Псоріаз — психосоматика

Псоріаз — аутоімунне захворювання, що вражає епідерміс. Важливо, що майже завжди він переходить у хронічну форму, а діагностований псоріаз у 2% людства. Вважається, що до захворювання більш схильні люди з чутливою шкірою, серед яких більше жінок. Захворювання це має рецидивуючий характер, що погіршує якість життя. Крім шкіри можуть постраждати нігті, а також опорно-руховий апарат.

Суть захворювання полягає в тому, що через надмірний поділ клітин епідермісу виникають осередки з сильним лущенням. Також часто шкіра червоніє, з’являється свербіж — від терпимого до сильного. Шкірні зміни можуть бути як локальними, так і широкими. Псоріаз — складне з точки зору лікування захворювання, але побутовим та контактним шляхом воно не передається. Розрізняють кілька різновидів хвороби: зокрема, бляшковий псоріаз має на увазі появу бляшок, а якщо у пацієнта є пустули, наповнені рідиною, то в такому випадку говорять про ексудативний псоріаз.

Псоріаз на нервовому ґрунті виникає найчастіше, тому багато фахівців вважають психосоматику головною причиною хвороби. Псоріаз та психосоматика — те, чим займається психодерматологія. Саме психопатологічні чинники відіграють значну роль у тому, як розвиваються шкірні захворювання. Зокрема, псоріаз через нерви викликає стандартні симптоми цього захворювання, а щоб прибрати їх, потрібно впливати саме на нервову систему людини.

Псоріаз та психосоматика — причини та лікування

Псоріаз на нервовому ґрунті може виникати та розвиватися по-різному, це залежатиме від причини. Одна з найскладніших у переліку — хронічний стрес, стан, при якому мозок пацієнта запускає цілий ланцюжок реакцій. Внаслідок цього активізується імунна система, відбувається вироблення великої кількості Т-лімфоцитів. Стресовий псоріаз завжди «плаваючий» — симптоматика то сильніше, то слабшає, а іноді хвороба виходить на стадію ремісії.

Серед інших причин появи симптомів псоріазу можна відзначити:

  • Депресію. Тут важливо сказати, що сама по собі депресія лише зрідка дає старт псоріазу, але якщо у пацієнта це захворювання вже є, то депресивний стан завжди призводить до погіршення. Через безсоння або погану якість сну збільшуються осередки, посилюється лущення шкірних покривів, з’являються болі, навіть утруднюється дихання. Часто в жінок у такому стані з’являються висипи на статевих органах.
  • Тривога. Цей стан також сприяє посиленню симптоматики псоріазу. При цьому часто людина також отримує цілий список інших проявів — це і тахікардія, і стрибки артеріального тиску, і судоми, і алергічні реакції. Останні доволі часто плутають із псоріазними симптомами.
  • Занепокоєння. Ця причина тісно взаємопов’язана зі стресом, частіше із хронічним. В такому випадку причина стресової ситуації не така важлива, оскільки занепокоєння майже завжди супроводжує її — чи то втрата роботи, чи то близької людини, чи то знаходження в епіцентрі природних катаклізмів, чи щось інше. Неспокійною людину робить постійне стресове тло — це нормальна реакція психіки на те, що відбувається.
  • Поганий настрій. Здавалося б, така дрібниця, але такий стан також може дати старт псоріазу. Особливо це стосується тих пацієнтів, які частіше перебувають у поганому настрої, ніж навпаки.
Важливо: у США провели дослідження, яке показало, що близько 68% пацієнтів із псоріазом отримали його внаслідок стресу. Більшість із них скаржилися на те, що навіть у стадії ремісії будь-яка неприємна ситуація (нерви, стрес тощо) запускає новий виток захворювання (рецидив).

У дітей також зустрічається псоріаз на нервовому ґрунті, причому найчастіше його називають генетичним. І справа тут навіть не в тому, що у когось із батьків є це захворювання, а в генеральному наслідуванні негативних настанов батьків. Свою роль у цьому питанні відіграє гіперопіка — вона відображається на шкірі дитини або підлітка, а також на волосистій частині голови симптомами псоріазу.

Головне в лікуванні псоріазу на нервовому ґрунті — знайти й усунути той психотравмуючий фактор, який лежить в корені проблеми. Лікування проводять відразу кілька фахівців: дерматолог призначає препарати для полегшення шкірних симптомів, а психіатр чи психотерапевт займається нервовою системою. Також часто до терапії підключають і різноманітну підтримку — групи психотерапії, психофармакотерапію тощо.

Якщо причина псоріазу — психосоматика, важливо визначити, що саме стало відправною точкою. Наприклад, якщо йдеться про дистрес, то пацієнту порекомендують максимально виключити можливість появи в житті стресових факторів (відпочинок), зміну оточення, пошук нових захоплень та джерел для позитивних емоцій.

Якщо причиною появи псоріазу є тривожність, можливі призначення препаратів, які так і називаються — протитривожні. Також важливо встановити правильний режим дня, харчування, включати до свого щоденного плану прогулянки.

Важливо: терапія псоріазу через нерви повинна бути комплексною. Не можна призначати собі препарати самостійно, потрібно знайти лікаря, який викликатиме повну довіру пацієнта — тільки таке лікування дасть позитивні результати.

Серед основних рекомендацій, які зазвичай отримує пацієнт зі стресовим псоріазом, найчастіше є:

  • навчитися тримати під контролем емоції, настрої та почуття;
  • максимально виключити стресові ситуації з життя (аж до зміни роботи або роду діяльності);
  • стежити за перебігом своїх думок і не допускати негативу;
  • зайнятися спортом (у межах своїх фізичних можливостей).

Псоріаз може виникнути у будь-якому віці, тут також не важливі й інші чинники — ані соціальний статус, ані матеріальне становище. З появою перших симптомів псоріазу на нервовому ґрунті слід звернутися до лікаря. Чим раніше розпочнеться лікування, тим швидше можна досягти ремісії. Також дуже важливим є момент самоосвіти — треба розібратися з механізмами появи симптомів, відстежити, що краще діє в кожному конкретному випадку.

Якщо говорити про профілактику, то у випадку з псоріазом від психосоматики найважливіше виключити зі свого життя стреси. Тут є два шляхи: можна повністю змінити спосіб життя, рід діяльності, оточення, а можна навчитися контролювати свої емоції та ставлення до подій. Нервовий псоріаз — не вирок, його можна ввести в ремісію і не згадувати про нього більше ніколи.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама