Панкреатит – наслідки операції

Операція при панкреатиті – це дуже серйозне та складне хірургічне втручання. Вона може бути призначена, коли терапевтичне лікування запалення підшлункової залози (панкреатиту) не дає бажаного ефекту. Також оперативне втручання може бути необхідним при симптомах, що загрожують життю хворого.

Панкреатит: показання до операції

  1. Гострий деструктивний панкреатит з некрозом тканин підшлункової залози та розвитком перитоніту, сепсису або органної недостатності.
  2. Розпад тканин підшлункової залози (панкреонекроз) з утворенням гнійних вогнищ, кіст або нориці.
  3. Хронічний панкреатит із частими загостреннями, сильними болями, порушенням функцій залози та ризиком розвитку раку.
  4. Механічна жовтяниця – порушення відтоку жовчі через здавлення або блокування жовчних проток камінням, пухлинами чи спазмами.
  5. Псевдокіста підшлункової залози – накопичення рідини в порожнині, що утворилася в результаті запалення або травми залози.
  6. Доброякісна або злоякісна пухлина підшлункової залози. Вона є новоутворенням, яке може викликати нетравлення шлунка (диспепсію), біль у верхній частині живота, нудоту, зниження ваги, занепад сил та інші симптоми.

Кому протипоказана операція при панкреатиті

Наслідки операції при панкреатиті можуть негативно вплинути на життя та здоров’я хворого. Тому підхід до рішення про оперативне втручання має бути добре зважений та обґрунтований.

Щоб зменшити ризики тяжких наслідків операції при запаленні підшлункової залози, вона має виконуватися досвідченим хірургом у спеціалізованому медичному центрі. Перед операцією необхідно пройти повне обстеження та отримати згоду від лікаря та пацієнта.

Операція при панкреатиті небажана або небезпечна для людей:

  • з протипоказаннями до загального наркозу, таких як алергія на знеболювальні препарати, тяжкі захворювання серця, легенів, нирок або печінки, порушення згортання крові або патології імунної системи;
  • з наявністю супутніх захворювань, які можуть посилитися після операції. Серед них – цукровий діабет, гіпертонія, виразкова хвороба, гепатит, цироз, онкологічні захворювання та інші;
  • в яких є ризик розвитку ускладнень після операції, таких як інфекція, кровотеча, фістула, діабет, екзокринна недостатність підшлункової залози, больовий синдром та інші;
  • не готових дотримуватися суворого режиму дієти, лікарського лікування та реабілітації після операції.

Панкреатит: наслідки операції для здоров’я пацієнта

Операція може викликати або посилити такі хвороби:

  • інфекцію та гнійний процес у ділянці підшлункової залози або черевної порожнини. Подібне може статися через порушення асептики та антисептики під час оперативного втручання, зараження рани або внутрішніх органів мікроорганізмами, недостатнього дренування (видалення крові та гною) або санації (лікування) вогнищ інфекції. Інфекція може призвести до розвитку перитоніту, сепсису, абсцесів, флегмон, фістул та інших ускладнень;
  • кровотеча із судин підшлункової залози чи сусідніх органів. Це може статися через пошкодження великих артерій або вен під час операції, порушення згортання крові, повторного розриву судин при некрозі тканин або інфекції. Кровотеча може призвести до розвитку геморагічного шоку, анемії, гемобілії (протікання крові через жовчні протоки) та інших ускладнень;
  • фістулу – патологію сполучення між підшлунковою залозою та іншими органами чи шкірою. Це може статися через неправильне накладання швів, розрив анастомозів, розпад тканин при некрозі або інфекції, тиск кіст або псевдокист на навколишні структури. Фістула може призвести до виділення панкреатичного соку через рану, шлунок, кишечник, печінку, легені чи шкіру, що спричиняє дефіцит ферментів, дегідратацію, електролітні порушення та інші ускладнення;
  • діабет – порушення вироблення інсуліну підшлунковою залозою, що призводить до підвищення рівня цукру в крові. Це може статися через видалення значної частини залози, пошкодження острівцевих клітин при некрозі або інфекції, порушенні кровопостачання залози. Діабет може призвести до розвитку гіперглікемії (підвищеного вмісту глюкози в крові), кетоацидозу, гіпоглікемії, мікро- та макроангіопатій (ускладнення цукрового діабету) та інших негативних наслідків;
  • екзокринну недостатність підшлункової залози, тобто нестачу ферментів, необхідних для перетравлення їжі. Це призводить до проносу, втрати ваги та недостатнього засвоєння поживних речовин. Причиною таких наслідків операції при панкреатиті може бути видалення значної частини залози, порушення відтоку панкреатичного соку через фістули або стенози проток, інактивація ферментів при інфекції або кислотному рефлюксі. Недостатність вироблення гормонів може призвести до розвитку стеатореї, креатореї, мальабсорбції, анорексії, авітамінозу та інших ускладнень.
  • больовий синдром – постійний або періодичний біль в області підшлункової залози або спини, яка може бути обумовлена нервовими ушкодженнями, спазмами сфінктерів чи рубцевими змінами. Больовий синдром веде до порушення якості життя, депресії, пригнічення психоемоційного стану та інших ускладнень.

Рекомендації для зменшення негативних наслідків операції при панкреатиті

  1. Дотримуватись дієти, яка виключає жирні, смажені та гострі страви, копчені продукти, а також алкогольні напої, каву, воду та солодкі напої з газом. Перевагу віддавати легкозасвоюваній та нежирній їжі, яка не важка для підшлункової залози й не викликає підвищення цукру в крові. Харчуватись потрібно часто і маленькими порціями, щоб не викликати надмірної секреції ферментів.
  2. Приймати ліки, які призначає лікар, відповідно до режиму та дозування. Це можуть бути засоби для зниження запалення, болю, кровотечі, інфекції, а також підтримки роботи прооперованого органу. Необхідний регулярний контроль рівня цукру та ферментів в організмі, а також інших показників стану здоров’я.
  3. Проходити реабілітацію під наглядом фахівців, яка може включати фізіотерапію, масаж, лікувальну гімнастику та інші методи відновлення. Післяопераційне відновлення допомагає покращити кровообіг, обмін речовин, імунітет та загальне самопочуття. Воно має бути індивідуальним та враховувати особливості кожного пацієнта.
  4. Уникати факторів, що провокують загострення запалення або його повторення. Це можуть бути стрес, перевтома, травми, інфекції, порушення дієти чи лікарського лікування. Необхідно відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватись режиму роботи та відпочинку, а також своєчасно звертатися до лікаря при появі будь-яких симптомів чи сумнівів.

Поширені питання

Що таке кетоацидоз, як наслідок операції при панкреатиті?

Діабетичний кетоацидоз – це підвищення у крові рівня кетонових тіл, спеціальних кислот, які утворюються у процесі розщеплення жирів. Захворювання може загрожувати життю людини.

Скільки триває операція з часткового видалення підшлункової залози?

Часткова резекція підшлункової залози – одна з найбільших і найскладніших операцій у галузі хірургії черевної порожнини. Вона триває кілька годин, після чого слідує повільне відновлення протягом декількох тижнів.

Як зменшити ризик тяжких наслідків операції при панкреатиті?

Щоб звести до мінімуму ймовірність ускладнень, необхідно повідомити хірурга та анестезіолога всі дані свого анамнезу, тобто, відомості про перенесені захворювання, наявність патологій, спадкових факторів. Це дозволить підібрати оптимальне лікування.

Що можна їсти після операції на підшлунковій залозі?

Після операції на підшлунковій залозі рекомендується включити в раціон легкозасвоювані продукти, багаті на білки й низькі жири. Це можуть бути курка без шкіри, риба, яйця, молочні продукти з низьким вмістом жиру, овочі, фрукти, злаки, хліб із цільного зерна.

Чи можна жити з видаленою підшлунковою залозою?

Якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря та вчасно приймати препарати, після панкреатектомії можна вести цілком повноцінне життя.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама