Артрит пальців ніг

Артрит пальців ніг — захворювання, яке відноситься до запальних та дегенеративних одночасно. Воно вражає суглоби ніг, а точніше, пальців. Спочатку захворювання не приносить сильних больових відчуттів і тому може вважатися легким, але насправді це не так. Якщо не звернутися до лікаря і не отримати схему лікування, а після цього не розпочати терапію (комплексну), то ситуація погіршуватиметься — насамперед деформуватиметься стопа, а болі в суглобах посилюватимуться. Найчастіше артрит на пальцях ніг буває у людей похилого віку (причина хвороби — вік), проте це не виключає виникнення проблем із суглобами пальців на нижніх кінцівках у молодих пацієнтів.

Основні різновиди цього захворювання — це:

  • остеоартроз — його ще називають остеоартритом, а головною особливістю вважають поступове руйнування хряща із заміною його остеофітами; цей вид частіше діагностують у пацієнтів похилого віку (після 60 років), а крім цього такий артроз може стати наслідком хронічної травматизації суглобів;
  • подагричний артрит — з назви зрозуміло, що головною причиною є порушення пуринового обміну (сечова кислота у великих кількостях); характеризується різкими болями у суглобах, частіше такий діагноз ставлять чоловікам (молодим та середнього віку);
  • ревматоїдний артрит на пальцях ніг — тут немає чітких причин (етіологія захворювання вивчена не до кінця), проте частіше діагноз ставлять жінкам; вважається, що на появу та розвиток захворювання впливають одночасно й інфекційні, і аутоімунні фактори.

Причини артриту пальців ніг

Загалом артрит вважається мультифакторним захворюванням, тому й у разі пальців ніг причин може бути багато. Основними заведено вважати:

  • Спадковість. Тут частіше мають на увазі схильність, ніж точне успадкування (від батьків до дітей, наприклад). Найчастіше свою роль грає генетика — певні особливості обміну речовин, анатомічні особливості та інші фактори.
  • Травми. Якщо пацієнт переніс травму (давно чи недавно не має значення) стопи, то наслідки цього не забаряться. Найчастіше причиною артриту стає порушення цілісності тканин суглоба (суглобів), а також запальний процес, який з часом може перерости в хронічне запалення. Також до травматичних причин відносять і післяопераційні зміни.
  • Спосіб життя та професія. Артрит пальців ніг називають професійним захворюванням танцюристів (частіше балетних), гімнастів та інших спортсменів, моделей. Тут все пов’язано з ногами та взуттям, навантаженнями. Зокрема, моделі, які довго ходять у незручних туфлях на високих підборах або змушені одягати взуття, яке не вирізняється стійкістю і не тримає стопу, частіше за інших жінок страждають від артриту на пальцях ніг. Пуанти — ще один «вбивця» суглобів пальців, та й стопи загалом — це надмірне навантаження на стопу, а також часті травми суглобів, які не проходять даремно.
  • Вік. Чим старша людина, тим більше шансів отримати артрит на суглобах пальців ніг. Тут у всьому винне загальне старіння, зниження темпу та інтенсивності регенерації всіх тканин і насамперед хрящової тканини.
  • Порушення обміну речовин. Різні прояви можуть стати причиною артриту, але перш за все це відкладення солей, сечова кислота в підвищеній кількості, а отже, подагра тощо.
  • Інфекції. Причини інфікування суглоба можуть бути різними — наприклад, оперативне втручання та інфекція, занесена під час операції, а також безпосередня травма, наявність в організмі різних осередків інфекції (ангіна або грип, ГРВІ та інші). Частіше за все інфекція розноситься зі струмом крові — так і потрапляє до суглобів пальців ніг.

Причинами появи артриту на пальцях ніг найчастіше вважають і стреси (загальне зниження імунітету), аутоімунні захворювання та процеси, деформації стопи (наприклад, плоскостопість). У опасистих людей ноги страждають через надмірне навантаження внаслідок великої маси тіла, так що тут артрит може початися і в молодому віці.

Артрит пальців ніг — симптоми

Головний симптом будь-якого різновиду цього артриту — біль у суглобах. Якщо на початкових стадіях біль може з’являтися рідко, бути несильним, не яскраво вираженим, то з часом він наростає. Також характерним є посилення больового синдрому в процесі й відразу після навантажень, а ось у стані відпочинку біль стихає.

Ще один частий симптом, що вказує на наявність артриту великого пальця ноги або інших пальців — метеозалежність. Так, з будь-якою зміною погоди може посилюватись біль, з’являтися ломота у суглобах. Тут у всьому винен внутрішньосуглобовий тиск, а точніше, порушення у його регуляції. Якщо в нормі він відповідає атмосферному, то запалений суглоб може різко змінювати картину — порушена чутливість рецепторів, що й стає причиною збоїв. Зазвичай коли налагоджується погода, біль у суглобах також зменшується. 

Вірним супутником артриту є скутість у суглобах — вранці вона проявляється так, що треба «розходитися». Іншими словами, має пройти якийсь час, щоб ступня набула свого звичайного робочого стану, а не була скутою, знерухомленою, зі зниженим руховим діапазоном. Набряклість — ще один симптом, який явно вказує на наявність запального процесу у тканинах суглобів. Навіть якщо це легка припухлість у певні періоди дня (залежно від навантаження чи спокою, інших факторів) варто звернутися до лікаря.

Артрит пальців ніг, що має інфекційну природу, може мати широкий спектр проявів. Так, це може бути загальна слабкість з підвищенням температури або без нього, і ломота, нудота, порушення сну. Також пацієнти скаржаться і на зниження апетиту або непереносимість певних продуктів, якої раніше не було.

Діагностика артриту на пальцях ніг

Перший етап діагностики захворювання — візуальний огляд та збір анамнезу, це робить лікар — ортопед або ревматолог, а іноді обидва разом. Серед аналізів призначають ЗАК, ревмопроби, біохімію крові, ЗАС. Далі йдуть інструментальні дослідження:

  • рентген ступні;
  • УЗД суглобів;
  • МРТ та/або КТ.

Такий комплекс сприяє швидкому та правильному визначенню як самого діагнозу, так і причин, що призвели до розвитку захворювання. Після обстеження лікар може розробити стратегію та тактику лікування.

Лікування артриту пальців ніг

Перша група препаратів, що використовуються в терапії артритів та артрозів — це нестероїдні протизапальні (НПЗЗ). Часто призначають таблетовану форму, але такі препарати можуть негативно впливати на органи ШКТ. Якщо пацієнт від початку лікування говорить про наявність проблем зі шлунком і кишківником, то призначають ін’єкції, мазі або гелі для місцевого застосування.

Важливо: препарати з вищезгаданої групи повинен призначати лише лікар. Неприпустимо приймати їх за порадами друзів чи сусідів, і тим більше не варто призначати їх собі самостійно, вибираючи у якості джерела інформації рекламу.

Реактивний артрит потребує більш структурованого підходу — лікар відразу ж продумує етапи лікування. Насамперед потрібно зняти больовий синдром, щоб покращити якість життя пацієнта, повернути йому сон, можливість працювати та й просто виходити з дому. Також у списку препаратів — кортикостероїди. Це група гормональних ліків, які покликані не тільки знеболювати, але також чинити протизапальну дію. При тривалому прийомі може бути звикання (знижується сила дії), а при різкому припиненні прийому препаратів — так званий синдром відміни.

Хондропротектори — ще одна група препаратів, що беруть участь у комплексній терапії. Ці ліки сприяють відновленню тканин, насамперед хрящових. Головна діюча речовина в них — глюкозамін (а точніше — глюкозаміну сульфат кристалічний), який є одним із головних учасників процесу синтезу тканин. Вважається, що хондропротектори потрібно почати приймати якомога раніше — тоді є шанс, що лікування буде ефективним.

Для лікувального впливу використовують ортопедичні вироби — взуття або устілки, що дозволяють знизити навантаження на суглоби. Також часто, якщо функція ходьби сильно порушена або пацієнт відчуває біль у суглобах, пропонують використовувати милицю або милиці, тростину.

Подагричний артрит вимагатиме дієти — потрібно виключити продукти, які сприяють накопиченню сечової кислоти в крові. Насамперед це стосується алкогольних напоїв — їх треба прибрати до моменту відновлення обмінних процесів, але й потім вживати в малих кількостях та з обережністю.

Якщо говорити про фізіотерапію, то при артриті великого пальця або інших застосовують різні методики — електрофорез, грязелікування, парафінотерапію тощо. Також пацієнту показана і ЛФК — спочатку лікар покаже вправи та буде контролювати правильність їх виконання, а після пацієнт може робити це сам.

Лікування цього виду артриту відбувається амбулаторно, але у випадках із запущеними стадіями можуть пропонувати оперативне втручання. Найчастіше це артропластика, але бувають інші операції — все відповідно до показань.

Реклама
Цей чудодійний препарат допоможе зберегти вічну молодість
За даними Федерального управління з лікарських зас...
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Реклама
Як зняти свербіж при молочниці
Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
Лікування молочниці в домашніх умовах
Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама