Геморой у жінок

Геморой у жінок — це стан, при якому венозні вузли в області заднього проходу стають розширеними та запаленими. За демографічними даними, жіночий геморой зустрічається не частіше ніж чоловічий. І симптоми геморою у жінок такі самі, як у чоловіків.

Попри те, що цей стан не становить загрози для життя, він може суттєво знижувати його якість. Ця стаття відповість на питання про причини, симптоми геморою у жінок та методи його лікування.

Що таке геморой у жінок

Геморой — це збільшені вени у жінок, які виявляються в області заднього проходу. Найчастіше він виникає через надмірне навантаження на анальну область і наявні там судинні подушки. Цей стан може розвиватися у жінок будь-якого віку, зокрема буває геморой у дівчат. Згідно з дослідженнями, більше половини всіх жінок мають симптоми геморою до 50 років.

Геморой поділяють на дві основні категорії:

  • зовнішній геморой у жінок — формується у вигляді болючої шишки нижче зубчастої лінії прямої кишки біля анального отвору, і його видно зовні;
  • внутрішній геморой у жінок — розташований всередині прямої кишки вище за зубчасту лінію. Він рідко спричиняє біль, на ранніх стадіях зазвичай не видимий і не відчувається.

Внутрішній геморой класифікується за шкалою від 1 до 4:

  • ступінь 1 — невеликі внутрішні гемороїдальні вузли, вони кровоточать, але не випадають за межі заднього проходу;
  • ступінь 2 — гемороїдальні вузли випадають за межі ануса під час дефекації, але самостійно втягуються назад;
  • ступінь 3 — більші вузли, що випадають за межі заднього проходу, їх доводиться вправляти вручну;
  • ступінь 4 — дуже великі вузли, які неможливо вправити назад.

Якщо вузли не лікувати протягом тривалого часу, то підвищується ризик їхнього тромбоутворення. Це відбувається, коли всередині вузла утворюється згусток крові (тромб).

Від чого геморой у жінок

Причини геморою у жінок такі:

  • запор призводить до вираженого навантаження на ректоанальну область, викликаючи запалення, набряк та утворення вузлів;
  • під час вагітності матка стискає нижню порожню вену. Оскільки вона стискається, це може спричинити скупчення крові в кровоносних судинах біля заднього проходу;
  • коли жінка занадто часто піднімає важкі предмети, нижня частина тіла відчуває додаткове навантаження, і ймовірність утворення вузлів збільшується.

Основна причина, від чого з’являється геморой у жінок — напруження відкритого сфінктера (м’язи навколо заднього проходу). Коли жінка напружується під час дефекації, м’язи навколо заднього проходу можуть спричинити розтягнення вен, які є частиною кровопостачання цієї області. Це часто можливо при хронічному запорі. Вагітність, старіння та хвороби сполучної тканини також можуть викликати це захворювання.

Фактори ризику, чому з’являється геморой у жінок

У чоловіків і жінок геморой може розвинутися з подібних причин, наприклад, через напруження при дефекації. Але жінки більш схильні до його розвитку, і основні відмінності полягають у факторах ризику.

Існують певні фактори, що можуть погіршити стан геморою. До них відносяться:

  • хронічний запор;
  • тривале сидіння;
  • харчування з низьким вмістом клітковини;
  • відсутність фізичної активності;
  • ожиріння;
  • вагітність.

Як проявляється геморой у жінок

Нижче наведені найпоширеніші симптоми геморою у жінок:

  • болісний набряк в області ануса — виникає через розширення вен і приносить дискомфорт;
  • анальний свербіж — часто викликаний рідкими виділеннями з ануса;
  • слизові виділення із заднього проходу — їх причиною є запалення або інфекція;
  • тверда шишка біля ануса — зазвичай зовнішні вузли у жінок мають форму твердих шишок біля анальної області, що виникають через подразнення вен або тромбів;
  • область біля ануса стає червоною та болючою — це відбувається через запалення, викликане збільшенням вузлів;
  • кровотеча — пошкоджені вузли можуть кровоточити, часто через розрив.

Симптоми та лікування внутрішнього геморою у жінок такі ж, як у чоловіків. До симптомів відносяться:

  • безболісна ректальна кровотеча наприкінці дефекації;
  • анальний свербіж;
  • шишка біля заднього проходу при пролапсі, коли вузол вискакує з анального каналу;
  • утворення виразки, яка призводить до сильного болю та кровотечі.

Симптоми зовнішнього виду захворювання аналогічні симптомам внутрішнього геморою у жінок з тією лише різницею, що вузли розташовані поза анальним каналом і зазвичай болючі. Тромбований зовнішній геморой виникає, коли всередині вузла утворюється згусток крові, який викликає сильний біль і набряк. Він проявляється у вигляді болючої синюшної припухлості біля анального каналу і здебільшого проходить самостйно.

Як перевірити геморой

Виявити зовнішні вузли можна, обережно натискаючи на анальну область та обмацуючи шишки. Перевірити внутрішні вузли у домашніх умовах неможливо. Тому що єдиний спосіб їх діагностувати — це ректальне обстеження. Його може провести лікар пальцем у рукавичці, обмацуючи анальну область на предмет ущільнень чи опуклостей.

Лікар також може провести аноскопію для виявлення розширених гемороїдальних вузлів. Невеликий пристрій вводиться в задній прохід, щоб краще розглянути цю область та за необхідності взяти біопсію. Обидві ці процедури вимагають правильної техніки та досвіду, тому шукати внутрішні вузли вдома не рекомендується. Який лікар лікує геморой у жінок — проктолог чи колопроктолог.

Звичайно, ознаки геморою у жінок, описані вище, можуть змусити запідозрити це захворювання. Але без відвідування лікаря підтвердити діагноз неможливо.

Як лікувати геморой у жінок

Доступні три типи лікування геморою у жінок: консервативна терапія, нехірургічні процедури та хірургічне втручання. Жінки спочатку одержують консервативне лікування, потім проходять амбулаторні процедури. Можливо, їм доведеться перенести операцію, якщо захворювання не відповідає на попереднє лікування або є тяжким. При вагітності рекомендовано лікувати вузли медикаментозно та проводити оперативне лікування лише у важких випадках, таких як ущемлені вузли.

Геморой у жінок: як лікувати консервативно

Багато жінок віддають перевагу зміні способу життя та консервативному лікуванню через його простоту та відсутність побічних ефектів. До змін способу життя відносяться: дієта, вживання рідини та уникнення напруги при дефекації. Якщо ці заходи не допомагають, лікар призначає препарати, щоб заспокоїти симптоми.

Чим лікувати геморой у жінок, щоб зняти біль і свербіж:

  • приймати знеболювальні — Парацетамол допомагає при болю, Аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як Ібупрофен та Напроксен, допомагають при болю та набряках;
  • прикладати лід — кілька разів на день на 10 хвилин. Потім покласти теплий компрес на анальну область ще 10–20 хвилин;
  • приймати сидячі ванни — наповнити ванну теплою водою рівно настільки, щоб покрити область ануса. Робити це кілька разів на день, особливо після дефекації приблизно по 15 хвилин за раз. Слід бути обережним, якщо вода занадто тепла, можна обпектися;
  • використовувати мазі та свічки — вони допоможуть зупинити свербіж, зняти роздратування та змастити анальний канал під час дефекації. Приклади включають мазь Цинкову мазь, Вазелін, Реліф.

Як лікується геморой у жінок процедурами

Якщо консервативні заходи, як і раніше, не приносять полегшення, лікар переходить до амбулаторних процедур:

  • лігування гумовими кільцями — використання гумової стрічки для перекриття кровотоку призводить до зморщування та відмирання внутрішніх вузлів;
  • склеротерапія — усихання вузла викликається впорскуванням до нього спеціальної рідини;
  • електротерапія — зморщування вузла викликається пропусканням через нього електричного струму.

Якщо всі перераховані вище методи не допомагають, лікар може запропонувати хірургічне лікування з видалення вузлів — операцію гемороїдектомію. Вона є кращим методом лікування великих та важких вузлів.

Як же лікарі вирішують призначати амбулаторну процедуру чи операцію? Вузли 1-3 ступеня можна лікувати амбулаторно, тоді як вузли 4 ступеня зазвичай потребують хірургічного втручання.

Як запобігти збільшенню гемороїдальних вузлів у жінок

Наступні поради ефективні у запобіганні геморою жіночому:

  • не напружуватись при відвідуванні туалету — якщо кал не рухається легко, слід набратися терпіння. Також можна повернутися до туалету пізніше, можливо, після вживання склянки води або виконання вправ. Через напругу вени біля ректоанальної області зазнають надмірного навантаження, що провокує збільшення вузлів;
  • вживати багато води та є продукти з високим вмістом клітковини — це сприяє полегшенню запорів;
  • займатися вправами, щоб зміцнити м’язи тазової області — це полегшить випорожнення і запобігатиме збільшенням вузлів;
  • невчасне випорожнення призводить до запорів — як тільки виникне позивання, бажано сходити в туалет.

Попри те, що розширення гемороїдальних вузлів є поширеною проблемою, багато людей ухиляються від розмов про нього або звернення за медичною допомогою. Але якщо не отримати належного лікування, стан може погіршитися. Для досягнення найкращого результату важливо отримати правильний діагноз від лікаря та дотримуватися його рекомендацій.

Поширені питання

Чи може бути геморой у жінок?

Загалом це поширене захворювання у жінок. Немає чітких даних, що дозволяють припустити, що жінки частіше, ніж чоловіки, страждають на цю хворобу. Але жінки з певними станами, такими як вагітність, ожиріння та захворювання сполучної тканини, можуть відчувати її частіше.

Як починається геморой у жінок?

Початок може проявлятися різними симптомами і в різних людей можуть відрізнятися. Зазвичай геморой починається поступово і може виявлятися такими ознаками у жінок: свербіж та дискомфорт, кровотеча, відчуття чужорідного тіла, біль. Вдома можна перевірити наявність зовнішніх вузлів, шукаючи припухлості біля заднього проходу. При внутрішніх вузлах можна побачити яскраво-червону кров після відвідування туалету.

Як виглядає геморой у жінок?

Зовнішні прояви можуть змінюватись в залежності від стадії та характеру захворювання. Внутрішні вузли з’являються всередині прямої кишки, тому видимі симптоми обмежені. Зовнішні гемороїдальні вузли виглядають як м’які вузлики або маленькі набряклі шишки біля заднього проходу.

Як болить геморой у жінок?

Болі при цьому стані можуть змінюватись за інтенсивністю. Больові відчуття може викликати проходження випорожнень або кровотеча, яка зазвичай відбувається після дефекації. Зовнішні вузли можуть викликати біль при фізичній активності чи дотику. На початкових стадіях симптоми можуть бути менш вираженими, але при подальшому прогресуванні біль може посилюватись.

Із-за чого геморой у дівчат?

Геморой у дівчат може виникнути через різні фактори та обставини. Деякі з основних причин, які можуть сприяти його появі: запори та часта діарея, генетична схильність, харчування, ожиріння. Харчування з низьким вмістом клітковини може сприяти запорам, які можуть призвести до збільшення вузлів. До продуктів, які можуть спровокувати або посилити захворювання, належать оброблені харчові продукти, червоне та жирне м’ясо, молочні продукти та солодкі закуски. Вживання більшої кількості фруктів, овочів, цільнозернових продуктів та харчових добавок із клітковиною допоможе знизити ризик розвитку цього стану.

Хто лікує геморой у жінок?

Це захворювання лікує фахівець із проктології чи колопроктології. Проктолог – це лікар, що спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань прямої та ободової кишок, включаючи збільшені гемороїдальні вузли. Самолікування без консультації з лікарем не рекомендується, оскільки неправильне лікування або його відсутність може погіршити стан.

Геморой: як лікувати у жінок?

Більшість невеликих гемороїдальних вузлів у жінок проходять самостійно приблизно за тиждень. Однак тривалість цього стану може залежати від ряду факторів, таких як його тяжкість та спосіб життя жінки. Лікування геморою у жінок залежить від ступеня тяжкості захворювання та загального стану пацієнта. Найчастіше починають із консервативних методів, але у більш серйозних випадках може знадобитися хірургічне втручання. Самолікування може бути небезпечним, тому найкраще отримати професійний медичний супровід.

Як лікувати зовнішній геморой у жінок?

Лікування зовнішнього геморою у жінок включає різні методи, залежно від тяжкості симптомів. Декілька загальних рекомендацій: застосування місцевих мазей та кремів, сидячі ванни з теплою водою, холодні компреси, препарати, що сприяють зміцненню судин. Якщо зовнішній геморой не піддається консервативному лікуванню та викликає серйозні болі або тривалі ускладнення, може знадобитися видалення гемороїдальних вузлів.

Чим небезпечний геморой у жінок?

Якщо не лікувати, внутрішній геморой може випасти за межі заднього проходу, стати подразненим та запаленим. Він може перетворитися на странгуляційний геморой, при якому тканина відмирає через відсутність кровотоку. Тривала кровотеча також може викликати залізодефіцитну анемію (ЗДА), яка супроводжується втомою, головним болем та запамороченням. Важливо вчасно лікувати геморой у жінок, щоб запобігти цим ускладненням.

Лікарі призначають

  • Авеню
  • Анестезол супозиторії
  • Анузол супозиторії
  • Бетиол супозиторії
  • Веноплант таблетки
  • Веносміл капсули
  • Веносмін таблетки
  • Венотон настойка
  • Гемопрокт супозиторії
  • Гемороль супозиторії
  • Гепарин
  • Гепарин-Індар розчин
  • Гепарин-Біолік розчин
  • Гепарин-Дарниця гель
  • Гепарин-Новофарм розчин
  • Гепарин-Фармекс розчин
  • Гепаринова мазь мазь
  • Гепатромбін Г
  • Гепатромбін гель
  • Гербіон Ескулус
  • Гінкор Форт капсули
  • Гліцеринові Мікрокл Д/Дорос Адюлакс
  • Гліцеринові Мікрокл Д/Діт Пейдолакс
  • Гліцеринові Супозиторії "Фарміна"
  • Гліцеринові Супозиторії Амеда
  • Гліцеринові Супозиторії Для Дорослих
  • Гліцеринові Супозиторії Для Дітей
  • Депуракс
  • Детралекс таблетки
  • Детралекс таблетки
  • Діосвен
  • Діофлан таблетки
  • Діофлан таблетки
  • Індовазин-Тева гель
  • Іхтіол мазь
  • Іхтіолова мазь
  • Лактувіт сироп
  • Лактулоза сироп
  • Нормазе сироп
  • Нормовен таблетки
  • Нормолакт сироп
  • Нормолакт форте сироп
  • Постеризан Форте супозиторії
  • Постеризан супозиторії
  • Проктан мазь
  • Прокто-Глівенол крем
  • Проктозан Нео
  • Проктозан Нео супозиторії
  • Проктозол супозиторії
  • Прополіс
  • Реліф (супозиторії)
  • Реліф Адванс супозиторії
  • Реліф М
  • Реліф Про супозиторії
  • Реліф Ультра супозиторії
  • Реліф супозиторії
  • Софтовак
  • Троксевазин гель
  • Троксевазин капсули
  • Троксевенол гель
  • Троксегель гель
  • Троксерутин
  • Троксерутин Адіфарм
  • Троксерутин Ветпром
  • Троксерутин Софарма
  • Троксерутин капсули
  • Троксерутин-Дарниця гель
  • Флебавен
  • Флеботон капсули
  • Флєбодіа
  • Цефекон Н
  • Цикло 3 Форт
  • Ескувіт таблетки
  • Ескувіт таблетки
  • Ескузан N
  • Ескузан краплі
  • Есплант таблетки
  • Реклама
    Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
    Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
    До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
    За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
    Реклама
    Діарея
    Що таке діареяВиди діареїВід чого розвивається діа...
    Молочниця у чоловіків
    Що таке молочниця у чоловіківМолочниця у чоловіків...
    Реклама
    Крабові палички можуть спричинити розвиток ожиріння, гіпертонії та діабету
    Основним компонентом крабових паличок є сурімі — ф...
    Вчені назвали запахи, що викликають напад мігрені
    Підвищена чутливість до запахів, або гіперосмія, м...
    Реклама