Креветки при панкреатиті — ліки чи отрута?

Креветки та підшлункова залоза

Панкреатит, або запалення підшлункової залози, підвищує ризик розвитку раку цього органу. Дослідження, опубліковане в International Journal of Cancer («Міжнародному журналі раку»), показало, що регулярне вживання продуктів з високим вмістом жирних кислот омега-3, таких як морепродукти, може знизити ризик розвитку раку підшлункової залози. Чи означає це, що креветки при панкреатиті допомагають полегшити цей стан?

Панкреатит буває гострим та хронічним.

Гострий панкреатит проявляється різким болем, блюванням, температурою. При легкій формі гострого панкреатиту, якщо підшлункова залоза не зруйнована, рівень смертності низький і становить менш як 5%. Але якщо спостерігається важка форма гострого панкреатиту, яка часто супроводжується некрозом підшлункової залози, то ризик смерті може бути високим. Запобігти йому допоможе термінова госпіталізація та лікування хворого.

Хронічний панкреатит розвивається повільно. Для нього характерні періодичні напади болю. Однак епізоди запалення підшлункової залози, що повторюються, призводять до повільного руйнування функціональних клітин в залозі. Вони замінюються рубцевою тканиною. У результаті підшлункова залоза не може виконувати свої функції.

Функції підшлункової залози

Вироблення травних ферментів. Ці ферменти розщеплюють їжу на більш дрібні частини, та їжа може всмоктуватися з кишківника в організмі. При хронічному панкреатиті цей процес порушується. В результаті розвивається діарея та відбувається різка втрата ваги.

Виробництво інсуліну. Острівцеві клітини підшлункової залози виробляють інсулін для метаболізму глюкози. При хронічному панкреатиті ці клітини руйнуються. Це веде до погіршення вироблення інсуліну та розвитку цукрового діабету.

При лікуванні панкреатиту велике значення має дієта. З раціону виключаються жирні, гострі, солодкі продукти. Дозволяється пісне м’ясо птиці та риби, зварені на воді каші, тушковані овочі та фрукти. Чи означає це, що креветки допускаються, адже їхнє м’ясо відрізняється ніжністю та низькою калорійністю? На це питання немає однозначної відповіді.

Креветки при панкреатиті гострої форми виключаються, як і інші продукти, протягом днів.

Креветки при панкреатиті хронічної форми, у стадії ремісії, можуть сприяти не тільки відновленню клітин підшлункової залози, а й поліпшити загальному стану здоров’я.

Креветки не лише для підшлункової залози

Креветки в основному складаються з білка та води. Вони багаті на корисні мінерали, такі як фосфор, мідь, цинк, селен і ін. При цьому відрізняються низьким вмістом вуглеводів і калорій. Проте в них багато антиоксидантів, які захищають клітини від пошкоджень вільними радикалами. Це дозволяє запобігти передчасній появі зморшок і зменшити вплив УФ-променів сонця.

Користь креветок для організму

Поліпшують стан щитоподібної залози. Високий рівень йоду, що міститься у креветках, позитивно впливає на стан щитоподібної залози. Це дозволяє нормалізувати її активність та уникнути коливання ваги.

Зміцнюють кісткову систему. Креветки є джерелом фосфору, калію та магнію — мінералів, які перешкоджають розвитку остеопорозу та зменшують ризик розвитку травматизму.

Активізують роботу мозку. У креветках міститься залізо, завдяки якому відбувається транспортування кисню не тільки до м’язів, а й до мозку. Це покращує пам’ять та підвищує концентрацію уваги.

Зберігають здоров’я волосся. Цинк, який є у креветках, перешкоджає випаданню волосся та бере участь у процесі створення нових волосяних цибулин.

Експерти відзначають, що креветки при панкреатиті, як і при інших захворюваннях, можна споживати тільки у відвареному вигляді. Сирі креветки можуть містити шкідливі види бактерії, які можуть спричинити розвиток небезпечних захворювань, наприклад вібріозу.

Крім того, креветки можуть містити ртуть. Тому їх не слід вживати вагітним жінкам або тим, хто годує новонароджених грудьми.

Не слід також забувати, що ці ракоподібні містять високу кількість холестерину. Тому зловживання креветками при панкреатиті небезпечне. Адже вони можуть не лише спровокувати рецидив, а й спричинити розвиток серцево-судинних станів. Тому лікарі дозволяють ласувати ними зрідка, та й то у невеликих порціях. При цьому споживання креветок при панкреатиті допускається лише у вареному вигляді.

Креветки при панкреатиті: які вибрати?

Налічується близько 2000 різних видів креветок. На прилавках найчастіше зустрічаються три сорти: королівські, тигрові та атлантичні креветки. Які з цих креветок при панкреатиті підходять найкраще?

Тигрові креветки отримали свою назву завдяки чорним шпальтам на панцирах. Як правило, їх вирощують у штучних водоймах. Це пояснює, чому такі креветки досягають великого розміру — до 25 см і більше. Тигрові креветки містять багато білка і при цьому мало вуглеводів. У них налічується і мінімальна кількість цукру, що робить їх улюбленими ласощами хворих на діабет. З цієї причини тигрові креветки при панкреатиті ідеально підходять для запаленої підшлункової залози. Однак їхнє м’ясо більш щільне, ніж в інших сортах креветок. З цієї причини їх можна їсти тільки іноді, не більше 100 г.

Королівські креветки, як і тигрові, найчастіше вирощують на фермах, де вони виростають до 30 см. Гурмани цінують їх за ніжне м’ясо та солодкий смак. Вважається, що королівські креветки не поступаються смаком лобстерам, що робить їх делікатесним продуктом. Попри свої поживні якості, королівські креветки підвищують рівень холестерину в крові, що сприяє розвитку ожиріння. Тому лікарі рекомендують з обережністю споживати королівські креветки при панкреатиті.

Атлантичні креветки — жителі морів і океанів — досягають у довжину не більше 7,5 см. Саме їх найчастіше можна побачити на прилавках. Особливістю цих креветок є те, що вони відкладають ікру прямо під черевце. Вони мають ніжне м’ясо і насичені смаки. Однак, крім антиоксидантів, атлантичні креветки містять жири. Тому такі креветки при панкреатиті можуть бути небезпечними. Ними ласувати можна у стані ремісії, у малих порціях.

Чи можна вживати креветки при панкреатиті?

Так, креветки можна вживати при панкреатиті, але з обережністю та в помірних кількостях.

Які переваги креветок для пацієнтів із панкреатитом?

Креветки багаті на білок і низькокалорійні, що може бути корисним для пацієнтів з панкреатитом, допомагаючи підтримувати здорове харчування.

Чи є якісь обмеження у вживанні креветок при панкреатиті?

Так, деякі пацієнти з панкреатитом можуть відчувати несумісність із морепродуктами, тому перед вживанням креветок краще проконсультуватися з лікарем.

Як правильно готувати креветки для пацієнтів із панкреатитом?

Креветки найкраще готувати, уникаючи зайвих жирів та спецій. Вони можуть бути запечені, зварені чи приготовані на пару.

Які симптоми слід спостерігати після вживання креветок при панкреатиті?

Після вживання креветок при панкреатиті слід звертати увагу на можливі симптоми, такі як біль у животі, здуття або діарею, і якщо вони виникають, припиняти вживання морепродуктів і звернутися до лікаря.

Реклама
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Як нервові клітини реагують на тепло
Знання того, як клітини виявляють температуру та д...
Реклама
Ліки від ГРВІ
Ліки при легких ГРВІЛікарські препарати при тяжких...
ГРВІ у дітей
Поширеність респіраторних вірусівПричини частих ГР...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама