Артрит пальців рук

кисті та уражені суглоби

Артрит пальців рук — один із найпоширеніших видів цього запально-дегенеративного захворювання суглобів. Частіше до нього схильні жінки, ніж чоловіки, а ось вік тут значення не має — серед пацієнтів із таким діагнозом є і молоді, і літні. По суті, захворювання вражає будь-які суглоби, але починається з дрібних — саме тому настільки поширений артрит на пальцях рук. Початкові стадії часто протікають непомітно, а першими тривожними дзвіночками стають припухлість, почервоніння шкіри над суглобом та болючі відчуття.

Під час розвитку захворювання поступово стоншуються хрящі суглобів, відбувається також і деформація зв’язок, а за нею і капсул. Такий артрит може бути гострим і хронічним. Перша форма характеризується різкими болями в суглобах, виникає миттєво — складається враження, що хвороба наростає буквально протягом дня, інтенсивно та несподівано. Хронічна ж форма — це найчастіше тривалий період розвитку, а наслідки такої форми іноді розтягуються на все життя, тому важливо вчасно звернутися до лікаря, встановити вірний діагноз і підібрати терапію.

Артрит пальців рук — причини

Серед причин розвитку артриту на пальцях є явні і не дуже явні. У переліку перших можна побачити:

 • спадковість — тут частіше говорять про схильність, а не про чітке повторення захворювань (наприклад, передачу від матері до дитини);
 • наявність свіжих чи застарілих травм (забитих місць), а також ускладнень після оперативного втручання;
 • інфекції — тут може бути два варіанти: безпосереднє потрапляння інфекції при травмі або після операції, а також наявність осередку в організмі (грип, ангіна ГРВІ), коли артрит вважається ускладненням хвороби;
 • наявність у пацієнта туберкульозу, цукрового діабету (ЦД як першого, так і другого типів), ВІЛ-інфекції.

Найчастіше артрит пальців є й у людей, які мають зайву вагу (а частіше — ожиріння). На погіршення ситуації із суглобами завжди впливають шкідливі звички — куріння, зловживання алкогольними напоями. Не можна скидати з рахунків і банальне переохолодження — найчастіше воно стає причиною гострого артриту та потребує швидкої реакції. Ослаблений імунітет також сприяє розвитку запальних процесів у дрібних суглобах. Підвищена кількість сечової кислоти в крові та подагра, як природний результат цього, також часто стають причиною артриту на пальцях рук.

Є також неінфекційний артрит пальців рук — тут у всьому винні порушення, що відбуваються в обмінних процесах. Найчастіше такий вид діагностують у вікових пацієнтів — з плином часу усі процеси в організмі сповільнюються. Відбувається природне старіння, хрящова та суглобова тканини руйнуються. Також артрит може стати наслідком ендокринологічних захворювань та професійної діяльності.

Симптоматика артриту пальців рук

Як і будь-який інший, цей артрит у гострій стадії завжди дається взнаки болем — різким, гострим. Характерно, що в такому разі біль проходить, якщо дати рукам спокій, зробити теплу ванну, виключити на якийсь час роботи, пов’язані з дрібною моторикою. Також артрит пальців рук на початковій стадії проявляється появою червоних плям над ураженим суглобом, набряклістю або просто легкою припухлістю.

Є також ціла низка інших симптомів — як загальних, так і вузьких, характерних тільки для артриту на пальцях:

 • підвищення температури тіла, озноб, лихоманка;
 • скутість рухів, особливо вранці — потрібно потримати руки під теплою водою і потроху розробити, щоб повернути їм функціональність;
 • скрип суглобів чи характерні клацання.

На 2 та 3 стадії з’являється деформація, вона може бути різною, залежно від типу захворювання. Найчастіше можна спостерігати, як пальці розпухають («роздмухуються»), при цьому шкіра стає червоною. Ще одна явна ознака однієї з перерахованих стадій — характерні вузлики чи шишки, які з’являються між фалангами пальців. Через них пальці скручуються, а людина втрачає можливість виконувати навіть елементарні завдання, в яких беруть участь пальці — тримати столові прилади, взяти чашку, застебнути ґудзик і т.д.

Артрит і артроз пальців рук — схожі захворювання, але є яскраві відмінності:

 • при артриті пальці скуті вранці, пацієнт відчуває ломоту і біль у суглобах відразу після пробудження (або після тривалого відпочинку, наприклад, денного сну);
 • артроз же дає біль у суглобах вночі, під час відпочинку — часом це призводить до безсоння.

Який лікар лікує артрит пальців? Для визначення типу захворювання необхідно звернутися до ортопеда або травматолога, а також невролога. Іноді на першому етапі знадобиться також консультація ревматолога. Пацієнти, які страждають на хронічні захворювання, часто вимагають спільних дій кількох лікарів: так, при ЦД 1 або 2 типу, відсутності щитоподібної залози до лікування буде залучений ендокринолог.

Діагностика артриту на пальцях рук

Будь-яка діагностика цього виду артриту починається із прийому лікаря. Він збирає анамнез, ставить усі питання щодо спадкових, аутоімунних, хронічних захворювань пацієнта — все це має значення для визначення типу захворювання та побудови правильної стратегії лікування надалі.

Аналізи, які призначають, — це дослідження крові (загальний, біохімія, сечова кислота в крові, ревмопроби тощо), сечі (ЗАС). Обов’язковим пунктом є рентген — роблять знімок пензля в одній або двох проєкціях. Також лікар може призначати УЗД суглобів, МРТ, КТ та інші дослідження, які дозволять точно визначити стадію захворювання та інші особливості.

Лікування артриту пальців рук

Існує два шляхи — лікувати артрит на пальцях рук у домашніх умовах (терапевтичний спосіб) або у стаціонарі (хірургічний). У кожному конкретному випадку після діагностики буде поставлено діагноз — він буде відправною точкою для вибору типу лікування та його складових.

Артрит пальців рук на початковій стадії дозволяє обійтися мінімумом медикаментів, додати до них народні способи. Тут головне завдання — полегшити біль та прибрати почервоніння, набряклість. Важлива умова для цього — чітко дотримуватись усіх призначень, не змінювати дози препаратів, не вводити додаткові, навіть якщо це нешкідливі, на перший погляд, дієтичні добавки чи вітаміни.

Оскільки артрит часто має інфекційний характер, найчастіше у схемі лікування будуть присутні антибіотики. Вибір препарату лікар робить на основі сумарних даних — тут важливий і загальний стан, і реакція на препарати (дуже часто пацієнту призначають аналізи на чутливість до антибіотиків). Також у списку зазвичай є знеболювальні та протизапальні ліки — вони можуть бути не тільки у таблетованій формі, а й у вигляді мазей або гелів для місцевого застосування, ін’єкцій.

Хондропротектори — незамінні препарати у лікуванні артриту на пальцях рук. Вони сприяють регенерації хрящової тканини, що саме собою полегшує стан, знижує болючість і скутість суглобів. Прийом обраного препарату найчастіше буде тривалим — це потрібно, щоб досягти ефективності лікування.

Важливі моменти у терапевтичному лікуванні:

 • відсутність самодіяльності — всіх призначень слід чітко дотримуватися;
 • зниження навантаження на хворі суглоби — якщо робота має на увазі навантаження, потрібно піти на лікарняний хоча б на період загострення, а от домашні турботи краще перекласти на членів родини;
 • мінімально дозволені фізичні навантаження — найчастіше це спеціальний комплекс вправ (ЛФК), який покаже лікар;
 • заборона на носіння і підйом важкого — руки повинні бути в спокої, також слід уникати різких рухів;
 • нічний сон не менше восьми годин у комфортному положенні;
 • якщо лікар вважає за потрібне — ортез для кисті, що дозволяє розвантажити всю кисть, включаючи й пальці рук;
 • дотримання питного режиму (чиста негазована вода).

Як додаткові аспекти лікування може застосовуватися вітамінотерапія (моновітаміни або комплекси), гормональні креми та мазі або ін’єкції глюкокортикостероїдів, фізіотерапія (водолікування, масаж, електрофорез і фонофорез). Фізіотерапевтичні процедури найкраще отримувати в умовах водолікарні або інших медичних закладів, при цьому раз на рік можна їздити на спеціалізовані курорти, щоб покращити загальний стан та зробити курсом потрібну кількість тих чи інших процедур. Лікування захворювань опорно-рухового апарату — прерогатива санаторних комплексів.

Хірургічний шлях — це ендопротезування суглоба. Воно застосовується на пізніх занедбаних стадіях. Також сьогодні є методики, що дозволяють використовувати для лікування артриту пальців рук стовбурові клітини.

Народні методи лікування артриту пальців рук

Крім традиційної терапії є і народні рецепти. Чим лікувати артрит пальців рук у домашніх умовах відомо з давніх-давен. Ось кілька нескладних рецептів, які можна використовувати вдома:

 • мазь з прополісу з рослинною олією — з’єднати в невеликому сотейнику по 100 г прополісу і будь-якої рослинної олії, прогріти на водяній бані близько пів години, щоб прополіс повністю розчинився; охолодженою маззю треба натирати хворі суглоби проти ночі;
 • компрес з кісточок вишні — кісточки вишень, зібрані влітку, висушити й подрібнити на порошок, а потім змішати з олією до отримання кашки ніжної консистенції; після втирання у хворі суглоби одягнути бавовняні рукавички;
 • мазь на основі гасу з гірчицею та сіллю — взяти 200 г солі та 100 г сухої гірчиці, змішати, поступово додавати гас (краще очищений, авіаційний) до стану густої сметани; втирати у суглоби, які болять, на ніч, бажано після одягнути рукавички;
 • компрес із редьки з хріном — взяти по 100 г редьки (чорної або зеленої), хрону та ріпи (опціонально), натерти на дрібній тертці, кашку (щоразу свіжоприготовлену) накласти на хворий суглоб, а далі компресний папір (або целофан) та теплі рукавички;
 • компрес із горілки зі скипидаром — взяти по 100 мл того й іншого, додати 3 ст. ложки рослинної олії, наносити суміш як компрес на ніч (зверху папір та теплий шар).

Як полегшуючий загальний стан метод хворим з артритом пальців рук рекомендують ванни для рук з сіллю (на дві склянки теплої води — чайна ложка солі). Сіль потрібна англійська (сіль Епсома), вона продається в аптеці. Також можна приймати звичайні ванни — тоді на велику ванну потрібна ціла чашка такої солі.

Жоден народний спосіб не підійде за гострої стадії. Потрібно спочатку усунути біль і прибрати набряклість, а вже після переходити до використання мазей, розтирок і компресів. Також народні засоби заборонені за підвищеної температури тіла.

Відповідь на питання, як вилікувати артрит на пальцях рук, не завжди проста й однозначна. Має значення і стадія захворювання, s швидкість його розвитку, і причина. Якщо вдається визначити всі параметри хвороби на початкових етапах, ефективність лікування буде вищою. Також важливо розуміти, що свою роль відіграє вік: молоді пацієнти швидше відновлюються внаслідок регенеративних здібностей організму. При цьому важливо, що якість життя можна покращити практично на будь-якій стадії артриту пальців рук — знизити біль, а найчастіше позбавитися його, прибрати набряклість, повернути суглобам рухливість.

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама