Гострий гастрит

Гострий гастрит — гостре запальне захворювання, що вражає слизову оболонку шлунка. Причина розвитку — це наявність сильного або відносно сильного подразника. У списку подразників — не лише шкідлива їжа (смажене, копчене, гостре, консервовані та мариновані продукти), а також деякі лікарські препарати — нестероїдні протизапальні, а точніше, побічні явища від їх прийому. Також часто гастрит починається, якщо пацієнт постійно вживає продукти, що підвищують кислотність шлунка.

Важливо: одним із «винуватців» того, що людина хворіє на гострий гастрит, є стрес.

Види гастриту та їх особливості, причини захворювання та симптоми

Гострий гастрит ділять на чотири різновиди:

ВидХарактеристикиПричини розвиткуГострий гастрит — симптоми
Катаральний (звичайний, банальний)відрізняється тим, що в слизовій оболонці шлунка накопичується велика кількість лейкоцитів, а також частково ушкоджується поверхня шлунка; 
може супроводжуватися почервонінням;
найчастіше виникає через неправильне (нераціональне, нездорове) харчування, а також внаслідок отруєнь;розділені на два види — зовнішні та внутрішні;
зовнішні — це тяжкість і тиск у надчеревній ділянці, часто нудота, підвищене слиноутворення, неприємний присмак у роті, блювання, нападоподібні болі в шлунку;
внутрішні — це найчастіше загальна інтоксикація організму з усіма наслідками — втрата апетиту, слабкість, апатія;
Фібринозний (дифтеритний)головна характеристика — сильне запалення слизової оболонки, утворення на внутрішній стінці шлунка плівки;причина — інфекція, а точніше інфекційне захворювання, яке розвивається внаслідок отруєння різними кислотами, сулемою;форма досить рідко зустрічається, симптоми схожі на ті, що і при катаральному гострому гастриті;
Корозійнийвідрізняється не тільки сильним пошкодженням, але також і відмирання тканин (некрозом), найчастіше протікає важко;найчастіше спровокований кислотами або лугами, що потрапили в шлунок, а також солями важких металів;характерними проявами вважаються болі в роті внаслідок отруєння, а також болить і стравохід, тяжкість у надчеревній ділянці;
слина може набувати бурого відтінку і її утворюється багато, блювання також буває, а також у пацієнта відбувається порушення ковтальної функції та мови;
Флегмонознийгнійне запалення, протікає найчастіше важко;виникає з двох причин — інфекційне захворювання (наприклад, виразка шлунка або рак), а також через попадання стороннього тіла (найчастіше — риб'яча кістка, яка встромилася в стінку шлунка і створила осередок інфікування);напад гастриту такої форми найчастіше починається з різкого підйому температури, який супроводжується сильними болями в надчеревній ділянці;
присутня також яскраво виражена напруга живота у його верхній частині;
часто є болісна відрижка, а при спробі випити води біль багаторазово посилюється;
у важких випадках пацієнт може померти без лікарської допомоги протягом 2-3 днів, оскільки розвивається симптоматика перитоніту (метеоризм із затримкою газів, гострий і дуже сильний біль у животі, що розливається, гикавка і блювання на її тлі тощо).

Однією з головних причин розвитку гострого гастриту є відома бактерія Helicobacter pylori. Її роль полягає в тому, що вона подразнює слизову оболонку шлунка, внаслідок чого, власне, і починається запальний процес. Паралельно бактерія сприяє ушкодженню тканин, а також може викликати розлад шлунка. Останнє стає дискомфортом для пацієнта, знижує працездатність та змушує змінювати плани. Також ця бактерія легко передається від людини до людини у побуті — вдома, на роботі.

Загострення гастриту може також бути викликане і причинами:

  • відсутність режиму харчування (нерегулярний прийом їжі, неправильні порції);
  • переважання в раціоні гострих, солоних страв, багато копченого та смаженого щодня;
  • вживання алкоголю навіть у малих кількостях, при цьому вид його не важливий (пиво, вино, міцні напої);
  • прийом препаратів, які подразнюють слизову оболонку шлунка (як побічне явище);
  • паління.

Ланцюжок гастрит — загострення — зняти біль стає першорядним завданням. Проте важливо, щоб пацієнт звернувся до лікаря, а не просто підбирав знеболювальні препарати за порадою друзів чи колег.

Діагностика гастриту

Якщо є напад гастриту, симптоми вказують на те, що він гострий — необхідно записатись на консультацію до гастроентеролога. Самостійно діагноз собі ставити не варто навіть тоді, коли це загострення хронічного захворювання, оскільки нюанси можуть бути різними. Крім печії, нудоти або блювання, неприємного присмаку в роті, пацієнта можуть насторожити й інші симптоми — наприклад, білий наліт на язику, слабкість та запаморочення у поєднанні з діареєю.

Лікарі після збору анамнезу призначають такі аналізи та дослідження:

  • загальні аналізи крові та сечі (ЗАМ та ЗАК), біохімію крові;
  • аналіз калу на приховану кров;
  • тест на наявність бактерії Helicobacter pylori;
  • гістологічне та/або цитологічне дослідження біоптату слизової оболонки шлунка;
  • УЗД органів брюшної порожнини. 

Також майже завжди пацієнту рекомендовано езофагогастродуоденоскопію (ЕГДС). Ця маніпуляція передбачає можливість оглянути всю слизову та визначити, яке саме захворювання у пацієнта, оскільки симптоматика гастриту іноді перетинається із захворюваннями жовчного міхура, підшлункової залози та іншими.

Ускладнення гострого гастриту

Гострий гастрит, якщо не надавати значення симптомам і не почати лікувати захворювання, може стати причиною:

  • ерозії шлунка — коли в шлунку виникає кровотеча;
  • атрофії стінок шлунка — у разі відмирання клітин та заміни їх іншими;
  • рака шлунка — може розвинутися внаслідок атрофії стінок;
  • виразки шлунка — коли стінки органа сильно пошкоджені, а також відбувається виділення кислоти.
Важливо: гастрит часто плутають із виразкою шлунка — у цих захворювань багато схожих симптомів. Саме тому важливо вчасно звернутися до лікаря та пройти діагностику, щоб лікування принесло полегшення.

Гострий гастрит або загострення гастриту — лікування

У ході медикаментозного лікування залучають не лише лікарську терапію, а й промивання шлунка (у випадках, якщо гастрит викликаний отруєнням). У перші дні лікування (зазвичай, два дні) пацієнту рекомендований голод, на тлі якого промивають шлунок.

Починаючи з третього дня можна їсти, але спочатку йдеться тільки про слизові малосольні супи, в які додали невелику кількість вершкового масла. Трохи пізніше до раціону вводять круп’яні протерті каші, м’ясо у вигляді ніжного та нежирного суфле, кнелів (тефтелі з білої риби або пташиного м’яса). Серед напоїв дуже добре показують себе киселі, а якщо говорити про десерти — фруктове желе (не з пакетиків, а з натуральних фруктових соків та шматочків фруктів чи ягід). Така дієта триває до двох тижнів.

Дієта при гастриті заперечує вживання:

  • будь-яких газованих напоїв (вони подразнюють стінки шлунка);
  • алкоголю;
  • кави та чаю;
  • смаженої їжі;
  • грубої клітковини (редис, висівковий хліб, білокачанна капуста тощо);
  • дуже гарячої та дуже холодної їжі;
  • цитрусових.

Серед груп препаратів при гострому гастриті використовують:

  • абсорбуючі токсини — щоб прискорити детоксикацію і тим самим полегшити загальний стан пацієнта;
  • препарати, які покликані обволікати стінки шлунка — це знижує чутливість, а з додаванням знеболюючих знижує рівень болів в підложечковій ділянці та в самому шлунку;
  • спазмолітики — якщо у пацієнта спазми, то застосовують швидкодіючі препарати з цієї групи;
  • препарати, які можуть покращити травлення, знизити кислотність, покращити моторику шлунка.

Окремо у переліку стоять антибіотики, оскільки їх застосування обмежене тими випадками, коли причиною розвитку гострого гастриту є бактерія Helicobacter pylori. Досить рідко застосовуються й антигістамінні препарати — лише тоді, коли гастрит визнаний алергічним.

Важливо: народна медицина та засоби, які вона пропонує, може бути лише додатковою терапією. Зокрема, деякі відвари трав і насправді знижують больові відчуття або дублюють дію препаратів (наприклад, огортають стінки шлунка), але цілковито покладатися на них не варто.

Профілактика гастриту — як гострого, так і хронічного

Перше і найважливіше — гігієна, причому стосується вона як самого пацієнта (регулярне миття рук, щоденний душ тощо), так і продуктів, з яких готується їжа. Зокрема, необхідно ретельно мити овочі та фрукти, а також інші продукти перед вживанням чи тепловою обробкою. Якщо говорити про харчування, воно є однією з головних складових профілактики:

  • максимально скорочується вживання кави, міцного чаю, газованих та інших шкідливих напоїв, а замість них рекомендовані морси, компоти, узвари з низьким вмістом цукру;
  • готувати краще на пару, в духовці, можна варити, а от від смаження, а тим більше фритюру, потрібно відмовитись;
  • гостре, жирне, копчене, перчене і солоне — убік, а на столі повинні переважати страви з локальних продуктів з достатньою термічною обробкою, овочі та фрукти (виняток — занадто кислі, екзотичні).

Потрібно вивчити реакції свого організму, аби дотримуватися балансу кислотності — вона повинна бути такою, щоб напади гастриту траплялися якомога рідше. Фізичне навантаження важливе і потрібне, але в міру — сильна втома, як і стрес, може стати причиною розвитку запалення. До того ж бажано відмовитися від шкідливих звичок і вести здоровий загалом спосіб життя.

Важливо: будь-які захворювання ШКТ необхідно тримати на контролі, щоб вчасно проходити потрібні обстеження у разі хроніки або швидко реагувати на загострення. Самолікування має бути виключено повністю.

Гострий гастрит, лікування якого відбувається під контролем досвідченого лікаря-гастроентеролога, можна вилікувати раз і назавжди. Для цього важливий комплексний підхід до захворювання з урахуванням особливостей пацієнта, дієта, дотримання всіх інших рекомендацій лікаря.

Поширені питання

Загострення гастриту — симптоми, які мають стати причиною звернення до лікаря?

Біль у підложечковій ділянці або безпосередньо в шлунку, нудота з блюванням або без нього, загальна втома — все це може вказувати на розвиток гастриту. Відрижку та присмак у роті теж можна віднести до симптоматики, що характерна для цього захворювання.

Скільки триває загострення хронічного гастриту?

Якщо лікування підібрано правильно, а пацієнт неухильно дотримується всіх рекомендацій, то загострення може тривати від 5 до 7 днів. Але у разі ігнорування лікарських засобів, спробах замінити їх виключно народними засобами, загострення може тривати місяцями.

Почався напад гастриту — що робити?

У такому випадку важливо якнайшвидше потрапити на прийом до гастроентеролога. Бажано не приймати нічого без його рекомендації, щоб не змінити картину захворювання. Зазвичай, лікар призначає аналізи та обстеження, щоб точно встановити діагноз, а лише після цього розробить схему лікування.

Якщо гастрит перейшов у хронічну форму — що робити?

Виконувати всі рекомендації лікаря щодо профілактики, дотримуватись призначеної дієти, а ще краще змінити своє ставлення до харчування, зробити його здоровим та повноцінним. Не менше двох разів на рік показатись лікарю, при необхідності проходити діагностику.

Чи буває гострий гастрит у дітей?

Так, як і в дорослих, у дітей різного віку буває гострий гастрит. Він може бути спровокований бактерією Helicobacter pylori (якщо в родині у когось діагностовано гастрит через неї), а також неправильним харчуванням — наприклад, багато фастфуду, їжа всухом’ятку тощо.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Молочниця у чоловіків
Що таке молочниця у чоловіківМолочниця у чоловіків...
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Реклама
5 простих правил, які допоможуть уповільнити старіння мозку
З віком мозок зменшується у розмірах через втрату ...
При яких захворюваннях не можна приймати снодійні засоби
Снодійні препарати можуть бути прописані лікарем д...
Реклама