Псоріаз складок
Псоріаз складок ще називають зворотним чи інверсним псоріазом. Це хронічне захворювання шкіри, яке локалізується у місцях природних згинів: на внутрішній стороні суглобів, у паху, в області пахв, сідничних складок, за вухами, між пальцями, внизу живота, у жінок – під грудьми. Підраховано, що псоріаз складок шкіри зустрічається у 24% з усіх діагностованих випадків захворювання.
На відміну від інших видів псоріазу (бляшкового, пустульозного, ексудативного та ін.) при псоріазі складок лущення шкіри проявляється значно менше, а то й відсутнє взагалі. Псоріазні плями мають яскраво-червоний колір із чітко визначеними межами. Однак інверсний псоріаз нерідко поєднується з іншими видами цього захворювання. Плями можуть з’являтися не тільки в складках, але і в інших місцях шкіри.
Тепле та вологе середовище в області складок, як правило, сприяє приєднанню до псоріазу бактеріальної або грибкової інфекції, поширенню патогенних дріжджів. В результаті клінічна картина значно погіршується: утворюються екземи, тріщини, мокнуча поверхня. Це завдає хворому як фізичні, так і моральні страждання.
Псоріаз складок частіше вражає:
- людей старшого віку (від 50 років);
- немовлят;
- людей із зайвою вагою.
Псоріаз – хвороба хронічна, тобто за певних умов може повертатися. Найнебезпечніший час для загострення псоріазу складок – весна та осінь.
Причини псоріазу складок
Остаточно причини появи псоріазу не вивчені. Проте основним чинником вчені вважають генетичний. Вважається, що це важке шкірне захворювання провокує спеціальний ген, що передається від батьків до дитини. Якщо батько або мати має псоріаз, ймовірність його передачі дітям дорівнює 25%. Якщо ж носіями гена є обидва батьки, то вірогідність успадкування зростає до 70%.
Крім обтяженого анамнезу є ще ряд причин, що сприяють появі захворювання:
- імунні порушення, внаслідок яких імунна система сприймає власні клітини як ворожі та починає з ними боротися, створюючи вогнища запалення та посилено продукуючи нові клітини;
- нервовий стрес. Важкі емоційні переживання викликають в організмі серйозні зміни. В результаті активного вироблення гормонів стресу – адреналіну, норадреналіну, кортизолу – запускаються процеси, що є тригером для появи псоріазу складок;
- тривалий прийом стероїдів – препаратів на основі біологічно активних речовин зазвичай тваринного походження;
- інфекції, особливо стрептококові, що викликають фарингіт, сепсис, пневмонію та ін.;
- самолікування – прийом протизапальних засобів, антидепресантів, антибіотиків, бета-блокаторів;
- тривале перебування на пекучому сонці;
- дефіцит кальцію;
- шкідливі звички: алкоголізм, куріння.
Лікування псоріазу шкірних складок
На жаль, більшість людей соромиться звертатися із симптомами інверсного псоріазу до лікаря-дерматолога, попри біль та страждання, які завдає дане захворювання. Фахівці визнають, що діагностують не більше чверті всіх випадків псоріазу складок. І навіть дали йому назву: «Прихований псоріаз». Проте при виявленні стійких червоних плям у місцях згинів рекомендується негайно звернутися до спеціаліста. Як правило, шкіра в місцях складок тонша і ніжніша, тому її лікування, з одного боку, перспективніше, ніж в інших місцях. Але, з іншого боку, терапія потребує активної участі хворого.
Препарати для лікування псоріазу складок
- Кортикостероїдні мазі – Гідрокортизон, Белодерм, Дермовейт, Елоком та ін. – хороший засіб для швидкого зняття неприємних симптомів псоріазу. Однак, через наявність побічних ефектів та звикання, використовувати їх слід лише за призначенням лікаря протягом недовгого часу. Рекомендується також обирати мазі, що мають не тільки антибактеріальну дію, а й антигрибкову, оскільки в складках шкіри до псоріазу нерідко приєднується грибкова інфекція (Лоринден, Белосалік).
- Препарати, що містять вітамін D, – Псотріол, Дайвобет – сучасні засоби для лікування псоріазу складок, що мають сильну дію за відсутності побічних ефектів, які характерні для стероїдних засобів.
- Мазі, що містять такролімус, – Протопік, Елідел – нормалізують роботу імунної системи, пригнічуючи прискорений поділ клітин у місцях, уражених псоріазом.
- Підпушувальні засоби – на основі дьогтю, саліцилової кислоти, цинку.
- Якщо симптоми псоріазу виявляються стійкими до засобів місцевої дії, призначаються оральні препарати – системні ретиноїди, Гідроксисечовина, Сульфасалазин та ін.
Дієта при псоріазі шкірних складок
- Позитивний вплив на загальний стан організму мають часник, апельсини, лимони, виноград.
- З раціону краще виключити продукти, що важко перетравлюються, а також страви з великою кількістю спецій і шоколад.
- З різних видів м’яса краще вибирати пісну телятину.
- Слід вживати більше овочів та фруктів, що містять вітамін B2: білокачанну капусту, горох, морква, полуниця, огірки, вишня.
- Також необхідно збагатити меню рибою та морепродуктами як джерелом корисних омега-3 кислот.
Детальні рекомендації щодо меню для кожного пацієнта дає лікар-дерматолог.
Народні засоби при псоріазі складок
Засоби народної медицини допомагають знизити болісні симптоми, зменшити запальний процес, зняти свербіж, продовжити період ремісії. Перш ніж застосовувати той чи інший метод, проконсультуйтеся з лікарем.
Трава рутки лікарської використовується для очищення організму від токсинів. Дві чайні ложки рутки заливають половиною склянки окропу і настоюють десять хвилин. П’ють настій двічі на день. Також можна просочити цим засобом марлю і прикладати до уражених псоріазом місць.
Для поліпшення стану верхнього шару шкіри й загоєння мікротравм використовується мазь дьогтю, виготовлена бажано з соснового дьогтю.
Щоб позбутися сильної сверблячки, можна прийняти ванну з додаванням склянки молока і двох склянок оливкової олії. Також добре заспокоюють та підсушують уражені місця ванни з додаванням вівсяних пластівців, солі Мертвого моря або перекису водню.
Профілактика псоріазу складок
- Добре промивайте м’якими гелями й витирайте шкіру в «проблемних» зонах: під грудьми та животом, у районі пупка та пахв.
- Оберігайте себе від мікротравм: подряпин, потертостей, порізів.
- Збагатіть свій раціон свіжими овочами та фруктами. Щоб вітаміни краще засвоювалися, використовуйте рослинний жир.
- Не запускайте інфекційні захворювання, своєчасно лікуйте зуби.
- Спіть не менше 7-8 годин на добу, щодня здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі.
- У морозну погоду уникайте переохолодження. Влітку намагайтеся не перегріватися та помірно приймати сонячні ванни, використовуючи крем з УФ-фільтром.
- Щоб менше наражати організм на стрес, займіться йогою, заведіть хобі, спілкуйтеся з домашніми тваринами, подорожуйте, навчіться релаксувати й отримувати задоволення від навколишнього світу.
- При виборі одягу віддавайте перевагу вільному крою і натуральним тонким тканинам, що дихають.
- Позбудьтеся шкідливих звичок.