Тромбоз головного мозку

Тромбоз судин головного мозку — небезпечне для життя захворювання, що сприяє різкому погіршенню циркуляції крові. У венах або артеріях утворюються тромби, які можуть стати причиною гіпоксії, а також призвести до некрозу клітин мозку. Існує два основні види тромбозу мозку — внутрішньочерепний та позачерпний. Такий поділ свідчить про локалізацію самих тромбів.

Позачерепний тромбоз головного мозку вважається менш небезпечним, ніж внутрішньочерепний. Коли кров’яні згустки формуються поза черепом, то неврологічні порушення незначні, але при цьому вони все ж таки безпосередньо вказують на ішемічний процес. А от у випадку, якщо тромби утворилися всередині черепа, найчастіше у пацієнта трапляється інсульт.

При перших симптомах тромбозу головного мозку потрібно негайно звернутися за кваліфікованою допомогою. Рання діагностика та грамотна схема лікування дозволяють пацієнту прожити довгі роки.

Причини появи тромбозу судин головного мозку

Ризик розвитку цього захворювання завжди пов’язаний з наявністю інших — артеріальної гіпертензії чи патології серцево-судинної системи. Найчастіше до тромбозу у пацієнта є високий холестерин протягом тривалого часу, цукровий діабет будь-якого типу, захворювання крові. Також кров’яні згустки можуть з’являтися на тлі:

  • менінгіту (як під час, так і після нього);
  • захворювань, які так чи інакше зачіпають черепну область — отитів та синуситів, мастоїдитів тощо;
  • гормональних дисбалансів, які викликані вагітністю або іншими факторами, включаючи й лікування складних захворювань; нейрохірургічних втручань;
  • пухлин мозку та інших;
  • черепно-мозкових травм.

У якості супутніх факторів, що впливають на утворення тромбу, лікарі називають і неправильне харчування, яке призводить до швидкого набору маси тіла, і ожиріння, і малорухливий спосіб життя, і зловживання алкоголем, куріння. Окремо стоїть генетична схильність (коли в сім’ї з покоління в покоління зустрічається інсульт, інфаркт міокарда, інші захворювання серцево-судинної системи).

Високий ризик розвитку тромбозу судин головного мозку присутня у жінок відразу після пологів, при цьому він багаторазово зростає, якщо була  діагностована прееклампсія або еклампсія.

Тромбоз судин головного мозку — симптоми

Тромбоз мозку може досить довго розвиватися безсимптомно. Однак рано чи пізно з’являються перші дзвіночки, і найчастіше симптоматика нагадує інсульт. Зокрема, серед перших проявів цього захворювання можна відзначити:

  • різкий сильний головний біль;
  • запаморочення, яке не проходить навіть в положенні лежачи (у спокої);
  • нудоту з блювотою або без неї;
  • періодичне оніміння м’язів, найчастіше на обличчі, а також оніміння мови (сплутана мова);
  • оніміння рук та ніг;
  • загальну слабкість;
  • проблеми із зором, координацією;
  • судоми в ногах, руках, зрідка у спині;
  • проблеми при ковтанні їжі та води.

Також виникають (іноді короткочасно, котрий іноді надовго) періоди сплутаної свідомості. Пацієнт може не розуміти, де він і що з ним, а його мова при цьому буде нескладною.

Також симптоми поділяються і за принципом локалізації самого тромбу:

  1. Набряки в очах (дисків зорового нерва), сильний головний біль та блювання, а також судоми та поступово погіршення ситуації зі свідомістю буде вказувати на поразку венозних синусів.
  2. Якщо тромб утворився в сонній артерії, то будуть відчутні проблеми з руховою активністю в кінцівках з одного боку (праворуч або ліворуч, одночасно нога та рука). Також у цьому випадку будуть відзначені проблеми із зором, будуть порушені й вищі психічні функції.
  3. Кров’яні згустки в області мозочка дадуть про себе знати не тільки сильним запамороченням та періодичними блюваннями, але також проблемами з диханням, порушеннями серцевої функції. У таких пацієнтів виявляють проблеми з вестибулярним апаратом, хода раптом стає хиткою, нечіткою, порушується дрібна моторика рук. Головний біль локалізується в потиличній частині й буває гострим, нападоподібним.
  4. При тромбозі судин довгастого мозку одним із яскравих показників вважають синдром «замкненої людини» — пацієнт не реагує на зовнішні подразники, не відповідає на звернення до нього (параліч та втрата мови). Також у цьому випадку можуть бути в комплексі серцеві зміни (найчастіше ритм серця), задишка. Найчастіше пацієнт не може ковтати, а мова його стає більше схожа на дитячий белькіт.

Діагностика та лікування тромбозу мозку

Для встановлення діагнозу використовують як лабораторні методи, так і інструментальну діагностику. Два основні дослідження — це КТ та МРТ, вони дозволяють визначити, чи є у пацієнта ознаки інсульту (ішемічного чи геморагічного). Також ці методики дають змогу виявити й венозний тромбоз мозку. Якщо використовувати КТ або МРТ-ангіографію, то можна визначити й локалізацію оклюзії.

Якщо говорити про аналізи крові, то для встановлення діагнозу лікар може призначити:

  • ЗАК (загальний аналіз крові);
  • біохімію крові;
  • коагулограму.

На основі результатів аналізів та досліджень лікар зможе зробити висновки про те, яке лікування потрібне кожному конкретному пацієнтові. Для лікування тромбозу головного мозку застосовують відразу кілька груп препаратів, а головна мета терапії — відновити прохідність судин:

  • тромболітики, антикоагулянти та антиагреганти — препарати, які покликані розчинити кров’яні згустки;
  • ноотропи — група препаратів, які безпосередньо впливають на нормалізацію кровообігу в мозку;
  • препарати, що мають судинорозширювальну дію;
  • протиепілептичні ліки.

Якщо є показання щодо конкретної ситуації у кожного пацієнта, то у перші 6 годин після нападу проводиться механічна тромбекстракція.

Тромбоз головного мозку — не вирок. Якщо діагноз поставлений вчасно, а лікування призначено грамотно, прогноз буде хорошим. Літнім пацієнтам особливо важливо звернутися за медичною допомогою вчасно, адже існує ризик смерті. Зокрема, серед факторів, які можуть посилити стан пацієнта, називають і вік старше 60 років, і наявність у пацієнта супутніх хвороб (хронічних, аутоімунних). Також складним вважається пацієнт, у якого обсяг ураження мозкової тканини великий, при цьому стовбуровий інсульт є найнебезпечнішим.

Профілактика тромбозу судин головного мозку — це насамперед зусилля самого пацієнта. Перше, що потрібно зробити — змінити своє ставлення до життя, відмовитися від шкідливих звичок (кинути палити, виключити вживання алкоголю).

Дієта при цьому захворюванні нескладна — достатньо прибрати з раціону копченості, фастфуд та інші некорисні харчові продукти, натомість додати у щоденне меню свіжі овочі, фрукти, м’ясо та рибу, молочні продукти.

Коли є ризик розвитку тромбозу судин головного мозку, варто слідкувати за станом організму. З появою гострих станів або рецидивом хронічних захворювань потрібно вчасно отримати медичну допомогу.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама