Алергія на глютен
Алергія на глютен — це неіснуючий термін у медицині. Коли люди посилаються на це визначення, швидше за все, вони мають на увазі один із чотирьох станів: глютенова хвороба, чутливість до глютену, герпетиформний дерматит або глютенова атаксія. Жоден з них не являється справжньою алергією. Також можливо, що під алергією на глютен мають на увазі алергічну реакцію на пшеницю, яка насправді є дійсною алергією.
Як проявляється алергія на глютен
Прояви цієї чутливості організму можуть відрізнятися у кожного потерпілого. Симптоми алергії на глютен у дітей включають затримку розвитку, здуття живота та іноді втрату ваги. Симптоми алергії на глютен у дорослих можуть проявлятися шлунково-кишковими проблемами, такими як діарея, запор, гастрит, здуття, відрижка та іншими проявами, включаючи втому, біль у суглобах, анемію, депресію.
Нижче описано характерні симптоми алергії на глютен в залежності від різновиду стану.
Целіакія: глютенова хвороба
Целіакія виникає, коли імунна система атакує тонку кишку у відповідь на прийом продуктів з глютеном. Існує безліч різних симптомів, які потенційно можуть бути викликані глютеновою хворобою, а деякі люди взагалі не мають жодних проявів.
Найбільш поширені симптоми целіакії включають:
- діарею чи запор;
- біль у животі, печію;
- здуття живота;
- втому;
- мозковий туман;
- анемію;
- біль у суглобах;
- висип;
- депресію, тривогу.
Деякі люди страждають лише неврологічними симптомами — мігрень, поколювання в руках та ногах.
Чутливість до глютена без целіакії
Чутливість до глютену викликає симптоми, що схожі на прояви глютенової хвороби. Ці два стани неможливо відрізнити без медичного обстеження.
При чутливості до глютену, не пов’язаної з целіакією, людина може відчувати:
- діарею чи запор;
- печію та/або біль у животі;
- здуття живота;
- метеоризм;
- втому;
- мозковий туман;
- головний біль (включаючи мігрень);
- висип та/або екзему.
Алергія на глютен у дорослих також може супроводжуватися скаргами на біль у суглобах, тривогу та/або депресію і навіть на поколювання в руках та ногах. Алергія на глютен у дітей може проявлятися поганим ростом та втратою ваги.
Алергічна реакція на пшеницю — справжня алергія
Цей стан іноді називають алергією на глютен, але алергічна реакція на пшеницю не обов’язково пов’язана з білками клейковини. Вона може бути викликана численними компонентами рослини пшениці.
Симптоми істинної алергії на хліб та продукти з пшениці включають:
- закладеність носа;
- свербіж, почервоніння очей, сльозотеча;
- кропив’янка, свербляча висипка;
- набряк губ, язика;
- нудота, блювання, біль у животі;
- діарея;
- утруднення дихання.
Найбільш небезпечним для життя потенційним симптомом алергічної реакції є анафілаксія. Люди, які страждають на анафілаксію через алергію на глютен, можуть відзначати набряк на обличчі, відчувати кашель, свистяче дихання або труднощі з ковтанням. У них може виникнути аритмія та падіння артеріального тиску.
Герпетиформний дерматит
Стан іноді називають алергією на глютен через появу прищів на шкірі. Але цей висип не є результатом справжньої алергічної реакції. Герпетиформний дерматит — це аутоімунне захворювання шкіри, яке виникає після вживання глютену.
Симптоми герпетиформного дерматиту включають:
- почервоніння шкіри;
- численні невеликі шишки, схожі на прищі;
- свербіж та печіння;
- фіолетові сліди в місцях загоєння шишок.
Герпетиформний дерматит може виникнути на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше висипка з’являється на сідницях, ліктях, колінах і на задній частині шиї. Сверблячка зазвичай відчувається до появи шишок.
Глютенова атаксія
При цьому стані споживання глютену фактично змушує імунну систему атакувати частину мозку, звану мозочком, що може призвести до незворотного пошкодження.
Симптоми глютенової атаксії включають:
- проблеми з ходьбою;
- незграбність та відсутність координації;
- погіршення дрібної моторики;
- невиразне мовлення;
- проблеми з ковтанням.
Глютенова атаксія прогресує. Спочатку хворий може відчувати незначні ознаки алергії на глютен, такі як порушення рівноваги, але зрештою це може призвести до інвалідності.
Як визначити тип алергії на глютен
Щоб визначити тип стану, пов’язаний з реакцією організму на білки клейковини, необхідно провести медичне обстеження. При виражених шлунково-кишкових симптомах слід розпочати з аналізів крові на целіакію. Якщо вони позитивні, лікар рекомендує пройти ендоскопію — процедуру, яка дозволяє оглянути тонку кишку та взяти зразки для лабораторного дослідження.
Якщо аналізи крові на целіакію негативні, тоді слід розглянути ймовірність чутливості, не пов’язаної з хворобою глютену, або іншого стану, такого як синдром подразненого кишечника. У цьому випадку лікар може порекомендувати тести на чутливість до глютену.
Алергія на борошняні вироби з пшениці зазвичай діагностується за допомогою шкірних прик-тестів. Хоча лікар може також використовувати аналіз крові, який визначає специфічні антитіла до білків пшениці.
Людям із висипом, що нагадує герпетиформний дерматит, насамперед необхідно відвідати дерматолога. Він може порекомендувати біопсію шкіри для виявлення характерних відкладень антитіл на ділянці висипу.
Якщо симптоми вказують на глютенову атаксію, слід звернутися до невролога, який проведе відповідні діагностичні тести.
Лікування алергії на глютен
Для лікування симптомів алергії на пшеницю лікар може призначити:
- антигістамінні препарати — лоратадин Кларитин, цетиризин Цетрин зменшують симптоми легкої алергії. Ці препарати можна приймати після контакту з пшеницею, щоб контролювати реакцію та полегшити дискомфорт;
- епінефрин — засіб екстреної допомоги при анафілаксії. Людям, які піддаються ризику серйозної реакції на пшеницю, необхідно постійно носити з собою дві дози адреналіну для ін’єкцій Епіпен. Друга ручка рекомендується в тому випадку, якщо анафілактичні симптоми повернуться до надання невідкладної допомоги.
Єдиний спосіб впоратися з целіакією та іншими реакціями на глютен — строга довічна безглютенова дієта. Вона спрямована на відмову від продуктів, що містять пшеницю, жито та ячмінь, а також їх похідних, включаючи пивні дріжджі та солод. Оскільки глютен міститься у багатьох готових продуктах, необхідно уважно читати склад на етикетках.
Люди на безглютеновій дієті можуть, як і раніше, харчуватися здоровою їжею, вживаючи овочі, фрукти, м’ясо, рибу, горіхи та боби. Вони також можуть переключитися на широкий спектр альтернативних продуктів, таких як гречка, кукурудзяний крохмаль, пшоно, горохове, картопляне та соєве борошно.