Краплястий псоріаз

Краплястий псоріаз або, як його ще називають, точковий — це одна з форм хронічного аутоімунного захворювання. Головна його особливість, яка і стала підґрунтям назви, полягає у появі на шкірних покривах невеликих папул у формі крапель. Цей вид псоріазу ніколи не поширюється на нігті — він проявляється тільки на шкірі, але при цьому осередки — великі, а швидкість їхнього розростання швидка.

За рахунок форми папул (крапчастої) такий вид псоріазу часто плутають з декількома видами лишаю — висівковим, рожевим і червоним плоским. Проте лікар, оглянувши пацієнта, побачить і відмінності — різні типи лущення, наявність таких явищ, як гіпо- або гіперпігментація.

Важливо: точковий псоріаз потрібно починати лікувати якомога раніше. Якщо терапія не підібрана правильно або пацієнт просто не звертається за допомогою, дуже скоро хвороба набуде катастрофічних масштабів, а папули будуть усюди.

Псоріаз вважається одним із найпоширеніших захворювань у світі. Так, згідно зі статистикою, у різних країнах на нього хворіють від 0,5% населення до майже 12%. Якщо говорити про кількість людей, то тільки підтверджених випадків (діагностованих) — понад 100 млн. Серед причин появи цього неінфекційного захворювання можна виділити три групи — генетичні, екологічні та імунологічні. Є також розподіл на дві — екзогенні та ендогенні. 

Хто в групі ризику

Найчастіше точковий псоріаз діагностують у людей, які подолали поріг 30-річчя. Сукупність причин, і навіть психосоматика — ось винуватці появи псоріатичних бляшок. Згідно зі зібраною статистикою, у дорослих появі краплеподібного псоріазу найчастіше сприяє недавнє ГРВІ, фарингіт або ларингіт.

Гостра ж форма точкового псоріазу найчастіше проявляється у дітей, а передує появі характерної висипки ангіна. Зазвичай, все починається з різкого болю в горлі, вже на другу добу у маленького пацієнта діагностують ангіну, а на 5-7 добу по тілу починає швидко поширюватися висип. Особливість гострої форми у дітей полягає в тому, що можна побачити не суцільну висипку з папул, а окремі плями, більше схожі на еритему зі світлими лусочками (не червоними).

Причини краплеподібного псоріазу

У світовій медичній практиці всі причини, які так чи інакше впливають на появу саме цього виду псоріазу, поділені на дві групи:

  • До першої відносять екзогенні — це перш за все погана екологія, але не тільки. Зокрема, любителі набивати та виводити татуювання також можуть отримати точковий псоріаз, а разом з ними й ті люди, які часто переохолоджуються. Також до цієї групи відносять широкий спектр травм шкіри, отриманих внаслідок опіків, порізів, опромінення.
  • У другій групі — ендогенні причини. Вона значно більше, і на першому місці тут є генетична схильність (спадковість). Також псоріаз краплястий, як і інші види цього захворювання, часто з’являється через ослаблений імунітет, стрес і загалом нестабільний психоемоційний фон, різні гормональні збої та ендокринні захворювання, порушення в харчовій поведінці або метаболізмі. Сюди ж відносять різні інтоксикації та захворювання, які безпосередньо є спусковим гачком для псоріазу — віруси, грип чи ангіну, пневмонії.

У випадку з краплеподібним псоріазом дуже рідко можна виявити одну причину — набагато частіше їх кілька. Лікарі називають це сприятливим тлом для появи та швидкого розвитку точкового псоріазу.

Стадії точкового псоріазу та симптоми

Краплястий псоріаз заведено розділяти на три стадії, при цьому для кожної їх характерна своя симптоматика:

  1. Перша — м’яка, і цим все сказано: симптоматика слабка, її легко переплутати з іншими захворюваннями, які також характеризуються висипом. У цей період масштаб поразки дуже невеликий — від 1 до 3% всіх шкірних покривів, а самі папули-краплі можуть бути як рожевими, так і червоними або навіть пурпуровими.
  2. Друга стадія називається помірною, ураження шкірних покривів поступово збільшується до 10%, а до симптоматики приєднується свербіж — від ненав’язливого та епізодичного до сильного. Також можуть бути й прояви загального нездужання — слабкість, біль голови, світлобоязнь.
  3. Третя ж важка, і це вже дуже серйозно. Ураження шкірних покривів перевищує 10% поріг, а пацієнта найчастіше ушпиталюють до шкірно-венерологічного диспансеру, щоб надати допомогу у потрібному обсязі.

Краплевидний псоріаз належить до хронічних форм, і це передбачає чергування гострих періодів та ремісій. Найчастіше загострення відбуваються у холодні осінньо-зимовий період року.

Діагностика та лікування точкового псоріазу

Цей вид псоріазу дуже часто плутають із різними лишаями, алергією тощо. Щоб отримати адекватну терапію, потрібно пройти діагностику. Першим кроком завжди є похід до терапевта або сімейного лікаря — він збирає анамнез і проводить первинний огляд. Далі пацієнт отримає напрямки на аналізи — найчастіше в комплекс входять ЗАК (загальний аналіз крові), біохімія крові та серологічні проби.

Якщо діагноз встановлений, і це краплястий псоріаз, лікування має бути комплексним:

  • місцева терапія у вигляді кремів та мазей спрямована на усунення сверблячки, вогнищ запалення;
  • різні фізіопроцедури (найчастіше це ультрафіолетове випромінювання, фототерапія і плазмаферез) сприяють регенерації шкіри, знімають запалення, зменшують почервоніння;
  • імуномодулятори, вітаміни та антибіотики — медикаментозна підтримка.

Найчастіше лікарі не проти народних методів лікування — вони можуть надавати супутній вплив, посилюючи основну терапію. Загалом же ж лікування краплеподібного псоріазу передбачає повну довіру між пацієнтом та лікарем, але може бути тривалим.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Що не можна при синуситі
Що не можна при синуситі хворомуЩо не можна за син...
Гнійний синусит
Причини розвитку гнійного синуситуФактори ризику р...
Реклама
Реклама