Алкогольний панкреатит

Алкогольний панкреатит — один із різновидів цього захворювання. Причина зрозуміла з назви — це зловживання алкогольними напоями. Цікаво, що панкреатит може розвинутись і в алкоголіка зі стажем, і після одноразового прийому спиртного у великих дозах або, що ще гірше, — при вживанні сурогатного алкоголю. Зазвичай, у таких випадках має значення і той факт, що у якості їжі під випивку присутні жирні, гострі страви, копчене м’ясо або риба, консерви. Згідно зі статистикою, до 50% пацієнтів, яким поставили такий діагноз, проживають після встановлення діагнозу не більше 20 років — це за умови, що лікування проводиться, профілактичні заходи виконуються. Примітно, що не завжди саме панкреатит є причиною смерті, це можуть бути й інші супутні захворювання.

Причини алкогольного панкреатиту

Панкреатит в алкоголіка завжди починається з того, що токсини вражають клітини залози. Винними тут є продукти розпаду етилового спирту або речовини, присутні в сурогатному алкоголі. Багато хто вважає, що якщо вони п’ють якісний та дорогий алкоголь, то панкреатит їм не загрожує. Це не так: навіть дорогі види коньяку, гарне пиво чи вино можуть стати спусковим гачком для руйнування підшлункової залози, її проток та судин.

На додаток до алкоголю на стан підшлункової впливає куріння. Якщо пацієнт ще й у їжі нерозбірливий — їсть багато смаженої та жирної їжі, вуглеводні страви у раціоні переважають над білковими, мариновані овочі домінують, а свіжі бувають на столі лише періодично, то шанс тяжкого перебігу захворювання у багато разів вищий.

На початку захворювання розпізнати досить складно — поки що все протікає безсимптомно. Але коли власні ферменти стають агресивними та «поїдають» тканини залози, внаслідок чого розвивається некроз, з’являється набряк. Це провокує здавлювання інших органів у черевній порожнині, отже, виникають нападоподібні болі. У цей час з’являються і хибні кісти (псевдокісти), заповнені як рідким вмістом, так й вже некротизованими тканинами самої залози.

З часом починається фіброз, що деформує протоки та строму, а також застоюється секрет. Все це веде до сильного пошкодження підшлункової, появи диспепсичних симптомів. У найскладніших випадках це призводить до цукрового діабету.

Види алкогольного панкреатиту

Основні форми — гостра та хронічна. Перша — це найчастіше маніфест, який виникає при одноразовому вживанні великої кількості алкогольних напоїв або, що буває навіть найчастіше — сурогату (підробленого алкоголю). І все це — у поєднанні з рясною жирною чи гострою закускою, а іноді й із продуктами, які вже прострочені, зіпсовані. Найчастіше така форма зустрічається у молодих людей (за статистикою, більшість із них чоловіки віком від 19 до 35).

Хронічна форма такого панкреатиту може бути продовженням гострої, і самостійним захворюванням, яке розвивалося протягом тривалого часу. Зокрема, якщо пацієнт вживав щодня навіть найменші дози — наприклад, 20-30 грамів коньяку або порцію віскі, келих вина або банку пива — перші симптоми дадуться взнаки через 2-3 роки. Однак найчастіше у випадку з хронічним алкогольним панкреатитом йдеться про роки пиття, коли людина давно вже страждає на алкоголізм і не може зупинитися.

Алкогольний панкреатит — симптоми

Першою і найбільш яскравою ознакою алкогольного панкреатиту вважаються больові відчуття. Болі мають оперізувальний характер, при цьому найчастіше є й іррадіація — в область підребер’я і в спину (рідше). У поодиноких випадках цей симптом відсутній — хвороба протікає безсимптомно. За характером біль може бути й різким, і нападоподібним, і ниючим, при цьому найчастіше він посилюється, якщо людина лежить на спині. А ось зменшити болючі відчуття вийде в позі сидячи з легким нахилом вперед. Найчастіше біль виникає одразу після їди, і це стає перешкодою для прийому їжі.

Алкогольний панкреатит може виявлятися і так:

  • з’являється нудота, вона може закінчуватися блювотою, а може ні;
  • найчастіше пацієнта мучить діарея — вона не закінчується, при цьому калові маси смердючі, сірого кольору, в них явно видно шматочки неперетравленої їжі;
  • вага починає падати, іноді помірно, але частіше стрімко;
  • утворюється метеоризм, відрижка, а також постійно бурчить у животі.

У складних випадках панкреатит викликає появу кіст, численних абсцесів. Також нерідко є і нориці — і з сусідніми органами, і з черевною порожниною. У багатьох пацієнтів-алкоголіків на ґрунті основного захворювання починається цукровий діабет (причому оперативне втручання помітно підвищує шанси). Також часто розвивається і механічна жовтяниця. У найскладніших випадках, якщо панкреатит не лікувати, розвивається аденокарценома підшлункової.

Діагностика та лікування алкогольного панкреатиту

Цей вид панкреатиту підступний тим, що на ранніх стадіях симптомів майже немає. Це означає, що і діагностика починається вже тоді, коли захворювання вже вдарило по підшлунковій залозі, а також найчастіше і некроз її тканин. У процесі прийому лікар робить пальпацію та обов’язково вказує факт зловживання алкогольними напоями. Тут також є складність, оскільки багато пацієнтів просто приховують свою пристрасть до спиртних напоїв.

Стандартний набір аналізів і обстежень включає й ЗАК, і біохімію крові — показники дозволяють відстежити зміни в лейкоформулі, показники ШОЕ, активності ферментів підшлункової тощо. Є також і специфічні показники, що вказують на наявність хронічного алкоголізму у пацієнта.

За необхідності лікар призначає тест із секретином та холецистокініном:

  • спочатку вводять препарати, які мають стимулювати вироблення ферментів;
  • трохи пізніше беруть пробу кишкового соку (з дванадцятипалої кишки);
  • оцінюється кількість соку, після чого його ділять на шість частин;
  • перші три проби показують рівень бікарбонатів, другі три — ферментів.

За допомогою вищезгаданого тесту можна з великою точністю визначити, наскільки функціонально працює підшлункова залоза з точки зору травлення.

Один з обов’язкових пунктів обстеження — УЗД органів черевної порожнини. Тут лікарі визначають розміри підшлункової, наявність чи відсутність у ній кальцинатів, кіст. Також це дослідження покаже стан інших органів — зокрема, печінки. Дуже важливо і те, наскільки функціональними є жовчні протоки, оскільки панкреатит і на них негативно впливає.

МРТ і КТ призначають рідше, ніж УЗД, і лише за потреби, а ось ЕРХПГ (ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію) майже завжди — дослідження спрямоване на аналіз роботи проток підшлункової залози.

У лікуванні пацієнта з алкогольним панкреатитом залучені різні спеціалісти. Так, крім гастроентеролога та нарколога (лікарі з основних захворювань) підключають і ендоскопіста, ендокринолога та хірурга, психотерапевта та інших.

Важливо: перша і найголовніша умова успішної терапії — відмова від алкоголю, повна. Без цього лікування результативним не буде.

На початку лікування пацієнту пропонують добу або дві голодування, проте важливо дотримуватися питного режиму. Після цього підключають дієту — стіл №5 (так званий панкреатичний). Якщо перебіг захворювання не тяжкий, то голодні дні не призначають, а відразу починають дотримуватися дієти. Відмова від куріння — ще один пункт у переліку, це важливо для загального оздоровлення.

Якщо говорити про консервативне лікування, то до схеми включають ферменти, протиблювотні та знеболювальні препарати. Як корисні добавки — жиророзчинні вітаміни, окремі мікроелементи або комплексний препарат, що включає і те, і інше.

За потреби пацієнту призначають операцію. Тут йдеться найчастіше про розтин абсцесів, кіст. Іноді потрібна резекція підшлункової, а якщо утворилися спайки — їхнє розсічення. Ще один привід для втручання — нориці.

І у разі гострого алкогольного панкреатиту, і тоді, коли захворювання у хронічній формі, прогнози несприятливі. Гострий панкреатит такого типу дуже часто переходить у панкреонекроз, що дуже небезпечно для життя. з точки зору профілактики лікарі говорять про відмову від алкоголю та куріння назавжди, при цьому важливо налагодити повноцінне харчування, в якому будуть збалансовані білки, вуглеводи та жири, будуть присутні вітаміни. Також такому пацієнту важливо щорічно проходити обстеження під контролем лікаря-гастроентеролога.

Поширені питання

Хто частіше хворіє на алкогольний панкреатит?

В останні десятиліття частка алкогольного панкреатиту зросла з 40 до 75%. При цьому чоловіки хворіють частіше за жінок.

Який середній вік пацієнтів з алкогольним панкреатитом?

Алкогольний панкреатит — «молодий». Середній вік пацієнтів-чоловіків — між 19 та 35 роками. Зустрічаються і пацієнти віком від 50 років.

Чи можна померти від алкогольного панкреатиту?

Так, якщо не почати лікувати захворювання. Також дуже важливо, щоб пацієнт перестав вживати алкоголь та кинув палити.

Чи всі пацієнти з алкогольним панкреатитом — алкоголіки?

Ні не всі. Маніфест алкогольного панкреатиту може бути спровокований одноразовим прийомом великої дози алкоголю. Важливо, щоб пацієнт не боявся повідомити про це лікаря — це впливає на вибір препаратів.

Чи можна захворіти, вживаючи алкоголь помірно?

Так. Навіть ті, хто п’є по 20-50 г міцного алкоголю на день, ризикують отримати алкогольний панкреатит вже за 3-4 роки.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама