Артрит кульшового суглоба
Артрит кульшового суглоба або коксит — це запальний процес, який може мати різну етіологію. Під час його розвитку запалюється сполучна тканина, що знаходиться в зчленуванні двох кісток — стегнової та тазової. Осередок може бути як в оболонці, так і в кістці.
Артрит стегна може стати провісником інвалідизації, про це треба пам’ятати. Вже на другій стадії, коли біль змучує людину своєю постійною присутністю, а рухи дедалі стають все більше скутими, життя людини дуже змінюється. Страждає не лише фізична активність (ходьба та інші рухи), а й робота, звичайне щоденне життя. Якщо не розпочати лікування своєчасно (чим раніше, тим краще), то коксит дуже скоро перетвориться на коксартроз, а це означає, що почнуться зміни — дегенеративні та деструктивні (руйнівні) — як суглобового хряща, так і субхондральної кістки.
Важливо: коксит, якщо вірити статистиці, один із найпоширеніших артритів. Поступається цей діагноз за кількістю випадків тільки артриту колінного суглоба.
Види артриту стегна
Коксити заведено ділити за кількома параметрами. Зокрема за клінічним перебігом захворювання буває:
- гострим — коли суглобова атака має тривалість не меншу за 60 днів;
- затяжним — тут запальний процес з болями триває вже близько року;
- хронічним — пацієнт хворіє понад 12 місяців;
- рецидивуючим — між двома суглобовими атаками проходить не більше пів року.
Також артрити кульшового суглоба поділяють і по осередку запалення:
- первинно-кістковий діагностують у тому випадку, якщо спочатку була уражена кістка (точніше, кісткова тканина), а вже за нею запальний процес перейшов на синовіальну оболонку (прикладом може служити туберкульозний артрит);
- первинно-синовіальним називають вид, при якому все почалося із запального процесу синовіальної оболонки (прикладом такого захворювання може бути ревматоїдний чи реактивний артрит).
Артрит кульшового суглоба — причини
Серед причин, які викликають коксит або стають передумовами його появи, найчастіше відзначають різні травми, поранення. Також коксит виникає і після того, як пацієнту провели діагностичну пункцію тазостегнового суглоба або хірургічне втручання на ньому. Всі ці причини зрозумілі: відбувається безпосереднє інфікування суглоба.
Дуже часто причиною артриту кульшового суглоба є гнійне середовище, розташоване неподалік. Зокрема це може бути остеомієліт або флегмона, а також метастатичне інфікування, якому передувало видалення осередків інфекції (фурункульоз або пневмонія, отит тощо).
Є також ціла низка причин, які так чи інакше пов’язані з гнійною флорою. Такі коксити називають специфічними, а передумови їх появи криються в захворюваннях, які були діагностовані у пацієнта раніше (туберкульоз, бруцельоз, сифіліс чи гонорея).
Симптоми
Найяскравішим початком відрізняється гострий гнійний артрит стегна. Тут симптоматика з’являється швидко, так само швидко потрібно і діяти. З перших ознак варто виділити:
- лихоманку, загальну слабкість, озноб;
- втрату апетиту (іноді з блювотними позивами);
- головні болі (сильні, на кшталт мігрені);
- почервоніння шкіри над областю суглоба, гіперемія;
- різкі болі в суглобі — стрілючий, нападоподібний, пульсуючий;
- зміну форми суглоба (тут причиною стає запальна інфільтрація, а слідом за нею і гнійний випіт).
Суттєво обмежується рухова активність, а біль у суглобі не вщухає навіть у стані відпочинку — цей симптом буває у 90% пацієнтів вже на ранній стадії кокситу. В інших формах (не гострих) розвиток хвороби відбувається поступово, тому на ранній стадії людина може не зважати на симптоми. Починається будь-який негострий артрит стегна з больових відчуттів — ниючі або тягнучі болі з’являються як в пахвинній ділянці, так і в інших — наприклад, в ділянці сідниць, з зовнішнього боку стегна. Поступово рухи стають дедалі скутішими — у всьому виною тугорухливість суглоба. Характерна хода пацієнта з кокситом має назву — хода Тренделенбурга: на вигляд людина накульгує, лікареві це видно буквально в перші ж хвилини огляду, коли пацієнт заходить до кабінету. Трохи пізніше, якщо хворобу не почати лікувати, може розвинутись не тільки м’язова атрофія, а й кістковий анкілоз.
Окремо у переліку стоять псоріатичні коксити — їх можна розпізнати за специфічними симптомами. Один із них — поява синюшно-багряного відтінку на шкірі над суглобом. Іноді з перших днів виявляються болі в хребті — в нижніх його відділах. Є своя особливість і у ревматоїдного артриту — за такого діагнозу суглоби зазвичай уражаються симетрично.
Діагностика артриту стегна
Перший крок до обстеження — консультація. Лікар під час прийому проведе візуальний огляд, який допоможе визначити, наскільки зменшено амплітуду рухів, чи є й зміни у ході. Також лікар збирає докладний анамнез — все це для того, щоб знайти першопричину артриту стегна.
Серед питань, які лікар ставить пацієнтові — якого характеру болі в суглобах, наскільки часто та інтенсивно вони з’являються, як давно з’явилися ці симптоми, чи є хронічні або аутоімунні захворювання. Огляд має на увазі три пункти: огляд у позі стоячи, лежачи та під час ходьби.
Якщо під питанням артрит кульшового суглоба, рентген допоможе отримати максимум інформації. Також лікар може призначити:
- УЗД;
- МРТ або КТ;
- контрастну артрографію;
- діагностичну пункцію під УЗД-контролем.
Рідко, але все ж таки призначають при артриті стегна артроскопію і біопсію синовіальної оболонки.
Артрит кульшового суглоба — лікування
Гострий стан із болями в суглобі та іншими симптомами вимагатиме медикаментозного лікування — прийому НПЗЗ (нестероїдних протизапальних препаратів), антибіотиків (при інфекційному кокситі). Якщо йдеться про туберкульозний артрит, то призначають специфічне лікування — хімієтерапію. При необхідності пацієнт отримає призначення і йому зроблять внутрішньосуглобові ін’єкції препаратами групи кортикостероїдів.
Як лікувати артрит кульшового суглоба, якщо він гнійний: спочатку необхідні будуть лікувальні пункції (кількість у серії лікар визначає у кожному конкретному випадку), а після — лаваж суглоба із застосуванням антисептичних розчинів. Також у цьому випадку показано дренування хворого суглоба.
Коли гостра стадія захворювання минула, можна приступати до інших методик. Поширеними призначеннями є:
- ЛФК — комплекс щадних вправ, які допоможуть розробити та відновити суглоб;
- масаж;
- плавання в басейні;
- фізіотерапія (УВЧ, електрофорез тощо).
Під час лікування пацієнту пропонують використовувати підтримуючі пристосування — тростини та ходунки, милиці тощо. Усе це може полегшити пересування та знизити навантаження на хворий суглоб.
Коли поставлено діагноз артрит кульшового суглоба, лікування та профілактика важливі. Проте бувають інші ситуації, коли без оперативного втручання не обійтися. Частіше за все пацієнту роблять одну з двох операцій:
- артроскопію суглоба — це малоінвазивне хірургічне втручання, що помітно полегшує післяопераційний період;
- артропластику або ендопротезування — часткову або повну заміну суглоба.
Тейпування тазостегнового суглоба
Один з альтернативних способів лікування, який з’явився нещодавно — тейпування. Ця методика прийшла зі спортивних диспансерів, де реабілітологи займаються спортсменами, а точніше їх відновленням після травм. Тейп за своєю суттю пластир, виготовлений зі спеціальної бавовняної стрічки з клейким шаром. Що він дає:
- покращує кровотік і лімфовідтік, що дозволяє відновлюватися суглобу;
- підтримує м’язи в потрібному положенні;
- знімає біль у суглобі;
- дозволяє зробити м’яку фіксацію зв’язки або суглоба.
Кінезіологічний тейп наклеюють у певний спосіб, він не викликає алергічних реакцій і працює рівно стільки, скільки залишається наклеєним. Цікаво також, що під час руху ефект від тейпу посилюється.