Молочниця на губах

Молочниця на губах і в роті викликається надмірним зростанням дріжджоподібного грибка Candida albicans. Ця інфекція, також відома як оральний кандидоз, викликає появу кремово-білих плям, які можуть поширюватися на порожнину рота, язик і горло. Також часто зустрічаються тріщини на губах, почервоніння в куточках рота і біль.

Молочниця на губах зазвичай вражає людей з ослабленою імунною системою, але зустрічається й у тих, хто палить, носить зубні протези або приймає антибіотики. Лікування включає протигрибкові креми, мазі, суспензії та розчини. Хороша гігієна порожнини рота може значною мірою запобігти кандидозній інфекції.

У цьому огляді редакція Медправди описує причини і симптоми молочниці на губах і в роті, а також пояснює, як лікується це захворювання.

Причини молочниці на губах

Candida albicans — це грибок, що природно зустрічається в організмі, який імунна система зазвичай може контролювати. Кандиду можна виявити на шкірі та в травній системі приблизно у 45% здорових людей. Зазвичай вона не викликає жодних проблем. Цей нешкідливий грибок любить рости у вологих і сирих місцях, зокрема й у роті.

Але, коли імунна система значно ослаблена, грибок може раптово вийти з-під контролю і викликати молочницю. Деякі люди можуть бути більш сприйнятливими до розвитку грибкової інфекції. До загальних ризиків розвитку молочниці на губах і в роті належать:

 • некоректно підібрані або нечисті зубні протези;
 • надмірне облизування або потирання куточків рота;
 • паління;
 • використання кортикостероїдних інгаляторів для лікування астми;
 • вживання продуктів з високим вмістом цукру;
 • хронічна сухість у роті;
 • інші захворювання, що впливають на імунну систему, наприклад, діабет.

Молочниця найчастіше виникає у людей з ослабленою імунною системою:

 • немовлята;
 • люди, які в даний час приймають або недавно приймали антибіотики;
 • люди з поганим харчуванням;
 • люди з ослабленою імунною системою, наприклад, ті, що страждають на лейкемію, діабет або ВІЛ.
Важливо! Молочниця може передатися дитині під час грудного вигодовування, якщо соски матері також інфіковані.

Симптоми молочниці на губах

Інфекція може розвинутися в будь-якій частині рота. Найпоширенішими осередками інфекції є губи, язик, внутрішня поверхня щік і піднебіння. За даними Центрів з контролю захворювань (CDC), розростання грибка Candida в куточках рота може призвести до інфекції в декількох областях. Молочниця на губі може мати наступний вигляд:

 • свербіж, печіння і тріщини в куточках рота;
 • білі плями або наліт на внутрішньому боці губ або по всьому роті.

Інші симптоми молочниці порожнини рота включають:

 • почервоніння і болючість;
 • ватне відчуття у роті;
 • втрата смаку.

Згідно з даними сайту KidsHealth, при молочниці на губах у дитини, вона може стати примхливою, дратівливою або мати проблеми з годуванням.

Важливо! Якщо білі плями або наліт поширюються на горло, у людини може виникнути біль під час приймання їжі та ковтання.

Лікування молочниці на губах

Лікування орального кандидозу залежить від тяжкості симптомів і основної причини. Першою лінією лікування вважаються протигрибкові препарати, але також можуть допомогти зміни способу життя.

Грибкові інфекції губ добре піддаються лікуванню. Лікарські мазі допоможуть зняти почервоніння і тріщини. Розчини і суспензії для ротової порожнини можуть усунути грибок у роті. До таких препаратів належать міконазол, ністатин і клотримазол. Людям із важкими інфекціями лікар також може призначити пероральні протигрибкові препарати, наприклад, флуконазол.

Лікування молочниці на губах зазвичай триває один-два тижні при легкому та середньому ступені тяжкості та вдвічі довше при тяжких інфекціях.

Важливо! Людям, у яких імунна система ослаблена через інші захворювання, лікар може призначити пероральні протигрибкові препарати, щоб запобігти розростанню грибка.

Легкі випадки кандидозу порожнини рота можуть минути самостійно, без лікування або за допомогою простих змін у звичках (наприклад, поліпшення гігієни порожнини рота та регулярного чищення зубних протезів). При молочниці на губах слід щодня чистити зуби щіткою і користуватися зубною ниткою. Також необхідно замінити зубну щітку до і після лікування грибкової інфекції.

Поширені питання

Чи заразна молочниця на губах?

Молочниця не заразна. Грибок Candida albicans присутній у роті, на слизовій оболонці та шкірі кожної людини. Candida розростається тільки в тому разі, якщо імунна система ослаблена або такі чинники, як паління або антибіотики, сприяють її зростанню.

Як швидко зняти симптоми молочниці, якщо опухли губи?

У разі опухлих губ і підозри на молочницю важливо звернутися до лікаря для точного діагнозу і призначення лікування. Зазвичай молочниця лікується протигрибковими засобами або пероральними препаратами, які призначає лікар. Слід пам’ятати, що опухлі губи можуть бути викликані й іншими причинами, такими як алергічна реакція, травма, інфекція або інші захворювання. Тому важливо отримати професійну медичну консультацію для правильного діагнозу та лікування.

Як довго триває молочниця на губах?

У людей, які перенесли інфекцію або захворювання, кандидоз порожнини рота може протікати в легкій формі та мимовільно зникати протягом кількох днів. Для інших це ознака більш серйозного основного захворювання, яке може не минути самостійно без лікування. При правильному лікуванні симптоми зазвичай минають протягом 7-14 днів.

Які ускладнення молочниці на губах?

Кандидоз відносно рідко зустрічається у здорових людей. Коли він виникає, інфекція може обмежуватися порожниною рота і легко піддається лікуванню протигрибковими препаратами. Але, якщо у людини сильно ослаблений імунітет, кандидозна інфекція може поширитися з порожнини рота на стравохід або навіть через кров вразити кілька органів (інвазивний дисемінований кандидоз). Ці ускладнення найчастіше спостерігаються у людей із прогресуючою ВІЛ-інфекцією, яка не піддається лікуванню.

Як запобігти молочниці на губах?

Слід підтримувати гігієну порожнини рота та відмовитися від паління. Якщо регулярно не міняти зубну щітку, вона може стати переносником бактерій і грибків. Паління слід уникати в любому випадку, інакше проблема може стати хронічною. Може бути корисним вживання в їжу продуктів, що містять лактобактерії. Бажано вживати продукти з високим вмістом заліза, воно необхідне для проліферації та відновлення клітин. Також слід вживати продукти, багаті на вітаміни групи В. Необхідно пити багато води щодня, щоб підтримувати організм у зволоженому стані, оскільки молочниця на губах частково може бути викликана нестачею вологи. Слина містить бактерії, які можуть погіршити стан, тому не рекомендується змочувати нею губи.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос з кров'ю у дитини
Найімовірніші причини проносу з кров'ю у дітейНепе...
Пронос з кров'ю та слизом
Можливі причиниДіагностикаЛікуванняПрофілактикаПош...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама