Пустульозний псоріаз

Пустульозний псоріаз – форма псоріазу, для якої  характерне виникнення на шкірі білих пухирців (пустул), заповнених стерильним ексудатом (рідиною). Належить до тяжких видів захворювання. При значному ураженні тканин може загрожувати життю.

Вміст пустул називається стерильним, тому що він не заразний і не є загрозливим для оточення. Однак запалена ділянка шкіри дуже вразлива щодо зовнішніх факторів. Тому стан хворого може погіршитися ще й через вторинну інфекцію.

Якщо для лікування таких поширених форм псоріазу як артропатичний чи еритродермія сучасна медицина пропонує досить великий арсенал засобів, то алгоритм зцілення від пустульозного псоріазу до кінця не вивчений.

Причини виникнення пустульозного псоріазу

Як будь-яке аутоімунне захворювання, пустульозний псоріаз розвивається в результаті збою в роботі імунної системи.

Основні фактори:

  • генетична схильність;
  • психоемоційний стрес;
  • інфекційні захворювання та травми;
  • неадекватне застосування лікарських засобів;
  • холестатична жовтяниця (порушення відтоку жовчі);
  • агресивний вплив ультрафіолету;
  • гіпокальціємія (дефіцит кальцію у крові);
  • порушення обміну речовин;
  • вагітність.

Види пустульозного псоріазу

  1. Псоріаз Цумбуша (генералізований). Найважча форма захворювання з тотальним ураженням шкірних покривів, інтоксикацією, появою численних пухирів, печією, випаданням волосся, ураженням нігтьових пластин. Починається з гіперемії (почервоніння шкіри внаслідок припливу крові до уражених ділянок). Протягом короткого часу на місці запалення з’являються пустули, що висихають через два дні. Захворювання нерідко супроводжується лихоманкою, викликає прискорене серцебиття, зневоднення, загальний занепад сил. При тяжкому перебігу хвороби потрібна госпіталізація. За відсутності терапії можливий летальний кінець.
  2. Псоріаз Барбера (обмежений). Такий вид пустульозного псоріазу ще називають долонно-підошовним, тому що він вражає саме внутрішню частину кистей та ступні ніг. Проявляється спочатку у вигляді пухирів на запаленій поверхні шкіри, які переходять у коричневі бляшки. Помічено, що псоріаз Барбера частіше виникає у жителів північних країн і людей, які часто мають справу з водою.
  3. Пустульозний акродерматит Аллопо. Проявляється у вигляді пухирів, заповнених рідиною, на пальцях рук та ніг. Зазвичай не виходить за межі фаланг кінцівок. Пустули з часом висихають, а уражені місця покриваються скоринками. Можуть з’явитися також болючі тріщини. Без відповідного лікування хвороба може призвести до інвалідності.

Лікування пустульозного псоріазу

Пустульозний псоріаз може бути гострим та хронічним. На гострій стадії хворим потрібна госпіталізація.

Для лікування пустульозного псоріазу застосовують:

  • зовнішні засоби – глюкокортикоїдні (гормональні), кератолітичні (пом’якшувальні), протизапальні мазі та креми, препарати з вмістом дьогтю, саліцилової кислоти, цинк-піритіонату тощо;
  • системну терапію – імуносупресанти (Метотрексат, Циклоспорин, Мікофенолату мофетил, гідроксимочевина, 6-Тіогуанін), системні ретиноїди (Ізотретиноїн), імуномодулюючі лікарські засоби;
  • фототерапію. Опромінення довгохвильовим УФ-А світлом допомагає придушити ріст патогенних клітин та сприяє загоєнню уражених ділянок шкіри шляхом нормалізації диференціації кератиноцитів. Опромінення слід проводити з обережністю та починати з маленьких доз. Великі дози можуть спричинити опіки.

За наявності пустульозного псоріазу важливо:

  • не зазнавати агресивного впливу навколишнього середовища, зокрема, не перебувати під палючим сонцем;
  • позбутися шкідливих звичок – вживання алкоголю та куріння;
  • налагодити режим сну, що має становити щонайменше 8 годин на добу;
  • займатись фізкультурою.

Для профілактики цього захворювання рекомендують йодобромні, сульфідні, радонові ванни, лікувальні грязі, купання в морській воді, вживання багатих на вітаміни овочів і фруктів та використання рослин-адаптогенів (женьшеню, елеутерококу, лимонника тощо).

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама