Втоплення
При утопленні рідина потрапляє до дихальних шляхів і перешкоджає диханню.
Втоплення буває смертельним і не смертельним, є найчастішою причиною смерті серед підлітків і дітей. Але за даними статистики, тих, що вижили після втоплення в чотири рази більше, ніж померлих.
Причини
Утоплення відбувається в басейнах, гідромасажних ваннах і природних водоймах. Для маленьких дітей небезпечна будь-яка місткість з водою: унітаз, ванночки, відра.
Пірнання на мілководді призводить до травм хребта або до травм голови та, як наслідок, до втоплення.
Отруєння чадним газом з вихлопних труб морських суден призводить до знепритомнення та втоплення.
Тривала затримка дихання під водою: затримка дихання при підводному плаванні, підводні ігри зі збереженням нерухомості під водою, пірнання відразу після інтенсивного бігу.
Часте дихання, що викликають перед зануренням, щоб довше затримати дихання.
Механізм розвитку пошкоджень при утопленні
Киснева недостатність через утоплення виникає від того, що вода при попаданні до легенів викликає спазм голосових зв’язок. Це захисний механізм, який перешкоджає попаданню води до легенів, але одночасно робить неможливим вдих. Затримка дихання призводить до кисневого голодування клітин головного мозку та до їх смерті.
Вода, яка потрапляє в легені у великій кількості, викликає негайне утоплення. Забруднена блювотою, бактеріями, водоростями, піском і брудом вода призводить до ураження легень. Воно може проявитися тільки через декілька годин після утоплення – розвивається так зване вторинне утоплення, при якому кисневе голодування головного мозку посилюється.
Велику небезпеку становить утоплення в прісній воді, оскільки вода проникає до судин та порушує співвідношення натрію, калію, кальцію та іонів водню в крові. Це викликає важкі порушення в роботі внутрішніх органів.
Спазм голосових зв’язок іноді виникає відразу після вилучення з води – так зване сухе втоплення. Вода в легенях в такому разі немає.
Наслідки занурення в холодну воду можуть бути катастрофічними. Охолодження м’язів сковує рухи. Зниження температури (гіпотремія) ускладнює адекватну оцінку обставин. Сповільнюється серцебиття, кров перерозподіляється від кінцівок до серця, кишківника та головного мозку. У дітей такий перерозподіл проходить краще, ніж у дорослих. Тому, шансів вижити у них в холодній воді більше.
Симптоми
Потопаюча людина рідко кличе на допомогу. Діти йдуть під воду за одну хвилину. Дорослі тримаються на поверхні довше. Людина може бути без свідомості та не дихати. Якщо дихання збережене, то людина часто дихає ротом, кашляє, хрипить. Можлива блювота. Шкіра синього відтінку (ціаноз). Іноді проблеми з диханням з’являються через деякий час.
Діагноз
Тяжкість ураження виявляють через вимірювання концентрації кисню в крові та на рентгені легень. Також потерпілому вимірюють температуру тіла й знімають ЕКГ.
Безпека на воді дітей
За дітьми потрібен постійний нагляд. Вчасно вживайте заходів безпеки, наприклад, закривайте ворота та хвіртки, що ведуть до басейну на дачній ділянці. Не залишайте дітей біля басейну або у ванній без нагляду. Дитина має знаходитись на відстані витягнутої руки від дорослого, який наглядає за нею. Немовлята та маленькі діти можуть потонути навіть якщо шар води всього декілька сантиметрів. Всі надувні круги, нарукавники, матраци та пінопласт небезпечні для дітей! Діти, які вміють плавати, теж тонуть, але рідше. Вміння плавати не означає, що ви можете залишити дитину одну у води.
Безпека плавання
Перед тим, як зважитися на купання у водоймі, враховуйте погодні умови та спирайтеся на свій здоровий глузд. Якщо ви страждаєте на епілепсію, але приймаєте протисудомні препарати Дифенін (Phenythoin), то від плавання відмовлятися не потрібно. Але під час купання, водних прогулянок, а також у ванні або в душі, будьте обачними.
Не купайтеся наодинці. При плаванні в річці враховуйте силу течії.
Під час прогулянок на малих судах надягайте рятувальні жилети.
Цікавтеся глибиною в тому місці, де вирішили пірнути в воду.
Безпека місць для купання
Зазвичай, в громадських місцях присутні навчені рятувальники, які володіють навичками проведення реанімаційних заходів. Біля краю води в відкритій водоймі або басейні розташовуються рятувальні жилети, багор, човни. У басейні має бути доступ до дефібрилятора.
Прогноз утоплення
Прогнози краще, якщо час, проведений під водою мінімальний, а температура води низька. Дитячий вік потерпілого та швидко розпочата реанімація збільшують шанси вижити. Повністю відновлюються ті, хто приходить до тями після проведення СЛР або в машині невідкладної допомоги. Вживання алкоголю перед купанням різко знижує шанси вижити.
Лікування
Негайна реанімація після втоплення – це основний фактор, що збільшує виживаність. Реанімацію починають з проведення штучного дихання, а потім приступають до непрямого масажу серця.
При підозрі на травму шиї потерпілого не перевертають зайвий раз.
У лікарні призначають кисневу терапію та вимірюють вміст кисню в крові.
При хрипах корисні препарати, що знімають спазм бронхів Еуфілін (Theophylline).
Ключові моменти
При втопленні тканини головного мозку відчувають кисневе голодування.
Потерпілому проводять СЛР і викликають невідкладну допомогу.
У лікарні проводять кисневу терапію та лікують травм, якщо вони є.