Панкреатит у дітей

Панкреатит у дітей — це ураження підшлункової залози внаслідок запально-дистрофічного процесу. Це запалення класифікується як автокаталітичне та ферментативне, а поширеність захворювання серед дітей (від дошкільного до підліткового віку) становить від 5 до 25%. Дитячий панкреатит не схожий на дорослий — доволі часто він успішно маскується під інші хвороби — гастрит або гастродуоденіт, дисбактеріоз кишечника, і це перешкоджає постановці правильного діагнозу. Отже, і лікування не починається вчасно.

Причини дитячого панкреатиту

Панкреатит у дитини розвивається через те, що свої ферменти негативно, а іноді агресивно впливають на підшлункову. Тут найчастіше в головній ролі виступають протеази — вони діють комплексно, пошкоджуючи одночасно протоки, судини та тканини органу. Незабаром починається саморуйнування, яке посилюється викидами крові в лімфу. Також у лімфу потрапляють і шкідливі для організму продукти розпаду, внаслідок чого розвивається загальна інтоксикація.

Маніфестація дитячого панкреатиту (гострий період) може бути різною — поділ відбувається за типом (причиною):

  • механічний є наслідком травм тощо;
  • нейрогуморальний відображає порушення у роботі нейрогуморальних механізмів;
  • токсико-алергічний настає внаслідок реакцій організму на отруєння або певні фактори.

У більшості випадків панкреатит у дітей — від малюків до підлітків — починається з порушення важливого процесу — відтоку секрету. Цьому передують аномалії чи хвороби інших органів шлунково-кишкового тракту. Також серед явних причин появи панкреатиту зазначають:

  • різні захворювання — виразкову хворобу, гепатит або холецистит, гастродуоденіт або жовчнокам’яну хворобу;
  • травму живота (як свіжу, і наслідки старої);
  • гельмінтоз, інші паразитарні захворювання;
  • злоякісну пухлину.

Передує маніфесту панкреатиту в дитячому та підлітковому віці неправильне харчування — переважання у щоденному меню жирних смажених страв, копченостей та солінь, гострих соусів та фастфуду, наявність на столі газованих напоїв, солодких чи кислих промислових соків із пакетів у великій кількості. Також шкідливе переїдання на тлі великих пауз між прийомами їжі, відсутність харчового режиму загалом.

Окремо варто відзначити токсичні та алергічні реакції, що виникають після вживання певних харчових продуктів, прийому ліків (тут винуватцями часто стають препарати із групи цитостатиків, кортикостероїдів, сульфаніламідів, нестероїдних протизапальних засобів тощо).

Є також список причин, які рідше стають поштовхом до розвитку панкреатиту:

  • захворювання сполучної тканини;
  • ожиріння;
  • порушення обміну речовин — зокрема, гемохроматоз;
  • муковісцидоз;
  • вірус герпесу;
  • різні бактеріальні чи вірусні інфекції;
  • гіпотиреоз, хронічна ниркова недостатність.

У ролі причини панкреатиту в дитячому віці часто виступає вітрянка, а іноді хвороба проявляється після того, як дитина перенесла дизентерію, хворіла на сальмонельоз, у неї був сепсис.

Види та симптоми панкреатиту у дітей

Стандартна класифікація має два види захворювання — гострий і хронічний (за характером розвитку та перебігу) панкреатит:

  • перший — це майже завжди набряк самої підшлункової, катаральне запалення; доволі часто трапляються і крововиливи, а в найгірших випадках розвивається некроз тканин та токсемія;
  • у другому випадку ситуація інша — з перебігом хвороби проявляються зміни паренхіми (склероз чи фіброз, котрий іноді атрофія), з допомогою чого функції органу поступово порушуються.
Важливо: згідно зі статистикою, гострий панкреатит у дітей зустрічається рідко, а ось хронічний доволі часто у всіх вікових групах.

Хронічний панкреатит також поділяють на підвиди та виходячи з різних факторів:

  • первинний/вторинний — визначається за походженням захворювання;
  • латентний/рецидивуючий (хвилеподібний) — тут лікарі дивляться на те, як розвивається та протікає хвороба;
  • легкий, середньотяжкий та важкий панкреатит — видно за станом пацієнта.

Є ще один поділ на види — за клініко-морфологічними змінами. У цій класифікації є дві форми, що зустрічаються у дітей лише зрідка — мова про жировий панкреонекроз і гострий набряковий панкреатит. Ще дві форми — гнійна і геморагічна: обидві вважаються важкими, діагностуються рідко, але все ж таки зустрічаються.

Окремо стоїть реактивна форма: вона є реакцією (звідси й назва) на різні захворювання ШКТ. Якщо лікування основного захворювання розпочато вчасно і батьки дотримуються всіх вказівок, то всі симптоми можна звести нанівець.

Важливо: існує й спадковий панкреатит — він передається від батьків до дітей за аутосомно-домінантним типом.

Ознаки панкреатиту у дітей

Найчастіше панкреатит у дитини буває у легкій формі, але за умови, що батьки вчасно забили на сполох, звернулися до лікаря, який швидко розібрався та призначив адекватну ситуації терапію. А ось гнійний панкреатит або некротична форма — не дитячі варіанти, хоча дуже рідко їх все ж таки діагностують у цієї категорії пацієнтів..

Якщо панкреатит у гострій формі, у дитини є різкі болі. Це напади з високою чутливістю в епістрагальній ділянці, при цьому найчастіше вони мають оперізуючий характер. Іноді є іррадіація, вона спрямована лише у бік правого підребер’я, рідше віддає у спині. У більшості випадків захворювання супроводжується такими розладами, які заведено називати загальним терміном «диспепсичні». Тут мають на увазі й метеоризм (здуття), і напади нудоти з блювотою або без неї, й діарею. Блювота при гострому панкреатиті найчастіше буває багаторазовою, коли дитина не може зупинитися.

Виявляє гострий панкреатит симптоми у дітей, пов’язані із загальним станом:

  • часто підіймається температура — незначно, до 37 °С, але при цьому дитина слабка;
  • блідне шкіра (ціаноз), з’являється так звана мармуровість (частіше на обличчі, руках та ногах);
  • дитина скаржиться, що у роті сухо, і це незалежно від їжі та пиття;
  • язик покривається білим нальотом.

Найскладніші форми — гнійна та панкреонекроз — супроводжуються появою фебрильної температури, інтоксикації, яка поступово наростає. У більшості випадків лікарі виявляють і парез кишечника, а в особливо серйозних ситуаціях зустрічається і колаптоїдний стан.

При хронічній формі панкреатиту симптоми в дітей складно визначити, настільки вони неяскраві. Все ж таки головним показником вважаються тупі ниючі болі — вони з’являються, а потім зникають. Найчастіше живіт болить після того, як дитина з’їсть певну страву (гостру або жирну, наприклад). Також хворобливі відчуття не забаряться з’явитися після фізнавантажень, навіть якщо йдеться про урок фізкультури в школі.

Характерна особливість нападів при хронічному панкреатиті у дитячому віці — їхня тривалість: зазвичай, це період від години до двох, коли біль може наростати й трохи стихати, але потім знову повертатися. У найгіршому випадку біль триває до кількох діб. Дитина втрачає апетит, її мучить печія, а також з’являються напади нудоти, які в деяких випадках закінчуються багаторазовим блюванням. Запори та діареї йдуть поруч, а вага починає різко знижуватися — це один із приводів терміново звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи дитячого гастроентеролога.

Важливо: якщо терапію не розпочато вчасно, дитина може отримати у вигляді ускладнення при панкреатиті хибну кісту, перитоніт, плеврит, панкреолітіаз і навіть цукровий діабет.

Як діагностувати та чим лікувати панкреатит у дітей

Діагностика завжди починається з огляду, збору скарг та анамнезу — це дуже важливий перший крок, який рекомендовано зробити якомога раніше. Лікар обов’язково проводить пальпацію живота, а також призначає аналізи. Навіть найпростіші з них — наприклад, загальний аналіз крові — дадуть перші покажчики: помірний або виражений нейтрофільний лейкоцитоз, підвищений показник швидкості осідання еритроцитів. Рекомендована і біохімія крові, в результаті якої можна побачити, наскільки активними є ферменти підшлункової. Тут йдеться про трипсин, ліпазу та амілазу, а також дослідження дозволить побачити гіперглікемію у пацієнта.

При підозрі на панкреатит дітям призначають і копрограму — цей аналіз калу покликаний допомогти визначити важливий момент, а точніше визначити чи є активність еластази-1 у калі. Якщо результати аналізу вказують на наявність дитини стеатореї та креатореї, це вважається прямою ознакою того, що панкреатит перебуває в хронічній стадії.

З досліджень найчастіше знадобляться:

  • УЗД — дозволить отримати дані про саму залозу (збільшена чи ні, чи є ділянки некрозу тканин, чи є ущільнення, однорідна чи ні паренхіму);
  • рентген (оглядовий) — дозволяє визначити, чи є конкременти, чи з’явилися зміни у структурі органів шлунково-кишкового тракту.

Складні дослідження — КТ та МРТ — призначають за наявності показань до них, вони не входять до обов’язкового протоколу.

Який панкреатит у дитини — покажуть симптоми, після чого лікар призначає терапію. Якщо йдеться про гостру фазу хвороби, то перше, що радить лікар — голодування протягом доби або двох із питним режимом, при цьому дитину необхідно укласти в ліжко. Також при гострому панкреатиті призначають:

  • глюкозу (введення через крапельниці);
  • введення плазми, гемодезу, інгібіторів протеолітичних ферментів, а також реополіглюкіну за необхідності.

Підтримувальною мірою є вживання лужної мінеральної води. Коли гострий біль купований, а стан маленького пацієнта кращий, призначають дієту. Її основна мета — забезпечити щадний режим для ШКТ, як механічно, так і хімічно, щоб максимально зменшити можливість подразнення.

Для полегшення стану та зняття симптоматики лікар призначає препарати з різних груп:

  • анальгетики, спазмолітики — для зниження болю;
  • антисекреторні, препарати ферментів підшлункової — для відновлення роботи залози;
  • інгібітори протеаз — при тяжкому перебігу та поганому стані пацієнта.

Також у різних ситуаціях до схеми лікування дитини, у якої діагностовано панкреатит, можуть бути включені кортикостероїди, препарати з групи антибіотиків, антигістамінні та покращуючи мікроциркуляцію ліки.

Оперативне втручання призначається за показаннями та може бути різним — це і резекція підшлункової залози, і дренування абсцесу, і некректомія.

Головне завдання батьків після завершення лікування полягає в забезпеченні правильного харчування. Також для профілактики панкреатиту важливо уникати серйозних захворювань (інфекційних, вірусних), глистяних інвазій, а будь-які препарати давати дитині тільки після схвалення лікаря.

Хронічний панкреатит у дітей, симптоми якого точно вказують на форму захворювання, потребує постійного нагляду, тож, логічно — дитина має бути на обліку у гастроентеролога. Разом із педіатром цей фахівець розробить не лише схему лікування, а й профілактики. Також таким пацієнтам показано періодичне санаторно-курортне лікування.

Поширені питання

Гострий чи хронічний панкреатит у дітей — симптоми різні?

Дві основні форми захворювання мають різну симптоматику. Різниця між симптомами в тому, що в першому випадку вони явні, яскраві та помітні, а в другому — бліді та такі, які часто маскують захворювання під інше. Зокрема, на прикладі болю — в гострій фазі болі сильні, нападоподібні, а ось у хронічній — тупі, ниючі.

З чим можна переплутати панкреатит у дітей?

Подібну симптоматику можна спостерігати при гострому апендициті, виразковій хворобі (і шлунку, і дванадцятипалої кишки), коліці (нирковій або печінковій), а також гострій кишковій непрохідності. Грамотна діагностика дозволить чітко визначити, чи це панкреатит.

Чи допоможе дієта при панкреатиті?

Дієта — обов’язковий компонент терапії та профілактики. На самому початку, коли захворювання перебуває в гострій фазі, лікарі рекомендують один або два дні голоду, але маленькому пацієнтові дають багато пити. Надалі суть дієти зводиться до того, щоб не дратувати органи шлунково-кишкового тракту, тобто вона повинна бути максимально щадною.

Чи можна займатися самостійним лікуванням?

Ні, категорично не можна. Здоров’я дитини — запорука того, що вона росте та розвивається правильно. У разі панкреатиту дуже важливо, щоб батьки дотримувалися всіх рекомендацій, даних лікарем — це стосується і вибору препаратів, і дозування, і дієти.

Чи можна позбутися панкреатиту у дитини назавжди?

Маніфест панкреатиту у гострій формі, який вчасно пролікували, дає таку можливість. А от якщо панкреатит у дитини вже хронічний, можливо лише домогтися ремісії та правильною профілактикою продовжити її. Проте за настання несприятливих обставин хвороба може повернутися.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама