Тромбоз гемороїдального вузла

Тромбоз гемороїдального вузла — це утворення згустку крові (тромбу) всередині гемороїдального сплетення (кавернозного тіла). Згусток може частково або повністю блокувати тік крові, що призводить до набряку та болю. Це одне з найпоширеніших ускладнень геморою, яке може вражати як внутрішнє, так і зовнішнє гемороїдальне сплетення.

Найчастіше тромбоз гемороїдального вузла проходить сам по собі. Але деяким людям може знадобитися консервативне лікування чи хірургічне втручання.

Що таке тромбоз гемороїдального вузла

Гемороїдальне сплетення являє собою ніжну судинну подушку, яка оточує анальний канал і заповнена кровоносними судинами. Воно призначене для контролю перистальтики кишківника та полегшення проходження випорожнень. Підвищений внутрішньовенний тиск у гемороїдальному сплетенні призводить до розриву ендотеліальної вистилки, що викликає тромбоз.

Деякі з найбільш поширених причин тромбозу гемороїдальних вузлів включають:

  • занадто сильне напруження при поході в туалет;
  • запор (утруднення проходження калу може призвести до надмірного напруження);
  • діарея (часті походи в туалет та потуги можуть спричинити додатковий тиск на судини);
  • тривале перебування в туалеті (наприклад, через запор або діарею);
  • харчування з низьким вмістом клітковини (продукти з клітковиною допомагають зробити кал м’якшим і полегшують його проходження);
  • підняття важких вантажів, наприклад, у тренажерному залі (також може спричинити занадто великий тиск на кровоносні судини);
  • ожиріння (надмірна вага може викликати додаткове навантаження на вени);
  • вагітність (гормональні зміни можуть розслабити кровоносні судини, а вага збільшеної матки може тиснути на судинне сплетення);
  • літній вік (в міру старіння тканини, які утримують судинне сплетення, можуть слабшати).

Існує два типи анального тромбозу:

  • зовнішній;
  • внутрішній.

Тромбоз зовнішнього гемороїдального вузла зустрічається набагато частіше, ніж внутрішнього.

Клінічна картина

Класичні симптоми тромбозу гемороїдального вузла включають:

  • раптовий гострий біль при сидінні, ходьбі чи дефекації;
  • свербіж в області заднього проходу;
  • блакитні шишки біля заднього проходу;
  • кров’янисті виділення.

При аноректальному тромбозі одним з перших симптомів зазвичай є інтенсивний та виснажливий анальний біль з появою вираженого блакитного ущільнення та певним ступенем гіпертонусу внутрішнього анального сфінктера. Кровотечі трапляються не часто і виникають тільки тоді, коли тромб призводить до виразки шкіри. Біль відчувається найбільше протягом перших 24-48 годин. Потім кров’яний згусток починає повільно розсмоктуватися, і біль поступово проходить.

Як довго розсмоктується тромбоз гемороїдального вузла? Згустки крові всередині судинних вузлів можуть розсмоктуватись протягом 4-5 днів. У деяких випадках для повного зникнення симптомів може знадобитися 2-3 тижні. Але іноді закупорені вени можуть призвести до ускладнень, тому потребують своєчасного лікування.

Діагностика

Щоб діагностувати тромбоз геморойних вузлів, лікар проводить кілька досліджень, які включають:

  • аноректальне дослідження — лікар вводить палець у рукавичці у задній прохід, щоб промацати вени. Ця процедура безболісна, оскільки лікар змащує палець і злегка торкається судинних вузлів;
  • аноскопія — лікар може вставити в анальний отвір крихітну трубку зі світлом на кінці, щоб отримати хороше зображення слизової оболонки заднього проходу та прямої кишки;
  • ректороманоскопія — лікар вводить у задній прохід крихітну трубку з камерою, щоб краще розглянути товсту та пряму кишку.

Аноректальне дослідження має основне значення для правильної діагностики й зазвичай проводиться у положенні пацієнта, лежачи на лівому боці. Тромбовані зовнішні гемороїдальні вузли являють собою блакитні періанальні утворення, покриті анодермою. Тромбовані внутрішні судинні вузли вкриті анальною слизовою оболонкою. Пальцеве ректальне дослідження дозволяє оцінити тонус сфінктера, який зазвичай підвищений у пацієнтів з гострим гемороїдальним кризом.

У більшості випадків візуального та ректального огляду може бути достатньо для діагностики стану та визначення оптимального курсу лікування.

Як лікувати тромбоз гемороїдальних вузлів

Вибір лікування тромбозу гемороїдального вузла залишається спірним. В останні десятиліття пропонувалися як консервативні, так і хірургічні методи. Декілька колопроктологічних товариств в якості підходу першої лінії до гемороїдального тромбозу розглядають консервативну терапію. Традиційно найбільш важливими критеріями вибору між медикаментозним та хірургічним лікуванням є: тривалість симптомів на момент звернення за медичною допомогою, тяжкість перебігу та потреби пацієнта.

Консервативна терапія

Перший рівень консервативного лікування гемороїдального тромбозу — «вичікувальний». Він включає поєднання:

  • гігієнічних заходів;
  • флеботоніків Детралекс, Нормовен, Діофлан;
  • місцевих препаратів, наприклад Гепаринова мазь, крем Ніфекаїн, свічки Проктозан Нео;
  • сидячих ванн;
  • дієти з високим вмістом клітковини;
  • підвищеного перорального прийому рідини;
  • пом’якшувачів стулу;
  • пероральних знеболюючих Ібупрофен, Найз, Німесил.

В цей час немає доказів користі та показань до підшкірного введення низькомолекулярного Гепарину при тромбозі гемороїдального вузла.

Хірургічне втручання

Деяким людям із тромбозом при геморої потрібне хірургічне лікування. Воно рекомендується, якщо тромбований геморой не відповідає на консервативну терапію.

Двома традиційними методами хірургічного лікування тромбозу гемороїдальних вузлів вважаються:

  • дренування згустку крові з радіальним розрізом (тромбектомія);
  • повне видалення тромбованого вузла (гемороїдектомія).

Лікування тромбозу гемороїдальних вузлів вдома

Декілька рекомендацій щодо лікування гемороїдального тромбозу вдома, які допоможуть полегшити симптоми:

  • неглибокі теплі сидячі ванни для очищення області навколо ануса;
  • накладення на уражену область пакета з льодом;
  • зміни у харчуванні та вживання рідини для розм’якшення кал;
  • уникнення напруги при дефекації. Для цього слід нахилитися вперед, розслабитися та повільно дихати, щоб кал вийшов природно;
  • використання свічок та мазей для лікування гемороїдального тромбозу;
  • застосування олії чайного дерева та соку алое вера для зменшення набряку та сверблячки.

Якщо при лікуванні гемороїдального тромбозу в домашніх умовах симптоми не зникають, слід розглянути варіант хірургічного втручання.

Тромбоз гемороїдального вузла при вагітності

Гемороїдальний тромбоз — це одне з основних джерел анального болю під час вагітності. Близько 8% вагітних жінок відчувають симптоми тромбозу гемороїдальних вузлів, особливо у 2-му та 3-му триместрах. Факторами ризику є вагінальні пологи, запори, велика вага дитини при народженні, травматичні та інструментальні пологи.

Профілактика та консервативна терапія (харчові волокна, розм’якшувачі калу, сидячі ванни та креми для місцевого застосування, наприклад, Прокто-Глівенол) вважаються початковим лікуванням, а хірургічне втручання розглядається у післяпологовому періоді. При вагітності не бажано виконувати хірургічні процедури, особливо під загальною анестезією, через технічні труднощі, що виникають при позиціюванні пацієнтки, а також побоювання викликати передчасні пологи.

Чим небезпечний тромбоз гемороїдального вузла

Згідно з дослідженнями, лише близько 4% усіх епізодів гемороїдального тромбозу ускладнюються. І в цих випадках він може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям.

Підвищений тиск усередині тромбованого вузла може призвести до некрозу (відмирання тканини) та виразки на шкірі. Це може спровокувати ректальну кровотечу та сильний біль, що потребує лікування.

Деякі тромбовані вузли можуть інфікуватися та викликати абсцес. Це болісне скупчення гною, що утворюється у верхньому шарі тканини в області ануса. Невилікуваний періанальний абсцес може призвести до анального свищу (аномальне співустя між шкірою та анусом). Для лікування фістули може знадобитися хірургічне втручання.

Зазвичай, до вищого ризику ускладнень схильні літні пацієнти через наявність супутніх захворювань (наприклад, серцево-судинних хвороб). Але у молодих людей обох статей також можуть виникнути неприємні наслідки.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама