Псоріаз на сонці
Псоріаз на сонці: добре це чи погано? Як отримати максимальну користь від перебування під сонячним промінням людям, які мають дане тяжке захворювання шкіри? Що робити, щоб не ускладнити й без того важкий процес лікування псоріазних вогнищ?
Псоріаз – це не до кінця вивчене захворювання шкіри, при якому на поверхні тіла з’являються ділянки із запаленням, вкриті лусочками відмерлих клітин епідермісу. При їх відділенні оголюються червоні кровянисті плями. Залежно від виду псоріазних вогнищ та їх локалізації псоріаз буває різних видів: пустульозним, бляшечним, ексудативним, інверсним, краплеподібним та ін.
Серед основних причин виникнення цього захворювання: генетична, збої у роботі імунної системи, стрес, шкідливі звички, вплив деяких типів лікарських препаратів.
При лікуванні псоріазу використовують:
- препарати місцевого впливу – мазі, лосьйони та креми;
- системну терапію – таблетки, ін’єкції;
- фототерапію – лікування за допомогою природного чи штучного ультрафіолетового випромінювання.
Як бачимо, у лікуванні псоріазу фототерапія є одним із важливих методів. Помічено, що ультрафіолет здатний посилювати вплив медичних препаратів, що благотворно впливає на стан шкіри та емоційне здоров’я хворих на псоріаз. Тому серед рекомендацій лікарів людям, які страждають на цю хворобу, – санаторно-курортне лікування.
Псоріаз: чим корисне сонце
- Під впливом сонячних променів у багатьох хворих значно покращується загальний стан шкіри: стає менше лущення, зникає свербіж, псоріазні бляшки стоншуються, а можуть і зовсім зникнути.
- Засмагла шкіра зазвичай довше перебуває у стадії ремісії. Загострення хвороби після дії сонячних променів можливе, проте воно не надто сильне.
- Під впливом ультрафіолетових променів захисний верхній шар шкіри – епідерміс – потовщується. Крім того, активізуються процеси регенерації клітин, завдяки яким шкіра омолоджується.
- Організм природним шляхом виробляє вітамін D, який відіграє важливу роль у лікуванні псоріазу.
- Сонце при псоріазі запобігає надмірному поділу клітин, яке є проявом збою в роботі імунної системи. Лущення на псоріазних бляшках сповільнюється.
- Вирівнюється колір шкіри, внаслідок чого запалені місця стають менш помітними.
- Поліпшується емоційний стан, внаслідок чого уповільнюється вироблення гормонів стресу – адреналіну, кортизолу. Функціонування організму поступово приходить у норму.
Кому протипоказане сонце при псоріазі
Псоріаз буває «зимовим» і «літнім». «Зимовий» загострюється в холодну пору року, «літній» – коли тепло. Коли захворювання знаходиться в прогресуючій стадії, тобто в період загострення, приймати сонячні ванни не рекомендується. В умовах нашого клімату найчастіше зустрічається «зимовий» вид псоріазу. Тому для більшості людей, які страждають на дане захворювання, перебування на теплому морі під яскравим сонечком тільки на користь. Але в будь-якому випадку необхідно порадитися з дерматологом.
Також слід пам’ятати, що лікування псоріазу сонцем підходить людям зі світлою шкірою II-IV типів. Хворим зі світлою шкірою типу I перебування під впливом ультрафіолету протипоказане.
Шкала фототипів шкіри Фіцпатрика
Американський лікар Томас Фіцпатрік є одним з основоположників дерматології. Вчений розробив шкалу, за якою визначається рівень впливу ультрафіолету на шкіру різних типів. Складена 1975 року, шкала Фіцпатрика досі – основний інструмент визначення типів шкіри у дерматологів і косметологів.
I – Кельтський тип – шкіра дуже біла, часто вкрита ластовинням, зовсім не схильна до засмаги. Зазвичай у людей з кельтським типом шкіри світле або руде волосся. Їм не рекомендується бувати на відкритому сонці або потрібно використовувати спеціальні креми й спреї з фактором захисту не менше SPF 50. Під прямими сонячними променями можна знаходитися не більше 5-7 хвилин.
II – Нордичний тип – шкіра світла, але може покриватися невеликою засмагою. Отримана засмага у людей з нордичним типом шкірного покриву тримається недовго. У тіні на свіжому повітрі таким людям безпечно перебувати близько півтори години, під палючим сонцем – не більше 10 хвилин.
III – Темний європейський тип – найчастіше зустрічається у центральній Європі. У людей даної категорії шкіра покривається стійкою засмагою, сонячні опіки можуть бути лише при довготривалому перебуванні під прямими сонячними променями. Без захисту під неактивним сонцем їм можна перебувати до трьох годин, під палючим сонцем – до 20 хвилин.
IV – Середземноморський тип – зазвичай це темноокі люди зі смаглявою шкірою, яка легко покривається золотистою засмагою. Вони практично ніколи не схильні до сонячних опіків. Без захисту в тіні можуть бути до п’яти годин, а при активному сонячному випромінюванні – до 30 хвилин.
Як лікувати псоріаз сонцем
- Перед виходом на сонце хворим на псоріаз рекомендується нанести на все тіло сонцезахисний крем з фактором захисту відповідно фототипу шкіри. При цьому оминаючи псоріазні бляшки.
- Щоб зменшити запалення псоріазних плям, їх слід обробити спеціальними препаратами з активованим піритіоном цинку (Псорікап, Скін-кап та ін.). Бажано, щоб протизапальний засіб був у формі аерозолю.
- У перші 2-3 дні приймати сонячні ванни слід не більше 5-7 хвилин. Надалі можна поступово збільшувати час перебування під прямим сонячним промінням, проте загалом денна процедура ультрафіолетового опромінення не має бути більше 30 хвилин.
- Після того, як денну норму отримано, слід залишити відкриті сонячні місця, нанести на тіло базовий крем, а осередки псоріазу знову обробити засобом з активованим піритіоном цинку.
- Під час лікування псоріазу ультрафіолетом важливо дотримуватися дієти: не вживати алкоголь, їжу, що важко перетравлюється, копченості, шоколад, гострі страви. Натомість ввести в раціон якнайбільше свіжих овочів та фруктів, морепродукти.
- Якщо у хворого важка чи середня форма псоріазу, лікування сонцем слід проводити під наглядом лікаря-дерматолога.
Тривалість лікування псоріазу ультрафіолетом має становити щонайменше два тижні. За 14 днів сонце здатне повністю усунути тонкий шар псоріазних плям. Для лікування важчих форм псоріазу потрібно не менше 3-4 тижнів.