Молочниця в роті у немовляти

Молочниця в роті у немовляти — це грибкова інфекція, викликана дріжджоподібними грибками Candida albicans. Вони присутні в організмі кожної людини, але зазвичай збалансовані з іншими корисними бактеріями. Якщо баланс порушується (наприклад, внаслідок прийому антибіотиків), Candida albicans може перевищити кількість корисних бактерій і викликати інфекцію.

Немовлята можуть бути схильні до кандидозу, оскільки їхня імунна система ще тільки формується. Якщо дитина з кандидозом перебуває на грудному вигодовуванні, то інфекція може передатися на соски матері. У цьому разі лікуватися доведеться і матері, і дитині. Загалом молочниця у дітей у роті не є небезпечною і легко піддається лікуванню.

У цьому огляді редакція Медправди пояснює, що викликає молочницю у немовляти в роті, як її виявити і яких заходів слід вжити для усунення симптомів.

Причини молочниці у немовлят

Candida albicans — це дріжджоподібний грибок, що викликає молочницю в дітей у роті. Прийом антибіотиків — найпоширеніша причина того, що грибки кандиди, які в нормі присутні в організмі і не завдають проблем, можуть вийти з-під контролю і викликати інфекцію.

Дитина також може заразитися кандидою під час пологів. Оскільки грибки процвітають в теплих і вологих місцях, рот дитини — ідеальне місце для їхнього розмноження.

Прийом антибіотиків

Антибіотики знищують шкідливі бактерії. Але разом з ними гинуть і корисні бактерії, які зазвичай стримують ріст кандиди. У результаті цього кандида починає розростатися.

Згідно з даними медичного ресурсу МедлайнПлюс, це може призвести до різних видів кандидозних інфекцій, включно з кандидозом сосків. При цьому інфекція може потрапити в рот дитини під час годування. Аналогічним чином, прийом антибіотиків самою дитиною також може призвести до розвитку в неї кандидозу, який потім може передатися матері-годувальниці.

Важливо! Частими ознаками кандидозної інфекції сосків є потемніння їхньої шкіри, розтріскування та/або болючість, а також біль під час годування дитини грудьми.

Пологи

Молочниця у новонароджених в роті може виникнути під час вагінальних пологів. Якщо у породіллі є вагінальна кандидозна інфекція, вона може передатися дитині під час проходження через родовий канал.

Як дізнатися, що в дитини молочниця

Молочниця в роті у дітей проявляється по-різному. Деякі діти взагалі не виявляють жодних ознак дискомфорту, тому кандидоз важко виявити, поки він не перейде в більш запущену стадію.

Слід звернути увагу на наступні симптоми:

  • білі або жовтуваті плями на язиці, губах, яснах, внутрішній поверхні щік і піднебінні, які можуть кровоточити під час витирання;
  • дискомфорт під час ковтання або годування (зменшення кількості прикладень і менше споживання молока).
Важливо! Якщо язик дитини побілішав, не варто панікувати. Білий язик не є точною ознакою молочниці в роті у новонароджених. Оскільки діти п’ють тільки грудне молоко або молочну суміш, їхній язик біліє дуже часто. Слід протерти язик дитини вологою тканиною — якщо білі плями легко стираються, то це не кандидоз. Якщо вони залишаються або злегка кровоточать, слід звернутися до лікаря.

Кандидоз у дітей не завжди з’являється тільки в роті. За даними Американської академії педіатрії, він може вражати й інші ділянки:

  • нігті;
  • очі;
  • область підгузків (піхва, пах);
  • шкірні складки (пахви, складки на шиї).

Якщо кандиди потрапляють у шлунково-кишковий тракт дитини та її випорожнення, це може призвести до кандидозної інфекції в ділянці підгузків. Якщо у дитини крім симптомів у порожнині рота з’явився висип під підгузком, можливо, у неї дві кандидозні інфекції.

Молочниця в роті у немовляти: лікування

Легка форма молочниці у діток у роті зазвичай не є серйозним захворюванням, не завжди потребує лікування і може пройти самостійно. Але бажано, щоб педіатр підтвердив, що ураження в роті дитини викликані кандидозом, а не іншою інфекцією.

У деяких випадках педіатр може порекомендувати протигрибковий препарат для лікування молочниці в роті у дитини. Зазвичай призначають оральну суспензію ністатин, яку потрібно наносити на ураження в роті кілька разів на день.

Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, кандидозна інфекція може перейти на соски матері. Їх теж потрібно лікувати, змащуючи після годування протигрибковими препаратами. Лікар, найімовірніше, порекомендує протигрибковий крем або мазь для нанесення на соски або пероральний протигрибковий препарат флуконазол.

Якщо ретельно дотримуватися інструкцій, то можна помітити поліпшення через 24-48 годин. І більшість випадків молочниці в роті у немовлят минають протягом двох тижнів після початку лікування.

Також необхідно:

  • ретельно мити руки після зміни підгузка, нанесення кремів і мазей;
  • стерилізувати приладдя для годування і зціджування після використання, особливо захисні накладки на соски;
  • прати рушники, бюстгальтери та тканинні прокладки для годування в гарячій мильній воді, добре прополоскати та висушити на повітрі.

Слід обов’язково проконсультуватися з лікарем, перш ніж лікувати молочницю в роті у немовляти. У рідкісних важких випадках, коли кандидозна інфекція проникає в кровотік, може знадобитися внутрішньовенне введення препаратів.

Поширені питання

Який вигляд має молочниця в роті у дітей?

Ознаками молочниці у дитини в роті є білі плями на язиці та внутрішній поверхні щік, почервоніння, кровотеча в ротовій порожнині, плач, нервозність, труднощі з годуванням. У матерів-годувальниць на сосках також може з’явитися кандидозний висип.

Чи болюча молочниця порожнини рота у немовлят?

Кандидоз порожнини рота неприємний і навіть болючий для немовлят. Якщо у дитини молочниця, вона може вередувати і мати труднощі з годуванням. Якщо інфекція поширилася на стравохід, їй може бути боляче ковтати.

Чи небезпечна молочниця для дітей?

Зазвичай молочниця завдає малюкові тільки дискомфорт. Але вона може призвести до більш серйозних проблем, наприклад, зневоднення через відмову від грудей, суміші або пиття. У важких випадках, коли молочниця не лікується, є ризик поширення інфекції на стравохід або інші ділянки.

Чому молочниця не минає?

Якщо молочниця у дитини не минає, це може бути пов’язано з повторним зараженням. Це може статися при грудному вигодовуванні, якщо у матері наявна кандидозна інфекція на сосках, або при використанні спільної постільної білизни чи інших речей із тим, у кого є молочниця. Важливо, щоб дитина і всі хворі на молочницю, які живуть в одному будинку, проходили лікування одночасно, щоб запобігти повторному зараженню.

Чи можна запобігти молочниці у немовлят?

Запобігти молочниці у немовляти в роті досить складно, оскільки вона виникає з різних причин. Якщо у дитини молочниця, необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря і правил гігієни, наприклад, стерилізувати пристосування для годування, мити руки після зміни підгузка і предмети, з якими стикаються батьки і дитина.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос з кров'ю у дитини
Найімовірніші причини проносу з кров'ю у дітейНепе...
Пронос з кров'ю та слизом
Можливі причиниДіагностикаЛікуванняПрофілактикаПош...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама