Сверблячка

Люди часто звертаються до лікаря зі скаргами на свербіж. Сверблячка викликає бажання чесати шкіру. Механічне чесання викликає тимчасове полегшення. Але при цьому пошкоджується цілісність шкіри, виникають сліди поранення та запалення на шкірі.

Причини

Шкірні захворювання:

  • ксеродермія та іхтіоз;
  • атопічний дерматит;
  • контактний дерматит;
  • грибкові інфекції шкіри;
  • укуси комах;
  • короста.

Системні захворювання:

  • алергія на харчові продукти та ліки;
  • захворювання жовчного міхура (при жовтяниці);
  • цукровий діабет;
  • гіпертиреоз;
  • залізодефіцитна анемія;
  • гіпертиформний дерматит;
  • при злоякісному надмірному утворенню еритроцитів;
  • хронічне ураження нирок.

Прийом препаратів:

  • застосування рентгеноконтрастних речовин: ультравіст (йопрамід діюча речовина та ін.

Оцінка сверблячки

Не потрібно йти до лікаря кожен раз, коли свербить шкіра. Більшість захворювань, які проявляються свербінням, не загрожують життю. Часто свербіж проходить, якщо припинити контакт з дратівливим речовиною. Але є ознаки, які вказують на серйозність проблеми.

Насторожуючі ознаки

Втрата ваги, стомлюваність, нічна пітливість – ознаки серйозної інфекції або пухлини.

Слабкість у кінцівках, оніміння або поколювання – ознаки порушень з боку нервової системи.

Біль у животі одночасно з пожовтінням очей та шкіри (жовтяниця) – проблеми з боку жовчного міхура або печінки.

Виражена спрага, часте сечовипускання, втрата ваги – такі симптоми характерні для діабету.

Коли звернутися до лікаря?

Якщо ви схудли, швидко втомлюєтеся та потієте вночі, то до лікаря можна звернутися протягом тижня. Якщо це інші насторожуючи ознаки, то проконсультуватися з лікарем потрібно терміново.

Що робить лікар?

Лікар огляне шкіру й поговорить з вами. Обов’язково повідомте лікаря про препарати, які ви приймаєте, про контакти з порошками та іншими подразнюючими речовинами. Розкажіть про алергічні реакції на харчові продукти чи укуси комах, якщо вони траплялися в минулому. Пам’ятайте, що алергічна реакція може розвинутися через місяці або роки після першого контакту з алергеном. Іноді для уточнення причини сверблячки потрібно пройти додаткове дослідження.

Аналізи

Більшість причин сверблячки лікар встановлює в результаті огляду та розмови з пацієнтом. Але іноді проводять дослідження зразка шкіри під мікроскопом (біопсія).

При підозрі на алергічну реакцію проводять шкірну пробу з пластирами (аплікаційна проба) або пробу за допомогою маленької голки (скарифікаціонна проба).

Досліджують функцію печінки, нирок, щитовидної залози. Перевіряють на цукровий діабет і наявність злоякісної пухлини.

Лікування

Свербіння  полегшують лосьйони або креми, які містять камфору, котрікострероїди, ментол, екстракт червоного перцю (капсацин). Заспокоюють шкіру креми з моноклональними антитілами (діюча речовина такролімус, пімекролімус)

Креми бетасалік (діюча речовина бетаметазона дипропіонат), бетаметазон-Дарниця (діюча речовина бетаметазона валерат), тріакутан (діюча речовина бетаметазон) допомагають при псоріазі, атопічному дерматиті, хронічному лишаї, контактному дерматиті. Але їх не можна застосовувати, якщо на шкірі є ознаки інфекційного запалення. При ураженні печінки, нирок або системи крові на шкіру теж наносять креми, що полегшують свербіж. Одночасно призначають препарати, які лікують основне захворювання.

Майте на увазі, що антигістамінні креми та знеболюючі мазі з діючою речовиною бензокаїн підвищують чутливість шкіри та підсилюють свербіж.

Опромінення ультрафіолетовою лампою з певною довжиною хвилі полегшує свербіж.

Системно застосовують антигістамінні препарати: супрастин (діюча речовина хлоропіраміну гідрохлорид), кларитин (діюча речовина лоратидин), еріус (діюча речовина дезлоратидін). Поцікавтесь у лікаря, як прийом антигістамінних препаратів вплине на увагу та здатність до концентрації уваги, оскільки деякі антигістамінні викликають сонливість: фенкарол (діюча речовина фенкаролу гідрохлорид), димедрол (діюча речовина дифенгідраміну гідрохлорид).

Якщо свербіж пов’язаний з порушенням роботи жовчного міхура, то призначають холестирамін (діюча речовина холестріаміну резин) і антаксон, наксон, налтрекс (діюча речовина налтрексона гідрохлорид).

Догляд

Важливо правильно доглядати за шкірою незалежно від причини свербіння. Душ приймати раз на день, краще прохолодний. Якщо це ванна, то недовго. Використовуйте зволожуючу мило. Носіть вільний одяг. Взимку зволожуйте повітря в кімнаті.

Ключові моменти

Сверблячка частіше виникає, якщо шкіра суха, або у разі алергічної реакції.

Якщо інших симптомів немає, то свербіж може бути проявом прийому ліків.

Заходи по догляду за шкірою (наприклад, обмеження кількості купань, зволоження шкіри та зволоження повітря) зазвичай можуть допомогти полегшити свербіж.

Сверблячку можна полегшити за допомогою препаратів для зовнішнього застосування або для системного лікування.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама