Псоріаз на руках

Псоріаз рук — одна з форм аутоімунного хронічного захворювання. Найчастіше пацієнт не звертає уваги на висипання, які з’явилися на руках, вважаючи їх алергією чи ще чимось. У результаті початковий псоріаз на руках переходить на наступну стадію, а лікування ускладнюється. Симптоматика може проявлятися по-різному це залежить від форми захворювання. Сучасні методи лікування цього захворювання дозволяють максимально продовжити стадію ремісії, але від пацієнта також багато залежить. Зокрема, якщо дотримуватися рекомендацій лікаря (у тому числі й профілактичних), то періоди ремісії будуть довгими, а рецидиви починатимуться рідше. 

Псоріаз на руках — причини та фактори

Псоріаз рук, як і інші різновиди цього захворювання, не до кінця вивчений. Ніхто не візьметься точно визначити причини, які призводять до старту цього аутоімунного процесу. Проте є ціла низка причин, які так чи інакше сприяють появі псоріатичних бляшок.

Важливо: навіть 1-2 бляшки на руках уже кажуть про наявність проблеми. Потрібно якнайшвидше потрапити до лікаря, щоб розпочати лікування своєчасно.

Найчастіше винуватцями початку псоріазу на пальцях і руках вважають спадковість та різноманітні порушення в роботі імунної системи. У першому випадку мають на увазі той факт, що гени вносять зміни в обмінні процеси, які відбуваються в організмі, впливають на склад та кількість ферментів, які руйнують речовини, що беруть участь у різних запальних реакціях.

Імунні зміни призводять до порушення процесу розподілу клітин епідермісу — він відбувається прискорено. Таким чином, клітини шкіри, які ще не встигли дозріти, виявляються виштовхнутими вгору наступними клітинами. Так з’являються перші бляшки (папули, пустули). Найчастіше на самому початку псоріаз на руках має чітку локалізацію, проте з часом висипання можуть «розповзатися», покриваючи й інші частини тіла.

Чинники, які зараховують до списку можливих тригерів для початку захворювання або рецидиву, можуть бути як загальними, так і місцевими. До перших відносять:

  • надмірну повноту (ожиріння починаючи з 2 стадії);
  • проблеми з гормонами — збої, порушення;
  • проблеми з харчуванням — відсутність регулярності, неправильний раціон (висококалорійна або жирна їжа, фастфуд, переважання вуглеводної їжі), надлишок солодощів;
  • алкоголізм (навіть просто часте вживання алкогольними напоями), куріння, прийом наркотиків;
  • постійні стреси, депресії, великі фізнавантаження.

Велику роль відіграють хронічні захворювання у людини, наявність інших аутоімунних хвороб. Також псоріаз часто стартує у тих, хто постійно хворіє на вірусні захворювання. наявність осередку інфекції в організмі стає приводом для інтоксикації, а далі відбувається порушення обміну речовин тощо.

Якщо говорити про місцеві чинники, то до них найчастіше відносять:

  • травми та інші механічні ушкодження рук (найбільше стосується постраждалої шкіри — з подряпинами або порізами, результатами негативного впливу абразивних речовин тощо);
  • результати агресивного впливу на шкіру рук хімічних речовин;
  • переохолодження та холодову алергію — все це сприяє спазмам кровоносних судин, внаслідок чого порушується нормальне харчування шкіри;
  • інфекції, що впливають на епідерміс — різні грибки, віруси, і навіть бактеріальні інфекції.

Форми псоріазу рук

Початковий псоріаз на руках дуже легко переплутати з іншими захворюваннями, і саме тому важливо відразу ж звернутися до лікаря. Найбільш поширена форма псоріазу рук — вульгарна. І тут висипання розташовуються на суглобах (розгинальна область) передпліч, на кистях (частіше тильна частина), зап’ястях і пальцях. При цьому так звані чергові бляшки (одна або дві), які залишаються на період ремісії, зазвичай локалізовані в області ліктів. Їхня особливість у тому, що вони залишаються незмінними — не темніють, не світлішають і не розростаються. 

Тильна сторона кисті більш схильна до псоріазу, оскільки ця частина руки постійно піддається агресивним впливам. Те саме можна сказати й про пальці. Причому обережніше пацієнтові потрібно бути, якщо псоріатичні бляшки з’явилися на мізинцях або великих пальцях — саме вони найчастіше травмуються при виконанні звичайних побутових завдань.

Виділяють ще дві форми цього захворювання:

  1. Ексудативну — більш рідкісний різновид, висипання найчастіше з’являються на тильній частині кистей, пальцях обох рук. Також папули супроводжуються місцевими набряками, появою ексудату (звідси й назва) на висипці. Внаслідок особливостей такий псоріаз викликає сильне свербіння, що стає причиною дискомфорту, а пізніше постійної дратівливості. Також при ексудативній формі псоріазу рук високою є ймовірність приєднання бактеріальних інфекцій, і це ускладнює як стан пацієнта, так і лікування.
  2. Долонну — ця форма має відразу три варіанти. Перший — бляшково-віялоподібний псоріаз рук, який відрізняється видом папул: вони лущаться, зливаються у великі бляшки, а з’являються, зазвичай, на долонях та пальцях обох рук. Цей різновид долонної форми псоріазу найскладніший у лікуванні, а також демонструє часті рецидиви. Другий варіант — рогова форма, відрізняється тим, що шкіра пальців і долонь грубіє, відбувається швидке ороговіння епітелію. Найчастіше на уражених ділянках рук з’являються мозолі, тріщини. Третій різновид долонної форми псоріазу рук — пустульозний, його ще називають пустульозним псоріазом Барбера. Для цього варіанта характерна поява на шкірі пухирів з гноєм, які зливаються у великі «озера». При цьому важливо, що вміст пустул стерильний.

Стадії та симптоми псоріазу на руках

Хронічний псоріаз рук — це чергування стадій ремісії та загострень (рецидивів). За характером перебігу захворювання може бути легким, середньої важкості та важким. При цьому в кожному випадку є кілька етапів або стадій захворювання:

  • початкова або прогресуюча відрізняється появою симптоматики та її наростанням;
  • стаціонарна — тим, що нових папул немає, але при цьому ті, які вже є, не змінюють колір і не зменшуються у розмірах;
  • регресуюча — етап рецидиву сходить нанівець, набряки поступово зменшуються і зникають зовсім, а висипання бліднуть, залишаючи після себе пігментацію на шкірі (через якийсь час і вона зникає).

Коли починається псоріаз на руці, симптоми завжди одні й ті самі: одна, а потім більше плям, що лущаться, які з часом починають підійматися над шкірою і перетворюються на папули. Вважається, що визначити, чи є псоріаз на руці, можна так:

  • за наявністю стеаринової краплі — вона з’являється внаслідок об’єднання дрібних білих лусочок на папулах;
  • якщо є прозора плівочка — для цього треба акуратно зішкребти лусочки;
  • по крапельках крові, які з’являються після зішкрібання плівочки.

Така тріада симптомів чітко свідчить про наявність псоріазу, і це має стати приводом негайно звернутися до лікаря. Чим лікувати псоріаз на руках вирішує лікар — тут важливо враховувати весь анамнез, наявність генетичної схильності тощо.

Важливо: якщо не розпочати лікування своєчасно, псоріаз може поширитись на інші частини теми. Також у складних випадках захворювання негативно впливає на суглоби, нігті.

Як вилікувати псоріаз на руках

Псоріаз між пальцями рук, на долонях, кистях та передпліччях — захворювання, що потребує комплексного, грамотного та сучасного підходу. Якщо говорити про терапію, то вона може бути місцевою чи загальною. Так, у першому випадку лікар найчастіше призначає:

  • препарати з групи кератолітиків — мазі, креми, які покликані швидко справлятися з нашаруванням клітин епітелію, що відмерли;
  • різні розм’якшувальні засоби — наприклад, мазь на основі дьогтю;
  • кальципотріол та ретиноїди — синтетичні аналоги вітамінів Д і А;
  • глюкокортикостероїди — гормональні препарати, які дозволяють прибрати симптоми хвороби (висипання, набряки тощо);
  • препарати на основі саліцилової кислоти — вони підсушують шкіру і водночас сприяють зникненню висипів.

Якщо діагностовано псоріаз на руках, мазь з активним цинком може стати ще одним призначенням для полегшення стану пацієнта. Також пацієнту рекомендують приймати ванни з відварами трав — чистотілом, календулою, ромашкою.

Якщо стан не покращується, а симптоми псоріазу не зникають, лікар призначає препарати з розділу загальної терапії:

  • антигістамінні препарати в таблетках, ін’єкціях або крапельницях;
  • крапельниці, що усувають інтоксикацію організму;
  • препарати, які виводять токсини;
  • цитостатики та глюкокортикостероїди — перші сприяють зниженню швидкості поділу клітин, а другі мають загальний протизапальний вплив;
  • імунодепресанти — група препаратів, що сприятливо впливає на всю імунну систему.

Крім ліків пропонують й інші методики, які дозволяють швидше вивести псоріаз рук у стадію ремісії. Серед них найефективнішими вважають:

  • PRP-терапію — використання венозної крові пацієнта, яку перед введенням в уражені ділянки шкіри збагачують тромбоцитами;
  • аутогемотерапію — ще один «кров’яний» метод, який передбачає внутрішньом’язові ін’єкції кров’ю, взятою з вени пацієнта безпосередньо перед проведенням процедури;
  • фітотерапію — лікування із застосуванням різних трав, квітів, коріння тощо;
  • рефлексотерапію — використання різних методів та інструментів, які спрямовані на точки на тілі; у переліку — акупунктура і припікання, масаж і стоун-терапія, вакуум-терапія та інші можливості.

Як лікувати псоріаз на руках народними засобами

Як лікувати псоріаз на руках у домашніх умовах повинен розповісти лікар. Крім лікарських препаратів можуть застосовуватися й інші. Зокрема, якщо псоріаз на руках на початковій стадії можна і потрібно застосовувати рецепти народної медицини. Найпопулярніші з них припускають використання чистотілу:

  • Свіжа трава цієї рослини подрібнюється, після чого її загортають у бавовняну серветку або тонкий полотняний мішечок. Після цього потрібно взяти 5-літрову банку або іншу посудину, опустити туди траву, залити трьома літрами молочної сироватки, додати столову ложку сметани та неповну склянку цукру (близько 200 грамів). Весь цей склад треба витримати на етапі бродіння 15 днів. Після зазначеного часу все потрібно процідити, а далі пити вранці 70 мл за пів години до першого прийому їжі.
  • Сушену траву чистотілу, а також квіти додають у ванну у вигляді відвару. Також таким відваром роблять примочки.

Профілактичні заходи для пацієнтів із псоріазом рук

Лікарі рекомендують пацієнтам з псоріазом рук насамперед задуматися про баланс сну та неспання. Нічний відпочинок має бути повноцінним, а вдень найкраще уникати перевтоми (сильних фізичних навантажень). Найчастіше псоріаз пов’язують із психосоматикою, у такому разі діагностують нервовий псоріаз на руках — тут може знадобитися допомога психотерапевта, групова чи індивідуальна терапія, покликана навчити пацієнта правильно реагувати на стреси.

У будь-якому віці рекомендовані посильні фізичні навантаження — пробіжки або прогулянки, плавання чи теніс. Лікарі також рекомендують не захоплюватися контактними видами спорту, у яких руки може бути травмовані (боротьба, бокс тощо). Дуже важливим є також питання гігієни: ранковий і вечірній душ з м’якою мочалкою та гіпоалергенними доглядовими засобами, зволоження шкіри лосьйоном або кремом після душу. Увагу варто приділити й текстилю: рушники мають бути м’якими, а постільну білизну краще не крохмалити. Одяг, прилеглий до тіла, також повинен бути м’яким, бажано з натуральних тканин з мінімальними добавками синтетики.

Побутова хімія зараз використовується повсюдно, саме тому мити посуд або начищати до блиску сантехніку варто в рукавичках, щоб мінімізувати контакт шкіри рук. В той самий час, на рукавички може бути алергія, тому підбір відповідних також може зайняти деякий час. Переохолодження — ще один ворог, якщо у пацієнта псоріаз на руках. В осінній та зимовий час варто носити  рукавиці з підкладкою з м’якої фланелі або флісу.

Поширені питання

Як лікувати псоріаз на руках?

У терапії цього захворювання використовується комплексний підхід. Серед лікарських препаратів є і мазі, креми або гелі для місцевого впливу, і таблетки або навіть крапельниці для загального. Важливим моментом є довіра до лікаря: лише дотримуючись правильної стратегії лікування можна мінімізувати рецидиви та довго залишатися в стадії ремісії.

Чим лікувати псоріаз на руках?

Для лікування псоріазу рук використовують відразу кілька груп препаратів: антигістамінні, цитостатики та глюкокортикостероїди, імунодепресанти. Також до схеми включають препарати, здатні виводити з організму токсини. Якщо є психосоматична складова, можуть бути призначені заспокійливі або снодійні препарати.

Як вилікувати псоріаз на руках?

Коли діагностовано псоріаз на руках, лікування буде непростим та тривалим. Варто розуміти, що це хронічне захворювання, вилікувати яке неможливо, а ось досягти тривалої ремісії можна.

Чим мазати псоріаз на руках?

Доволі часто при псоріазі на руках та пальцях призначають мазь з активним цинком. Також у схему лікування найчастіше вводять гормональні мазі — на основі гідрокортизону, тріамцинолону, клобетазолу та інших. Найбільш популярні препарати — Латікорт, Гідрокортизон, Кловейт, Адвантан та інші.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Хронічний синусит
Види синуситу в хронічній форміХронічний синусит —...
Молочниця в роті у немовляти
Причини молочниці у немовлятПрийом антибіотиківПол...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама