Артрит коліна

Артрит коліна (артрит колінного суглоба) —  захворювання з групи артритів, під яким розуміють запальний процес, що знаходиться в самому коліні й поширюється далі — на навколосуглобові тканини або на внутрішні частини суглоба. Є ще одна загальноприйнята назва цього захворювання — гонартрит або гоніт.

Що таке артрит колінного суглоба? По суті, це захворювання виникає тоді, коли до синовіальної рідини заноситься будь-який запальний фактор. Коліно — це один із великих суглобів в організмі, в ньому знаходиться велика кількість суглобової рідини. Коли йдеться про одне коліно, хворобу називають моноартритом, а якщо хвороба стосується обидвох колінних зчленувань, то назва змінюється і звучить як поліартрит. Кожен артрит починається із того, що уражається суглобова сумка.

Хвороба ця підступна, однаково може стосуватися дітей і дорослих, молодих або літніх людей. Згідно зі статистикою, люди у віці після 60-и більше схильні до подібних артритів, при цьому є й інші особливості. Зокрема, жінки хворіють частіше за чоловіків. Спортсмени, які займаються важкою атлетикою, мають більше шансів отримати артрит у колінах. А серед не спортсменів більше шансів дізнатися, як лікувати артрит колінного суглоба, мають люди з сімейним анамнезом, пов’язаним із цим захворюванням (спадковою схильністю), а також ті, хто не може похвалитися стрункістю.

Артрит колін — види

Захворювання має кілька основних різновидів:

  • Реактивний або інфекційний артрит — запускає розвиток хвороби будь-який з інфекційних агентів, які потрапили в організм. Також причиною може стати хронічний запальний процес в організмі.
  • Подагричний артрит колінного суглоба — сама назва вказує, що причиною появи є подагра (ще варіанти — неправильне харчування та зловживання алкогольними напоями).
  • Навантажувальний артрит колінного суглоба — частіше діагностується у спортсменів або людей, чия робота пов’язана з постійними фізичними навантаженнями.
  • Псоріатичний артрит колінного суглоба — захворювання розвивається у пацієнтів, у яких діагностовано псоріаз. Попри те, що частіше до цієї хвороби схильні кульшові суглоби, коліна також можуть постраждати.
  • Посттравматичний артрит колінного суглоба — захворювання, яке виникає після різних травм.
  • Артрозо-артрит колінних суглобів (колінного суглоба) — виникає за наявності погіршеної мікроциркуляції в ділянці коліна.

Артрит у коліні може виникати й внаслідок ревматоїдного артриту. Якщо захворювання не лікувати, то незабаром пацієнту буде поставлено новий діагноз — хронічний артрит колінного суглоба. Така ситуація не просто погіршує якість життя, а й загрожує серйозними наслідками — може бути втрачена (частково чи повністю) рухова функція, а це може стати причиною інвалідизації. Також можуть виникнути й ускладнення, і тоді мішенню захворювання стають інші внутрішні органи — серце, кишківник, легені тощо.

Артрит колінних суглобів — причини

Достатньо поширений вид артриту має цілий спектр причин. Найпоширеніші з них — це природне старіння і, як наслідок, поступове руйнування гіалінового хряща. Також серед причин — наявність остеофітів, наслідки травмування. В останньому випадку важливо, щоб будь-яка травма була опрацьована до кінця, тобто після лікування потрібна дієва реабілітація.

Найчастіше причиною артриту колін є аутоімунне захворювання, нерідко це накопичення в суглобі сечової кислоти, порушений обмін речовин або ендокринні збої в організмі. Також хвороба виникає на ґрунті різних інфекцій (вірусних, бактеріальних), невдало проведених оперативних втручань. Є також окремий термін — «коліно домогосподарки», що вказує на причину, цілком відчутну — перевантаження колінних суглобів.

Це захворювання крім основного може бути й другорядним супутником іншої хвороби. Найчастіше артрити колін йдуть у парі з:

  • гепатитом;
  • СЧВ (системним червоним вовчаком);
  • псоріазом.

Артрит колінного суглоба — симптоми

Симптоматика цього виду артриту багата, при цьому самі симптоми можуть бути різного ступеню інтенсивності — чим більш занедбана стадія захворювання, тим яскравіше вираженими (і болючими) будуть симптоми. Якщо говорити про найбільш поширені симптоми, то вони виражені:

  • набряками та припухлостями навкруг колін або безпосередньо на суглобах;
  • гіперемією (почервонінням) шкіри;
  • місцевим підвищенням температури (гаряча область над коліном);
  • важкістю в ногах;
  • зміною форми суглоба — це може бути й шишка, і явна деформація, і кісткова деструкція (у разі, коли хвороба знаходиться в запущеній стадії).

Головний симптом, який відзначають у переважної більшості пацієнтів із колінним артритом — біль. Він може бути різним — сильним, тупим, різким, пульсуючим. Будь-який з перелічених болів може супроводжуватися лихоманкою або пітливістю, ознобом, а найчастіше до цього приєднуються ще й збільшені лімфовузли. 

При інфекційному артриті коліна в суглобі може накопичуватись рідина. Також лікарі наголошують і на так званій тугорухливості — коли рух коліна обмежений. Цей симптом знижує якість життя та часто стає причиною звернення до лікаря.

У складних випадках симптомами цього захворювання стають різні вузлики та ущільнення, що утворилися на коліні, а також змертвіння тканин. З видимих симптомів можна відзначити веретеноподібний вид нижньої кінцівки — це один із приводів звернутися до лікаря негайно.

При діагнозі артрит коліна симптоми можуть бути й загальними, неспецифічними — це найчастіше млявість та слабкість незалежно від часу доби, постійне бажання прилягти, сонливість. Багато пацієнтів скаржаться на втрату апетиту та настрою, психологічні проблеми.

Важливо: симптоматика при колінному артриті може бути яскраво вираженою або стертою, при цьому з розвитком хвороби кількість симптомів та їхня виразність наростатимуть.

Діагностика колінного артриту

Оскільки артрит коліна — це запальний процес, важливо провести діагностику якомога раніше. Багато залежатиме і від точності досліджень — призначення, загальна тактика та стратегія лікування. Першим етапом у цьому разі є огляд лікаря — він збирає анамнез, проводить об’єктивну оцінку стану пацієнта. Зокрема, на прийомі лікар може оцінити ходу, перевірити діапазон рухів, визначити, наскільки набрякає колінний суглоб (легка припухлість або повноцінний набряк). Також лікар ставить питання стосовно характеру болю та відчуттів, наявності чи відсутності почервоніння та інших можливих симптомів, що вказують на розвиток захворювання.

До списку лабораторних аналізів та інших досліджень при діагнозі артрит колінного суглоба рентген входить найчастіше — цей метод є головним у списку, оскільки дозволяє в режимі реального часу виявити не тільки запалення суглобів, але також наявність остеопорозу (зміни в кістковій тканині, найчастіше пористість, крихкість), наявність та міру звуження суглобової щілини, перші ознаки анкілозу колінного суглоба та багато іншого. З обов’язкових аналізів — клінічний аналіз крові та біохімія, ревмопроби.

Також у списку можуть бути такі дослідження:

  • артроскопія — малоінвазивна методика із залученням спеціального ендоскопа (артсроскопа), що дозволяє визначити динаміку захворювання та його особливості;
  • УЗД — дослідження, яке має на меті відстежити зміни в суглобі, виявити випіт;
  • МРТ та КТ — складні дослідження, які можуть показати стан м’яких тканин, кісткових структур, рідких середовищ;
  • радіонуклідна сцинтиграфія — обстеження, яке демонструє активність запального процесу, а також реакцію на нього кісткових тканин коліна.

Майже завжди артрит на колінах стає приводом для проведення цитологічного та мікробіологічного аналізу. Пацієнта готують і проводять забір синовіальної рідини, для чого роблять пунктування. Загалом ця суглобова рідина може пролити світло на багато показників — вона може мати різний ступінь прозорості, в’язкості, а також клітинний склад. За кількістю білка в ній та ферментів, наявності певних мікроорганізмів лікар також може зробити висновки про стадію захворювання.

Чим лікують артрит колінного суглоба

Який лікар лікує артрит колінного суглоба? Тут може бути кілька варіантів, і всі вони дієві. Зазвичай лікар, який розписує схему лікування при артриті колін — артролог або ревматолог. Найчастіше в період постановки діагнозу та обстеження пацієнту необхідна консультація ортопеда-травматолога — цей лікар також робить свій внесок у визначення тактики та стратегії лікування. Воно може бути як консервативним (найчастіше), так і хірургічним — тут мають на увазі протезування, заміну суглоба штучним.

Правильний підхід до лікування — комплексний. До програми входить медикаментозна частина, фізіотерапія, ЛФК, масаж та інші методи. Також важливо, щоб пацієнт позбавився шкідливих звичок, якщо вони є, і переглянув свій спосіб життя. Останнє має на меті наявність посильного фізичного навантаження, організацію режиму активності та відпочинку. Знадобиться і перегляд режиму харчування — цілком можливо, що доведеться виключити якісь продукти чи страви, і точно потрібно буде відмовитись від алкоголю.

Лікування артриту колінного суглоба швидким не буває — на все потрібен час, а якщо хвороба перейшла в хронічну форму, лікуватися доведеться до кінця життя. У такому разі курси лікування повторюватимуться — наприклад, магнітотерапія, прийом медикаментів будуть націлені на те, щоб прибрати симптоматику, що періодично відновлюється, прибрати біль у суглобах або суглобі.

Артрит коліна — лікування препаратами

При артриті коліна призначають комплексну терапію. Препарати, які призначають, представлені різними групами:

  • НПЗП (нестероїдні протизапальні) — найчастіше це диклофенак або ібупрофен, що діють відразу в кількох напрямках. Препарати на основі цих діючих речовин покликані не лише зменшити запалення та зняти набряк, але і вгамувати біль у суглобі. Важливо пам’ятати, що ці препарати в таблетованій формі можуть негативно впливати на ШКТ, тому іноді варто замінити її маззю або гелем, кремом чи спреєм.
  • Глюкокортикостероїди — цю групу препаратів найчастіше призначають у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій. Їх черга настає, якщо препарати з першої групи — НПЗП — не мали належної дії. Головне завдання глюкокортикостероїдів — зняти біль у суглобах.
  • Базисні — зазвичай, це Плаквеніл або Ревматекс. Антиревматичні препарати із протизапальною дією покликані уповільнити розвиток захворювання. Їх призначають курсами.
  • Спазмолітики — ліки цієї групи відповідають за зняття м’язових спазмів, що зменшує хворобливі відчуття.
  • Міорелаксанти — препарати, що впливають на скелетну мускулатуру (розслаблюють м’язи) і безпосередньо на коліна (знімають болі).
  • Ангіопротектори — ліки з цієї групи покликані захистити судини, а точніше — зміцнити їх стінки, щоб хворий колінний суглоб отримував повноцінне кровопостачання.
  • Хондропротектори — глюкозамін та хондроїтин, важливі учасники процесу одужання. Ці діючі речовини — цеглинки для хрящової тканини, а безпосередньо препарати стимулюють організм, впливають на відновлення суглобів, знімають запалення і трохи біль у суглобах.
  • Інгібітори протеолізу (антиферментні препарати) — ці ліки можуть загальмувати дистрофію суглоба, уповільнити процеси дегенерації (і суглоба, і хрящів, і кісток, і інших тканин).

Важливо: якщо поставлено діагноз артрит колінного суглоба, лікування та препарати має призначати лікар. Не можна покладатися на рекламу чи поради друзів, це може погіршити ситуацію.

Також при артриті колінного суглоба в лікування включають препарати, що підсилюють мікроциркуляцію — вони безпосередньо впливають на постачання необхідних речовин до суглоба. Як підтримуючу та супутню терапію лікарі призначають різні вітаміни та мікроелементи (у комплексі або окремо), колаген та антиоксиданти — все для того, щоб покращити загальний стан організму та допомогти хворому суглобу.

Артрит колінного суглоба: лікування фізіотерапією

Існує достатньо методів, які об’єднані під терміном «фізіотерапія». Коли артрит вразив коліно, призначають і магнітотерапію, і лазерну, ампліпульстерапію. Популярні для таких пацієнтів призначення УВЧ та ЛФК. Різні лікувальні ванни та грязі (обгортання), масажі та акупунктура, кінезіотерапія також широко застосовуються при проблемних колінах.

Найбільш ефективні методики, якщо є артрит колін:

  • Терапія лазером. Цей метод фізіотерапії затребуваний, оскільки лазер дозволяє покращити обмін речовин у суглобі, а це дуже важливо для відновлення. Також за допомогою цієї методики можна прискорити протікання різних фізико-хімічних реакцій, що відбуваються в клітинах, завдяки чому покращиться і клітинна активність. Лазерна терапія дозволяє зменшити біль у суглобах.
  • Магнітотерапія — методика, в основі якої лежить використання на благо пацієнта магнітних полів. Насамперед ця методика спрямована на те, щоб покращити обмінні процеси в суглобі, прискорити регенерацію тканин, зняти запалення та біль, прибрати набряклість. Ще магнітотерапія сприяє покращенню рухливості коліна.
  • УВЧ-терапія — методика, яка також пов’язана з магнітним полем, проте в такому випадку воно високочастотне. Головне завдання, яке виконує УВЧ, — зняття болю та зменшення набряклості. Також цей спосіб дієвий, коли потрібно обмежити поширення запального процесу.
  • Ампліпульстерапія — вплив змінним струмом на суглоб. Йдеться про синусоїдальний струм, що позитивно впливає на м’язові тканини та нервові закінчення. За своєю дією ця методика сприяє відновленню кровопостачання суглоба, а також має знеболювальну та протинабрякову дію. Шляхом хорошого кровотоку тканини та хрящі колінного суглоба отримують таке необхідне їм повноцінне наповнення всіма необхідними речовинами. Також ампліпульстерапія не дає патологічним процесам поширюватися далі, вийшовши за межі колінного суглоба.
  • Ультразвук — проводиться із застосуванням гідрокортизону. Завдяки цій методиці лікарський препарат глибоко проникає у суглоб, а не поверхнево, як при звичайному застосуванні.

Окремо у цьому списку можна поставити масаж. Цей метод доступний лише тоді, коли пацієнт не має загострення. Інакше кажучи, при болях, набряках масаж протипоказаний — він може лише погіршити стан пацієнта. А загалом масаж дозволяє зменшити скутість суглоба та покращити рухові здібності, зміцнити м’язи.

Артрит коліна припускає лікування в домашніх умовах. Важливо дотримуватися рекомендацій, дотримуватись усіх приписів лікаря, вести адекватний своєму стану спосіб життя (це стосується фізичних навантажень та режиму праці й відпочинку насамперед). Оскільки артрит коліна — це, зазвичай, надовго, дуже важливий і психологічний настрій. Не варто сумувати й віддаватися цілком болю і негативу — сучасна медицина може багато, а це означає, що хворобу вдасться перемогти або принаймні зупинити.

Реклама
Цей чудодійний препарат допоможе зберегти вічну молодість
За даними Федерального управління з лікарських зас...
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Реклама
Як зняти свербіж при молочниці
Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
Лікування молочниці в домашніх умовах
Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама