Псоріаз нігтів

Псоріаз нігтів — це доволі рідкісний різновид цього захворювання. Цю форму ще називають оніхія псоріатична, причому вона найчастіше вторинна, розвивається на тлі присутності генеральних симптомів захворювання. За статистикою, нігтьовий псоріаз утворюється в 10% всіх випадків, причому майже завжди йому супроводжує і поразка суглобів. Найчастіше ураженими виявляються нігті рук, хоч і псоріаз нігтя на нозі також зустрічається.

Існує кілька різновидів псоріазу: атрофічний чи гіпертрофічний, а також точкова форма захворювання. Якщо ж говорити про стадії, то їх виділяють три:

  • початкова (ще називають прогресуючою) — процес йде повільно, наростання симптоматики спочатку не дуже яскраве;
  • стаціонарна — цей період може бути тривалим, а характеризується тим, що симптоми не прогресують, але й не спадають;
  • регресуюча — ця стадія настає, якщо лікування розпочато вчасно і проводиться адекватно, а в результаті симптоми зникають.
Важливо: якщо псоріаз нігтів на ногах чи руках діагностовано на ранній стадії, то хворобу вдається швидко зупинити. Отже, перша стадія перетворюється на третю, минаючи другу.

Псоріаз нігтів — причини

Псоріаз на нігтях належить до спектра аутоімунних захворювань. Воно вивчене не до кінця, внаслідок чого список причин тут широкий. Одна з основних, яку вказують численні дослідження — це спадковість. Останніми роками ведуться генетичні дослідження, які дедалі частіше підтверджують те, що псоріаз обумовлений наявністю в пацієнта особливих генів.

Тим часом не всі пацієнти, які мають так звану обтяжену спадковість, хворіють. Псоріаз нігтьової пластини може бути спровокований:

  • наявністю в організмі осередку інфекції, частіше хронічної;
  • супутніми захворюваннями, зокрема (часто) ендокринними, алергічними;
  • життям у стані постійного стресу;
  • наявністю складних емоційних перевантажень протягом тривалого періоду;
  • зловживанням спиртними напоями, курінням, прийомом наркотичних засобів;
  • тяжкою фізичною роботою у складних умовах;
  • неправильним раціоном (надлишок висококалорійної, жирної, смаженої та копченої їжі);
  • зайвою вагою (ожиріння 2 або 3 стадії) та відсутністю мінімальних фізнавантажень;
  • відсутністю нормального режиму сну та неспання.

Окремо стоять серйозні медичні проблеми:

  1. Порушення, що стосуються периферичного кровопостачання — найчастіше йдеться про атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт та інші захворювання.
  2. Анемія — при цьому діагнозі відразу ж відбувається порушення постачання необхідних речовин до самих нігтьових пластин, що запускає псоріаз.
  3. Псоріаз будь-якої іншої форми — тут лідером є псоріатичний артрит.

Крім вищезгаданих причин є ще ціла низка факторів, які мають менший вплив, але він все ж таки є:

  • різні шкірні інфекції, включаючи грибкові — вони вражають ніготь та сприяють появі псоріатичних симптомів;
  • травмуючі дії на нігті — і механічні, і хімічні (нарощування, нанесення гель-лаку тощо).
Важливо: псоріаз може виникнути і на тлі зниження імунітету, порушення обміну речовин. Ці причини запускають процес агресії організму до власних клітин, а результатом часто-густо стає псоріатичний запальний процес на нігтях рук і ніг.

Псоріаз нігтів — симптоми

Головним симптомом псоріазу нігтів вважається зміна зовнішнього вигляду пластини. Залежно від локалізації захворювання (ноги та руки, тільки ноги тощо) симптоматика може проявлятися по-різному. Зазвичай першим показником вважають поступове (дуже повільне) потовщення нігтьової пластини. Причина для цього проста — верхні шари піддаються швидкому ороговінню. Також на нігтях можна помітити невеликі білі цятки або смужки. Яскравим показником вважається і те, що нігті при псоріазі покриваються крихітними ямками, що нагадують слід від уколів. Коли ямок стає багато, це називають синдромом наперстка.

Надалі, коли досі триває початкова стадія псоріазу, відбувається ураження матриці нігтя. Матриця — це так звана паросткова зона, головна її відповідальність полягає у продукуванні тканин для зростання пластини. За цим слідує не менш небезпечний симптом — оніхолізис. Його ще називають розплавленням нігтьової пластини.

Якщо всі ці симптоми присутні, але лікування не розпочато, то з’являється яскраво виражена облямівка — вона має забарвлення від жовтого до коричневого, а розташована біля вільного краю нігтя. Згодом пластина починає поступово відходити від нігтьового ложа, а також змінюється її колір і фактура — вона стає сірою або коричневою, а може бути й тьмяно жовтою, з горбистою поверхнею.

Найскладніша ситуація для пацієнта настає тоді, коли пластина руйнується, атрофується або гіпертрофується (зменшується або збільшується обсягом). Ці симптоми можуть супроводжуватися сильним свербінням, а сам ніготь найчастіше виглядає, як дзьоб орла або іншого хижака. Потрібно відзначити, що все вищезгадане дуже знижує якість життя, викликає психологічні зміни на гірший бік — людина замикається, намагається не з’являтися на людях.

Важливо: не варто вірити рекламі чи призначати собі якісь мазі за порадами сусідів — усе це лише погіршить ситуацію. Можливо медикаменти трохи зменшать симптоматику, але це буде лише маскування, усунення зовнішнього ефекту.

Є деякі відмінності при псоріазі на нігтях рук та ніг:

  • у першому випадку спочатку товщає нігтьова пластина (піднігтьовий гіперкератоз), а плями з’являються не на поверхні, а під нею, і нагадують крапельки олії; також псоріаз нігтя на руці супроводжується невеликими крововиливами, наслідок яких під нігтем видно коричневі смужки;
  • якщо ж локалізація захворювання — нога, псоріаз нігтів у переважній більшості випадків можна переплутати з грибковим ураженням, оскільки крім безпосередніх змін на пластинах є запалення навколонігтьових тканин (псоріатичні пароніхії).

Як відрізнити псоріаз нігтів від грибка

Є кілька важливих моментів, на які можна спертися при визначенні захворювання. Зокрема, грибок частіше з’являється після носіння чужого взуття, відвідування громадських лазень, басейнів, недотримання санітарно-гігієнічних норм. Грибок заразний, а псоріаз ні: це одна з основних відмінностей двох складних захворювань.

Важливим моментом вважається й обсяг ураження: якщо пошкоджені всі нігті — це псоріаз, а якщо лише певні — грибок.

Зовнішній бік проблеми також вказує на те, яке захворювання у пацієнта:

  • при грибковій інфекції нігті швидко деформуються;
  • якщо є псоріаз, то процес йде повільно, а результаті пластина відокремлюється від нігтьового ложа.

Якщо недостатньо лише візуального контролю, проводять аналіз на псоріаз нігтів — біопсію. Це дослідження передбачає взяття шматочка тканини на аналіз. Надалі, під час розгляду під мікроскопом, стане зрозуміло, грибок чи псоріаз, оскільки гістологія є найточнішим серед усіх можливих способів визначити справжнє захворювання.

Лікування псоріазу нігтів

Діагноз псоріаз на нігтях та лікування — тривалий шлях. Оскільки захворювання хронічне, вилікувати його до кінця неможливо. Однак вивести в стадію ремісії, а потім проводити профілактичні заходи, які сприятимуть відсутності рецидивів, можна. Важливо, щоб лікування було комплексним, відбувалося під контролем лікаря, якому пацієнт повністю довіряє.

Зазвичай, терапія складається з кількох важливих пунктів, де медикаментозна підтримка не на першому місці. Спочатку необхідно змінити спосіб життя — тут може бути дуже багато компонентів:

  • подолати стреси та змінити своє ставлення до таких ситуацій (навчитися керувати емоціями, відкидати негатив тощо) — тут може знадобитися допомога психотерапевта чи психолога;
  • дієта чи просто здорове харчування;
  • фізичні навантаження, наскільки це дозволяє стан пацієнта;
  • медикаментозна терапія (призначає лише лікар);
  • немедикаментозні методи лікування, включаючи східні;
  • рецепти народної медицини

Якщо говорити про медикаменти, то для лікування псоріазу нігтів часто призначають:

  • мазі та креми, які покликані придушити проліферацію (уповільнити розмноження клітин) — Дитранол, Антралін, Цигнодерм та інші; ці препарати належать до розряду токсичних, тому їхнє застосування повинно чітко співпадати з інструкцією;
  • креми та мазі з групи кортикостероїдів, до завдань яких також входить придушення проліферації та зниження сверблячки — Целестодерм або Акридерм, Преднізолон тощо;
  • 1% саліцилову мазь — цей препарат прибирає ороговілі клітини, але крім цього, він антибактеріальний та протигрибковий;
  • препарати з дьогтем у складі — вони допомагають очистити поверхню і мають також відновну дію;
  • креми та мазі, у складі яких є кальципотріол (синтетичний аналог важливого для організму вітаміну D) — найчастіше Псоркутан або Дайвонекс;
  • 70% розчин Циклоспорину — це відмінний засіб для регулярної обробки нігтів, оскільки разом з очищенням препарат покращує імунну активність.

Широко використовують у терапії псоріазу нігтьової пластини комплексні препарати — найчастіше вони у формі кремів, мазей або гелів, а за складом включають протипсоріатичні засоби, що належать до різних груп. Якщо йдеться про тяжкий перебіг захворювання з дуже сильним ураженням нігтів, то лікар може задіяти у схемі лікування так звані системні препарати.

Немедикаментозні методи лікування псоріазу нігтів

Наука весь час йде вперед, тому дедалі більше з’являється способів лікування немедикаментозного характеру. Якщо говорити про найбільш популярні та ефективні, то тут можна виділити три напрямки:

  • PRP-терапію — введення в уражені ділянки крові пацієнта, забраної незадовго до процедури та збагаченої тромбоцитами; суть цього методу полягає в активній регенерації, такий спосіб застосовують навіть у складних випадках;
  • аутогемотерапію — також сучасний спосіб лікування псоріазу нігтів, полягає у внутрішньом’язовому введенні венозної крові самого пацієнта;
  • лікування рослинними препаратами (фітотерапію) — підбір трав та інших засобів, які надають допоміжну дію при прийомі медикаментів, а найчастіше посилюють їх вплив на організм; таким чином можна зменшити загальне лікарське навантаження (кількість препаратів, тривалість прийому тощо).

Профілактичні заходи при псоріазі нігтів

При наявності псоріазу нігтів профілактика навіть більш важлива, ніж лікування. Так, навіть найкраща мазь від псоріазу нігтів допоможе тимчасово, дозволить усунути симптоми, але без профілактичних заходів хвороба повернеться. Найважливіші пункти профілактики такі:

  • мінімізувати можливість травмування;
  • робити гігієнічний манікюр на регулярній основі;
  • перестати обрізати кутикулу, не доводити до появи задирок;
  • стежити за тим, щоб руки були чистими та сухими (не перестаратися при цьому і не мити їх кожні пів години);
  • використовувати зволожуючі креми, щоб шкіра не пересихала.

Якщо манікюр роблять фахівці, пацієнту з псоріазом важливо переконатися, що інструменти проходять обов’язкову стерилізацію та дезінфекцію. Якщо пацієнт робить всі маніпуляції сам, його інструменти не повинні використовувати інші члени сім’ї.

Серед рекомендацій лікарів для пацієнтів, які хочуть знати не лише, як лікувати псоріаз нігтів, а і як зменшити ризик рецидивів захворювання, можна зустріти такі:

  • при роботі з будь-якими миючими засобами, хімікатами, добривами на дачі чи саду потрібно використовувати рукавички;
  • перепрацьовувати, працювати на зношування, з перевантаженнями – табу для таких людей;
  • правильне харчування та загалом здоровий спосіб життя мають стати основою, а не короткочасним винятком з правил; також важливо виключити високоалергенні продукти з раціону;
  • відмова від алкоголю, куріння та наркотиків — це правило діє завжди, коли пацієнт прагне одужання та покращення якості життя;
  • ввести в щоденні ритуали зарядку, пробіжку або заняття спортом на свіжому повітрі (у холодну пору року — у залі, басейні);
  • не запускати хронічні захворювання, вчасно здавати аналізи та контролювати стан за наявності аутоімунних, інших складних хвороб.
Важливо: часто псоріаз нігтів виникає на тлі переохолодження, тому людям із таким діагнозом варто спробувати змінити місце роботи або мінімізувати такі випадки.

Той, хто зміг вилікувати псоріаз нігтів, знає: якщо настав рецидив, потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря. Своєчасно розпочата терапія дозволить швидко усунути розвиток хвороби та вийти в ремісію.

Поширені питання

Як відрізнити псоріаз нігтів від грибка?

Грибок і псоріаз нігтів можна розрізнити за характерними рисами: перший найчастіше вражає крайні пальці рук або ніг, другий — рівномірно всі нігтьові пластини. При грибковому ураженні ніготь стає товстішою, змінює колір, уражаються тканини навколо нього, а ось результатом псоріатичного ураження буде відходження пластини від ложа.

Як лікувати псоріаз нігтів?

Лікуванням псоріазу нігтів у жодному разі не можна займатися самостійно. Лікар проводить огляд, збирає анамнез, при необхідності призначає гістологічне дослідження, і потім підбирає комплекс препаратів. Найчастіше у сучасній терапії цього захворювання поєднують медикаментозні, немедикаментозні, народні засоби лікування.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Гнійний синусит
Причини розвитку гнійного синуситуФактори ризику р...
Промивання носа при синуситі
Як правильно робити промивання носа при синуситіЯк...
Реклама
Реклама