Синусит у дітей

Синусит у дітей — поширене захворювання, що характеризується запаленням слизових оболонок придаткових пазух носа. Внаслідок особливостей дитячого організму, а саме будови пазух, патологія зустрічається як у дітей до року, так і у старших, аж до підліткового віку. Серед усіх синуситів найчастіше зустрічається гайморит, проте й інші види також досить поширені.

Види синуситів — по локалізації та формі захворювання

Усі синусити розділені по локалізації на такі захворювання:

  • Гайморит — запальний процес, який розвивається у верхньощелепній (гайморовій) пазусі. Згідно зі статистикою, діагностується у дітей частіше за інші види синуситів. Симптоматика включає: закладеність носа, виділення з носа, біль у проекції щік/скрон, сльозотеча
  • Фронтит — при цьому синуситі запалення розвивається в лобовій пазусі. Практично завжди захворювання проходить тяжко, тому лікарі кажуть, що це найскладніша форма синуситу у дітей. Найяскравіші симптоми — це болі, причому вони можуть бути локалізовані у лобовій частині, але може боліти й уся голова, а характер болю майже завжди ниючий, що виснажує маленького пацієнта. При натисканні на ці зони біль стає сильнішим.
  • Сфеноїдит — вид синуситу, при якому відзначається запалення основної або, як її ще називають, клиноподібної пазухи. Вважається найрідкіснішим видом захворювання. Один із можливих яскравих симптомів — двоїння в очах, а також сильні болі в області потилиці. Цей вид синуситу може розвиватися, якщо є сторонні тіла чи пухлини в пазухах, поліпи, викривлена носова перегородка.
  • Етмоїдит — вид синуситу, який характеризується запаленням у клітинах ґратчастого лабіринту. Найчастіше проявляється прострілюючими болями, а також болями, що давлять у носі (перенісся, корінь носа), набряком повік. Майже завжди додається кон’юнктивіт. Етмоїдит вкрай рідко з’являється сам собою, найчастіше він розвивається паралельно з гайморитом чи фронтитом.

За формою кожен із видів синуситу у дитини може бути гострим, затяжним (коли хвороба триває понад три місяці), рецидивуючим (якщо нові епізоди фіксують від двох до чотирьох разів протягом року).

Причини розвитку синуситу у дитини

Головним фактором, що провокує появу синуситу, є респіраторна вірусна інфекція. Також важливим є те, що при приєднанні бактеріальної інфекції ситуація може ускладнюватися — розвивається гнійний синусит. Ще один фактор, який має негативний вплив — імунітет. Якщо він низький, то велика ймовірність зараження вірусом, а також ослаблений організм не бореться з ним.

Серед інших причин розвитку синуситу у дитини лікарі називають:

  • переохолодження — як одиничне, так і регулярні;
  • тривалий (затяжний) нежить;
  • аденоїди, поліпи у носі;
  • приєднання до нежитю алергічних реакцій;
  • викривлення носової перегородки (таким чином утрудняється вихід слизу з носа, вона застоюється, починається запалення);
  • будь-які травми носа або травмування приносових пазух.
Важливо: ризик розвитку будь-якого з видів синуситів зростає, якщо у дитини є грибкові інфекції.

Синусит — симптоми у дітей

Зазвичай, все починається з нежитю, а точніше, з тривалого нежитю. Якщо протягом тижня стан маленького пацієнта не покращується (за умови, що батьки виконують усі приписи лікаря), ознаки появи одного з видів синуситу такі:

  • гнійні виділення із носа;
  • відчуття першіння чи сухості у горлі;
  • утруднення носового дихання, набряк;
  • поперемінна закладеність ніздрів;
  • субфебрильна температура або ж різкий її підйом;
  • постійна необхідність відхаркування (слиз у горлі, що стікає по задній стінці);
  • біль — зокрема, в області щік, очей, зубів
  • головний біль — ниючий або нападоподібний.

Синусит у дітей, симптоми якого можуть бути загальними (сильна слабкість, втрата апетиту, млявість і плаксивість), на ранніх стадіях класифікується як гострий. Це означає, що симптоматика буде яскраво вираженою.

Важливо: лікування має бути розпочато негайно, інакше є ризик швидкого переходу захворювання на хронічну стадію.

Лікування синуситу у дітей

Гострий синусит потребує негайного звернення до лікаря. Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів, що стан маленького пацієнта покращиться швидко, а хвороба не перейде у хронічну стадію. Призначення можуть відрізнятися — все залежить від віку пацієнта, ступеня важкості синуситу та форми його перебігу.

Важливо: синусит небезпечний не лише тим, що може стати хронічним, а й ускладненнями. Зокрема, він може негативно впливати на серце, нирки, легені та печінку.

Легка форма захворювання не вимагає антибіотиків — тут частіше призначають препарати для розрідження та виведення слизу, протинабрякові, антигістамінні. 

Якщо говорити про препарати, то лікування синуситу у дітей передбачає:

  • застосування антисептичних засобів;
  • використання судинозвужувальних препаратів для носа;
  • жарознижувальні препарати або нестероїдні протизапальні засоби за потреби.

Антибіотики при синуситі у дітей призначають при приєднанні бактеріальної інфекції для відновлення стерильності синусів. Ще один привід призначення антибактеріальних препаратів — високий ризик ускладнень. Зазвичай, сигналом для необхідності такої терапії вважають гнійні виділення з носа або сильні болі в області приносових пазух.

Профілактика синуситів у дітей

Одним із перших профілактичних заходів лікарі вважають правильне лікування будь-якого ГРВІ або ГРЗ у дитини. У жодному разі не можна ігнорувати захворювання, оскільки невилікуваний нежить може стати причиною багатьох ускладнень. Важливо організувати дитині комфортний режим дня — сну може знадобитися більше, ніж зазвичай, а якщо малюк слабкий, то постільний режим — найвірніший варіант.

Умова, за якої відбуватиметься одужання, — це ще й багато питва. Малюку потрібно пропонувати теплі напої, внаслідок вживання яких розріджуватиметься секрет. Їжа при цьому повинна бути легкою, переважно білковою, хоча овочі та фрукти також сприяють покращенню стану. Не варто змушувати дитину, яка має синусит, їсти — кожен організм по-своєму реагує на захворювання.

Для профілактики синуситу дуже важливо чистити зуби регулярно, вміти висякати ніс — батьки повинні навчити дитину цим маніпуляціям у потрібний час та контролювати виконання під час хвороби. Дитина може гуляти на вулиці, але недовго, при цьому вітряна погода, дощ чи туман (висока вологість) — протипоказання для прогулянок. Приміщення, де знаходиться хвора дитина, потрібно часто провітрювати, а крім того, робити в ньому вологе прибирання. Якщо повітря пересушене, а таке буває під час опалювального сезону, то може знадобитися зволожувач.

Синусит у дитини — захворювання, яке потребує лікування, причому чим раніше його почнуть, тим менша ймовірність розвитку ускладнень. Терапія може бути різною — лікар враховує не лише тяжкість перебігу захворювання, а й цілий спектр інших факторів.

Поширені питання

Чи може бути кашель при синуситі у дітей?

Кашель при синуситі мучить дитину найчастіше вночі. Слиз стікає у горло, після чого спрацьовує кашльовий рефлекс. Саме тому на ніч потрібно промити ніс та максимально очистити його від слизу.

Скільки триває синусит у дітей?

Найчастіше тривалість синуситу будь-якого виду становить від 10 днів до кількох тижнів. Хвороба небезпечна тим, що дає ускладнення та переходить у хронічну форму. Важливо точно виконувати всі приписи лікаря.

Як зрозуміти, що у дитини не звичайний нежить, а синусит?

Синусит має свої відмінності навіть у тому випадку, якщо говорити про сильний нежить у малюка. Зокрема, при синуситі є сильна закладеність носа, а очищення від слизу не покращує ситуацію, оскільки вона глибока. Також синусит відрізняється наявністю болю в навколоносових та придаткових пазухах.

Що заборонено робити при синуситі?

Перше і найважливіше — не можна займатися самолікуванням. Не варто самостійно робити й процедури, що мають на меті прогрівання, оскільки вони можуть принести шкоду замість користі: зокрема, якщо існує гнійний процес, то він може поширитися по організму.

Чим промивають ніс при синуситі у дитини?

Промивання носа — важлива процедура. Завдяки наявності різних препаратів і народних засобів можна чергувати їх — зокрема, використовуються інтраназальні спреї, аерозолі, носовий душ, іригатори у флаконах. Також лікар може порекомендувати антисептики та народні засоби.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама