх вводять у вигляді ін’єкцій або інфузій, щоб вони потрапили безпосередньо в кровотік та подіяли.

Існує більше десяти біологічних препаратів для лікування псоріазу на обличчі, у тому числі:

  • адалімумаб Хуміра;
  • етанерцепт Енбрел;
  • голімумаб Сімпоні;
  • рисанкізумаб Скайрізі;
  • секукінумаб Скафо.

Фототерапія

Фототерапія зазвичай проводиться під наглядом дерматолога, який може контролювати лікування та кількість впливу УФ-випромінювання. Ультрафіолетове (УФ) світло проникає у шкіру, уповільнюючи ріст її клітин та зменшуючи запалення. Іншим варіантом фототерапії є ексимерний лазер, схвалений для лікування певних областей бляшкового псоріазу.

Стрес-менеджмент

Стрес є поширеним тригером для спалахів псоріазу на обличчі. Щоб впоратися зі стресом, Національний фонд псоріазу рекомендує наступне:

  • медитація та глибоке дихання;
  • вправи, включаючи тай-чі та йогу;
  • психологічна та соціальна підтримка;
  • масаж.

Догляд за обличчям при псоріазі в домашніх умовах

Рекомендації, які можна використовувати для зниження симптомів псоріазу на обличчі в домашніх умовах, включають:

  • ретельно вибирати засоби для догляду за шкірою та уникати агресивних інгредієнтів. Перевіряти етикетки, щоб переконатися, що продукти не містять подразнюючих інгредієнтів (наприклад, на них має бути написано «гіпоалергенний», «без аромату», «для чутливої шкіри», «без спирту» та/або «без барвників»);
  • використовувати м’який засіб для щоденного очищення шкіри;
  • щодня наносити зволожувальний крем на шкіру, особливо після вмивання обличчя, або протягом дня в міру того, як шкіра стає сухою;
  • не вмивати обличчя занадто часто, навіть якщо воно здається жирним;
  • намагатися не травмувати уражену шкіру і не здирати лусочки;
  • вивчити свої тригери загострення псоріазу та намагатися їх уникати;
  • використовувати методи керування стресом (йога, глибоке дихання або медитація);
  • уникати тютюнопаління та впливу сигаретного диму;
  • щоразу перед перебуванням на сонці наносити мінеральний сонцезахисний крем, що містить оксид цинку або діоксид титану.

Чи можна робити чистку обличчя при псоріазі

Під час спалаху псоріазу чи загострення симптомів не рекомендується виконувати косметологічні процедури, які включають глибоке очищення та відлущування шкіри, оскільки вони можуть викликати подразнення.

Після загоєння шкіри в стадії ремісії деякі процедури дозволені. Але існує ризик того, що засоби для обличчя можуть спричинити негативну реакцію шкіри. Тому необхідно попередити косметолога, щоб він підібрав для обличчя м’які засоби для догляду за шкірою.

Гоління

Видалення щетини на бороді часто посилює плями на обличчі, при цьому шкіра може кровоточити. Американська академія дерматології пропонує людям із псоріазом на бороді наступні поради щодо гоління:

  • всі дії необхідно виконувати акуратно, не поспішаючи;
  • використовувати якісні чисті бритви, які не застосовувалися понад 5-7 разів;
  • зволожувати шкіру перед голінням;
  • вибирати засіб для гоління для чутливої шкіри.

Рекомендується наносити легкий зволожувальний крем або лосьйон до та після гоління. А також щодня користуватися сонцезахисним та зволожувальним кремом, щоб захистити шкіру.

Прогноз

Псоріаз на обличчі потребує пожиттєвого лікування. Може знадобитися використання кількох різних варіантів, перш ніж лікар знайде той, який найкраще підходить для пацієнта. Шкіра кожної людини унікальна, тому ліки, які підходять одному пацієнту, можуть не підійти іншому пацієнту зі схожими симптомами. Запобігти всім випадкам псоріазу на обличчі неможливо. Але профілактичні заходи допоможуть збільшити період ремісії та знизити частоту загострень.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Що не можна при синуситі
Що не можна при синуситі хворомуЩо не можна за син...
Гнійний синусит
Причини розвитку гнійного синуситуФактори ризику р...
Реклама
Реклама