Псоріаз у дітей

Псоріаз у дітей – це аутоімунне захворювання, в результаті якого на поверхні шкіри утворюються червоні вогнища запалення, вкриті сріблястими лусочками. Більш ніж у 30% випадків ця хвороба вперше атакує у перші 20 років життя людини.

Дитячий псоріаз є одним з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри. Щобільше, лікарі зазначають, що останнім часом кількість маленьких пацієнтів із діагнозом «псоріаз» значно зросла.

Найчастіше псоріаз починається у підлітків в період статевого дозрівання, коли йде активна гормональна перебудова організму. Однак хвороба може з’явитись і у немовлят. Імунна система новонароджених ще не сформована, тому будь-який подразливий зовнішній фактор або генетична схильність до псоріазу можуть стати механізмом спуску для даного виду шкірного захворювання. Помічено, що дитячий псоріаз частіше з’являється у дівчаток.

Причини дитячого псоріазу

Обтяжений сімейний анамнез. Приблизно у половини дітей, хворих на псоріаз, у когось із близьких родичів є аналогічна патологія.

Інфекційні захворювання. Майже у 50% випадків псоріаз у дітей з’являється на фоні ангіни, ГРЗ, епідемічного паротиту (свинки), вітряної віспи, скарлатини, кору тощо.

Емоційний стрес. За різними даними, сильне переживання (страх, неприємності в школі, смерть близьких людей тощо) викликає захворювання на псоріаз у 25-90% випадків.

Фізичний стрес. За статистикою, надмірний вплив сонячних променів, переохолодження, різні травми стають тригерами для розвитку псоріазу у дітей у 16%-18% випадків. Особливо небезпечно травмування шкіри для немовлят, тому що навіть незначна агресивна зовнішня дія (недотримання правил гігієни, використання мила з барвниками та віддушками, занадто туге пеленання) може порушити її цілісність.

«Харчовий» стрес. Медики стверджують, що продукти-алергени (шоколад, бобові, цитрусові, полуниця, горіхи, мед, морепродукти, гриби тощо) можуть стати причиною появи вогнищ псоріазу у дітей.

Лікарські засоби. «Запустити» процес появи псоріазних плям можуть синтетичні антималярійні препарати (Хлорохін, Гідроксихлорохін тощо), а також системні глюкокортикостероїди, включаючи «синдром відміни» (переривання лікування гормональними препаратами).

Симптоми та особливості дитячого псоріазу

  1. Найчастіше (у 70% випадків) псоріатичні вогнища у дітей з’являються на волосистій частині голови або на обличчі (у 50% випадків). Також часто уражаються шкірні покриви природних складок та статевих органів.
  2. Місця захворювання характерні сильним почервонінням, появою пустул із рідиною.
  3. Утворюються специфічні псоріазні бляшки.
  4. Запалюються залози та лімфовузли.
  5. З’являється свербіж.
  6. У дітей хвороба, як правило, протікає без загострень та ремісій.
  7. У поодиноких випадках псоріазні прояви можуть переростати в еритродермію – важку форму захворювання, що характеризується дуже великим ураженням шкірних покривів.

Лікування псоріазу у дітей

Терапія дитячого псоріазу потребує особливого підходу. Вона має бути ефективною, але обережною. Для позбавлення від проявів лускатого лишаю, як ще називають псоріаз, застосовується комплексний підхід:

  • медикаментозне лікування;
  • фізіотерапевтичні процедури;
  • санаторно-курортне лікування.

Медикаментозне лікування передбачає використання традиційних засобів: препаратів з вмістом дьогтю, саліцилової кислоти й сечовини. Однак вони ефективні лише на початковій стадії псоріазу у дітей. Сірчано-саліцилова та дігтярна мазі допомагають при псоріазі на долонях та ступнях.

Швидкий ефект дають топічні стероїди – сильнодіючі препарати, що містять гормони (Бетаметазон, Мометазон і т.п.). Але гормональні медпрепарати мають ряд серйозних недоліків: вони викликають звикання, при тривалому застосуванні може статися атрофія шкіри, після закінчення прийому можливий рецидив захворювання в більш загостреній формі. Топічні стероїди не рекомендується використовувати понад п’ять днів. Багато фахівців вважають, що прийом гормональних препаратів дітьми може спричинити небезпечне для здоров’я підвищення рівня кортизолу в крові (синдром Іценка-Кушинга), затримку росту, підйом тиску, уповільнення набору ваги, атрофію шкіри та появу на ній темних плям (гіперпігментацію).

Також для лікування псоріазу у дітей використовуються негормональні препарати на основі піритіону цинку (активного цинку) та кальципотріолу.

Мазі з активним цинком за терапевтичним ефектом можна порівняти з гормональними препаратами, але при цьому вони не дають негативних наслідків. Такі засоби знімають запалення, мають антибактеріальну та протигрибкову дію, добре справляються зі свербінням та лущенням, сприяють загоєнню та відновленню шкіри. Призначаються дітям від 1 року.

Препарати з кальципотріолом пригнічують швидкий поділ клітин, який є одним з основних проявів дитячого псоріазу, та позитивно впливають на імунну систему. Однак такі ліки протипоказані для ділянок з тонкою та чутливою шкірою, а також для лікування великих псоріазних вогнищ. Це може призвести до передозування та викликати небажані наслідки. Препарати з кальципотріолом приписують дітям від 6 років.

Як і при лікуванні псоріазу у дорослих, дітям рекомендовано вітамінотерапію. Вітаміни групи В, а також А, Е, С, РР допоможуть швидше впоратися із симптомами захворювання.

Фізіотерапевтичні процедури є складовою комплексної терапії псоріазу у дітей. Вони мають в собі лікування ультрафіолетовим випромінюванням (фототерапію) і плазмаферез.

Фототерапія псоріазних вогнищ забезпечує зниження частоти загострень, зменшує запалення та дозволяє скоротити обсяг медикаментозного лікування. Процедура безпечна для дітей.

За допомогою плазмаферезу очищається від токсинів плазма крові, що також дає добрий результат при лікуванні дерматологічних захворювань.

Санаторно-курортне лікування шкірних захворювань в Україні представлене широкою мережею спеціалізованих санаторіїв з унікальними природними умовами, сучасною апаратурою та кваліфікованим персоналом. Вони розташовані у Трускавці, Вінниці, Одесі та інших куточках нашої країни. Путівки розподіляються за призначенням дитячого лікаря.

При своєчасному та правильному лікуванні псоріазу у дитини захворювання надалі може не турбувати її, попри хронічний характер.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама