Вчені ідентифікували час доби, коли біль відчувається особливо сильно

Вчені ідентифікували час доби, коли біль відчувається особливо сильно

Відповідно до концепції так званого циклу болю, він може змінюватися залежно від різних факторів, включаючи біологічні ритми, рівень активності та психологічні аспекти. Увечері та вночі рівень больової чутливості може бути вищим, ніж вранці. Це може бути пов’язано з фізіологічними процесами, такими, як зміна рівня деяких хімічних речовин в організмі. 

Регулюється добовими ритмами

Нейробіологи з Дослідницького центру неврології в Ліоні (Франція) продемонстрували сприйняття хворобливого подразника: короткий гарячий імпульс сприймався учасниками експерименту як максимально болісний о третій годині ночі та мінімально болісний — о третій годині дня. У розпал цих двох крайнощів біль, на думку учасників, посилювався з полудня до раннього ранку та зменшувався з раннього ранку до наступного дня.

Щоб ізолювати вплив добових ритмів від інших можливих подразників, 12 учасників перебували в кімнаті з поганим освітленням, не спали 34 години та перекушували кожні дві години. У таких умовах немає сигналу, що стосується часу доби. І біологічні прояви регулюються внутрішнім механізмом, тобто добовими ритмами.

Кожні дві години вчені перевіряли чутливість респондентів. Вони поміщали їм на руки пристрій, який поступово підвищував температуру по одному градусу за раз. Як правило, учасники просили зупинити його, коли він сягав 46°C. В іншій батареї тестів добровольці зазнали болю при певних температурах (42, 44 і 46°C) і пояснили дослідникам, скільки болю вони відчувають і як візуально подають її за шкалою.

Експерти врахували хронотип сну учасників, «сов» і «жайворонків», і синхронізували всі дані в єдиному великому годиннику для порівняння даних.

Що посилює біль

Як виявилося, біль досягає піка між трьома та чотирма годинами ранку. Оскільки учасники не спали, вчені виключили, що саме сон впливає на біль, що сприймається. Якби це було так, чутливість добровольців мала б збільшуватися зі зростанням імпульсу до сну. На думку експертів, це можна пояснити добовими ритмами.

Що посилює біль? Згідно з однією з гіпотез, це залежить від молекулярних годинників, присутніх у кожній клітині нашого тіла, тонко синхронізованих з мозком. Біль, що сприймається, може залежати саме від ритму, з яким ці клітини виявляють біль.

Знання цього допоможе адекватніше призначати знеболювальні препарати. Як відомо, пацієнти в лікарнях скаржаться на великий біль уночі, але анальгетики зазвичай не вводять до ранку.

Фактори посилення болю вночі

  • Під час нічного сну відбувається зміна рівнів деяких хімічних речовин, таких як катехоламіни, які можуть впливати на сприйняття болю.
  • Протягом ночі пацієнти можуть бути менш активними, що може призвести до стагнації та больових відчуттів.
  • Самотність, стрес та тривога можуть посилити сприйняття болю.

Якщо пацієнт часто відчуває біль у нічний час, йому слід обговорити це з лікарем. Той може переглянути схему лікування та розглянути можливі опції полегшення болю.

Дослідження опубліковано у журналі Brain («Мозок»).

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Експерти пояснили, в яких випадках чайна заварка може містити небезпечні мікроби
Деякі люди іноді не чекають, поки вода для чаю зак...
Вчені ідентифікували рецептори, які назавжди відіб'ють потяг до алкоголю
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Реклама