Аналізи при панкреатиті

Панкреатит – небезпечна патологія підшлункової залози, наслідком якої є серйозні порушення у роботі органа. Захворювання здатне запустити такі серйозні ускладнення, як цукровий діабет, ендокринна недостатність, жовтяниця, рак та ін.

Діагностика панкреатиту ґрунтується на різних лабораторних дослідженнях крові, сечі та калу. Вони допомагають вчасно виявити патологію підшлункової залози, оцінити її ступінь, виміряти рівень ферментів, що виробляються, глюкози та інших речовин. Крім того, аналізи дають можливість визначити вид панкреатиту (гострий чи хронічний) та причину захворювання.

Загальний аналіз крові: що вказує на панкреатит

  • Нестача еритроцитів та гемоглобіну сигналізує про наявність анемії. Вона може бути самостійним захворюванням. Однак і порушення роботи підшлункової залози при цьому не можна виключати, оскільки вона «відповідає» за правильне перетравлення їжі та засвоєння поживних речовин.
  • Прискорене осідання еритроцитів (ШОЕ) також є неспецифічною ознакою запалення.
  • Підвищений рівень лейкоцитів, особливо нейтрофілів, вказує на активний запальний процес в організмі, яким імунна система відповідає на зовнішні загрози.
  • Підвищення гематокриту, тобто відношення об’єму еритроцитів до об’єму крові. Воно може бути пов’язане з дегідратацією (зневодненням) або крововтратою.

Біохімічний аналіз крові

Дане дослідження вважається більш точним, оскільки показує кількість ферментів у панкреатичному соку, які беруть участь у розщепленні жирів, білків та вуглеводів: амілази, ліпази та протеази.

Крім того, воно допомагає своєчасно виявити рівень білірубіну, трансаміназ, лактатдегідрогенази та креатинкінази. Якщо даних речовин занадто багато, значить, пошкоджено життєво важливі органи: печінку, серце та м’язи.

Біохімічне дослідження крові визначає кількість глюкози – прямого показника якості роботи підшлункової залози (вона продукує інсулін, що абсорбує глюкозу). Якщо «цукор» підвищений, то є дефекти в її роботі.

Аналіз сечі при панкреатиті

  • Важливим показником збою у функціонуванні органу є підвищений рівень ферменту панкреатичного соку, що розщеплює вуглеводи (амілази). При панкреатиті її рівень може перевищуватись у 10-20 разів.
  • Зміна кольору сечі. Вона буває темнішою від звичайного через підвищений вміст білірубіну (пігменту, який виділяється при пошкодженні печінки або жовчних шляхів).
  • Наявність кетонових тіл. У нормальному аналізі сечі ці речовини відсутні. Натомість порушення процесу обміну речовин та голодування стимулюють їх утворення. При гострому панкреатиті кетони зустрічатимуться у сечі, оскільки організм, не одержуючи достатньо енергії з їжі, використовує власні запаси жирів.
  • Присутність білка, еритроцитів, лейкоцитів та циліндрів у матеріалі для аналізу також говорить про патологію нирок або сечовивідних шляхів.

Аналіз калу при панкреатиті

  • Колір та консистенція. При панкреатиті кал буває об’ємним, жирним та блискучим, з різким запахом. Також у ньому можуть зустрічатися частки неперетравленої їжі, особливо жирів та білків. Колір калу може бути світлим, сірим чи зеленим. Це говорить про порушення вироблення або виділення жовчі.
  • Недостатня кількість амілази – ферменту, що розщеплює вуглеводи в кишечнику. Це означає, що залоза погано працює, не виконуючи свої функції.
  • Знижений рівень еластази – ферменту панкреатичного соку, що розщеплює в кишечнику білки.
  • Рівень жирів. Жири – один із основних компонентів їжі, які особливо вимагають участі підшлункової залози для їхнього перетравлення. При запаленні органу кількість жирів у калі може бути підвищеною. Причина – недостатнє їх перетравлення та всмоктування у кишечнику.

Лабораторні аналізи допомагають вчасно виявити порушення роботи залози, вибрати оптимальний алгоритм лікування, уникнути тяжких ускладнень. При виявленні запалення підшлункової, зазвичай, призначаються ферментні препарати. Вони компенсують нестачу власних ферментів та сприяють нормалізації травлення. Хворим також необхідно дотримуватися суворої дієти, що виключає гостру, жирну, солодку, занадто гарячу або дуже холодну їжу, газовані та алкогольні напої. Вони подразнюють підшлункову залозу та посилюють її запалення.

Чи можуть бути хороші аналізи при панкреатиті

Питання, чи можуть бути «здорові» аналізи при панкреатиті, немає однозначної відповіді. Все залежить від того, які саме аналізи здавати, який тип панкреатиту наявний, на якій стадії він знаходиться і які супутні захворювання є у людини. У деяких випадках аналізи панкреатиту можуть бути в межах норми або злегка відхилятися від неї. Але це не завжди означає відсутність захворювання. Іноді результати аналізів суттєво відходять від норми. Це свідчить про тяжкий перебіг панкреатиту або його ускладнення.

Наприклад, якщо загальний аналіз крові виявив високий рівень лейкоцитів, ШОЕ або гематокриту, це далеко не завжди означає запалення підшлункової залози. Такі результати можуть бути і при інших захворюваннях або станах. Наприклад, при інфекціях, травмах, зневодненні. У той же час хронічний панкреатит може взагалі ніяк не виявити себе при загальному аналізі.

Біохімічний аналіз крові більш інформативний, оскільки досліджує кількість ферментів, що виробляються залозою: амілази, ліпази та протеази. Вони беруть участь у перетравленні їжі в кишечнику. У крові ж містяться у невеликій кількості. Однак при запаленні ферменти виходять у кровотік і аналізи показують їх підвищений вміст. Але цей показник не є стовідсотковим підтвердженням наявності або відсутності панкреатиту. Справа в тому, що при гострому панкреатиті рівень ферментів може підвищуватися в десятки разів у порівнянні з нормою, а от при хронічному – залишатися нормальним. Більше того, при тривалому перебігу хронічного панкреатиту ферментів може бути навіть менше норми (через виснаження хворого органу). Отже, нормальний рівень ферментів при панкреатиті не завжди виключає проблеми зі здоров’ям.

Також біохімічний аналіз показує, скільки глюкози в крові. Її підвищений вміст може свідчити про панкреатит. Однак, таке може статися і через стрес або недосипання, при неправильному харчуванні та багатьох інших чинниках. І, знову ж таки, при хронічному перебігу захворювання цей показник цілком може коливатися в межах норми.

Підвищений вміст амілази в урині також не є абсолютним доказом запалення підшлункової залози. Аналізи при панкреатиті та холециститі можуть збігатися. Те саме стосується перитоніту, апендициту та інших небезпечних для організму станів.

Найбільш точний та чутливий метод визначення екзокринної недостатності підшлункової залози – аналіз калу. При її запаленні кал показує проблеми із травленням у кишечнику через брак ферментів, що виробляються залозою. При панкреатиті кал має специфічний вигляд і запах, у ньому можуть бути частинки неперетравленої їжі, особливо жирної та білкової.

З усього вищевикладеного можна дійти висновку, що при панкреатиті аналізи бувають і хорошими, і поганими. Це залежить від багатьох факторів. Для якісної діагностики слід проводити комплексне обстеження.

Поширені питання

Які аналізи здають при панкреатиті?

Загальний аналіз крові.
Біохімічний аналіз крові.
Аналіз сечі.
Аналіз калу.

Що показує загальний аналіз крові при панкреатиті?

Загальний аналіз крові – один із методів діагностики панкреатиту (запалення підшлункової залози). Він показує загальний стан організму та наявність чи відсутність запального процесу.

Що в аналізі крові свідчить про панкреатит?

Низький рівень еритроцитів та гемоглобіну;
прискорене осідання еритроцитів (ШОЕ);
підвищений рівень лейкоцитів;
підвищений рівень гематокриту.

Що показує аналіз сечі на панкреатит?

Аналіз сечі дозволяє виявити наявність запальних процесів у організмі, оцінити роботу підшлункової залози та інших органів, і навіть рівень глюкози у крові.

Чому при панкреатиті в аналізі сечі можуть зустрічатися білки, еритроцити та лейкоцити?

При тяжкому перебігу панкреатиту в сечі виявляються ці компоненти, оскільки запалення підшлункової залози може поширитись на сусідні органи або викликати інфекцію.

Що показує аналіз калу при панкреатиті?

Аналіз калу проводиться для оцінки стану підшлункової залози та її зовнішньосекреторної функції. Ферменти залози необхідні для перетравлення їжі в кишечнику, особливо жирів, білків і вуглеводів. Аналізи, які підтверджують панкреатит, показують порушення секреції ферментів, що призводить до недостатнього перетравлення їжі та появи характерних змін у калі.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама