Артрит дитячий

Артрит у дітей — це не одне захворювання. Під цю назву підпадає ціла низка запальних процесів, що вражають суглоби (один або відразу кілька). Так само неможливо виділити одну причину, через яку з’являється і розвивається запалення — їх дуже багато: це і травми, і інфекційні чи інші захворювання (наявність середовищ інфекції в організмі), аутоімунні захворювання. Лікує артрит у дитини ревматолог, але при необхідності лікар підключає і інших вузьких фахівців.

Перше, що дається взнаки і змушує батьків задуматися про візит до лікаря — біль у суглобах. Це можуть бути коліна чи лікті, плечі чи інші суглоби. Чим раніше дитина потрапить до лікаря, тим швидше буде проведено обстеження та встановлено діагноз, що дозволить розпочати боротьбу із захворюванням. Артрит не тільки сам по собі є неприємним захворюванням, що приносить помітний дискомфорт, але також небезпечний і ускладненнями — на серце та нирки, легені та інші органи.

Світова статистика свідчить, що одна дитина з тисячі хворіє на ту чи іншу форму артриту, при цьому хлопчиків серед пацієнтів з таким діагнозом вдвічі, а то й утричі більше. Дитячим називають артрит, дебют якого відбувся у віці до 18 років, але найвразливіші діти у проміжку між п’ятьма та шістьма роками.

Види артриту у дітей

Існує п’ять основних різновидів артриту, якщо говорити про дітей та підлітків:

  1. ЮРА — ювенільний ревматоїдний артрит у дітей. Один з найпоширеніших артритів у дитячому віці, має аутоімунну природу. Часто стає причиною швидкої деформації суглобів. У дорослому віці це може призвести до часткової чи повної непрацездатності, інвалідності.
  2. Ревматичний артрит у дітей. У цьому випадку винними є стрептококи, а найчастіші ускладнення — серцеві захворювання.
  3. Хвороба Бехтерева (ювенільний анкілозуючий спондилоартрит). Цей вид вважається досить рідкісним, проте характерним — хвороба вражає хребет, який згодом деформується.
  4. Дитячий реактивний артрит. Тут мають на увазі цілу групу захворювань, які об’єднані високою швидкістю перебігу. Суглоби (і великі, і дрібні) уражаються вірусами та бактеріями, при цьому найчастіше вогнища перебувають у шлунково-кишковому тракті або сечовидільній системі.
  5. Інфекційний артрит у дітей. Тут також не один артрит, а група захворювань, яку ріднить причина — інфекції (віруси та бактерії, паразити та грибки).

За перебігом хвороби артрити у дітей ділять на гострі та хронічні. Перші характеризуються сильними болями та іншою яскравою симптоматикою, а ось другі — з нечіткою симптоматикою, запущені. Чим раніше батьки звернуть увагу на зміни (симптоми) і почнуть шукати відповіді на питання, тим скоріше вдасться встановити правильний діагноз і, відповідно, досягти стадії ремісії.

Артрит у дітей — причини

Причин появи та розвитку артриту або артрозу в дитячому та підлітковому віці багато — це можуть бути як зовнішні фактори, так і внутрішні. Але є група причин, які, за статистикою, найчастіше стають тригером для артриту:

  • Віруси, інфекції, бактерії. Артрит у дітей після ГРВІ — чи не найчастіший діагноз, який ставлять малюкам віком до 6 років.
  • Порушення у роботі імунної системи (аутоімунні причини). Один із яскравих прикладів — поява агресивних клітин в організмі, які діють на шкоду йому — так стартує ЮРА.
  • Інфікування суглобів. Тут можна відзначити кілька явних причин — це і травми, і оперативні втручання, під час яких занесена інфекція. Також у цій групі знаходяться переломи (найчастіше відкриті), гематоми тощо.
  • Генетика, точніше, спадкова схильність. Тут мають на увазі не чітке наслідування, а скоріше загальну тенденцію — коли резистентність сполучної тканини до несприятливих факторів знижена.

Причиною артриту може бути й спорт: при інтенсивних тренуваннях дитина може зашкодити суглобу. Також важливо, що артрит або артроз можуть бути наслідком підйому важких речей — у дитячому віці слід уникати цього. Гладкі діти можуть пошкоджувати суглоби внаслідок високого навантаження на них.

Артрит у дітей — симптоми

Один із перших симптомів, який, крім усього, є у всіх видах цього складного захворювання, — це біль у суглобах. Вона може бути різною – гострою, ниючою, тупою або пульсуючою, але буде присутня з перших днів запалення. За характером болю лікар може зробити перші висновки та призначити діагностику.

Якщо говорити про інші симптоми, то вони можуть відрізнятися залежно від виду самого артриту у дитини:

  • при ювенільному артриті частіше уражені дрібні суглоби (стопа або кисть, наприклад), вранці яскраво виражена скутість (може тривати до пів години), інтенсивні болі присутній у стані фізнавантаження (навіть мінімального), і в стані спокою; для цього виду артриту характерні деформації, які лікарі називають «ласта моржа» або «лебедина шия»;
  • ревматоїдний артрит у дитини дасть дещо іншу картину — високий рівень інтенсивності болів (можливо, мігруючих); ураження великих суглобів, але без деформації;
  • анкілозуючий спондилоартрит вражає хребет, хоча починається з ураження суглобів ніг; це складна форма, оскільки найчастіше відбувається закостеніння суглобів хребта з одночасним різким обмеженням у русі;
  • реактивний артрит у дітей протікає гостро і має яскраву картину, що супроводжується інтенсивними болями з великих суглобах (найчастіше це артрит колінного суглоба у дітей).

Також є перелік загальних симптомів, які називають несуглобовими:

  • ознаки запального процесу — лихоманка, озноб та ломота;
  • болі в м’язах, зрідка судоми;
  • ранкова скутість — поєднує практично всі види цього захворювання на різних стадіях;
  • набряки (на ранніх стадіях припухлість), висипання на шкірі, гаряча шкіра над хворим суглобом;
  • збільшені лімфовузли (по всьому тілу).

Якщо говорити про загальні суглобові ознаки, то це найчастіше зменшення амплітуди руху та рухової активності. Також тут можна згадати накульгування або кульгавість, неможливість утримувати в руках певні предмети (столові прилади, ручку або олівець).

Діагностика дитячого артриту

Перший етап діагностики завжди однаковий — прийом у лікаря. Під час консультації ревматолог оглядає, відзначає особливості захворювання, збирає сімейний анамнез. Також обов’язково лікар повинен провести оцінювання функціональної активності тих суглобів, які уражені.

Далі починається другий етап — лабораторні аналізи та інструментальні дослідження. Тут залежно від картини захворювання пацієнт отримує направлення на:

  • аналізи крові — в пакеті можуть бути ЗАК, біохімія, аналізи на антистрептолізин-О, фібриноген, С-реактивний білок, HLA-B27 (специфічний маркер, що підтверджує наявність анкілозуючого спондилоартриту), цитрулінований віментин (MCV, також специфічний, вказівник наявності ревматоїдного артриту);
  • УЗД — кожен суглоб дивляться окремо, це дозволяє визначити об’єм синовіальної рідини, виміряти порожнину суглоба, оцінити поверхні хрящів (стан);
  • рентген суглобів — дозволяє дати оцінку стану кісткових тканин;
  • МРТ — показано тільки у складних випадках, оскільки пов’язане з необхідністю не ворушитися та перебувати в апараті;
  • артроскопія — ендоскопічне дослідження, яке в точності (за допомогою відеокамери на кінці зонда) покаже стан суглоба, зміни, що відбулися в тканинах.

Артроскопія — інвазивна процедура, тому призначають її в останньому випадку, коли інші методики не дозволили отримати картину захворювання.

Також ревматолог при необхідності направляє маленького пацієнта чи підлітка з артритом на консультацію до інших фахівців — це може бути кардіолог чи уролог, офтальмолог чи ортопед, інфекціоніст (залежно від того, які внутрішні органи чи системи організму потребують підвищеної уваги).

Артрит у дітей — лікування

Лікування артриту залежатиме від різновиду захворювання, тяжкості перебігу та безлічі інших факторів. Немає загального списку препаратів, але є групи ліків, які беруть участь у медикаментозній терапії — це нестероїдні протизапальні, глюкокортикостероїди, анальгетики та протизапальні препарати.

Велике значення мають фізіотерапевтичні процедури — вони припустимі тоді, коли гостра фаза хвороби позаду, і приносять полегшення. Так, фонофорез, електрофорез, лазерна терапія сприяють доставці препаратів до суглоба та прискоренню регенерації тканин у ньому. Коли болі в суглобах втрачають свою інтенсивність, лікар може призначити ЛФК — спочатку вправи потрібно буде робити в кабінеті з лікарем, а потім можна буде продовжити в домашніх умовах.

При всіх видах артриту у дітей рекомендована тимчасова іммобілізація хворого або хворих суглобів.

Артрит у маленьких дітей та підлітків небезпечний як сам собою, так і наслідками — це можуть бути ускладнення аж до інвалідизації. Завдання батьків — вчасно відреагувати на скарги, особливо коли дитина маленька і ще не може сказати, що і де в неї болить.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Що не можна при синуситі
Що не можна при синуситі хворомуЩо не можна за син...
Гнійний синусит
Причини розвитку гнійного синуситуФактори ризику р...
Реклама
Реклама