Артрит ювенільний

Ювенільний ревматоїдний артрит — це патологія, яка має одночасно запальний та деструктивний (руйнівний) характер. Дебютує до 16 років, розвивається досить швидко. Першими ознаками стають набряки над ураженими суглобами, а потім починається процес деформації тканин (як хрящових, і інших). ЮРА дає ускладнення на інші органи, і найчастіше це серце, нирки та легені.

Існує три основні форми цього захворювання, і кожна з них має свої чіткі параметри:

 1. Суглобова форма — ураження п’яти або більшої кількості суглобів (поліартрит), а якщо запальний процес розвивається не більше ніж у чотирьох суглобах, то її називають олігоартритом.
 2. Суглобово-вісцеральна, що відрізняється тим, що хвороба супроводжується одним з двох синдромів — Віслера-Фанконі (ще називають алергічним субсепсисом, характерне поєднання яскравої лихоманки, висипань на шкірі та поліартриту) і Стілла (виникає у віці, коли ще є молочні зуби, характеризується наявністю лихоманки та анемії, полісерозиту та лімфоаденопатії, при цьому є затримка росту, а ось самі суглоби не деформуються).
 3. Форма з вісцеритами (обмеженими) — відрізняється тим, що досить швидко з’являються ускладнення на серці та легені, а також може розвиватися і васкуліт.

У європейській та американській лікарській практиці також виділяють три основні форми, але вони різняться — це поліартикулярна, олігоартикулярна та системна. Також ювенільний ідіопатичний артрит ділять і за перебігом захворювання — повільний або помірний, а також швидкопрогресуючий (реактивний артрит).

Ювенільний ревматоїдний артрит та реактивний артрит у дітей — причини

У появі, розвитку цього захворювання у дітей віком до 16 років завжди є дві групи факторів — ендогенні та екзогенні. Також артрит характеризується формуванням у дитячому організмі високої чутливості до всіх подразників. Серед найчастіших причин ЮРА артриту називають:

 • різні ГРВІ та інфекції бактеріального походження;
 • ушкодження суглобів (найчастіше тут йдеться про численні);
 • надмірну інсоляцію;
 • часті короткочасні або тривалі переохолодження;
 • ін’єкції певних препаратів (найчастіше білкових).

Ювенільний артрит «боїться» білків колагену — вони можуть надавати стимулюючий вплив і таким чином сприяти розвитку захворювання. Також велику роль може відігравати й генетична схильність. Під нею мають на увазі, що в сім’ї часто хворіють на захворювання ревматичного спектра.

Симптоми ювенільного ревматоїдного артриту у дітей

Для ЮРА характерна гостра симптоматика — це означає, що не помітити прояви дуже складно. Зазвичай на старті помітні набряки на великих суглобах — колінах, плечах, ліктях та інших. Також відзначають і швидку деформацію суглобів, при цьому в областях, де є набряки, можуть утворюватися кісти, грижі. Під час рухової активності з’являються болі — спочатку вони помірні, але швидко наростають. Характерно й те, що в стані спокою біль у суглобах не вщухає, а залишається на тому ж рівні.

Однією з перших ознак вважають ранкову скутість: дитині складно рухати руками та ногами, потрібно розходитися, розробити суглоби, щоб вони почали функціонувати у звичайному режимі. Все це також пов’язане з болючими відчуттями різної інтенсивності. Дуже швидко помітні зміни в ході — вона стає нерівною, дитина накульгує. Якщо уражені дрібні суглоби (пальці рук, наприклад), то розвивається веретеноподібна деформація.

У психологічному плані зміни виявляються дратівливістю на тлі болів у суглобах та неприємних відчуттів, але також дитина молодшого віку може бути примхливою без видимих причин, багато плакати. Малята до п’яти років стають неспокійними — артрит докучає, а дитина не може зрозуміти, в чому справа.

Ювенільний ідіопатичний артрит у дітей нерідко вражає хребет, а точніше його шийний відділ, а також суглоби щелеп. А ось кульшові суглоби виявляються ураженими на пізніх стадіях, а значить, цього можна уникнути при своєчасному зверненні до лікаря.

У дітей шкільного віку та підлітків часто відзначають різке падіння гостроти зору при ЮРА — це відбувається на тлі ревматоїдного ураження органів.

Якщо говорити про позасуглобові симптоми цього захворювання, то і дитячий артрит, і артрит у підлітка мають спільні прояви:

 • фебрильна лихоманка;
 • озноб і пітливість (переважно вранці або після денного сну);
 • плеврит;
 • міокардит;
 • лімфаденопатія.

При цьому системна форма ювенільного артриту буває без деформації суглобових тканин (або вона не виражена яскраво). А ось висипання над ураженими суглобами — часте явище. Вони (висипи) частіше за все дрібноточкові, можуть також проявитися не тільки в місці запалення, а й на обличчі по тілу. Висип характерний, оскільки не свербить, а зникає так само несподівано, як і з’являється.

Ще один симптом, який допоможе поставити правильний діагноз — синдром Рейно. Він характерний появою синюшності, зниження температури шкірних покривів (в усьому винні спазми судин) та онімінням пальців (як рук, так і ніг).

Діагностика ЮРА

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей вимагає звернення до ревматолога — саме цей лікар збирає анамнез, проводить перший огляд, призначає подальші діагностичні заходи — пакет аналізів крові та сечі та інші дослідження. Важливим етапом є пошук інфекцій, які є в організмі. Тут лікар призначає:

 • аналізи, які дозволять визначити наявність вірусу Епштейн-Барра, цитомегаловірусу, а також герпесу та мікоплазми, гепатитів, ВІЛ та інших — це ПЛР та ІФА діагностика;
 • різні бактеріологічні дослідження та туберкулінову пробу.

У різних випадках можуть бути призначені (як окремо, так і в комплексі) рентген та МРТ та/або КТ суглобів, УЗД. Також дуже часто на допомогу приходить пункція суглоба — таким чином випроводять забір внутрішньосуглобової рідини, щоб проаналізувати її склад. При гострому перебігу захворювання ревматолог може призначити артроскопію, метою якої є біопсія оболонок суглоба.

Якщо мають на увазі системну течію ЮРА, то пацієнт отримає направлення на:

 • рентген грудної клітки;
 • УЗД органів малого таза та черевної порожнини;
 • УЗД щитоподібної залози;
 • фіброезофагогастродуоденоскопію (ФГДС);
 • електрокардіограму та ЕХоКГ.

За потреби дитину чи підлітка направляють на консультації до вузьких фахівців — офтальмолога (якщо є проблеми із зором), кардіолога чи ендокринолога, інфекціоніста та інших. Все це роблять на другому етапі обстеження, коли отримано результати аналізів та обстежень.

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей — лікування

Перше, що рекомендовано пацієнтам з ЮРА будь-якої вікової групи, — це обмеження рухової активності. Хворим суглобам потрібен спокій, це також дозволить зменшити рівень болю. Таким чином, виключають рухливі ігри та прогулянки, заняття будь-якими видами спорту. Натомість як тільки болі втрачають інтенсивність, рекомендована лікувальна фізкультура (ЛФК).

Важливо, щоб пацієнт із ЮРА не знаходився на сонці влітку. Припустимі прогулянки в тіні, в прохолоді. Також важливо змінити раціон: зменшити кількість білкової їжі, майже повністю виключити сіль, зменшити кількість вуглеводів та тваринних жирів. Тим часом в основі меню повинні бути страви, що містять рослинні жири, а також фрукти та овочі у різних видах (як сирі, так і варені, тушковані, печені). Рекомендовано додавати до щоденного раціону кисломолочні продукти, але не жирні.

Групи препаратів, які призначають при ювенільному ревматоїдному артриті у педіатрії:

 • протизапальні (як нестероїдні, так і інші) — для зменшення болю, зняття запалень, набряклості, почервоніння;
 • глюкокортикостероїди — призначають таблетовану форму, ін’єкції, внутрішньосуглобові ін’єкції, місцево (мазі, гелі, креми);
 • антиревматичні (ще називають хворобо-модифікуючими) – ліки, здатні впливати на патогенез артрозу.

Великою підмогою для лікування ЮРА є всілякі фізіопроцедури — вони не тільки полегшують стан, але також сприятливо впливають і на перебіг захворювання в цілому. Зокрема серед найчастіше призначають фонофорез, аплікації з озокеритом, лазерну терапію.

Ювенільний артрит (і дитячий, і юнацький) належить до групи довічних діагнозів. Що це означає: захворювання не піде назавжди, але можна досягти стадії ремісії, при цьому спостерігатися доведеться все життя. Важливо розуміти, що рівень сучасної медицини дає змогу взяти хворобу під контроль та мінімізувати її прояви, вплив на життя дитини, підлітка. Більш оптимістичний прогноз у тому випадку, коли дебют захворювання ранній (за віком), а ось із підлітковим артритом справи складніші — велика ймовірність так званої поновлюваної течії. Разом з тим, спостереження у лікаря з регулярними оглядами та діагностикою за потреби дозволяють контролювати ситуацію та не допустити інвалідизації.

Реклама
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
ВООЗ: зміна клімату викликала поширення трансмісивних інфекцій
Зміна клімату значно впливає на поширення трансміс...
Реклама
Тривалість життя з діабетом
Скільки живуть люди з цукровим діабетомЧи може люд...
Цукровий діабет
Цукровий діабет — це метаболічне захворювання, яке...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама